čerešnička
19.01.09,22:16
pekny večer,
chcem sa Vás opytať ohľadom paušalnych vydavkov
som kozmetička a uplatnujem si 60% výdavkov. Nakoľko mam so susednou firmou spoločný vodomer a Vodarne mne účtuju vodu, ja ju nasledne refakturujem susednej firme. Jedná sa o dve faktury do roka cca po 220 Sk.
Možem si uplatňovať tých 60% výdavkov?
martina 11
27.01.09,12:49
ohľadom tých 60% by aj mňa niečo podobné zaujímalo. V podstate ide o to isté, že murár - remeselník vydal faktúru, kde je zahrnutý v podstate aj tovar - vaňa, umývadlo a pod. Má potom nárok na 60% alebo nie?
V podstate nikde v zákone som niečo takého nenašla, iba že ak má prijmy iba z remeselnej živnosti - čo presne sa tým myslí?
globalpartner
27.01.09,13:15
ohľadom tých 60% by aj mňa niečo podobné zaujímalo. V podstate ide o to isté, že murár - remeselník vydal faktúru, kde je zahrnutý v podstate aj tovar - vaňa, umývadlo a pod. Má potom nárok na 60% alebo nie?
V podstate nikde v zákone som niečo takého nenašla, iba že ak má prijmy iba z remeselnej živnosti - čo presne sa tým myslí?

Podstata režimu uplatňovania paušalnych výdavkov spočíva v zjednodušení administratívy spočivajucej v odbúraní vedenia JÚ teda aj v evidencii výdavkov na vynaloženie zdaniteľných príjmov.

60% výdavkv sa uplatňuje voči všetkým prjmom SZČO prijatých v zdaňovacom období (povinnosť SZČO viesť o prijmoch evidenciu/, v súvislosti s výkonom živnosti.

Odporúčam fakturovať jen prácu a cenu napr.vaňe, umyvadla dať zákaznikovi preplatiť oproti dokladu z reg. pokladne
Lianka
27.01.09,14:53
(povinnosť SZČO viesť o prijmoch evidenciu/

Nielen o prijmoch:
§6, (10) ... Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
martina 11
27.01.09,15:01
ok, pochopila som -diky
globalpartner
27.01.09,15:03
Nielen o prijmoch:
§6, (10) ... Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Ďakujem za doplnenie , ale zmyslom mojej odpovede nebolo ozrejmiť všetky otázky a povinnosti daňovníka s paušalnymi výdavkami preto tá zátvorka ako príklad suvisiaci s odpoveďov na položenú otázku.

Samozrejme tak ako uvádzaš vo svojom prípevku daňovník okrem iných povinnosti má aj túto.
Lianka
28.01.09,13:04
Lianka
28.01.09,13:15
... zmyslom mojej odpovede nebolo ozrejmiť všetky otázky a povinnosti daňovníka s paušalnymi výdavkami preto tá zátvorka ako príklad suvisiaci s odpoveďov na položenú otázku.


Ok, ja som len povazovala za potrebne odpoved upresnit, nakolko ti, co si sem chodia po rady, nemusia byt znali veci a odpoved mohla niekoho zmiast.

Etiketa Porady:
9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.
Janulana
28.01.09,16:50
V remeselných živnostiach je uvedené murárstvo. K nemu sú uvedené čiastkové voľné živnosti ako demolácie, príprava staveniska...Aké výdavky si môžem teda uplatniť 60% alebo 40%
Janulana
28.01.09,17:49
V remeselných živnostiach je uvedené murárstvo. K nemu sú uvedené čiastkové voľné živnosti ako demolácie, príprava staveniska...Aké výdavky si môžem teda uplatniť 60% alebo 40%
Prosím, poraďte mi
mysimis
28.01.09,17:52
kuk sem: http://www.porada.sk/843314-post18.html
Podľa priloženej obsahovej náplne remeselných činností si to pekne zaraď a dozvieš sa aj % paušálnych výdavkov.
Janulana
28.01.09,18:07
Prosím, poraďte mi
toto som si prezerala, len neviem, či aj tie čiastkové voľné živnosti sa rátajú ako remeselné. Keď áno, tak to znamená, že si môžem uplatniť 60%?
mysimis
28.01.09,18:14
Čo rozumieš pod čiastkovou voľnou živnosťou?
Janulana
28.01.09,18:22
takto tam je napísané, že voľné živnosti-čiastkové súvisiace činnosti.
mysimis
28.01.09,18:24
Pozor 60% paušálnych výdavkov môžeš použiť len pri čisto remeselných činnostiach.
Janulana
28.01.09,18:34
to som chcela vedieť, čiže tie čiastkové už k nim nepatria. Takže na stavebné práce ako príprava staveniska si môžem uplatniť 40%. Správne?