jahodka30
19.01.09,23:08
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Staviame rodinný domček na novovzniknutej ulici a keďže nám už akosi nevyšli finacie na klasický plot z pletiva, rozmýšľame o alternatíve - živom plote. Susedia z ľavej i z pravej strany ešte nestavajú a ani tak skoro nebudú (pozemok kúpili len ako investíciu do budúcna).
Máte niekto skúsenosti s vysadením živého plotu miesto klasického? Aké môžu vzniknúť problémy? Rozmýšľame o plote z hrabu obyčajného.
Ako som sa dočítala, živý plot by som mala sadiť tak, aby mi z tej vonkajšej strany zostalo cca 70 cm na údržbu.
Prednú stranu pozemku (19 m) s vchodovou bránkou budeme riešiť klasickým múrikom a ozdobným kovovým plotom. Pokiaľ ho však máme potiahnuť? Až po koniec nášho pozemku alebo po koniec živého plota a 70 cm necháme voľných? Ako som už písala, zatiaľ nemáme susedov. Ak prednú stranu potiahnem až po koniec nášho pozemku a oni po čase tiež postavia a predok potiahnu po koniec svojho, môžu sa rozhodnúť že oni plot stavať nebudú - keďže tam bude náš živý a tým pádom budú mať pozemok širší o tých našich 70 cm Ako to teda riešiť? Máme tam nechať medzeru a tým pádom ich prinútim si plot postaviť? (a potom tú dieru dokončiť dostavaním nášho predného múrika) Snažila som sa to trochu nakresliť, snáď je to zrozumiteľné. Ozaj, zadnú stranu pozemku neriešime, tam už je klasický plot od 3. suseda
arizona
20.01.09,23:25
-Ak chceš,aby Ti živý plot slúžil už o pár rokov, tiež to nie je lacná záležitosť.
O živých plotoch a pod. nájdeš toho na porade dosť, zadávaj slovíčka do vyhľadávača na 1.strane porady...

-Susedov nemôžeš donútiť,aby oplotili pozemok. Ak chceš oplotiť svoj pozemok,lacnejšia (alebo dočasná) alternatíva je natiahnuť iba pletivo-bez stavby múrika.

Nechápem Tvoju otázku, "pokiaľ máte potiahnuť plot" ? Veď snáď máte vymeraný pozemok,nie?
Hranice pozemku neurčujú vysadené stromy, takže "tých 70cm" za stromčekom Ti sused predsa nemôže zobrať...
wabi
27.01.09,20:57
Na tvojom mieste by som tam tých 70 cm nenechával. Živý plot môže mať rôznu výšku aj hrúbku. Môže plniť len dekoračnú funkciu, alebo môže veľmi dobre tvoriť aj ochrannú funkciu. Ja túto vec riešim tiež. Vysadil som živý plot z Hlohine purpurovej, ktorá je nielen krásnym hustým a ľahkotvarovateľným kríkom, ale aj pichľavým nepreniknuteľnou prekážkou. Rastie pri zálievke pomerne rýchlo, po troch rokoch už polievať netreba, vlastne u vás je vlhko, takže ani toto nie je problém asi. Hlohyňa je podľa mňa tým najkrajším a najúčinnejším riešením. Neopadáva a je veľmi dekoratívna nielen kvetom zjary celá biela obsypaná, ale aj koncom leta a dlho do zimy prásnymi červenými bobulami. Ani hrab, alebo buk nie je zlý nápad, ale rastie o niečo málo pomalšie a nieje tak účinný.
V každom prípade, ak bude tvoj plot po hranicu tvojeho pozemku a susedia sú normálny, tak budú radi že niekto už do plota zainvestoval a dovolia ti ho ošetrovať, prípadne s tým po dohode pomôžu. Ak by to tak nebolo, tak ti ho na tvojom pozemku aj tak vyrúbať nemôžu a aspoň máš pred nimi účinnú ochranu a zábranu prípadne súkromie počas celého roka.
Živý plot určite odporúčam!
Palikr
08.02.09,17:41
V prvom rade ti gratulujem, že si si zvolila práve živý plot a že si zvolila skôr v tomto období menej častú alternatívu (myslím, že prevažujú tujovité dreviny).
Predný murovaný plot potiahnite až po hranicu pozemku, lebo 70 cm široká diera spredu by bola nelogická. Vstup do pásu na údržbu si radšej urob zo zadnej strany.
TomasHC
21.08.11,07:15
Má niekto osobné skúsenosti s plotom z hrabu obyčajného? Chcel by som ho na jeseň vysadiť - chcem stlmiť hluk a prach od cesty, nebyť na očiach a pritom nepozerať na betónový múr :) Díky!
TomasHC
22.12.11,13:47
Takže hraby sú nasadené, už sa teším na jar ;)
TomasHC
17.03.12,16:13
Dnes som zastrihol a prihnojil hraby, ak bude takéto počasie, tipujem že za pár týždňov sa to bude zelenať ;)
drozdm
18.03.12,17:48
do akej vyšky to nechaš porasť?
TomasHC
19.03.12,05:46
do akej vyšky to nechaš porasť?

Uvidím, ale tipujem že tak 2 metre.
drozdm
19.03.12,15:35
je to pekne len škoda že v jeseni tie listy opadaju ale učel splni
TomasHC
19.03.12,16:40
je to pekne len škoda že v jeseni tie listy opadaju ale učel splni

Iba zožltnú, ale neopadajú, preto som si vybral hrab ;)

http://www.ziveploty.eu/popisrostlin.html#habr

http://www.ziveploty.eu/ziveploty/118_05450029.JPG
http://www.ziveploty.eu/ziveploty/120_64820016.JPG
drozdm
19.03.12,19:35
nooo pozor ..nie vždy a napokon ked to nechaš nevyhrabane tak to bude padať pomali stale je z toho po zahrade neporiadok stale
KEJKA
19.03.12,19:50
tiež som uvažovala nad hrabmi, ale nemám ani pletivo a nechcela by som to takto do pletiva.
Vraj to rýchlo rastie, teraz neviem či sa máme do výsadby pustiť teraz na jar.
ja by som to radšej len tak do 100-120cm výšky držala.
TomasHC
19.03.12,19:50
Vieš čo, ja to asi idem vytrhať a dám si tam TUJKY
bjuty smis
20.03.12,07:09
prečo tujky, nenechaj sa nachytať, padá z nich bordel.....skús pekné betonové tvárnice..
TomasHC
20.03.12,07:55
Keď je na hlavnej ceste zápcha, tak sa všetci ponáhľajú okolo mňa, je tam hluk a prach. A hlavne som prvý dom v obci, takže všetci peší idú okolo a pozerajú a čudujú sa. Preto ho chcem mať 2-metrový, nech ich všetkých žerie zvedavosť, že čo tam schovávam :D
drozdm
20.03.12,19:14
ak budu peniažky tak tiež nejaky ten plot proti zvedavcom chcem..v predu uvažujem o gabione a striedať po dvoch metroch so živym plotom z tuji , po stranach tuje asi a v zadu od potoka prave plot z hrabu :D
ajuschka
22.03.12,17:56
ja som teraz vysadzala brest turkestansky, je to relativne lacna zalezitost a vraj to ma rast dos rychlo :)
za 16 metrov ziveho plota som dala 30 evri :) to je celkom slusne nie?
wagner
22.03.12,19:41
ja som teraz vysadzala brest turkestansky, je to relativne lacna zalezitost a vraj to ma rast dos rychlo :)
za 16 metrov ziveho plota som dala 30 evri :) to je celkom slusne nie?
Ja ho mám tiež, čakám kedy sa oteplí aby sa zazelenal. Nikto mi nečumí do záhrady
KEJKA
22.03.12,21:43
Ja ho mám tiež, čakám kedy sa oteplí aby sa zazelenal. Nikto mi nečumí do záhrady
ten brest je niečo ako hrab? na googli to dávajú akoby to bol len iný názov.
Odkiaľ ste objednali?
a na tých 16 m - kolko kusov? Lebo som sa niekde dočítala, že aj 100 -nie je to veľa?
kukučka
22.03.12,22:22
Pri sadení si dajte pozor na vzdialenosť od hranice pozemku, viete akú šírku bude mať dospelá rastlina? My máme na ulici dosť úzky chodník a ešte z neho uberajú živé ploty, nie je vždy príjemne okolo nich chodiť. Zadávateľa témy sa pýtam či bude s jeho riešením súhlasiť sused?
TomasHC
23.03.12,06:57
ten brest je niečo ako hrab? na googli to dávajú akoby to bol len iný názov.
Odkiaľ ste objednali?
a na tých 16 m - kolko kusov? Lebo som sa niekde dočítala, že aj 100 -nie je to veľa?

Brest na zimu opadá, listy hrabu zoschnú ale zostanú na kríku/strome. No a mne sa hrab viac páči :)
KEJKA
23.03.12,07:03
Brest na zimu opadá, listy hrabu zoschnú ale zostanú na kríku/strome. No a mne sa hrab viac páči :)
ja som si to len guglila a v nočných hodinách nepochopila rozdiel - ďakujem.
Tie zochnuté listy aj tak treba dať dole, ak nie na zimu, tak na jar, t.j. robota navyše, vari to striasaš?
Inak je to skôr otázka vkusu, komu čo sa páči viac.
Mojou prioritou je teraz viacmenej rýchlosť rastu, budem to sadiť zvonka plota, ktorý ešte nemám, tiež kvôli čumilom a ako náhrada za ten chýbajúci plot.
bjuty smis
23.03.12,07:45
zvonku plota ? a je to tvoj pozemok ?
KEJKA
23.03.12,08:06
ups
v rámci skrášľovania životného prostredia? všetci v ulici vysádzajú kríky a stromčeky na plochu pred plotom pozdlž ulice............
ani ma nenapadlo o tom premýšľať.
bjuty smis
23.03.12,08:24
aha, ja som myslel že okolo celého plotu, aby za pár rokov nedošiel nový sused a nevyťal ti to ......
TomasHC
23.03.12,08:55
ja som si to len guglila a v nočných hodinách nepochopila rozdiel - ďakujem.
Tie zochnuté listy aj tak treba dať dole, ak nie na zimu, tak na jar, t.j. robota navyše, vari to striasaš?
Inak je to skôr otázka vkusu, komu čo sa páči viac.
Mojou prioritou je teraz viacmenej rýchlosť rastu, budem to sadiť zvonka plota, ktorý ešte nemám, tiež kvôli čumilom a ako náhrada za ten chýbajúci plot.

Na jar keď idú rašiť nové listy, tak to opadne samé :D
Oliwa
30.03.12,07:15
ak budu peniažky tak tiež nejaky ten plot proti zvedavcom chcem..v predu uvažujem o gabione a striedať po dvoch metroch so živym plotom z tuji , po stranach tuje asi a v zadu od potoka prave plot z hrabu :D
No neviem - ten nápad s tým gabionom, nechcem strašiť, ale... Je to síce in a videla som aj realizáciu u známych, ktorí sa takto oddelili od susedov /bol čerstvo postavený/, ale po tom, čo som tu čítala na porade, ako ktosi hľadal radu, lebo sa mu v takomto plote od suseda usalašili myši a tie mu permanentne ničia trávnik /bol tam obrázok s myšacími dierami a cestičkami od moču :eek:/, by som to nechcela ani zadarmo... A predstava nedeľného popoludnia na terase či v altánku pri káve a múčniku, keď domácich z takéhoto plota pozoruje niekoľko myší /v lepšom prípade/, v horšom sa môžu prísť aj ponúknuť... bŕŕŕŕŕŕŕŕŕ.... :mad:

Detto u nás v centre mesta bola takto riešená časť pešej zóny - na oddych, s lavičkami a zeleňou, ale po rokoch s tým bol problém, lebo sa tam zabývali hlodavce väčších rozmerov ako myši - takže asi na tom niečo pravdy bude... :(
drozdm
30.03.12,18:59
hmm a čo mysliš ..v živom plote sa myšky neusadia? toho sa nebojim ..gabion planujem len vpredu od cesty a terasa. kuchynaa a dvor su vzadu, sme na vidieku takže myš ked chce tam bude aj tak ..neprikladam tomu važny problem
momula
31.03.12,16:35
-na živy plot nie su vhodne listnače lebo to pada a v zime to vyzera škaredo
arizona
31.03.12,16:43
-na živy plot nie su vhodne listnače lebo to pada a v zime to vyzera škaredo
Je to tvoj nazor.
Mne osobne sa listnaty zivy plot velmi paci,v nasom prostredi skor ladi s okolitym prostredim a vyzera prirodzenejsie,ako rozne tuje.
Aj ked je pravda, ze na jesen a v zime je s odstranovanim listov viac prace. Ale zas pohyb na zdravom vzduchu neuskodi, nie?;)
momula
31.03.12,16:49
Ja mam listnaty živy plot ale ešte aj teraz padaju listy z neho
Samir
31.03.12,16:55
A v čom je problém, že padajú listy?



Ja mam listnaty živy plot ale ešte aj teraz padaju listy z neho
arizona
31.03.12,16:56
Aj ja mam,takze to poznam :rolleyes:
Ale za tu zelenu krasu od jari do jesene mi ten "bordel" stoji :)
A okrem toho mam za zahradou park, takze s listim bojujem vo velkom ...
momula
31.03.12,16:58
samozrejme je to krásne:) a ma to svoje čaro tak ako hovoríš
TomasHC
24.04.12,15:15
Zopár hrabov vymrzlo, ale hneď začali obrážať od spodu - holt bude to trvať o niečo dlhšie :) Prvý rok to bude celkovo slabšie, lebo budú hlavne zakoreňovať, až potom pôjde do listov.
jaborca
14.06.14,19:51
Zaujímalo by ma, ako vyzerá plot po 2 rokoch. Dala by sa vložiť aktuálna foto. Tiež rozmýšľame nad živým plotom, len zháňame niečo iné ako tuje. Malo by to byť neopadavé a rýchlo rastúce.
TomasHC
16.06.14,05:37
Zaujímalo by ma, ako vyzerá plot po 2 rokoch. Dala by sa vložiť aktuálna foto. Tiež rozmýšľame nad živým plotom, len zháňame niečo iné ako tuje. Malo by to byť neopadavé a rýchlo rastúce.

Vyzerá parádne, zrovna včera som som ho zastrihával, lebo už mal miestami aj 2 metre (tohtoročné halúzky), niekde má povedzme len 1,2 metra, ale za rok je teraz schopný narásť aj viac ako o meter. Len ho treba zastrihávať, aby pekne zhustol. Mne osobne je ťažko od žalúdka keď vidím tujky... Stačí sa porozprávať s akýmkoľvek záhradným architektom, ktorý to robí z presvedčenia, má vkus a videl záhrady aj mimo Slovenska.
korela
16.06.14,08:23
Poznáte živé ploty zo smrekov? Na Slovensku som osobne nemala to šťastie ich vidieť nikde, ale v CZ sú veľmi zaužívané. Čo Pražák, to chalupa, a hlavne pri vodných tokoch a priehradách, menšie pozemky a chatkami, záhradky. Tie smrekové ploty sú veľmi pekné husté. Osobne ma očarili. Ako sa udržujú neviem, google pomôže.

http://www.porada.sk/t89716-kedy-sadit-smrekovy-zivy-plot.htm
My máme doma živý plot, čo nám predeľuje funkčne pozemok, má 40 rokov a stále s ním nemáme problémy.
Na jar ho začneme upravovať po zime až po jeho odkvitnutí. Ide o kvetoucí tavolník van Houtteův.

http://www.prodejrostlin.cz/fotky3780/fotos/_vyrp12_170Spiraea-vanhouttei-1.jpg (http://www.prodejrostlin.cz/rostliny/eshop/5-1-ZIVY-PLOT/0/5/170-Spiraea-vanhouttei)


Po zostrihaní má klasický tvar živého plotu, ja ho zvládem ostrihať aj obyčajnými nožnicami, má výšku 180 cm, š. 60- 70 cm. Je obdĺžnikový, kolmý na zem, netreba ho strihať do kónusu.
korela
16.06.14,08:35
Ešte by bol zaujímavý živý plot z brečtanu pustený na nejakú jednoduchú konštrukciu, nepostačí zastrčiť stavebnú výstuž do zeme, po čase zhrdzavie a mali by ste po plote, jedine ho osadiť do základových pätiek. Jeho výhodou by bola štíhlosť pri pravidelnej úprave, aby nezhrubli hlavné konáre, a hlavne by zabral oveľa menej miesta na šírku. 20 - 25 cm. Je hustý a neopadavý, čo je tiež efekt pre oko, že môže počas zimného obdobia spočinúť na niečom zelenom a nie práve na tuji. Fakt sme už pretujovaní. Má krásnu smaragdovú tmavú farbu.
Brečtan má rád "nohy" vo vode. Po zasadení koreňov a výdatnom zavlažovaní sa značne jeho rast urýchli.
TomasHC
16.06.14,09:30
Brečtan má rád "nohy" vo vode. Po zasadení koreňov a výdatnom zavlažovaní sa značne jeho rast urýchli.

Aj tak to potrvá pár rokov, a pár nemyslím práve 2 :)
korela
16.06.14,09:32
Brečtan má rád "nohy" vo vode. Po zasadení koreňov a výdatnom zavlažovaní sa značne jeho rast urýchli.

Aj tak to potrvá pár rokov, a pár nemyslím práve 2 :)
Za tri roky je už slušný. Náš.
korela
16.06.14,09:45
Má s týmto niekto skúsenosti?
Živý plot z tabaku, za deň 3 cm.
Peter z Bratislavy
19.07.14,10:49
A čo tak skutočne nepriechodný živý plot z marazuvzdorného citronovníka (poncirus trifoliata). Mám ho už niekoľko rokov na ulici pred domom. je zelený aj v zime a na jeseň na ňom dozrievajú aj citrony. Má veľké ostré ostne, takže nič živé cez neho neprejde.
Pred pár rokmi bolo v Bratislave až -23°C a je v pohode, len ho treba rezom udržiavať, aby nenarástol do obludných rozmerov.
Celú zimu je buď na holomraze, či zavalený snehom. Už bol aj obalený "v skle" pri mrznúcom daždi
korela
19.07.14,19:07
A čo tak skutočne nepriechodný živý plot z marazuvzdorného citronovníka (poncirus trifoliata). Mám ho už niekoľko rokov na ulici pred domom. je zelený aj v zime a na jeseň na ňom dozrievajú aj citrony. Má veľké ostré ostne, takže nič živé cez neho neprejde.
Pred pár rokmi bolo v Bratislave až -23°C a je v pohode, len ho treba rezom udržiavať, aby nenarástol do obludných rozmerov.
Celú zimu je buď na holomraze, či zavalený snehom. Už bol aj obalený "v skle" pri mrznúcom daždi
To ho máš naozaj pred domom na ulici? Aj sa ti ujde nejaký citrón? Inak dobrý nápad, hlavne tá eko úroda. Chválim.
buchač
19.07.14,19:13
A čo tak skutočne nepriechodný živý plot z marazuvzdorného citronovníka (poncirus trifoliata). Mám ho už niekoľko rokov na ulici pred domom. je zelený aj v zime a na jeseň na ňom dozrievajú aj citrony. Má veľké ostré ostne, takže nič živé cez neho neprejde.
Pred pár rokmi bolo v Bratislave až -23°C a je v pohode, len ho treba rezom udržiavať, aby nenarástol do obludných rozmerov.
Celú zimu je buď na holomraze, či zavalený snehom. Už bol aj obalený "v skle" pri mrznúcom daždi

Keď je taký nepriechodný , na čo je tam potom aj ten železný plot ???
J500j
08.10.14,06:49
Nie sú jedlé. Rastliny sa používajú len ako dekorácia alebo ako podpník. A ten kovový plot tam bol určite pred trifoliátami. Nachádza sa vedľa - na druhej strane chodníka mimo živého plotu a tvorí ohradu pozemku. Držím palce peter.
paloo
10.10.14,14:13
V Blave -23°C:DUž dlho som sa takto dobre nezasmial:cool:
lujza.j
10.10.14,15:09
V Blave -23°C:DUž dlho som sa takto dobre nezasmial:cool:
tak bacha aby si si necvrkol:---:D...myslím že zima 2005/2006.....
jaros5
12.10.14,09:34
Po dlhom mudrovaní, radení, ... som sa rozhodol pre živý plot z hlohyne šarlátovej...
pozri TU (http://www.pluska.sk/izahradkar/okrasna-zahrada/dreviny/vysadte-si-hlohynu-tmavozelene-listy-ma-aj-zime.html)
paloo
12.10.14,11:53
V Blave -23°C:DUž dlho som sa takto dobre nezasmial:cool:
tak bacha aby si si necvrkol:---:D...myslím že zima 2005/2006.....
Tak pozri,alebo si najdi aktualnejsie :cool:http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=klimat_operativneudaje1
wabi
14.10.14,22:07
V Bratislave naozaj väčšinou nie je tak veľká zima ako je deklarovaná. Dunaj to je obrovské množstvo vody. Odvodňuje obrovské územie a táto voda nezamŕza a je v pohybe, výrazne otepluje okolie. To kvantum betónu, hradby z bytoviek, akumuluje teplo a pufruje extrémne mrazy. Nezateplené budovy a vetrané úniky tepla v tisícoch domácností a miliony žiaroviek...
To s tou hlohyňou je dobrá voľba. Ploty z nej sú pekné, odolné a nepriechodné, až teda na to že jesť sa nedá, hoci asi by sa človek vyslovene neotrávil ale jedlé to nie je...
To už skôr tá trifoliata sa dá zo zaťatými zubami zjesť... teda skôr s odťatými zubami ak od kyslej natrpkosti nevypadajú... Poznám pár ľudí ktorí to naozaj jedia ale väčšina ľudí s tým má reálne problém...
Našiel som teraz zujímavý dráč - berberis vhodný do asi 2m živého plotu. Takmer nemá ostne ale zato má pomerne "veľké" a "chutné" plody. Tie uvodzovky sú namieste, plody sú veľké a chutné v porovnaní s inými dráčmi. Je to však kyselkavé jedlé ovocie na rozdiel od hore menovaných. Semienka povysievam, skúsim aj rezkovať ale tak či tak to potrvá 2 roky pokiaľ narastie do veľkosti na vysádzanie.
Aby som sa vyhol vkladaniu dlhšéch textov je tu link k danej téme kde sú vyhodnotené jednotlivé druhy živých plotov:
asimina.webnode.sk/zivy-plot/
KEJKA
15.10.14,14:01
Ja som si zvolila muchovník, najskôr to mal byť jedlý živý plot, ale ak bude nahusto vysadený, obávam, sa, že tých plodov tam veľa nebude. Tak ho povysádzam tak cca 70cm od seba. Dočítala som sa, že vyrastajú aj výhonky, takže sa podľa potreby zahustí neskôr.
Plody má mať až o tri roky, ale čo narobím?
Valcake
15.10.14,15:36
Aj ja mám muchovník. Nie je to dlhý živý plot, ale keďže som chcela tiež niečo jedlé, tak to mi chutí. Rodil hneď na druhý rok, ale závisí aj od odrody, lebo som sadila aj taký, ktorý nezarodil. Z prvého som potopila konáre a tak budem mať rôzne odrody.
Kejka, ak ho budeš mať hustý, kľudne môžeš formovať ako sa tebe páči...aj vystrihovaním konárov. Ja som to už robila... strihala aj z výšky aj vystrihovala, lebo už aj niektoré konáre boli hrubé.
wabi
21.10.14,05:19
Muchovník čiže amelanchier považujem za najlepší živý jedlý plot, veľmi dobre znáša rez a vie zarodiť aj keď je hustý, tiež dobre obrastá a zahusťuje odspodu...
bjuty smis
21.10.14,10:04
v chorvátsku som si všimol krásne hustý, aromatický živý plot v kaviarni, kde sme ráno chodili.....

a bol to - rozmarín....rastie rýchlo, časom aj pekne kvitne a môžeš na ňom aj zarobiť :))
bettylou
21.10.14,10:05
ano a dostať už aj mrazuvzdorné, aby si o tie chorvátske v zime neprišiel. na teplej strane ani nie, ale v horských dolinách ťažko prezimujú
bjuty smis
21.10.14,10:34
iste , na oravu to nie je...

ale ja mám rozmarín normálne vonku ( Senec) ..južná strana
wabi
22.10.14,14:41
Príde na psa mráz...
Aj v nížinách najčastejšie po dvoch teplých zimách nasleduje perioda chladnejších zím. Vlastne sa nepamätám, že by niekedy boli až 3 teplé zimy po sebe...
Je to ale ruleta...
Dávam preto prednosť odolnejším veciam.
Trebárs veľa krát spomínaný lonicera zemolez. Veľa ľudí pozná len tie popínavé varianty alebo len ten Kamčatský, ktorý rastie kríčkovito ako ríbezla a dáva chutné plody "čučoriedky" ako prvé naše ovocie v už máji.
Existuje však aj Lonicera fragrantissima - zemolez voňavý, ktorý je veľmi nenáročný kríček. Nelezie však po zemi ako by z názvu vyplývalo, ale podobne ako jeho už známejší propagovaný bratranec zemolez kamčatský je samonosným kríčkom a seriozne rastie na mieste kam ho posadíte. Pekne obrastá, má dokonca krajšie väčšie listy a tie zostávajú až do zimy na rozdiel od kamčatiek neopadané a pomerne svieže.
Kvitnú nežnými kvietkami od vianoc až do marca a rozvoniavajú na 10 m sladkou levandulovou vôňou...
BXLmiami
22.10.14,16:59
Teraz si ma potešil,zasadila som 2 a pekne sa prijali .
wabi
07.11.14,02:52
akurát som písal v inej téme o aronii, volajú ju aj čierna jarabina, ale netvorí tak veľké stromy. Naopak je to kríček a veľmi nenáročný, vhodný aj do živého plota aj teraz mám objednávku na večší počet rastlín, ešte šťastie že som namnožil dostatok...