johny18
20.01.09,10:11
Moze mi niekto poradit? Musia byt pri leasingu uctovne a danove odpisy rovnake?
Auditor mi vravi ze ano, ja si myslim ze nie. Lenze napr. leasing trva 5 rokov, danove odpisy som rozdelil na tych 5 rokov, uctovne odpisy som dal na 8 rokov.
alušik
20.01.09,09:21
Samozrejme, že v podvojnom účtovníctve sú odpisy odlišné. Z hľadiska účtovného zaradíte na takú dlhú dobu, na akú predpokladáte dobu použitia daného predmetu. Z daňového hľadiska sa riadite postupmi platnými pre leasing. V daňovom priznaní potom urobíte rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.;)
Takže vlastne rozmýšľate správne.
johny18
20.01.09,09:24
Som rad, prave som volal s auditorom, s ktorym som preberal odpisy leasingu a tvrdil mi, ze uctovne sa musi majetok obstarany formou leasingu odpisat pocas doby prenajmu. Oponoval som mu, ze nie, ale on stale svoje, ze uctovne a danove odpisy musia byt rovnake. To by som musel opravovat 2 uctovne obdobia dozadu.
Teraz som si este nasiel v postupoch uctovania §30, ze majetok obstarany formou leasingu sa v uctovnictve odpisuje podla § 20, takze podla predpokladanej doby zivotnosti. Som spokojny..:)
Tweety
20.01.09,09:28
Som rad, prave som volal s auditorom, s ktorym som preberal odpisy leasingu a tvrdil mi, ze uctovne sa musi majetok obstarany formou leasingu odpisat pocas doby prenajmu. Oponoval som mu, ze nie, ale on stale svoje, ze uctovne a danove odpisy musia byt rovnake. To by som musel opravovat 2 uctovne obdobia dozadu.
Teraz som si este nasiel v postupoch uctovania §30, ze majetok obstarany formou leasingu sa v uctovnictve odpisuje podla § 20, takze podla predpokladanej doby zivotnosti. Som spokojny..:)
§ 26 Zákon o dani z príjmov

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
johny18
20.01.09,10:03
§ 26 Zákon o dani z príjmov

(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu 1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.


Takze musia byt uctovne a danove odpisy rovnake, ci nie? Tento § sa tyka danovych odpisov, kedze sa cituje zakon o dani z prijmov. Pri uctovnych odpisoch postupujem podla § 20 postupov uctovania. Spravne?
Tweety
20.01.09,10:07
Takze musia byt uctovne a danove odpisy rovnake, ci nie? Tento § sa tyka danovych odpisov, kedze sa cituje zakon o dani z prijmov. Pri uctovnych odpisov postupujem podla § 20 postupov uctovania. Spravne?
Áno § 26 Zákona o dani z príjmov hovorí o daňových odpisoch, a postupy účtovania k Zákonu o účtovníctve, hovoria o účtovných odpisoch. Takže logicky ide o odlišný postup pri ich uplatňovaní.