a-nick-a
07.06.05,20:13
Podnikateľ v kamenárstve a tento rok má slabý. Zamestnáva 3 ľudí. Potreboval by nejako vyriešiť, aby mohli pracovať podľa potreby. Vraj sa platia odvody vždy z min. mzdy?
vladan
07.06.05,19:31
ja vidím riešenie v pracovnom pomere na kratší pracovný čas ;)
ondrejvla
07.06.05,19:35
A čo urobíš, keď nebude mať minimálnu mzdu-dáš mu to ako absenciu?, alebo ho odhlásiš z poisťovní, ako čo prerušenie, absenciu....
Predsa ako má min.hodinovú mzdu, musí mať aj odpracovaný mesačný fond, inak ho určite musí poodhlasovať ako prerušenie!!! Teda, pokiaľ je to zamestnanec na plný prac.fond a nie podľa §49!

Dúfam, že sa ozvú mzdári, a poradia v tomto probléme!
Daska
07.06.05,19:47
Ja by som to riesila tiez tym uvazkom na kratsi pracovny cas, lebo ak ma plny pr. uvazok, musi mat min.mzdu a z nej aj odvody, alebo dat neplatene volno, ale myslim ze s tym je viac ostary ako uzitku...
ak sa niekedy robi viac hodin, potom nahrane volno...
ondrejvla
07.06.05,19:52
Takže Anicka, po dohode so mzdármi navrhujeme: zmeniť pracovnú zmluvu podľa §49 ZP na kratší prac.čas, hod.mzda musí byť dodržaná podľa plat.triedy(pravdepodobne to aj tak mal) mala by byť vyššia ako minimálna hodinovka, ak sa jedná o vyučených zamestnacov v odbore. V tom prípade môže mať hrubú mzdu nižšiu! Lenže, čo ten zamestnanec, tomu to nebude chýbať, či má ešte aj iné zamestnanie? - treba ľutovať aj zamestnanca, nie len zamestnávateľa! Ten zamestnanec raz bude aj dôchodcom!!!!!!!
bepo
08.06.05,04:57
Poľutovať zamestnanca tu môžme všetci spoločne ale kto mu zaplatí mzdu ak zamestnávateľ nemá zákazky a peniaze?
tibor
08.06.05,05:04
nedá mi nenapísať - iste je to problém, o ktorom ja nič moc neviem - ale na mieste toho "skoročlenarodiny" by som sa skorej sústredil na nové zakázky a získanie práce pre mojich zamestnancov ako na šetrenie na mzdových nákladoch. neviem či robí len v kamenárstve - ale inovoval by som, propagoval sa...samé nič nepríde.
Johanka
08.06.05,06:12
Pri neplatenom voľne sa sociálne poistenie neodvádza, dokonca aj pri čerpaní čo i len 1 dňa musíš zamestnanca odhlásiť.
Jara
08.06.05,06:13
Ja by som postupovala pr. zmluvou na kratší pr. čas. Súhlasím s tým čo radí Ondrejvila
lenkak
08.06.05,08:13
Ja by som to tiež riešila s kratším pracovným úväzkom.
gabri
08.06.05,08:21
no aj ja určite tak, ako Lenka a spol.
pyton
08.06.05,10:56
Nie som mzdárka, ale narazila som na jednu informáciu, ktorú je však treba bližšie overiť a pozrieť.

"Zamestnanci majú nárok na náhradu 60% mzdy pokiaľ zamestnávateľ nemá pre nich prácu."
ondrejvla
08.06.05,12:30
No asi sme pochopili všetci, že je to číro čisté špekulantstvo, ako neplatiť! No, ale kto chce kam...
pyton
08.06.05,13:00
Také ustanovenie existuje v Zákonníku práce (§142 - prekážky na strane zamestnávateľa).

Ak som správne pochopil predchádzajúcu diskusiu v tejto téme, tak sa zadávateľ témy pokúša nájsť najlacnejšie východisko zo situácie keď zamestnávateľ nechce prepúšťať pri poklese príjmov.
A tebe sa náhrada 60% mzdy namiesto 100% mzdy nezdá ako východisko pri poklese príjmov dosť dobré?
pyton
08.06.05,13:23
Ako zamestnanec môžem povedať, že mám rád mzdu vyplatenú na 100% nezávisle od poklesu príjmov môjho zamestnávateľa. ;)

Riešenie problémov zamestnávateľa s poklesom príjmov môže mať rôzne alternatívy. A o týchto alternatívach sa tu diskutuje.
Moje rozhodnutie v prípade, že by sa môj zamestnávateľ pokúšal riešiť takúto situáciu znižovaním mzdových nákladov bez znižovania počtu zamestnancov, by bolo dosť jednoznačné.
Rožok mi v obchode nepredajú lacnejšie len preto, že môj zamestnávateľ nebude mať dostatok príjmov na vyplatenie zamestnancov, pre ktorých nedokáže zabezpečiť prácu.
Všetko je však relatívne a každý sa v konkrétnej situácii rozhoduje predovšetkým tak, aby ublížil čo najmenej sebe a tým na kom mu záleží. Takže ani neodsudzujem a ani nechválim. Prispel som do diskusie na citlivú tému svojim názorom. Nie je v mojej moci ovplyvniť čo si z tohoto názoru vyberie zadávateľ témy a ostatní diskutujúci.
Prajem všetkým príjemne strávený čas na Porade.

:pNo však aj ja diskutujem ...
lenkak
08.06.05,14:06
Čo chceš vedieť ohľadom PP s kratším pracovným úväzkom.
ALDA
08.06.05,14:19
Niečo o kamenárstve viem, a dokonca ešte pred r.1989!
Keď niekto píše o takom poctivcovi, sa mi to nezdá!!! Aj keď je to skoro rodina, nehnevaj sa, ale ako si môhol byť taký istý a zamestnať 3 ľudí, to by si nedovolil ani Kaník...Neviem čo je vyučený, ale pri takomto podnikaní, doporučujem iba zmluvy s vyučenými odborníkmi, ktorí majú živnosť, potom nemôže prísť k takémuto problému. A prečo nechce prepúšťať, keď nemá
zákazky? Veď podľa mňa nemá inú možnosť! Určite robia aj nejaké fušky, nech si to zistí! Ak neurobí rázne a bohužiaľ aj nepopulárne opatrenia, dostane sa do väčších problémov. Je podnikateľ, alebo sociálny ústav? Na podnikateľa
je nerozhodný!!!

Viem o tom ako rodina nedávno zdedila veľké dlhy v tomto obore:D

Držím palce, nech to dobre dopadne na obe strany:)
Shaman
08.06.05,15:17
Treba ich dat na dohodu a bude pokoj.
Manual
08.06.05,18:08
Shaman, dohody by boli v tomto prípade dosť priehľadný podvod, a to ja nemám rada. Ale aj tak Ď.Anička, už je tu vela príspevkov ale Ty stále razíš svoju cestu. Možno si myslíš, že 100x opakovaná lož bude pravdou. Asi najlepšie to vystihla ALDA. Nemôžeš ísť hlavou proti múru. Podnikanie nie je charita ani zaopatrovací ústav, hoci to znie tvrdo, inak sa podnikatel potopí. Musí to pochopiť aj Tvoja "skororodina".
Peký večer...
Manual
08.06.05,18:28
Manual, nehnevaj sa, ale znovu zopakujem: keby som potrebovala spoločnosť inkvizítorov, idem počas stránkových hodín do inej inštitúcie. Podľa seba súdiš mňa?Ja sa nehnevám a za akvizítora sa nepovažujem a na názor má právo každý. Lenže Ty staváš problém do polohy, že kto nie je s Tebou je proti Tebe. Podobné heslá boli aj za minulého režimu. Chceš platiť a nemáš čím tak čo s tým chceš robiť ??? Alebo chceš vytrhnúť z dlane chlp ?
Pekný večer...
kukučka
08.06.05,18:43
lenkak, prosím Ťa, ak vieš, poraď mi:

a/ tí terajší traja sezónni zamestnanci sú sociálne prípady, berú sociálnu podporu, ani nárok na nezamestnanecké dávky nemajú, sú radi, keď si privirobia, je to v mieste ich bydliska - to aby si si nemyslela, že ich nejako manipuluje. Títo ľudia uzatvorili na dobu určitú pracovný pomer 40 h/týždeň, do 31.10.05. Teraz po zmene situácie, keďže inde nepracujú, môžu oni mať len skrátený úväzok? Aké písomnosti treba vyhotoviť?
Anička chápem Ťa, že to chceš urobit slušne. Chápem aj ostatných, že sa snažia poradiť podľa svojich skúseností a varovať pred rizikom a krachom.
čo nechápem: berú aj sociálku aj pracujú?
Táto stránka sa volá PORADA a preto tu chodíme aj my menej zdatní !!!
Shaman
08.06.05,19:04
Shaman, dohody by boli v tomto prípade dosť priehľadný podvod, a to ja nemám rada. Ale aj tak Ď.
Vazne si ma rozosmiala.

Hm, myslis, ze som ti chcel poradit podvod? Vies co ti ne to poviem?
Konecne si sa v tomto prispevku spravne vyjadrila. Ty chces spravit podvod, ale aby nebol priehladny.
A ked ti ludia radia akoby sa to dalo spravit lepsie a bez podvodov, melies si stale svoje. Vychadza mi z toho jediny zaver.
Ty si nezasluzis ziadnu radu.

PS: skus ludom nacuvat a rozmyslat nad tym co hovoria, budes to mat v zivote lahsie a viac ludi si ta bude vazit ;-)
a-nick-a
08.06.05,19:36
Manual a Shaman, absolútne ste nepochopili podstatu problému, kvôli ktorému som otvorila stránky Porady, je mi ľúto, že za mojimi otázkami hľadáte nejaké špekulatívne pozadie. Asi máte svoje zlé skúsenosti z ľuďmi. Ja nepotrebujem nikoho okrádať a ten pán, ktorému som sľúbila, že mu zistím na internete odpoveď, tiež nie. Verím, že za pomoci LenkyK nájdeme riešenie - aj mať zamestnancov k dispozícii, keď sú zákazky, aj nevyhadzovať zbytočne peniaze na fondy, ak je na to legálna cesta. Také poradenstvo som si predstavovala na Porade. Kľučky paragrafov by sa mali využívať v prospech ľudí - ale na to treba nielen rozum, ale aj srdce na správnom mieste, páni. Prosím, zabudnite, že som sa na Porade niečo pýtala.
ALDA
08.06.05,20:07
Manual a Shaman, absolútne ste nepochopili podstatu problému, kvôli ktorému som otvorila stránky Porady, je mi ľúto, že za mojimi otázkami hľadáte nejaké špekulatívne pozadie. Asi máte svoje zlé skúsenosti z ľuďmi. Ja nepotrebujem nikoho okrádať a ten pán, ktorému som sľúbila, že mu zistím na internete odpoveď, tiež nie. Verím, že za pomoci LenkyK nájdeme riešenie - aj mať zamestnancov k dispozícii, keď sú zákazky, aj nevyhadzovať zbytočne peniaze na fondy, ak je na to legálna cesta. Také poradenstvo som si predstavovala na Porade. Kľučky paragrafov by sa mali využívať v prospech ľudí - ale na to treba nielen rozum, ale aj srdce na správnom mieste, páni. Prosím, zabudnite, že som sa na Porade niečo pýtala.
Skutočne neviem o čo Ti ide, já Ti vážne hovorím, prepustiť, iná možnosť nie je, Ty si zle vysvetľuješ kľučky v zákonoch, tie nie sú pre túto situáciu!
Moja posledná veta, nechcela som to: Kamenárska firma, pred 2 mesiacmi zomrela majiteľka s dlhom cca mil., tiež chcela dobre aj ľuďom aj sebe:D

Hľadať zákazky, aby sám majiteľ nemusel prerušiť živnosť, nech nemám pravdu, ale ako vidím tam aj speje aj s Tvojou pomocou! My nie sme kritici,
všetko je o možnosti riešenia a ver nám, že v dobrom úmysle!!
a-nick-a
09.06.05,05:04
Prosím, nechajme hľadanie zákaziek a stratégiu podnikania na podnikateľa, sú dvaja spoločníci, pre budúci rok možno vymyslia niečo lepšie. Mňa požiadali o radu v oblasti miezd. A preto hľadám mzdárov, ktorí pochopili podstatu problému, vedia a chcú poradiť. NIČ VIAC. Keď budem potrebovať psychológa, viem o vhodnejšej stránke. Budem vďačná, ak sa budeme na tejto stránke baviť len o tom skrátenom pracovnom úväzku. Ďakujem.