janrakus
19.01.09,20:54
Ahojte

Viete mi niekto poradiť kde sa dá stiahnuť tlačivo ktoré je potrebné vyplniť po kúpe nehnuteľnosti: Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Skúšal som to na stránke: www . finance . gov . sk, ale sa mi nejako nedarilo ho tam nájsť. ;)

Ps: nie som podnikateľ a na Mestský úrad to mám ďaleko
Ďakujem
Anja111
20.01.09,04:53
Ahojte

Viete mi niekto poradiť kde sa dá stiahnuť tlačivo ktoré je potrebné vyplniť po kúpe nehnuteľnosti: Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Skúšal som to na stránke: www . finance . gov . sk, ale sa mi nejako nedarilo ho tam nájsť. ;)

Ps: nie som podnikateľ a na Mestský úrad to mám ďaleko
Ďakujem

http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?u=700000&id_org=700000&id=76758&p1=65284
feron
20.01.09,10:40
nokia901
20.01.09,16:58
Myslím, že toto tlačivo je už neplatné, nové platné na rok 2009 je vo finančnom spravodajcovi na stránke ministerstva financií.
feron
21.01.09,09:05
Kto podáva DP z nehnuteľnosti za rok 2008 použije staré tlačivo z r.2004, ktoré je v odkaze vyššie, daň sa od januára priznáva na novom tlačive.

Opatrenie Ministerstva financií SR 10/2008
§ 2

(1) Vzory daňových priznaní k dani z nehnuteľností
podľa § 1 sa prvýkrát použijú na zdaňovacie
obdobie roku 2009.
(2) Vzory daňových priznaní k dani z nehnuteľností
vydané opatrením Ministerstva financií
Slovenskej republiky č. MF/012116/2004-72
zo 16. decembra 2004 sa použijú pri podávaní
daňových priznaní, ak daňová povinnosť k dani
z nehnuteľností vznikla v období od 1. januára
2005 do 31. decembra 2008.

http://www.mfsr.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_10_2008.pdf
ibiza
24.01.09,11:07
Zdravím sa, prosím Vás... Ak sme kúpili byt v roku 2008 tak mám použiť staré tlačivo?
Viera123
24.01.09,11:41
Nie, musíš použiť nové, s eurami.
ibiza
24.01.09,11:45
ok, ďakujem
andrejova
24.01.09,20:43
Ak som kúpila v roku 2008 nebytový priestor, podávam za rok 2008 DP a platím za rok 2008 aj daň z nehnuteľnosti?
Ustanovenie § 18, ods. 1 zákona č. 582/mi nie je celkom jasné. Ďakujem
vieroslava
25.01.09,08:04
Ak som kúpila v roku 2008 nebytový priestor, podávam za rok 2008 DP a platím za rok 2008 aj daň z nehnuteľnosti?
Ustanovenie § 18, ods. 1 zákona č. 582/mi nie je celkom jasné. Ďakujem
Nie, platíš ju až v roku 2009, za predpokladu, že vklad do katastra bol povolený v roku 2008. Je tu o tom veľa príbuzných tém, stačí iba čítať.
Llívia
26.01.09,16:50
Priznanie k dani z nehnuteľností sa odovzdáva na obecnom úrade alebo na príslušnom daňovom úrade? Ďakujem.
u.erika
26.01.09,17:01
Priznanie k dani z nehnuteľností sa odovzdáva na obecnom úrade alebo na príslušnom daňovom úrade? Ďakujem.
na obecnom úrade
Kolejová
27.01.09,12:35
Nemá niekto link na DP k dani z nehnuteľnosti PO ale také ktoré vyplním na počítači ??

Prosím už som sa 10x pomýlila pri ručnom vyplňovaní
Ďakujem
Laura1
27.01.09,19:27
na obecnom úrade
Ahojte,
je mi jasné, že musíme podať daňové priznanie z nehnuteľnosti na mestský úrad, chcela by som sa Vás opýtať, či kúpu budovy na podnikateľské účely treba oznámiť aj daňovému úradu?
Ďakujem
jamis
27.01.09,19:30
Ahojte,
je mi jasné, že musíme podať daňové priznanie z nehnuteľnosti na mestský úrad, chcela by som sa Vás opýtať, či kúpu budovy na podnikateľské účely treba oznámiť aj daňovému úradu?
Ďakujem

Nie.
Laura1
27.01.09,19:36
Ďakujem, aspoň niečo nemusím.:)
TomasSK
28.01.09,08:22
Ahojte mili poradaci,

zajtra sa vraciam na Slovensko a je to aj posledny termin pre odovzdanie tlaciv. Budem vam vdacny, ak mi poradite, pretoze na magistrate mi nezdvihaju telefon a na mail uz vobec neodpovedaju.

Kupil som panelakovy byt a neviem, ktore casti tlaciva musim vyplnit a odovzdat.
Vyplnil som zahlavie, uvodny list, prilohu o dani z bytov a sumarizaciu. Dan z pozemku som nevyplnal, kedze cely spoluvlastneny pozemok je zastavany panelakom a teda v kolonke 13 by bola 0. Je to tak spravne?

Dakujem a prajem pekny den.

Tomas
VERONIKA6
28.01.09,08:42
Po oteckovej smrti sme sa spolu so súrodencami stali vlastníkmi 50% všetkého majetku. 50% má mama, ktorá v dome býva. Musíme podať daňové priznanie?
bz5
28.01.09,09:27
Práve som si vyplnila DP k dani z nehnuteľností zo stranky: http://www.epi.sk/366/Dan-z-nehnutelnosti_12346.aspx.
PdF danového priznania sa dá vyplniť na počítači :).
vieroslava
28.01.09,16:46
Ahojte mili poradaci,

zajtra sa vraciam na Slovensko a je to aj posledny termin pre odovzdanie tlaciv. Budem vam vdacny, ak mi poradite, pretoze na magistrate mi nezdvihaju telefon a na mail uz vobec neodpovedaju.

Kupil som panelakovy byt a neviem, ktore casti tlaciva musim vyplnit a odovzdat.
Vyplnil som zahlavie, uvodny list, prilohu o dani z bytov a sumarizaciu. Dan z pozemku som nevyplnal, kedze cely spoluvlastneny pozemok je zastavany panelakom a teda v kolonke 13 by bola 0. Je to tak spravne?

Dakujem a prajem pekny den.

Tomas

Vyplnil si to správne, ešte k tomu prilož kópiu listu vlastníctva (ak si ju už priložil k oznámeniu o vzniku daňovej povinnosti, tak nemusíš) a môžeš to poslať aj poštou.
Doplnenie: Posledný termín na odovzdanie je 2.2.2009.
vieroslava
28.01.09,16:47
Po oteckovej smrti sme sa spolu so súrodencami stali vlastníkmi 50% všetkého majetku. 50% má mama, ktorá v dome býva. Musíme podať daňové priznanie?
Áno.
janrakus
28.01.09,18:43
Ďakujem za rady, pomohlo mi to
VERONIKA6
29.01.09,07:27
Áno.
Len pre informáciu, bola som sa tam pýtať a bolo mi povedané, že pokiaľ tam mama býva a ona platí, nič nemusíme podávať.
TomasSK
29.01.09,10:19
Vyplnil si to správne, ešte k tomu prilož kópiu listu vlastníctva (ak si ju už priložil k oznámeniu o vzniku daňovej povinnosti, tak nemusíš) a môžeš to poslať aj poštou.
Doplnenie: Posledný termín na odovzdanie je 2.2.2009.

Dakujem! Vyplnil som to aj rovno v PDF podla rady vyssie. Dnes to vyzera na dobry den :-)
ka.ja
29.01.09,11:21
Dobrý deň, rekonštrujujeme RD, máme vydané stavebné povolenie. Zatiaľ sa mi podaril zistiť, že pozemok, na ktorom dom stojí, máme zdaniť ako stavebný. Prosím o radu, ako je to so samotnou stavbou, je predmetom dane alebo sa ním stane až po kolaudácii? Ďakujem
LUBY
29.01.09,13:46
Ahojte, neviete, či je v Bratislave možné zníženie dane z bytu pre občana s ťažkým zdravotným postihnutím? Vypisujem známej Dp k bytu, je ZŤP, stiahla som si z netu prehlásenie na zníženie, ale neviem, či to mesto poskytuje, alebo nie?
Jara
29.01.09,14:13
Musíš si to pozrieť vo Všeobecne záväznom nariadení príslušného obvodu v BA. Tam kde sú poplatky za odpad, psa ap. Sú vyvesené aj na príslušných MsÚ
LUBY
29.01.09,18:24
Vďaka, našla som to tu http://www.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700000&id=74440&p1=65384
ak by to ešte niekto potreboval
jamis
29.01.09,18:31
Len pre informáciu, bola som sa tam pýtať a bolo mi povedané, že pokiaľ tam mama býva a ona platí, nič nemusíme podávať.

Mama podá priznanie dane z nehnuteľnosti a ostatní spoluvlastníci by mali podpísať tzv. dohodu spoluvlastníkov na podanie daňového priznania dane z nehnuteľnosti kde sa vlastne uvedie, kto zo spoluvlastníkov toto DP podá a bude ho i platiť.
jamis
29.01.09,18:35
Dobrý deň, rekonštrujujeme RD, máme vydané stavebné povolenie. Zatiaľ sa mi podaril zistiť, že pozemok, na ktorom dom stojí, máme zdaniť ako stavebný. Prosím o radu, ako je to so samotnou stavbou, je predmetom dane alebo sa ním stane až po kolaudácii? Ďakujem

Vy ste celý dom zbúrali ?
SILVIA54
30.01.09,05:58
Ahojte, tak teraz neviem: podávam daňové priznanie k dani z nehnuteľností (keďže sme v roku 2008 nadobudli nehnuteľnosť) a neviem na akom tlačive: či na starom z roku 2004 alebo na novom z roku 2008.Prosím usmernite ma.Ďakujem
VERONIKA6
30.01.09,06:05
Mama podá priznanie dane z nehnuteľnosti a ostatní spoluvlastníci by mali podpísať tzv. dohodu spoluvlastníkov na podanie daňového priznania dane z nehnuteľnosti kde sa vlastne uvedie, kto zo spoluvlastníkov toto DP podá a bude ho i platiť.
Ďakujem za radu, ale bola som sa pýtať osobne a povedali mi, že keď tam mama naďalej býva a platí, netreba nič meniť. Dokonca som sa na to pýtala dvoch pracovníkov a odpoveď bola rovnaká.
LUBY
30.01.09,06:48
Ahojte, tak teraz neviem: podávam daňové priznanie k dani z nehnuteľností (keďže sme v roku 2008 nadobudli nehnuteľnosť) a neviem na akom tlačive: či na starom z roku 2004 alebo na novom z roku 2008.Prosím usmernite ma.Ďakujem
na tlačive z roku 2008
renkulka
30.01.09,12:35
Dobry deň, chcela by som sa spýtať, kúpili sme pozemok v roku 2008 na podnik.účely, v 10/08 máme list vlastníctva z katastra, ale nebol dobrý, tak
nám urobili opravný, ale vystavený bol až v januári 2009. Uvádzam teda do daňového priznania za r.2008 tieto pozemky, keď sme ešte nemali list z katastra, alebo to uvediem až v DP za rok 2009? Ďakujem.
vieroslava
30.01.09,16:01
Dobry deň, chcela by som sa spýtať, kúpili sme pozemok v roku 2008 na podnik.účely, v 10/08 máme list vlastníctva z katastra, ale nebol dobrý, tak
nám urobili opravný, ale vystavený bol až v januári 2009. Uvádzam teda do daňového priznania za r.2008 tieto pozemky, keď sme ešte nemali list z katastra, alebo to uvediem až v DP za rok 2009? Ďakujem.
To, že kataster urobil chybu v liste vlastníctva neznamená, že pozemky ste už nevlastnili. Samozrejme, že podávate daňové priznanie už teraz.
jamis
30.01.09,16:20
Ďakujem za radu, ale bola som sa pýtať osobne a povedali mi, že keď tam mama naďalej býva a platí, netreba nič meniť. Dokonca som sa na to pýtala dvoch pracovníkov a odpoveď bola rovnaká.

Tak si to potom pekne zjednodušujú, pretože podať daňové priznania k dani z nehnuteľnosti je povinný podať každý, kto je vlastníkom nehnuteľnosti. To v praxi znamená, že je povinný podať DP i ten, kto je vlastníkom napr. i 1/100 nehnuteľnosti, alebo sa to rieši dohodou spomínanou dohodou spoluvlastníkov. Bývanie v danej nehnuteľnosti predsa neznamená, že som výlučný vlastník.
majo17k
04.02.09,21:12
Ahojte. V r.2008 som získal nehnuteľnosti darovacou zmluvou. DP som podal, spolu s kópiou výpisov LV. Ale p.starostka povedala, že musím doniesť z katastra nejaké iné okolkované kópie LV že tieto, na ktorých je uvedené že "sú nepoužiteľné pre právne úkony" priložené nemajú byť. Podľa čoho p. starostka vychádzala? Musím ísť znova na kataster pre takýto výpis LV? Nestačia tie výpisy LV čo som dostal z katastra, spolu aj s darovacou zmluvou a geometrickým plánom? Ďakujem.
vieroslava
06.02.09,15:17
Stačia výpisy, ktoré si dostal z katastra, resp. iba kópie z nich. Originály si ponechaj. Pani starostka prekračuje svoje právomoci. Má možnosť skontrolovať si stav katastra na internete.
abel
06.02.09,15:27
Tak to ja som pridávala listy vlastníctva stiahnuté z katasterportálu a nikto nepovedal ani slovo.
majo17k
20.02.09,20:36
Zatiaľ ďakujem. Porozprávam sa o tom s ňou. Ak by mala námietky, požiadam ju, aby mi predložila zákon, alebo nariadenie,podľa ktorých ma núti k takémuto postupu.
farulova
24.02.09,15:00
ahojte,
chcela by som sa spýtať na jeden problém:
6.2.2009 bola vykonaná v katastri zmena vlastníkov nehnuteľnosti na základe dedičského konania, chcem sa preto spýtať, či DP sa podáva až v januári 20010, pretože som počula, že bola nejaká novelizácia zákona a DP sa malo podať ešte na základe nadobudnutia právoplatnosti dedičského konania.
Ja som o nejakej novelizácii nič nečítala a ani nepostrehla.
Ďakujem!
jamis
24.02.09,15:04
ahojte,
chcela by som sa spýtať na jeden problém:
6.2.2009 bola vykonaná v katastri zmena vlastníkov nehnuteľnosti na základe dedičského konania, chcem sa preto spýtať, či DP sa podáva až v januári 20010, pretože som počula, že bola nejaká novelizácia zákona a DP sa malo podať ešte na základe nadobudnutia právoplatnosti dedičského konania.
Ja som o nejakej novelizácii nič nečítala a ani nepostrehla.
Ďakujem!

Na základe právoplatnosti dedičského konania je povinnosť oznámiť správcovi dane zmenu. DP podáte až v roku 2010.
Vlastníci ste až dňom zapísania nehnuteľnosti do katastra.
farulova
24.02.09,16:29
ĎAKUJEM!!!!!!
veľmi ste mi pomohla, už mám v rodine vojnu kvôli tomuto problemu!
tonkat
27.03.09,11:08
Práve som si vyplnila DP k dani z nehnuteľností zo stranky: http://www.epi.sk/366/Dan-z-nehnutelnosti_12346.aspx.
PdF danového priznania sa dá vyplniť na počítači :).
Chcela som si vypísať DP k dani z nehnuteľnosti pre právnické osoby, ale nefunguje mi to, neviete poradiť?
Zitulda
03.04.09,07:42
Poprosila ma suseda, že jej na katastri povedali, že ako predsedníčka výboru členskej samosprávy jej poradím ako postupovať. Viem, že musí podať daňové priznanie na obecný úrad. Tu som zistila, že je možné ho vyplniť na počítači-aj link, odkieľ sa dá stiahnúť nové tlačivo. Mám nasledovný dotaz:-Byt odkupila byt do osobného vlastníctva v tomto roku. Teraz obdržala list vlastníctva a zápis do katastra. Do kedy má odovzdať daňové priznanie? Môže v priebehu tohto roka, alebo až do 02.2010
Ďakujem
UBIKA25
03.04.09,07:45
danové priznanie z nehnutelnosti podá v roku 2010 - do konca januára 2010..
Zitulda
03.04.09,12:38
danové priznanie z nehnutelnosti podá v roku 2010 - do konca januára 2010..
UBIKA
Za radu srdečná vďaka, ešte jedna otázka. Musí na nejakom tlačive (ak áno odkiaľ ho získa) podať Oznámenie o vzniku daňovej povinnosti, komu, kde ho podá a je to stanovené v nejakom pevnom termíne od zápisu do katastra nehnuteľnosti?
Alebo stačí len ak do vyššie uvedeného termínu podá daňové priznanie.?
Ďakujem
UBIKA25
04.04.09,05:36
[quote=Zitulda;1010879]UBIKA
Za radu srdečná vďaka, ešte jedna otázka. Musí na nejakom tlačive (ak áno odkiaľ ho získa) podať Oznámenie o vzniku daňovej povinnosti, komu, kde ho podá a je to stanovené v nejakom pevnom termíne od zápisu do katastra nehnuteľnosti?
Alebo stačí len ak do vyššie uvedeného termínu podá daňové priznanie.?
Ďakujem[/quote
V JANUARI 2010 PODAS TO DANOVE PRIZNANIE, žIADNA OZNAMOVACIA POVINNOST TAM NIE JE...
MYSLIM, žE TAK TO MALO BYT, JA SOM TAK TIEž ROBILA, KED SME KUPILI BYT V PRIEBEHU ROKA, Až V JANUáRI BUD.ROKU SME PRIZNALI, žE VLASTNIME NEHNUTELNOST A OBEC NAM POTOM VYRUBILA DAN, A POSIELA KAžDY ROK POUKAžKY NA DANE Z NEHNUTELNOSTI...