FIN
20.01.09,08:29
Mám faktúru vystavenú v CZK, ktorá podlieha samozdaneniu, ale celkova suma k uhrade je uvedena v SKK. Z ktorej sumy treba robit samozdanenie - CZK prepocítané kurzom NBS alebo zo sumy v SKK, ktora je uvedena na fakture?

Vdaka za pomoc,
Heli1
20.01.09,07:54
Mám faktúru vystavenú v CZK, ktorá podlieha samozdaneniu, ale celkova suma k uhrade je uvedena v SKK. Z ktorej sumy treba robit samozdanenie - CZK prepocítané kurzom NBS alebo zo sumy v SKK, ktora je uvedena na fakture?

Vdaka za pomoc,
Podľa mňa z CZK prepočítané kurzom NBS na SKK, nakoľko musíš prepočítať kurzom, keď si zaevidoval faktúru (kedy došla), a tým kurzom musíš vypočítať aj daň na "samozdanenie".
Ja to robím tak, ale prípad, že to bolo už na faktúre prepočítané na SKK, som ešte nemala.
lisey
20.01.09,13:35
ahoj, chcela som sa opytat ako uctujete dph pri samozdaneni v PU? diky
Jana Acsová
20.01.09,14:51
Mám faktúru vystavenú v CZK, ktorá podlieha samozdaneniu, ale celkova suma k uhrade je uvedena v SKK. Z ktorej sumy treba robit samozdanenie - CZK prepocítané kurzom NBS alebo zo sumy v SKK, ktora je uvedena na fakture?Z tej, ktorá je zmluvne dohodnutá "zmluvná mena". Ak je suma k úhrade v SKK, tak to je čiastka, ktorá je dohodnutá ako odplata (protihodnota). Tú dodávateľ očakáva, inak by ju neuviedol k úhrade a tú keď mu zaplatíte, bude obchod zavŕšený (dodávka x odplata). Keby sa jednalo o tento prípad jedná sa o dodávku v SKK bez prepočtov cudzej meny.

Ak je to naozaj tak.

V praxi spravidla veľa nezrovnalostí vychádza z neznalosti (nejasnosti) dohodnutých podmienok. Pri prechode na euro by však bolo pochopiteľné fixovať obchod na SKK, ak splatnosť spadá po 1.1.2009 a teda je predpoklad úhrady v eurách.
Jana Acsová
20.01.09,14:53
ahoj, chcela som sa opytat ako uctujete dph pri samozdaneni v PU? diky

Podľa postupov platí:

Daň z pridanej hodnoty, ktorú je povinný uplatniť z nadobudnutia tovaru alebo z prijatia služby príjemca30c) sa v deň vzniku daňovej povinnosti podľa osobitného predpisu30d) účtuje v prospech príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty so súvzťažným zápisom na ťarchu príslušného analytického účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty, ak vzniká nárok na odpočítanie dane z pridanej hodnoty. Ak deň nároku na odpočítanie dane nie je zhodný s dňom vzniku daňovej povinnosti, v deň vzniku nároku na odpočítanie dane z pridanej hodnoty sa preúčtuje daň z pridanej hodnoty v rámci analytických účtov k účtu 343 – Daň z pridanej hodnoty.