svrbik juraj
19.01.09,21:11
caute a poradte!
rozhodli sme sa dat do nasho noveho domu dreveny strop,ktory bude cely priznany-taky vidiecky styl.mate to niekto?ako ste postupovali?na co si treba dat pozor?ako ste s tym spokojny?
220870
20.01.09,05:33
Hrady ktoré bude vidieť by mali byť vysušené.Inak vám ich po motáži pokrúti.Radím to každému ale väčšinou to ide jedným uchom dnu a druhým von.Doporučujem minimálne dva roky sušené drevo.Hrady by mali obsahovať čo najmenej uzlov.Vydel som už po rozsušení dreva prasknutú hradu v uzli.Potom je to veľký problém vymeniť.
Milan.Žiška
20.01.09,08:47
Vzhľadom na parametre u nás dostupného dreva by som strop riešil ako drevený s vnútornými hradami priznanými, ale na kompletný strop s možnosťou výmeny a úprav.
Myslím konštrukciu krovu ( väzníkov ) použiť na nosnú časť a trámy z vnútra. Veľká výhoda pri praskaní vymeniť nie je problém. Vizuány efekt ten istý - technick treba len odobriť statikom.
svrbik juraj
20.01.09,18:48
220870 a je vobec mozne kupit take dobre vysusene drevo?kolko potom stoji kubik?morit a napustat mame este drevo na zemi alebo az hotovy strop?
mladymuz
20.01.09,19:03
pozri si moje staršie príspevky na ten strop
svrbik juraj
20.01.09,19:28
mladymuz pod cim najdem tir starsie prispevky?
mladymuz
20.01.09,19:35
kastany
21.01.09,11:38
Tiež som pred časom riešil priznaný strop. Tak ako napísal 220870, pri bežne dostupnom dreve sa ti hrady určite pokrútia a popraskajú. Keďže dobre vysušené drevo je trochu problém zohnať, rozhodol som sa riešiť to trámami z eurohranolov. Pri tom máš istotu, že ti to pracovať nebude, navyše ak to chceš do rodinného domu, nepôsobí to tak chatársky. Ja mam plochu bungalowu cca 135 m2. Hrady mám nosné - držia stolicu krovu a majú rozmer 120x200 mm a 120x280 mm, obklad má 19 mm a šírku 146 mm. Celkovo to bolo 4,8 m3 trámov a stálo to okolo 7000 Eur - vo finálnom prevedení. Robila mi to firma z D. Kubína, dodali to komplet na kľúč, majú aj svojho statika, ktorý ti navrhne jednotlivé rozmery, mohol by som ich len doporučiť. Ak by si chcel kontakt na nich, prípadne nejaké foto..daj vedieť.
alltracboy
20.10.09,09:58
http://www.porada.sk/t90739-p2-tramovy-strop.html

http://www.porada.sk/t90739-p3-tramovy-strop.html

pekne.. mas uz aj aktualnejsie fotky? Cize takyto strop je viditelny z vnutra? Myslim cela ta vyska dreva? Ake hrube dosky isli na to a kolko izolacie? alebo mas obytne podkrovie?
marospet
25.10.09,19:54
Hrady ktoré bude vidieť by mali byť vysušené.Inak vám ich po motáži pokrúti.Radím to každému ale väčšinou to ide jedným uchom dnu a druhým von.Doporučujem minimálne dva roky sušené drevo.Hrady by mali obsahovať čo najmenej uzlov.Vydel som už po rozsušení dreva prasknutú hradu v uzli.Potom je to veľký problém vymeniť.
Tvoju hlavu skruti chcem ťa vidieť jak budeš 250 klince biť do vyschnuteho dreva.Hraš sa tu na dajakeho mudrca koľko si striech zrobil mudrc.:cool:
Kazu
25.10.09,20:21
My sme narezali, vysušili, znovu orezali, ohobľovali a do suchého použili skrutky
alltracboy
25.10.09,20:27
neskruca to drevo hlavne preto, ze to drevo prilis rychlo vysycha? napriklad ked sa strecha spravi v lete tak pod skridlou asi moc chladno nebude..
dodo g
26.10.09,05:11
Prasknutie dreva je absolutne prirodzená vec.Ak niekto vysuší hranol 150 x 150 mm bez prasknutia dostane medailu.Prasknutie je dôsledok odparovania viazanej vody čím sa mení objem dreva.keďže drevo má 45% vody tak pri jej úbytku sa mení zloženie a preto drevo praskne.Je jedno ako sa suší...Praskne tak či tak je len rozdiel ako.A krútenie zase závisí od toho ako je prevedený rez gulatiny na hranoly.Ak je správne a nie je v hranole jadro stromu tak sa neohne...
220870
26.10.09,16:32
Záleží aj od rýchlosti schnutia a rozloženia uzlov v hranole ( uzle by nemali byť veľké ako päsť).Drevo by malo byť ťažené v Januári-Februári,vtedy je prirodzene najsuchšie a obsahuje najmenej živice.
entonyl
26.10.09,17:01
Ak strop má mať vidiecky štýl použil by som čiastočne vysušené drevo aj so sukami a nech aj popraská veď to je vidiecky štýl.Na zaklop by som použil neohranené prekladané dosky zbavené kôry a všetko natrieť moridlom.
juraj svrbik
30.10.09,17:26
caute!tuto temu som pred par mesiacmi zacal ja,ale aj tak som sa odpovedi nedockal.ide mi o to,co dat na dreveny zaklop,aku izolaciu,ked bude dom bez poschodia.pod strechou bude iba poval.skuste sa drzat temy.diky:D
220870
30.10.09,17:55
caute!tuto temu som pred par mesiacmi zacal ja,ale aj tak som sa odpovedi nedockal.ide mi o to,co dat na dreveny zaklop,aku izolaciu,ked bude dom bez poschodia.pod strechou bude iba poval.skuste sa drzat temy.diky:D
Sklennú vatu.