Ejuska2586
20.01.09,10:43
Dobrý deň. Prosím o pomoc:

Manželka spolu s deťmi (dospelími) zdedila v roku 2007 rodinný dom s pozemkami v hodnote 350.000,- Sk v nasledovnom podelení (manželka polovica v hodnote 175.000,- sk, deti štvrtiny po 87.500,- Sk/osoba). V roku 2008 bola nehnuteľnosť predaná fyzickej osobe. Ako je to z daňami? Myslím, že kupujúci daň neplatí, však? A tí dediči po 19% z ich podielu? A kde to zdania? V dani z príjmov?

A ešte jedna otázka - nový majiteľ predal zadný pozemok za 100.000,- Sk tiež v roku 2008. On je živnostník, neplatič DPH. Ako to bude v jeho prípade s daňami?
Ejuska2586
20.01.09,10:00
manželka (dedička) bývala v dome cca 15 rokov
Monika Kováčová
20.01.09,10:03
Dobrý deň. Prosím o pomoc:

Manželka spolu s deťmi (dospelími) zdedila v roku 2007 rodinný dom s pozemkami v hodnote 350.000,- Sk v nasledovnom podelení (manželka polovica v hodnote 175.000,- sk, deti štvrtiny po 87.500,- Sk/osoba). V roku 2008 bola nehnuteľnosť predaná fyzickej osobe. Ako je to z daňami? Myslím, že kupujúci daň neplatí, však? A tí dediči po 19% z ich podielu? A kde to zdania? V dani z príjmov?



§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html#hore)

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

T.j. pokiaľ manželka a deti sú dedičmi v priamom rade a zosnulý mal vlastnícke právo k nehnuteľnosti viac ako 5 rokov, je príjem z predaja takejto nehnuteľnosti (príjem detí a manželky) od dane oslobodený.
Monika Kováčová
20.01.09,10:07
manželka (dedička) bývala v dome cca 15 rokov

v tomto prípade platí oslobodenie aj podľa odst. a) v cit. v predch. príspevku
Ejuska2586
20.01.09,10:10
ĎAKUJEM.

Takže manželka ani deti dane neplatia? Ale priznanie si musia podať, však?

A čo ten živnostník?
Monika Kováčová
20.01.09,10:18
ĎAKUJEM.

Takže manželka ani deti dane neplatia? Ale priznanie si musia podať, však?

A čo ten živnostník?
nemusia podať DP z predaja nehnuteľnosti, ale podanie DP záleží aj od iných príjmov (zamesntanie, podnikanie, prenájom, príjmy z kapitálového majetku a pod.)
Ejuska2586
20.01.09,10:20
A živnostík a predaj toho pozemku? Ako na to? Dám mu do daňového priznania predaj majetku? a zdaním predajnú cenu pozemku 19% DzP?
Monika Kováčová
20.01.09,10:23
čo sa týka živnostníka, pokiaľ mal nehnuteľnosť zaradenú v obchodnom majetku tak pri predaji postupuje tak, že príjem z takejto nehnuteľnosti zaúčtuje v PD ako POZD ostatné.
Ejuska2586
20.01.09,10:24
on to ale kupoval ako FO, nie na firmu. Som z toho blba
Monika Kováčová
20.01.09,10:25
A živnostík a predaj toho pozemku? Ako na to? Dám mu do daňového priznania predaj majetku? a zdaním predajnú cenu pozemku 19% DzP?
do DP sa uvádzajú príjmy, výdavky a rozdiel medzi PaV, t.j. čiastkový základ dane. Tieto údaje sa prenášajú do DP podľa účtovníctva.
Monika Kováčová
20.01.09,10:26
on to ale kupoval ako FO, nie na firmu. Som z toho blba

ja vám do papierov na stole nevidím.
takže prečo spomínate živnostníka? Ide o normálneho občana. Zistite, či je možnosť uplatniť §9 Oslobodenie od dane.
Ejuska2586
20.01.09,10:33
Prepáčte, asi som napísala jednoduchú otázku príliš zložito.
On je živnostník, ale dom si kupoval ako FO na základe kúpnej zmluvy. Po kúpe tohto domu, predal jeden z pozemkov ďalšej osobe. Moja otázka je, či platí daň za kúpu nehnuteľnosti (pokiaľ som dobre pochopila, tak nie) a ako zaplatiť daň za predaj toho pozemku (predal ho za 100.000,- Sk) Ďakujem
Ejuska2586
20.01.09,10:58
ja vám do papierov na stole nevidím.
takže prečo spomínate živnostníka? Ide o normálneho občana. Zistite, či je možnosť uplatniť §9 Oslobodenie od dane.

Nemôže si uplatniť oslobodenie
Monika Kováčová
20.01.09,11:10
v tom prípade ide o príjem z prevodu nehnuteľností §8 odst. 1 písm. b)
§8
(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
b) cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií; pri predaji zamestnaneckých akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.
Ježko
20.01.09,11:24
Prosím, poraďte ako je to v tomto prípade:
Bývali sme v družstevnom byte od roku 1993. V novembri 2008 sme si ho odkúpili do osobného vlastníctva a v januári 2009 sme ho predali.
Budeme platiť daň z predaja bytu ?
willma
20.01.09,11:49
nemali by ste platiť, spĺňate podmienku trvalého pobytu 5 rokov.
tajnostkárka
20.01.09,14:30
Ja by som sa chcela opýtať,akú daň budem platiť,keď po dedičskom konaní,jeden dedič vyplácal toho druhého určitou sumou t.j 300 000Sk z domu,je to daň z príjmu a koľko percent sa z danej sumy platí?
Ešte by som chcela doplniť,že išlo o rodičovský dom,v ktorom sme spolu nažívali 3rodiny,t.j žili sme v ňom viac ako 40rokov,dom zostal jednej rodine a nás z neho vyplatili.Prosím odpovedzte niekto