sonka1
20.01.09,07:46
Milí poraďáci, keďže budem po prvý krát robiť uzávierku JU, tak som si dovolila založiť túto tému, aby bolo všetko pekne v jednej. Verím, že pomôže nielen mne.
Takže, na konci roka treba:
1. do ostatných záväzkov nahodím:
odvody do ZP a SP za SZČO
odvody do ZP a SP za zamestnancov
DPH za 4Q, prípadne 12mesiac
daň z miezd
daň z príjmu
prípadne aj čisté mzdy???
2. sociálny fond som v priebehu roka neúčtovala, takže urobím ID - nepeňažnú operáciu ako tvorba SF ( pokladňa a VOZD)
3. stravné lístky som v priebehu roka účtovala ako VNZD a vyplatenú mzdu som účtovala už vrátane zrážky takže teraz:
55% dám do VOZD
zrážku za zamestnanca dám do VOZD-mzdy a zároveň ako POZD
(niekde som sa tu dočítala, že stravné lístky sa od 1,1,2008 účtujú ako ceniny cez priebežnú položku,???)
4. Odpisy mi program pekne vyráta, aj mi ich odpočíta vo výstupnom prehlade, ale je potrebné aby som ich zapísala aj do peňažného denníka???



Ďakujeme za všetky ostatné pripomienky.
Lianka
24.01.09,19:08
Ahoj, vyjadrim sa aspon k tomu, v com som si viac menej ista. Hadam ma niekto doplni.


Milí poraďáci, keďže budem po prvý krát robiť uzávierku JU, tak som si dovolila založiť túto tému, aby bolo všetko pekne v jednej. Verím, že pomôže nielen mne.
Takže, na konci roka treba:
1. do ostatných záväzkov nahodím:
odvody do ZP a SP za SZČO - uctujem do zavazkov priebezne pocas roka
odvody do ZP a SP za zamestnancov - uctujem do zaväzkov priebezne pocas roka
DPH za 4Q, prípadne 12mesiac
daň z miezd - uctujem do zaväzkov priebezne pocas roka
daň z príjmu - zo zavislej cinnosti? uctujem do zaväzkov priebezne pocas roka
prípadne aj čisté mzdy??? - aj, uctujem do zaväzkov priebezne pocas roka
2. sociálny fond som v priebehu roka neúčtovala, takže urobím ID - nepeňažnú operáciu ako tvorba SF ( pokladňa a VOZD) - ak si priebezne neuctovala, tak ano (+ evidencia v knihe socialneho fondu)
3. stravné lístky som v priebehu roka účtovala ako VNZD a vyplatenú mzdu som účtovala už vrátane zrážky takže teraz:
55% dám do VOZD - ano
zrážku za zamestnanca dám do VOZD-mzdy a zároveň ako POZD
(niekde som sa tu dočítala, že stravné lístky sa od 1,1,2008 účtujú ako ceniny cez priebežnú položku,???)

4. Odpisy mi program pekne vyráta, aj mi ich odpočíta vo výstupnom prehlade, ale je potrebné aby som ich zapísala aj do peňažného denníka??? - interny doklad - rezia

Uctovanie pohladavok a zaväzkov priebezne pocas roka - Postupy uctovania v JU § § 14:
(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.
(4) Vznik a zánik záväzku sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2.

§ 2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Evidencia cenin v knihe cenin - Postupy uctovania v JU § 6:
(11) V knihe cenín sa účtujú ceniny.

Priebezne polozky - Postupy uctovania v JU § 4:
(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.
ekopo
24.01.09,19:27
Všetko podstatné o účtovnej závierke je v § 22 a nasl. postupov účtovania pre JU a vo vysvetlivkách k výkazu o PaV a výkazu MaZ ktoré sú uvedené na konci postupov. Link: http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-a.html
Johanka
24.01.09,19:53
2. sociálny fond som v priebehu roka neúčtovala, takže urobím ID - nepeňažnú operáciu ako tvorba SF ( pokladňa a VOZD).

Postupy účtovania § 7 ods.3.
LydaLyda
24.01.09,20:40
Viem, že sa teraz uzatvára rok 2008 a preto Vás prosím o pomoc pomôžte mi zaučtovat nasledovný príklad:dostala som fa od pivovaru a neviem ako to zaučtovať - "živnostník ´- jednoduché účtovníctvo". Ked tovar na fa bol napr. za 15 tis. Sk s DPH, vratene sudy za 8 tis. Sk bez DPH, platím 7 tis. Sk s DPH. (aj keď sú sudy moje, lebo pri začatí podnikania sme sudy na pivo museli kúpiť, teraz pri každom nákupe sa suma za sudy odpočítava alebo pripočítava, podľa toho koľko sudov máme prázdnych). Tovar je s DPH a obaly bez DPH. Ďakujem za odpoveď.
Marína
24.01.09,21:05
Do knihy ZA dáš vo FA 2 položky
1. 12605 + 2395(19%) = 15000
2. -8000
Úhradu FA zúčtuj tiež dvoma zápismi.
ekopo
25.01.09,06:39
Do knihy ZA dáš vo FA 2 položky
1. 12605 + 2395(19%) = 15000
2. -8000
Úhradu FA zúčtuj tiež dvoma zápismi.
Nie je pravidlo, že musí účtovať 2 zápismi.
Ak je to Fa, tak v knihe záväzkov riadne zaevidovť 1 faktúru s rozpisom na DPH + základ dane 19% + -základ dane 0%
Úhrada FA v PD jedným zápisom, výdavok hotovosti z pokladne (BU)15.000,-, druhové členenie DHP 2.395 (VNZD) ,- potom ak nemáš podrobnejšie rozčlenený stlpec výdaj nákup tovaru, tak sumu 4.605,- , ak máš podrobnejšie rozčlenený, tak výdaj nákup tovaru základ dane 19% 12.605,- a výdaj nákup tovaru základ dane 0% -8.000,-.
Ak účtuješ sudy ako materiál, tak účtovanie je nasledovné: druhové členenie DPH (VNZD)2.395, výdaj nákup tovaru základ dane 19% 12.605,- a výdaj nákup materiálu základ dane 0% -8.000,-.

Poznám tie FA z pivovaru, ak sa jedná o hotovosť, tak je to vlastne doklad z ERP, je tam uvedený aj kód pokladne, a tieto doklady účtujem priamo do PD bez zápisu do knihy faktúr už popísaným spôsobom.

pre ilustráciu zápis do PD v reči PU:
343, 504019, -504000 (-501) /211 (221)

kde
343= DPH
504=tovar
501=materiál
211=pokladnica (hotovosť)
221= BU
Marína
25.01.09,10:04
časť citátu:

Nie je pravidlo, že musí účtovať 2 zápismi.

Ivan, ja som nepísala, že dvoma zápismi, ale dvoma položkami v rámci jednej FA. Účtovanie sa zhoduje s tvojim, len som ho tak podrobne nerozpísala.
sonka1
25.01.09,15:33
Ďakujem Lianka za odpoveď, potvrdila si mi veci, kde som si nebola celkom istá a potrebovala som "odsúhlasiť" polopate správnosť.
Ďakujem aj za odpovede ohladom odkazov na paragrafy, ktoré mám prečítané, ale žial prax je prax a odpoved "polopate" človek niekedy potrebuje. :)
L-M
26.01.09,13:17
Ešte som tu Sonka1 čítala, že ak máš tak aj daň z DP k DzMV treba dať do záväzkov minulého roka,aby sa to premietlo do výkazu o majetku a záväzkoch.
Lucia
DanielaSL
26.01.09,13:33
Ešte som tu Sonka1 čítala, že ak máš tak aj daň z DP k DzMV treba dať do záväzkov minulého roka,aby sa to premietlo do výkazu o majetku a záväzkoch.
Lucia

Tak na toto by som bola určite zabudla,ďakujem za pripomenutie.:)
L-M
26.01.09,20:33
Tak na toto by som bola určite zabudla,ďakujem za pripomenutie.:)
mimotemyTo ma teší,že aj mne sa podarí v dačom pomôcť ( pripomenúť) :). Väčšinou potrebujem pomoc stále ja ;)
Lucia
sonka1
28.01.09,05:59
Ešte som tu Sonka1 čítala, že ak máš tak aj daň z DP k DzMV treba dať do záväzkov minulého roka,aby sa to premietlo do výkazu o majetku a záväzkoch.
Lucia

Jééj, ďakujeme, toto by som zabudla..........
Predsa ešte niečo??? Robíte aj rezervy na dovolenku??
Zoltán Kovács
28.01.09,06:00
Jééj, ďakujeme, toto by som zabudla..........
Predsa ešte niečo??? Robíte aj rezervy na dovolenku??

V JÚ rezervy sa nerobia.
sonka1
28.01.09,06:13
V JÚ rezervy sa nerobia.

Ďakujem, tiež som bola v tom, že nie, ale to som zas ja čítala postupy účtovania §15, tak som sa zas zmiatla....:rolleyes:
marta bodonova
29.01.09,07:35
Poradí mi niekdo:
Končím rok 2008 a do záväzkov si mám dať:
DP - ale ako mám vedieť aka bude za rok 2008 ?
V nádrži mi ostalo 0,456 l benzínu - traba aj toto dať da záväzkov ?
A už vôbec neviem akú sumu odvodov do poisťovne mám dať - tomu vôbec nerozumiem.
Dakujem
ZuzanaP
29.01.09,08:00
Poradí mi niekdo:
Končím rok 2008 a do záväzkov si mám dať:
DP - ale ako mám vedieť aka bude za rok 2008 ?si ju vyrátaš a až potom zapíšeš do evidencie záväzkov
V nádrži mi ostalo 0,456 l benzínu - traba aj toto dať da záväzkov ? nie
A už vôbec neviem akú sumu odvodov do poisťovne mám dať - tomu vôbec nerozumiem. a akú výšku si platila do ZP a SP?
Dakujem


v texte
Johanka
29.01.09,08:06
Poradí mi niekdo:
Končím rok 2008 a do záväzkov si mám dať:
DP - ale ako mám vedieť aka bude za rok 2008 ?
V nádrži mi ostalo 0,456 l benzínu - traba aj toto dať da záväzkov ?
A už vôbec neviem akú sumu odvodov do poisťovne mám dať - tomu vôbec nerozumiem.
Dakujem
Čítala si Postupy účtovania?
Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8

(1) Pri otvorení peňažného denníka sa prevedie konečný zostatok peňažných prostriedkov v hotovosti, peňažných prostriedkov na účtoch v bankách a priebežných položiek z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

(2) Pri otvorení knihy pohľadávok, knihy záväzkov a pomocných kníh sa prevedie konečný zostatok pohľadávok v členení podľa § 15 ods. 3 písm. a) a c) až g) zákona, konečný zostatok záväzkov v členení podľa § 15 ods. 4
písm. a) a c) až g) zákona a konečný zostatok ostatných zložiek majetku a záväzkov z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

(3) Ak sa v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke účtuje v slovenskej mene a v cudzej mene, uvedie sa pri ich otvorení začiatočný stav v slovenskej mene a v cudzej mene, v ocenení kurzom, ktorým boli pokladničná kniha a účet v banke uzavreté.

(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.
marta bodonova
29.01.09,08:29
v texte
Do ZP som platila 1134 a do SP 2686.
ZuzanaP
29.01.09,08:31
Do ZP som platila 1134 a do SP 2686.
Tak takú výšku dáš ako záväzok aj za december 2008.
marta bodonova
29.01.09,08:35
Čítala si Postupy účtovania?
Postup pri otvorení a uzavretí účtovných kníh
§ 8

(1) Pri otvorení peňažného denníka sa prevedie konečný zostatok peňažných prostriedkov v hotovosti, peňažných prostriedkov na účtoch v bankách a priebežných položiek z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

(2) Pri otvorení knihy pohľadávok, knihy záväzkov a pomocných kníh sa prevedie konečný zostatok pohľadávok v členení podľa § 15 ods. 3 písm. a) a c) až g) zákona, konečný zostatok záväzkov v členení podľa § 15 ods. 4
písm. a) a c) až g) zákona a konečný zostatok ostatných zložiek majetku a záväzkov z bezprostredne predchádzajúceho účtovného obdobia ako začiatočný stav.

(3) Ak sa v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke účtuje v slovenskej mene a v cudzej mene, uvedie sa pri ich otvorení začiatočný stav v slovenskej mene a v cudzej mene, v ocenení kurzom, ktorým boli pokladničná kniha a účet v banke uzavreté.

(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.



Čítala, ale myslela som si , že keď nemám FA tak sa neda záväzok zapísať do knihy záväzkov.
ZuzanaP
29.01.09,08:37
Čítala, ale myslela som si , že keď nemám FA tak sa neda záväzok zapísať do knihy záväzkov.


Ani na poistné nemáš Fa a zapisuješ ho do záväzkov.
marta bodonova
29.01.09,08:38
Tak takú výšku dáš ako záväzok aj za december 2008.

Ďakujem pekne.
marta bodonova
29.01.09,09:04
v texte

A vie mi ešte niekdo poradiť kde zaučtujem tieto záväzky.
Pracujem v ALFE a tam sa to nedá.
Dakujem
ZuzanaP
29.01.09,09:44
A vie mi ešte niekdo poradiť kde zaučtujem tieto záväzky.
Pracujem v ALFE a tam sa to nedá.
Dakujem


Ale dá, v evidencii záväzkov dás pridať a typ záväzku dáš poistné.
Marína
29.01.09,10:01
Ja vôbec nepracujem v Alfe a som to našla.;) Podľa mňa je vhodnejšie si na tieto záväzky(poistné, daň,..atd.) nastaviť iný číselný rad.
Pridanie záväzku/interné č.(stlač F7)/spôsob číslovania(klikni užívateľsky) a klikni na pridaj. Kód dáš. napr.OZ a pod týmto číslovaním budeš zadávať záväzky na poistné, daň z príjmu, daň z PH, miestne dane, ...... a pod. s tým, že ďalšie členenie budeš vyberať pod typom dokladu.
ZuzanaP
29.01.09,10:04
Presne, ja si tak zvlášť dávam okruh poistného na SP, ZP, záväzky voči DÚ.
marta bodonova
02.02.09,08:31
Ja vôbec nepracujem v Alfe a som to našla.;) Podľa mňa je vhodnejšie si na tieto záväzky(poistné, daň,..atd.) nastaviť iný číselný rad.
Pridanie záväzku/interné č.(stlač F7)/spôsob číslovania(klikni užívateľsky) a klikni na pridaj. Kód dáš. napr.OZ a pod týmto číslovaním budeš zadávať záväzky na poistné, daň z príjmu, daň z PH, miestne dane, ...... a pod. s tým, že ďalšie členenie budeš vyberať pod typom dokladu.

Skúšam to, ale pýta odo mňa č. daňového dokladu a dátum vystavené dňa....., tak asi to zle robim
Dakujem
ZuzanaP
02.02.09,08:41
Skúšam to, ale pýta odo mňa č. daňového dokladu a dátum vystavené dňa....., tak asi to zle robim
Dakujem

číslo daňového dokladu nemusíš vypísať, alebo si ho daj také isté ako interné číslo a dátum vystavenia dáš vtedy, kedy si ho zaevidovala
Lianka
02.02.09,08:42
Skúšam to, ale pýta odo mňa č. daňového dokladu a dátum vystavené dňa....., tak asi to zle robim
Dakujem

Ja uctujem v Alfe a robim to takto:
DF - ciselny rad pre dosle faktury,
PO - ciselny rad pre poistne,
DA - ciselny rad pre dane,
a pod.

Zaväzok z poistneho - SP, priklad za 12/2008:

partner - Socialna poistovna
predmet - poistne SZCO
typ dokladu - poistne
cislo dokladu - 12/2008 (mesiac, za ktory plati)
interne cislo - PO08001 (08 - rok, 001 - cislovanie)
stlpec PD - odvody do fondov
datum vystavenia - 31.12.2008
doslo dna - 31.12.2008
splatnost - 8.1.2009
datum vzn. dan. povinn. - 31.12.2008
suma - 2 686 Sk


Podobne davam aj ZP, v casovom slede, v jednom (spolocnom) ciselnom rade.
Uhradu sparujes so zaväzkom.
ZuzanaP
02.02.09,08:47
Ja uctujem v Alfe a robim to takto:
DF - ciselny rad pre dosle faktury,
PO - ciselny rad pre poistne,
DA - ciselny rad pre dane,
a pod.

Zaväzok z poistneho - SP, priklad za 12/2008:

partner - Socialna poistovna
predmet - poistne SZCO
typ dokladu - poistne
cislo dokladu - 12/2008 (mesiac, za ktory plati)
interne cislo - PO08001 (08 - rok, 001 - cislovanie)
stlpec PD - odvody do fondov
datum vystavenia - 31.12.2008
doslo dna - 31.12.2008
splatnost - 8.1.2009
datum vzn. dan. povinn. - 31.12.2008
suma - 2 686 Sk
Podobne davam aj ZP, v casovom slede, v jednom (spolocnom) ciselnom rade.
Uhradu sparujes so zaväzkom.


Presne takto som to myslela, pekne;)
marta bodonova
02.02.09,08:54
Ja uctujem v Alfe a robim to takto:
DF - ciselny rad pre dosle faktury,
PO - ciselny rad pre poistne,
DA - ciselny rad pre dane,
a pod.

Zaväzok z poistneho - SP, priklad za 12/2008:

partner - Socialna poistovna
predmet - poistne SZCO
typ dokladu - poistne
cislo dokladu - 12/2008 (mesiac, za ktory plati)
interne cislo - PO08001 (08 - rok, 001 - cislovanie)
stlpec PD - odvody do fondov
datum vystavenia - 31.12.2008
doslo dna - 31.12.2008
splatnost - 8.1.2009
datum vzn. dan. povinn. - 31.12.2008
suma - 2 686 Sk
Podobne davam aj ZP, v casovom slede, v jednom (spolocnom) ciselnom rade.
Uhradu sparujes so zaväzkom.

Ďakujem a idem to hned vyskúšať.
marta bodonova
02.02.09,08:58
Ďakujem a idem to hned vyskúšať.


A je to tam, super, dakujem - bola som už normálne zúfala.
Ďakujem
L-M
02.02.09,09:11
Môžem sa opýtať, aké dátumy dávate do záväzkov na DPH za 4Q., DzMV, Daň z príjmu FO? Robím v ALFE.
Dakde sa mi zdá , že som čítala, že aj dátum splatnosti by mal byť posledný mesiac v decembri, aby sa mi to správne dostalo do výkazu o MaZ ? Takže aj keď tieto sumy vyrátal až v januátŕi prípadne februári - dátum vystavenia , prijatia a vzniku daň. povinnnosti mám dať napr.31.12.2008? Dátum splatnosti- môže byť napr.január, alebo marec, alebo mám dať všetky dátumy rovnake?:confused:
Už som z toho blázon
ďakujem pekne za každú radu
Lucia
Lianka
02.02.09,09:16
Zavazok DzMV davam 31.12.2008. Datumy splatnosti podla zakona, t. j. 31.1.2009.

DPH som davala k datumu, kedy som DP skutocne vystavila, ale ako tu citam, je spravne ju zauctovat k 31.12.2008 - premietne sa aj do vykazu o MaZ. Datum splatnosti 25.1.2009.
L-M
02.02.09,09:33
Zavazok DzMV davam 31.12.2008. Datumy splatnosti podla zakona, t. j. 31.1.2009.

DPH som davala k datumu, kedy som DP skutocne vystavila, ale ako tu citam, je spravne ju zauctovat k 31.12.2008 - premietne sa aj do vykazu o MaZ. Datum splatnosti 25.1.2009.
Takže aj pri Dani z príjmu FO- aj tá sa do záväzkov min.roku musí dať však, aj pri ostatných všetky ostatné dátumy 31.12.2008- iba dátum splatnosti podľa zákona. Je to tak O.K ?- takto polopate vysvetlené to mám najradšej :).
ďakujem Lucia
rodina1
02.02.09,12:05
Dobrý deň. Výkaz o MaZ je vždy za posledné účtovné obdobie. Teda od 1. 1. do 31. 12. príslušného roku. Chcela by som sa spýtať, či do záväzkov mám započítať aj neuhradenú faktúru z roku 2007 alebo len neuhradené faktúry roku 2008? Je to moje prvé ukončenie roku, tak by som nechcela niečo pokaziť. ďakujem.
Zoltán Kovács
02.02.09,12:07
Dobrý deň. Výkaz o MaZ je vždy za posledné účtovné obdobie. Teda od 1. 1. do 31. 12. príslušného roku. Chcela by som sa spýtať, či do záväzkov mám započítať aj neuhradenú faktúru z roku 2007 alebo len neuhradené faktúry roku 2008? Je to moje prvé ukončenie roku, tak by som nechcela niečo pokaziť. ďakujem.

Všetky záväzky uvádzaš, veď ešte nie je uhradená ani k 31.12.2008, potom to je záväzkom naďalej.