dicinka
20.01.09,06:59
Ahojte Poraďáci, chcem sa spýtať, aká je suma príležitostného príjmu na rok 2008, a či musí tento príjem priznávať zamestnaná fyz.osoba, ak nepresiahol jeho príležitostný príjem určenú hranicu.
Ďakujem za radu.
Cecilia
20.01.09,06:18
príjmy sa sčítavajú

zadaj si do vyhľadávača: "príležitostný príjem" alebo "náhodný príležitostný príjem" - je toho veľa
ZDENIELA
20.01.09,06:23
Príležitostný príjem - do sumy 5 -násobku životného minima
ZDENIELA
20.01.09,06:28
5-násobok sumy životného minima :
= vo výške 25 650 Sk (5 x 5 130 Sk) za rok 2008
dicinka
20.01.09,06:30
Príležitostný príjem - do sumy 5 -násobku životného minima
čiže 5130x5 - 25.650,-Sk?
A keď má príležitostný príjem do tejto sumy, nemusí si to zamestnaná FO priznať v daň .priznaní?
ZDENIELA
20.01.09,06:36
čiže 5130x5 - 25.650,-Sk?
A keď má príležitostný príjem do tejto sumy, nemusí si to zamestnaná FO priznať v daň .priznaní?
Ak má takýto príležitostný príjem zamestnaná FO a sú do sumy Sk 25.650,-- môže si podať DP typu A alebo požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a do DP sa tieto príjmy neuvádzajú.
dicinka
20.01.09,06:46
Ak má takýto príležitostný príjem zamestnaná FO a sú do sumy Sk 25.650,-- môže si podať DP typu A alebo požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a do DP sa tieto príjmy neuvádzajú.
ďakujem za radu,
teraz už som si istá, že si tento príjem nemusí priznávať v DP alebo v roč.zúčtovaní.
ďakujem
Lubkka
19.02.09,11:21
Mozem za prilezitostny prijem povazovat uroky z uveru ? Ako FO som poskytla manzelovi do s.r.o. urcitu ciastku na 21 dni, z ktorej mi vyplatil urok.... bolo to iba 1x v roku a iba na tych 21 dni, co myslite ?
janka.mo
28.02.09,10:58
dobry den, poprosim o radu...
moze sa za prilezitostny prijem povazovat administrativna vypomoc?
ide o to, ze szco potrebuje zvysit naklady, ide o poistovaka, ktory nema blocky za rok 2008 okrem nakladov na benzin, telefon a to je vsetko. tak ma napadlo, ci by nemohol mat akoze administrativnu vypomoc kazdy mesiac (na konci mesiaca jeden den), hoc stale inu osobu a tej by zaplatil 10 000. tym by si zvysil vlastne naklady a u tych osob by islo o prilezitostny prijem....
alebo je to blbost? neviem, ci je to v sulade s etikou porady, ze sa na nieco take pytam, ale som zufala, neviem, co mam robit....ide o kamarata, tak by som chcela pomoct, ale vobec neviem ako.... ako sa daju zvysit naklady? ked nema ziadne blocky?
a este jedna otazka..... priniesol mi zmluvu o najme priestorov v rodicovskom dome, kde najomca je uvedena jeho mama, ktora je nezamestnana, teda nemala nijaky prijem. suma za cely rok je 40 000. musi jeho mama robit danove priznanie, ked nemala ziadne prijmy? neviem ale , ci si zase jeho otec nenarokoval NCZD na manzelku v plnej vyske.... ak ano, co potom? viem, ze je to komplikovane, ale je mi ho luto, tak sa snazim zistit co najviac. za kazdu radu budem vdacna.....
veronikasad
28.02.09,11:07
dobry den, poprosim o radu...
moze sa za prilezitostny prijem povazovat administrativna vypomoc?
ide o to, ze szco potrebuje zvysit naklady, ide o poistovaka, ktory nema blocky za rok 2008 okrem nakladov na benzin, telefon a to je vsetko. tak ma napadlo, ci by nemohol mat akoze administrativnu vypomoc kazdy mesiac (na konci mesiaca jeden den), hoc stale inu osobu a tej by zaplatil 10 000. tym by si zvysil vlastne naklady a u tych osob by islo o prilezitostny prijem....
alebo je to blbost? neviem, ci je to v sulade s etikou porady, ze sa na nieco take pytam, ale som zufala, neviem, co mam robit....ide o kamarata, tak by som chcela pomoct, ale vobec neviem ako.... ako sa daju zvysit naklady? ked nema ziadne blocky?
a este jedna otazka..... priniesol mi zmluvu o najme priestorov v rodicovskom dome, kde najomca je uvedena jeho mama, ktora je nezamestnana, teda nemala nijaky prijem. suma za cely rok je 40 000. musi jeho mama robit danove priznanie, ked nemala ziadne prijmy? neviem ale , ci si zase jeho otec nenarokoval NCZD na manzelku v plnej vyske.... ak ano, co potom? viem, ze je to komplikovane, ale je mi ho luto, tak sa snazim zistit co najviac. za kazdu radu budem vdacna.....
Janka, naozaj ide o porušenie etikety PORADy.

1. Ak nemá preukazatelné výdavky, uplatní si výdavky paušálom 40 % + zaplatené odvody

2. Ak bude "vymýšlať" s prenájmom, skomplikuje život mame, pretože si nesplnila oznamovaciu povinnosť pri prenájme nehnutelností na DU. A o príjmy z prenájmu sa znižuje NČZD na manželku.
M&D
15.03.09,09:16
Dobry den Poradaci,
mam jednu otazocku ohladom prilezitostneho prijmu. Kamoska zacala podnikat v roku 2008 v roku 2008 kedze zacinala nemala dostatok penazi tak jej otec kupil notebook za zhruba 30.000,- Sk na jej otca je aj fa. Ak otec preda dcere pc, ktory v skutocnoti uziva napr. za 28.000,- Sk musi jej otec zdanovat prijem (otec je zamestnancom a ma prijem len z §5) aj ked realna cena pc bola 30.000,-? Ak by jej ho predal napr. za 20.000,- tak nemusi?
Dakujem Prajem Krasnu nedelu
Mirka
tonkat
29.03.09,11:24
Prosím o usmernenie: Študent (28r.) mal príležitostný príjem 110 tis. Platil si odvody do zdravotnej poisťovne v sume 8200 Sk za rok. Jeho príjem bude oddiel VIII, r. 1 110000-25650= 84350 a výdavok bude 8200? Je to takto správne? Ďakujem
mzdarka renca
29.03.09,11:35
Prosím o usmernenie: Študent (28r.) mal príležitostný príjem 110 tis. Platil si odvody do zdravotnej poisťovne v sume 8200 Sk za rok. Jeho príjem bude oddiel VIII, r. 1 110000-25650= 84350 a výdavok bude 8200? Je to takto správne? Ďakujem

Na akom základe mal uvedený príjem? Má podpísanú nejakú zmluvu? Akú činnosť vykonával?
tonkat
29.03.09,12:06
mal príjem z pozícii zakúpených v nemenovanom systéme ******. Otázku som zadala aj do tej ich témy, ale zatiaľ tam nebola odpoveď. Ľudia so všeličím podnikajú a ani sami to nevedia nazvať, čo to je ale daňové chcú urobiť.
tonkat
29.03.09,13:36
Neporadíte? Čo mám s ním urobiť, keď chce priznať príjem? Prosím, môžem dať ako výdavky zaplatené zdravotné poistenie? 40 % sa nedá, nieje tam ani kolónka v DP k tomuto príjmu, ale to poistné by mohlo byť, nie? Čo vy na to?
Katarina
29.03.09,14:13
Neviem do ktorého § ste ten príjem zaradila. Nie je to niečo ako sprostredkovanie? Potom by to mohlo ísť do § 6 ods. 2 písm. d, tam je možnosť odpočtu 40 % . Mal aj iné príjmy?
Zita5
29.03.09,14:19
mal príjem z pozícii zakúpených v nemenovanom systéme ******. Otázku som zadala aj do tej ich témy, ale zatiaľ tam nebola odpoveď. Ľudia so všeličím podnikajú a ani sami to nevedia nazvať, čo to je ale daňové chcú urobiť.

§8 by nebol vhodný ?

§ 8
Ostatné príjmy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#hore)


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností,
c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,
d) príjmy z prevodu opcií,
e) príjmy z prevodu cenných papierov,
f) príjmy z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva,
g) príjmy zo zdedených práv z priemyselného a iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv a práv príbuzných autorskému právu, 36)
h) dôchodky37) a podobné opakujúce sa požitky,
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,
j) ceny z verejných súťaží, ceny zo súťaží, v ktorých je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, a ceny zo športových súťaží, ak nejde o daňovníka, ktorý športovú činnosť vykonáva v rámci inej samostatnej zárobkovej činnosti [§ 6 ods. 2 písm. b)].
k) príjmy z derivátových operácií.
tonkat
29.03.09,14:33
Ja som to zaradila do §8, 1a, išlo mi o tie platby do zdravotnej poisťovne, ale nakoniec som ich tam nedala, lebo príjem celkový ročný bol len tých 110 tis. - 25650 = 84.488 príjem - po odpočte Nč -----daň 0. Lebo neviem, či celkom súviseli s tým príjmom, a ani ich tam netreba. Išlo mi skôr o to, ako to má byť správne, napr. pri vyššom príjme by sa tie platby už zišli. Do § 6 som to nedala, lebo nebol ani evidovaný na DU, tak som dala radšej príležitostný príjem. Dúfam, že to bude dobre.
Katarina
29.03.09,15:45
Dobry den Poradaci,
mam jednu otazocku ohladom prilezitostneho prijmu. Kamoska zacala podnikat v roku 2008 v roku 2008 kedze zacinala nemala dostatok penazi tak jej otec kupil notebook za zhruba 30.000,- Sk na jej otca je aj fa. Ak otec preda dcere pc, ktory v skutocnoti uziva napr. za 28.000,- Sk musi jej otec zdanovat prijem (otec je zamestnancom a ma prijem len z §5) aj ked realna cena pc bola 30.000,-? Ak by jej ho predal napr. za 20.000,- tak nemusi?
Dakujem Prajem Krasnu nedelu
Mirka

Otec nemusí zdaňovať príjem, treba napísať kúpno predajnú zmluvu, na cene nezáleží, notebook bol kúpený už zo zdanených peňazí .
veronikasad
29.03.09,16:36
Otec nemusí zdaňovať príjem, treba napísať kúpno predajnú zmluvu, na cene nezáleží, notebook bol kúpený už zo zdanených peňazí .
Katka, to nie je ten pravý dôvod :

9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený príjem

...
d) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku;