maja
06.07.04,11:54
Sme s.r.o.platca DPH máme zmluvu s FA z Nemecka tiež platca DPH.Sprostredkovali sme predaj jej tovaru do SK aj CZ. Potrebujem vystaviť fa za 1.službu-provízia za predaj, 2.služba-inštalácia týchto zariadení. Na SK je to s DPH a v CZ bez DPH?!?
Všetkým vopred ďakujem
Luboš
06.07.04,10:59
Pri vystavení faktúry za províziu do SRN by som postupoval podľa § 15 odst.8 pís.b, čiže bez DPH.čo sa týka bodu 2.- ak sa jedná len o inštaláciu u platcu DPH na Slovensku- faktúra s DPH ...(riadok 03 a 01+02DP)
a inštalácia u platcu DPH v ČR faktúra bez DPH....
Ale neviem do ktorého riadku DP v prípade SRN a ČR objem tejto služby ide, žeby nikde?
Luckasari
06.07.04,11:06
spravne
takato sluzba sa neuvadza v DP
Oldi
06.07.04,11:07
Tiež mám podobný problém, provízie v SR i ČR. Podľa môjho názoru, ani jedna z uvedených služieb nepatrí do služieb podľa § 15, ods. 8 (i keď vo vašom prípade nie som si istý-nešpecifikovali ste presne), takže miestom dodania služby by malo byť tuzemsko, takže fakturovať s DPH. Odporúčam Vám však pozrieť si aj §16, ods.6 avšak neviem, či sa to presne hodí (sprostredkovanie) na konkrétne Váš prípad. Veľmi ma zaujíma táto problematika, prosím o ďalšie názory. Ďakujem, želám pekný deň. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ospravedlňujem sa, kým som písal pribudli medzitým 2 príspevky...

Spýtam sa aj ja, konkrétne:
Provízia za starostlivosť o sieť predajní v ČR a SR. Ako by ste postupovali. Na Slovensku je to jasné. Čo v ČR ? Kam by sa dala takáto služba (resp. provízia za službu) zaradiť? Nejako to neviem správne zaradiť. Kde bude potom miesto dodania služby ? V SR či v ČR ?
Luboš
06.07.04,11:19
No Oldi toto je hodné polemiky čo sa týka §16 odst.6 ".....ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby........."No a tá dlhá druhá veta...."Ak sprostredkovateľ sprostredkuje tovar alebo službu pre odberateľa......."
Sám teda v tejto chvíli neviem
Oldi
06.07.04,11:36
A aký máte názor na zatriedenie tejto služby ? Hodí sa do §15,ods.8 ? Myslím tú províziu za starostlivosť...
Luboš
06.07.04,11:49
Tá druhá veta §16 odst.6 ma navádza k tomuto:
1.Sprostredkovateľ - firma Slovensko
2.odberateľ sprostredkovania - firma SRN
3.dodanie tovaru alebo služby zákazníkovi v ČR (teda v inom štáte ako je identifikovaný odberateľ v ktorom je miesto dodania tovaru alebo služby)
miesto dodania služby je štát ktorý pridelil IČ pre daň odberateľovi služby, teda SRN
Gira
06.07.04,12:12
Správne, sprostredkovanie predaja sa jednoznačne posudzuje podľa §16 ods. 6 druhá veta. V žiadnom prípade sa tu nedá aplikovať §15 ods. 8.
maja
07.07.04,06:37
Takže ak to zhrniem -sprostredkovanie je podľa §16 odst.6.(do §15 ods.8 nepatríme). Pre mňa je jedno, či službu sprostredkujem v ČR, alebo SK stále fak. bez DPH,lebo odberateľ firma SRN je identifikovaná v inom štáte ako miesto dodania služby. Chápem dobre, či nie?!??
Oldi
07.07.04,09:04
Myslím, že áno. Ak sa na Vás hodí §16 ods.6, teda ako sprostredkovateľ konáte v mene a na účet inej osoby (v tomto prípade SRN) tak je miestom dodania SRN, takže bez DPH (resp. si to zdaní potom partner v SRN). Takto tomu rozumiem ja. Iné názory ?
MirkaV
11.10.04,11:14
Vie mi niekto poradiť ako je to v prípade ak zahraničný partner z EU (ČR) neplatca DPH vyfakturuje sprostredkovanie predaja tovaru v CZK. Aj tu prichádza k samozdaneniu??? Ďakujem
alexxandra
12.10.04,17:41
suhlasim s Oldim,tiez som riesila podobny pripad :-) a som si absolutne ista,ze to je §16 ods6. Este pripomeniem,ze vyvoz sluzieb do clenskych statov podla §2 nieje predmetom DPH a neudava sa preto v priznani,lebo som nad tym presedela celu nedelu,co som si lamala hlavu,ze kam to mam dat ! :-) Tak aby som vam usetrila robotu. papa :-)

P.S. existuje nejaka definicia toho,co znamena "v mene a na ucet ineho"? :-)
alexxandra
12.10.04,17:43
Vie mi niekto poradiť ako je to v prípade ak zahraničný partner z EU (ČR) neplatca DPH vyfakturuje sprostredkovanie predaja tovaru v CZK. Aj tu prichádza k samozdaneniu??? Ďakujem
Mila Mirka, to je myslim pruser,pretoze ak by ste prijali takuto sluzbu od neplatcu DPH, musite sa zaregistrovat v Ceskej republike ako platca,sluzbu si sami dodanit ceskou DPH a tuto skutocne Ceskemu danovemu uradu aj zaplatit. Komplikacia.
MirkaV
13.10.04,10:47
uff, tak to nie je dobrá správa :o ale Dakujem