KIKA16
19.01.09,20:08
Je možné v zmluve dojednať čistú mzdu?
Neviem nájsť, či je niekde určené, že mzda sa v zmluve uvádza HRUBÁ MZDA alebo tzv. BRUTTO MZDA. Mám pocit, že som sa s tým stretla a teraz to neviem nájsť. :mee:

Ďakujem
cloe
19.01.09,19:18
Je možné v zmluve dojednať čistú mzdu?
Neviem nájsť, či je niekde určené, že mzda sa v zmluve uvádza HRUBÁ MZDA alebo tzv. BRUTTO MZDA. Mám pocit, že som sa s tým stretla a teraz to neviem nájsť. :mee:

Ďakujem

V pracovnej zmluve sa neuvádza ani hrubá ani čistá mzda ale mzda základná.
KIKA16
19.01.09,19:21
Ďakujem za promptnú odpoveď.
Ak chce zamestnávateľ mať v pracovnej zmluve uvedenú čistú mzdu je to OK? Nesedí mi to ale neviem oponovať v rozpore s čím to je. Ide mi o paragraf.
ivka70
19.01.09,19:21
a cistu mzdu nie je mozne dojednat, zavisi od viacerych nezavislych faktorov/ napr.uplatnovanie danoveho bonusu na deti - nemusi mat kazdy zamestnanec/
KIKA16
19.01.09,19:33
Súhlasím. To mi je jasné. Ale na základe čoho nemožno dojednať. Chce to vidieť, kde je, že nemôže byť.... Nebolo to niekedy v zákonníku práce? Teraz v novom som to nenašla. A som presvedčená že som to niekde čítala, ale kde????
evina
19.01.09,20:19
Súhlasím. To mi je jasné. Ale na základe čoho nemožno dojednať. Chce to vidieť, kde je, že nemôže byť.... Nebolo to niekedy v zákonníku práce? Teraz v novom som to nenašla. A som presvedčená že som to niekde čítala, ale kde????

Možno Ti pomôže toto
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=34&Itemid=64

Skús mu to vysvetliť napr. na minimálnej mzde /tá je tiež vlastne hrubou mzdou, nie čistou/, ako aj na tom, že mzda je základom k vypočítavaniu všetkých odvodov a dane, t.j. musela by si tvoriť mzdu odzadu a vlastne ak by dohodol čistú mzdu 5000 v skutočnosti bude jeho mzda pre všetky povinné odvody aj tak cca 6200 SK. Tak čo chce tým docieliť.Vždy sa bude všade vykazovať iná mzda oproti tej dohodnutej čistej mzde v PP. Na zmkuve bude mať dohodnutú mzdu 5000 a na všetkých potvrdeniach atď, atď. bude mať 6200. Záver: Nie je to presne definované nikde, ale logika veci a nadväznosť na odvody, vymeriavacie základy atď. ho dovedie k tomu, že vždy to čo dohodne má byť hrubá mzda :):)
ivka70
20.01.09,06:40
ja by som to vysvetlila na pripade 2 roznych pracovnikov - jeden je slobodny, ma len danove ulavy na seba, druhy ma 2 deti a ma na ne danovu ulavu, vypocitala, ze z rovnakej hrubej mzdy im vyjde rozna cista mzda.

Ak by pracovali na jednom mieste - nestali by firmu rovnako a ani by nebolo morlne spravodlive, aby obaja mali rovnaku cistu mzdu, ked si ten druhy uplatnuje iba statom uznane naroky na svoje 2 deti.