Isabel
20.01.09,11:41
Ahojte, prosím o radu, mám taký zaujímavý prípad. Podnikám na SK a predávam tovar aj do ČR. Vystavím faktúru na EUR, duálne SK a prepočítané aktuálnym kurzom na CZK, zákazníci to zaplatia na môj účet v ČR, ktorý normálne priznám a odvediem z týchto platieb daň na SK ako sa patrí.

Chcem vyjst v ústrety svojim zákazníkom z ČR a umožniť im platiť poštovné podľa sadzieb Českej pošty.
Moja super kamarátka býva na hraniciach a pracuje v Čechách. Pre môj krásny úsmev je ochotná podávať mi balíky na Českej pošte.

A tu je tá otázka:
Ako to dostať do nákladov?

Ak ako odosielateľa uvediem seba, Česká pošta mi to nechce zobrať a keď aj zoberie tak vraj v prípade neprevzatia, straty a podobne ide balík naspäť do centrálneho skladu v ČR (asi Brno) a nepošlú ho naspäť ku mne.

Ak tam uvediem meno kamarátky, tak v nákladoch to asi mať nemôžem, nie?

Môžem podpísať zmluvu s kamarátkou na službu preposielania balíkov, uviesť že jej preplatím všetko poštovné ktoré mi zdokladuje a dať jej do zmluvy odmenu 0,05 EUR? V tom prípade by sedela adresa príjemcu s faktúrou a odosielateľ by bola tá kamarátka a jej adresa do práce v ČR. Ak áno, ako by tá zmluva asi mala vyzerať?

Teda nechcem aby kamoška kvôli mne musela podávať DP, zakladať si živnosť a mala inú oštaru keď to robí pre moje hnedozelené oči...

Ide to aj nejako inak, bezbolestne, bezpoplatkovo?

Ďakujem za vaše názory.