kunkelovaa
20.01.09,05:39
Ahojte. Včera som bola s uzávierkou. K účtovaniu rezerv aj so zápisom 357/693 nemala daňováčka problém, ani s tým, že vznikajú pohľadávky voči štátu. Ale vrátila ma späť s tým, že nemôže vznikať hv. A teraz som zúfalá. Mne totiž pri škole žiadny hv nevzniká, ale pri mš áno. A keďže výkaz je spoločný, neviem si rady.
AntekaK
20.01.09,04:58
Ahoj, MŠ je financovaná z prostriedkov zriaďovateľa - originálna kompetencia.
Mne tiež na OK vychádza výsledok hospodárenia, ale ja som si myslela, že z OK môže vzniknúť VH.
kvet
20.01.09,05:11
Daňovníčka určite nemá pravdu. Pri financovaní RO z transferu do zriaďovateľa HV vzniknúť musí. Je to logické, pretože tento transfer sa zúčtováva do výnosov vo vecnej a časovej súvislosti s výdavkami. Napr. ak má RO náklad z dodávateľskej faktúry (bude financovaná z BT od zriaďovateľa), náklad zaúčtuje (5xx), ale výnos zo zúčtovania transferu bude až pri uskutočnení výdavku, čo bude v nasledujúcom roku. Tzn., že VH vznikne !!!

Treba presvedčiť daňovníčku. Ja by som sa opýtal, ako by ona zaúčtovala vyššie uvedenú faktúru tak, aby nevznikol HV.

Držím palce.
kunkelovaa
20.01.09,05:43
Poviem vám pravdu, keď včera vyhadzovala tie, ktoré mali rezervy na dovolenky pri PK zaúčtované len v nákladoch, bola som si istá, že prejdem. Viem, že daňováčka nemá pravdu, ale neviem, čo mám s tým teraz robiť. Dala mi druhý termín do štvrtku. V podstate mi vychádza malý hv (3tis.Sk), o čo môžem poupravovať výkazy. Ale potom aký má zmysel výkazníctvo?
medved
20.01.09,08:23
Mám taký istý problém Tiež nám vrátili uzávierku na opravu s tým, že škola nemá mať žiadny HV. Tzn. mám zrušiť rezervy na D , nevyfakturované dodávky, čas. rozlíšenie. Aj ja sa pýtam, že aký zmysel má toto nové účtovníctvo ?????
kunkelovaa
20.01.09,09:00
Mám taký istý problém Tiež nám vrátili uzávierku na opravu s tým, že škola nemá mať žiadny HV. Tzn. mám zrušiť rezervy na D , nevyfakturované dodávky, čas. rozlíšenie. Aj ja sa pýtam, že aký zmysel má toto nové účtovníctvo ?????

Ak môžem vedieť, ktorý daňový úrad ťa vrátil? Mňa NZ. Podľa mňa nie je riešenie rušenie účtovných prípadov. Ja mám napríklad hv - zisk, keďže som pri OK rozpúšťala dovolenky do výnosov. Radila som sa s audítorom, vraj to mám nechať tak ako to je.
medved
20.01.09,09:04
To je teda náhoda , takisto DÚ N.Z. Podľa rady nášho auditora, máme to zrušiť podľa želania DÚ.
judita1971
20.01.09,09:14
To je teda náhoda , takisto DÚ N.Z. Podľa rady nášho auditora, máme to zrušiť podľa želania DÚ.


ja som pred chvíľou volala na datacentrum. Lebo už som tam raz volala ohľadom rezervy na PK. Teraz som sa pýtala, či môže vzniknúť HV na základnej škole, lebo DU to odmieta - ja som ešte nebola odovzdať uzávierku, idem zajtra, ale tiež mi vychádza HV. Povedali mi, aby som napísala krátky e-mail s problémom adresovaný Ing. Ladislavovi Zakharovi. Prosím Vás, komu bolo už odmietnuté, na stránke www.datacentrum.sk (http://www.datacentrum.sk) by mal byť kontakt, tak mu pošlite krátky email. Napíšte, čo vám odpovedia.
judita1971
20.01.09,09:16
e-mail: cpu@datacentrum.sk , našla som len tento kontakt.
kunkelovaa
20.01.09,09:34
Od rána sa snažím dovolať metodikom MF SR, ani jeden mi neberie telefón. Datacentrum to do zajtra istotne nevyrieši
judita1971
20.01.09,09:36
ja nemám odvahu zavolať našej daniarke......:mee: a opýtať sa, je to celoplošné na daňovom úrade, alebo len určité okolie, ja som Trebišov...
judita1971
20.01.09,09:40
budeme azda do poznámok písať - iné mimoriadne skutočnosti, ktoré nastali po dni, ..... že daniarka vraví, že nesmie vzniknúť HV tak som zrušila rezervu na dovolenku pre originálne kompetencie? Ako však potom budem účtovať na druhý rok.... mám minoloročnú dovolenku..... hoci volala som okolie, a niektoré z nás vôbec netvorili rezervy, a tým to prešlo.... ale načo máme potom akruálne účtovníctvo.... ak nemôžeme časovo rozlišovať. :mad:
kunkelovaa
20.01.09,09:48
To nie je len o rezervách... Ako zruším nevyfaktúrované dodávky. Alebo napríklad predplatné časopisu na rok 2009 pri MŠ, ktoré už bolo uhradené a je teda vo výnosoch. Alebo mám rušiť celoročné rozpúšťanie rezerv pri MŠ do výnosov? Lebo mne toto tvorí HV.
Mám však také tušenie, že tento problém bude problémom DÚ NZ. Ostatní možno prejdete.
kunkelovaa
20.01.09,10:19
Pred malou chvíľou som dohovorila s Ing. Majorovou z MF SR. Bola zhrozená, vraj dáva pokyn na daňové riaditeľstvo, aby usmernili metodičky. HV môže vznikať. A v žiadnom prípade nemáme rušiť rezervy, nevyfaktúrované dodávky, ....
AntekaK
20.01.09,13:20
Ahojte, povedzte mi, prosím Vás, ktorý VH kontrolujú. Ten čo vznikne za účt.obdobie vo výkaze zistov a strát, alebo celkový v súvahe riadok 123. VH v súvahe na riadku 123 má byť výsledok za originálne kompetencie?
kunkelovaa
20.01.09,13:29
HV z výkazu ziskov a strát, teda za tento rok. V súvahe sa mi zdá, že je to r. 125.
asma
21.01.09,07:22
už vam vykazy na daňovom zobrali ?
adi11
21.01.09,07:54
Výsledok hospodárenia r.125 Súvahy sa rovná VH r.138 Výkaz ziskov a strát
judita1971
21.01.09,11:29
už mám uzávierku odovzdanú :D, aj s HV s originálnych,
fcelicka
22.01.09,08:56
Co mam robit ak mi vyjde kladny VH?mam to niekde zauctovat?neviem to nikde najst..
fcelicka
22.01.09,09:38
Co mam robit ak mi vyjde kladny VH?mam to niekde zauctovat?neviem to nikde najst..
judita1971
22.01.09,09:45
Co mam robit ak mi vyjde kladny VH?mam to niekde zauctovat?neviem to nikde najst..


myslíš o účtovaní ešte v roku 2008, alebo v roku 2009 ? Si rozpočtovou organizáciou - ZŠ ? myslím si, že netreba o tom už inak účtovať v roku 2008, uzávierkou ti to prejde na 431, a ty si potom zúčtuješ kladný výsledok hospodárenia počas účtovného obdobia 431/428
fcelicka
22.01.09,09:49
Som prispevkova organizacia mesta...robim si ucet vysledku hospodarenia 710 a konecny ucet suvahovy a nesedi mi to o VH..Myslim rok 2008
AntekaK
22.01.09,11:02
Výsledok hospodárenia - ahojte, výsledok hospodárenia z VZaS na riadku č.135 súhlasí s VH v súvahe na r.č.125. Ale keby som si chcela odsúhlasiť VH na riadku súvahy č.123 - čo treba počítať? Myslela som si, že by to mali byť všetky neuhradené záväzky na originálne kompetencie, ich rezervy mínus ich nespotrebované materiálové zásoby z hlavnej činnosti?
judita1971
22.01.09,11:50
Som prispevkova organizacia mesta...robim si ucet vysledku hospodarenia 710 a konecny ucet suvahovy a nesedi mi to o VH..Myslim rok 2008
bohužiaľ problematiku príspevkových nepoznám
malalulu
22.01.09,12:51
Ľudia, práve som odovzdala uzávierku, len chcem vedieť, či aj Vás to obralo o toľko energie, ako mňa. Ja som proste hotová.
Čo všetko som odkontrolovala a doopravovala a bodka za tým všetkým boli 20 stranové poznámky.
Beriem si aspň 2 dni voľna. Ste na tom tak isto?
AntekaK
22.01.09,13:38
Ahojte, viem, že už máte všetci toho akurát tak dosť, ale neviete mi niekto poradiť, čo má predstavovať VH, ktorý je v súvahe na riadku 123? Sme základná škola, ktorá má aj ŠKD a ŠJ?
andram
22.01.09,16:45
Ahojte, som tu nova, tak mi prosim pomozte - dnes mi vratili zavierku lebo HV v Suvahe sa mi nerovna s HV vo VZaS...Trapim sa s tym, neviem, co s tym...Najradsej by som to natvrdo oductovala, ale netusim ako...Poradite mi...Dik A
andram
22.01.09,16:48
Len s jednym rozdielom-poznamky ma este cakaju a netusim, ako to ma vyzerat...Ale 20 stran? To je ako mala diplomovka
adi11
22.01.09,17:26
Nemá niekto vyrobenú tabuľku v exceli, ako prílohu č.1 k poznámkam pre št.RO ? prosila by som priložiť
malalulu
23.01.09,08:20
Ahojte, viem, že už máte všetci toho akurát tak dosť, ale neviete mi niekto poradiť, čo má predstavovať VH, ktorý je v súvahe na riadku 123? Sme základná škola, ktorá má aj ŠKD a ŠJ?

Na HV mi ostali nové rezervy na dovol. -(originálky) + neuhrad. faktúry (originálky).
sis
23.01.09,11:14
ahojte ja idem v utorok s uzaviekou a poznamky este nemam ale dostali sme in na cd ak chcete ozvite sa a ja Vam ich poslem
sojciakova
23.01.09,11:57
Ahojte uzávierka mi prešla, ale z poznámok nemám ešte ani čiarku. Idem ich teraz písať. Daniarka ich vraj nebude zbierať. Máme si ich zatiaľ nechať u nás a keď nás vyzve až potom jej ich máme dať. Potešila som sa, aspoň sa nemusím ponáhľať. Inak aj na www.datacentrum.sk sa dajú stiahnuť poznámky.
AntekaK
23.01.09,12:45
Ahojte, nestalo sa Vám, keď ste nahrávali výkazy v IVESE (dos) o plnení rozpočtu, že výkaz o kapitálových výdavkoch prepísal výkaz o bežných výdavkov?
malalulu
23.01.09,15:08
Nestalo sa, len sa dobre pozri, či máš v čerpaní rozpočtu dobre zadanú rozpočt.kl. - kapitálovú (713)
ada159
22.03.09,12:30
Neziskovky podávajú tiež poznámky k účt.závierke?