Casia
20.01.09,12:47
Ahojte, chcem poprosiť o radu. Pravidelne si uplatňujem za moje životné poistenie nezdaniteľnú časť základu dane.
Chcem sa len orientačne spýtať ako postupovať,keby som chcela svoje životné poistenie predčasne zrušiť.
Ďakujem za odpoveď
alušik
20.01.09,11:52
Mala by si potom do 3 rokov dodaniť to, čo bolo uplatnené ako úľava z tohto poistenia. ;)
Pozri Zákon o dani z príjmu §11 ods.
12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
Casia
20.01.09,12:17
Ďakujem.
Ale čo v prípade,že som si dajme tomu 7 rokov pravidelne uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a 4 roky nato som si neuplatnila a potom sa rozhodnem poistenie zrušiť? Vtedy nestihnem zvýšiť základ dane do 3 zdaň.období od skončenia zdaňvacieho obdobia, v ktorom som si nezdaniteľnú čiastku uplatnila . Vďaka
alušik
20.01.09,12:30
Musíš tak urobiť do 3 rokov od kedy došlo k porušeniu podmienok - t.j. kedy si životné poistenie zrušila, nie kedy si si naposledy uplatnila úľavu na dani.;)
katkap17
20.01.09,12:44
Prišlo mi potvrdenie z poisťovne o preukáz zaplatení poistnom môžem si ho uplatniť celé za celý rok aj keď som začala podnikať ako SZČO až v júli ? A ešte jedna otázka môže sa uplatňovať každý rok živ. poistné ako SZČO pokial splňam všetky podmienky? Ďakujem moc za odpovede
alušik
20.01.09,13:50
Prišlo mi potvrdenie z poisťovne o preukáz zaplatení poistnom môžem si ho uplatniť celé za celý rok aj keď som začala podnikať ako SZČO až v júli ? A ešte jedna otázka môže sa uplatňovať každý rok živ. poistné ako SZČO pokial splňam všetky podmienky? Ďakujem moc za odpovede
Áno, potvrdenie o zaplatenom poistnom sa priloží k daňovému priznaniu. V daňovom priznaní si ho uplatňuješ ako fyzická osoba, nie ako SZČO. Preto vôbec neuvažuj o nejakej alikvotizácii podľa počtu mesiacov podnikania. Zaplatené poistné si môžeš uplatňovať každý rok pri splnení podmienok určených zákonom o dani z príjmu. Ak by došlo k porušeniu podmienok, uplatní sa postup podľa vyššie uvedeného príspevku.
abel
20.01.09,14:00
Áno, potvrdenie o zaplatenom poistnom sa priloží k daňovému priznaniu. V daňovom priznaní si ho uplatňuješ ako fyzická osoba, nie ako SZČO. Preto vôbec neuvažuj o nejakej alikvotizácii podľa počtu mesiacov podnikania. Zaplatené poistné si môžeš uplatňovať každý rok pri splnení podmienok určených zákonom o dani z príjmu. Ak by došlo k porušeniu podmienok, uplatní sa postup podľa vyššie uvedeného príspevku.
Alenka, pokiaľ viem, potvrdenie sa k DP neprikladá, len pri kontrole ho musíš preukázať. Kópia potvrdenia sa prikladá k Výpisu z DP. ktorý predkladáme Sociálnej poisťovni a tiež zamestnanec prikladá kópiu potvrdenia k žiadosti o ročné zúčtovanie dane.
katkap17
20.01.09,14:03
Ďakujem krásne za odpoveď Ešte sa spýtam účtuje sa výdaj aj do peň. denníka alebo len do daňovej tabulky v programe?
abel
20.01.09,15:14
Ďakujem krásne za odpoveď Ešte sa spýtam účtuje sa výdaj aj do peň. denníka alebo len do daňovej tabulky v programe?
V peňažnom denníku o ňom účtuješ len v prípade, ak ho platíš z podnikateľského účtu, a to ako výdavok neovplyvňujúci základ dane. Inak o ňom neúčtuješ vôbec.
alušik
21.01.09,08:29
Alenka, pokiaľ viem, potvrdenie sa k DP neprikladá, len pri kontrole ho musíš preukázať. Kópia potvrdenia sa prikladá k Výpisu z DP. ktorý predkladáme Sociálnej poisťovni a tiež zamestnanec prikladá kópiu potvrdenia k žiadosti o ročné zúčtovanie dane.
Elenka, potom je to asi výmysel našej pracovníčky, ktorá mi raz preberala DP. Pýtala to hneď pri preberaní, tak som s tým musela utekať na otočku späť. Odvtedy to teda radšej priložím hneď a mám pokoj... :o
Jara
21.01.09,08:37
Aj u nás ho pýtala pri preberaní daň. priznania. Ja ho stále prefotím a priložím aj na SP.
abel
21.01.09,08:54
U nás ho nepýtajú. ale zase pri preukazovaní nároku na bonus chcú nielen rodné listy detí a potvrdenie o návšteve školy, ale ešte aj potvrdenie o poberaní rodinných prídavkov. Tak si myslím, že čo na jednej strane ušetríme na elektronickej pošte, na druhej strane to naše úrady dajú do rovnováhy. Práve dnes som čítala, ako len šetríme životné prostredie elektronickou komunikáciou :confused:
Fairy
21.01.09,11:08
Musíš tak urobiť do 3 rokov od kedy došlo k porušeniu podmienok - t.j. kedy si životné poistenie zrušila, nie kedy si si naposledy uplatnila úľavu na dani.;)

Nemám v tom celkom jasno. To bude musieť vrátiť peniaze spätne za všetky obdobia, čo si uplatnila odpis na životnú poistku (od roku 2005) alebo len za nejaké obdobie ?
A ešte jeden dotaz: ako je to u starobného dôchodcu, ktorý si platí DDP, no nie je predpoklad, že by šetril tých desať rokov. Môže si on odpísať DDP v daňovom priznaní ?
Ďakujem.
alušik
21.01.09,12:31
Nemám v tom celkom jasno. To bude musieť vrátiť peniaze spätne za všetky obdobia, čo si uplatnila odpis na životnú poistku (od roku 2005) alebo len za nejaké obdobie ?
A ešte jeden dotaz: ako je to u starobného dôchodcu, ktorý si platí DDP, no nie je predpoklad, že by šetril tých desať rokov. Môže si on odpísať DDP v daňovom priznaní ?
Ďakujem.
V roku 2005 si si uplatnila úľavu na dani napríklad vo výške 12000 Sk, potom v roku 2006 znova 12000 Sk, v roku 2007 a 2008 si si úľavu neuplatnila. V roku 2009 potom dôjde k porušeniu podmienok tým, že životné poistenie zrušíš. Budeš teda musieť zdaniť spolu 24000 Sk a je na Tebe ako to urobíš počas tých 3 rokov. Môžeš sa rozhodnúť, že prvé dva roky, t.j. v roku 2009 a 2010 nezdaníš nič, lebo ja neviem - budeš možno dúfať, že v roku 2011 bude pre Teba výhodnejšia sadzba dane. Tak potom dodaníš celých 24000 v jednom roku. Alebo sa rozhodneš, že alikvotne si to rozdelíš do 3 rokov a teda zdaníš v roku 2009 8000 Sk, v roku 2010 8000 Sk a v roku 2011 tiež 8000 Sk. Je to vlastne na Tebe, len to proste musíš zdaniť do 3 rokov.
Čo sa týka dôchodcu - ak nie je predpoklad dodržiania zákonom stanovených podmienok pre uplatnenie úľavy, tak načo si potom vôbec tú úľavu chce uplatniť, ak dopredu vie, že ju raz bude musieť dodaniť...?
dopravca
22.01.09,15:02
Ďakujem.
Ale čo v prípade,že som si dajme tomu 7 rokov pravidelne uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a 4 roky nato som si neuplatnila a potom sa rozhodnem poistenie zrušiť? Vtedy nestihnem zvýšiť základ dane do 3 zdaň.období od skončenia zdaňvacieho obdobia, v ktorom som si nezdaniteľnú čiastku uplatnila . Vďaka


Nie je tam splnená podmienka 10-ročného trvania zmluvy? Naozaj musí navyšovať ZD?
Chobot
22.01.09,15:22
Nie je tam splnená podmienka 10-ročného trvania zmluvy? Naozaj musí navyšovať ZD?

Musia byť splnené obe podmienky dané zákonom o dani z príjmov - aj 10 rokov sporenia aj vek 55 rokov pri ukončení poistenia.
Bavi
22.01.09,15:22
V roku 2005 si si uplatnila úľavu na dani napríklad vo výške 12000 Sk, potom v roku 2006 znova 12000 Sk, v roku 2007 a 2008 si si úľavu neuplatnila. V roku 2009 potom dôjde k porušeniu podmienok tým, že životné poistenie zrušíš. Budeš teda musieť zdaniť spolu 24000 Sk a je na Tebe ako to urobíš počas tých 3 rokov. Môžeš sa rozhodnúť, že prvé dva roky, t.j. v roku 2009 a 2010 nezdaníš nič, lebo ja neviem - budeš možno dúfať, že v roku 2011 bude pre Teba výhodnejšia sadzba dane. Tak potom dodaníš celých 24000 v jednom roku. Alebo sa rozhodneš, že alikvotne si to rozdelíš do 3 rokov a teda zdaníš v roku 2009 8000 Sk, v roku 2010 8000 Sk a v roku 2011 tiež 8000 Sk. Je to vlastne na Tebe, len to proste musíš zdaniť do 3 rokov.
Čo sa týka dôchodcu - ak nie je predpoklad dodržiania zákonom stanovených podmienok pre uplatnenie úľavy, tak načo si potom vôbec tú úľavu chce uplatniť, ak dopredu vie, že ju raz bude musieť dodaniť...?
Poraď mi, prosím Ťa, kde v daňovom priznaní B treba uviesť sumu, ktorú chce dodaniť?
Chobot
22.01.09,15:24
Ďakujem.
Ale čo v prípade,že som si dajme tomu 7 rokov pravidelne uplatňovala nezdaniteľnú čiastku a 4 roky nato som si neuplatnila a potom sa rozhodnem poistenie zrušiť? Vtedy nestihnem zvýšiť základ dane do 3 zdaň.období od skončenia zdaňvacieho obdobia, v ktorom som si nezdaniteľnú čiastku uplatnila . Vďaka

Sú to 3 zdaňovacie obdobia od skončenia poistenia. Takže ak by ti poistenie trvalo od r. 2002, v r. 2010 by si ho vypovedala, tak do roku 2014 musíš vrátiť tú daňovú zľavu.
Katy a R
22.01.09,15:33
Poraď mi, prosím Ťa, kde v daňovom priznaní B treba uviesť sumu, ktorú chce dodaniť?

pripočítaš v riadku 67
Bavi
22.01.09,15:41
:) Ani nevieš ako si ma potešila. Márne som to hľadala v DP. Ďakujem!
A vieš mi ešte poradiť? Dostal odbytné 600.- Sk. Napíšem v VII. odd. Tab.2 r. 5, kde sa uvádza o.i.: odbytné vypl.v príp. poist.osôb pri predčasnom skončení poistenia?
dopravca
22.01.09,15:47
Musia byť splnené obe podmienky dané zákonom o dani z príjmov - aj 10 rokov sporenia aj vek 55 rokov pri ukončení poistenia.


To fakt? Čiže keď uzatvorí poistku ako 25-ročný, musí si to sledovať celých 30 rokov? a ostať jej verný ak si uplatňoval tých 12000,- a nechce prerábať DP? Sila
Bavi
22.01.09,16:00
:) Ani nevieš ako si ma potešila. Márne som to hľadala v DP. Ďakujem!
A vieš mi ešte poradiť? Dostal odbytné 600.- Sk. Napíšem v VII. odd. Tab.2 r. 5, kde sa uvádza o.i.: odbytné vypl.v príp. poist.osôb pri predčasnom skončení poistenia?
posúvam:confused:
Katy a R
22.01.09,16:26
To fakt? Čiže keď uzatvorí poistku ako 25-ročný, musí si to sledovať celých 30 rokov? a ostať jej verný ak si uplatňoval tých 12000,- a nechce prerábať DP? Sila

... je to nástroj pre to, aby ľudia mysleli "na staré kolená" ... čiže zvýhodnenie pre tých, ktorí si sami nejakým spôsobom riešia svoj dôchodok
Podmienky sú podmienky, treba ich dodržať ... ak nie, tak "zvýhodnenie" vrátiť.
Bavi
22.01.09,16:30
Katy aR, vieš mi ešte poradiť? Dostal odbytné 600.- Sk. Napíšem v VII. odd. Tab.2 r. 5, kde sa uvádza o.i.: odbytné vypl.v príp. poist.osôb pri predčasnom skončení poistenia?[/quote]
Tanče
27.01.09,18:30
Prosím a čo v prípade, keď zruším životnú poistku po 7 rokoch sporenia, (uplatňovala som ju 4 roky v daňovom priznaní) a nahradila ju novou výhodnejšou životnou poistkou? Alebo chce štát skutočne touto formou nútiť ľudí aby ostávali pri poistkách ktoré sú v porovnaní s novými produktami nevýhodnejšie?
Tweety
27.01.09,18:45
Prosím a čo v prípade, keď zruším životnú poistku po 7 rokoch sporenia, (uplatňovala som ju 4 roky v daňovom priznaní) a nahradila ju novou výhodnejšou životnou poistkou? Alebo chce štát skutočne touto formou nútiť ľudí aby ostávali pri poistkách ktoré sú v porovnaní s novými produktami nevýhodnejšie?
Z §11 Zákona o dani z príjmov:
(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

(14) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 4 písm. a), b) alebo c), zomrie, táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 10 a 11. V tomto prípade sa základ dane nezvyšuje.
Chobot
27.01.09,23:26
Prosím a čo v prípade, keď zruším životnú poistku po 7 rokoch sporenia, (uplatňovala som ju 4 roky v daňovom priznaní) a nahradila ju novou výhodnejšou životnou poistkou? Alebo chce štát skutočne touto formou nútiť ľudí aby ostávali pri poistkách ktoré sú v porovnaní s novými produktami nevýhodnejšie?

Bola to veľká hlúposť po 7 rokoch rušiť poistenie. Dostala si nejakú odkupnú hodnotu, ktorá bola oveľa nižšia, ako doteraz zaplatené poistné, takže si na tom stratila prvý krát.

Druhý krát strácaš na garantovanej úrokovej miere - pred 7 rokmi sa garantovaná úr. miera pohybovala okolo 4,5 - 5% a platila pre celú dobu poistenia. V súčasnosti je maximálna výška technickej úrokovej miery 2,5%, takže tvoje prostriedky budú odteraz zhodnocované menej.

Tretí krát stratíš všetky daňové zvýhodnenia za predošlé roky, ktoré musíš štátu vrátiť. Bohužiaľ nedajú sa uplatniť staré daňové odpočty na novú poistku. Jednoducho tie odpočty sa viažu na konkrétne poistenie a to ak sa zruší, tak daň z neho treba doplatiť. Štát sa snaží, aby si ľudia udržali peniaze na účte poistky a nevyberali si ich. Ty si si ich vybrala, preto nemáš nárok na výhody. Novú poistku si predsa uzatvorila až od dátumu zrušenia tej prvej (resp. o niečo neskôr, ale nie spätne 7 rokov dozadu), takže vlastne začínaš znovu šetriť na dôchodok a budeš mať nárok na odpočet až od roku uzatvorenia poistky.

Takže v čom spočívala výhodnosť tej novej poistky? Nebola to len výrečnosť poistného sprostredkovateľa, ktorý ťa presvedčil na zrušenie poistky u iného poisťovateľa a uzatvorenie tej "výhodnej" u jeho poisťovni?
Quakesvk
25.02.09,15:56
dovolim si tak trosku tvrdit, ze to nemusi byt celkom jednoznacne tvrdenie, ze je nevyhodne rusit staru zivotnu poistku.. je na to totiz velmi malo vstupnych udajov o zmluve jednej aj druhej, ktore by sme v tomto pripade mohli porovnavat...

co sa tyka tvrdenia ze pred 7mimi rokmi bola TUM na urovni 4,5% - 5% to je sice pravda avsak plati to len na kapitalove poistenia, a tu ani nevieme ci islo o kapitalove, alebo investicne ZP (pretoze uz v tom case na trhu boli) ... dalsia vec pri kapitalovych poisteniach je ta, ze sice sa zhodnocuju garantovane, ale su v sporiacej zlozke dalsie poplatky ktore su tak netransparentne a skryte, ze clovek ich nema realne ako zistit a potom sa stane to, ze ak si jednoduchou matematikou spocitate: mesacna platba * 12 mesiacov * pocet rokov ktore trva zmluva, dostanete v urcitych pripadoch vyssiu sumu ako mate garantovane (aj vysokou TUM) ze dostanete naspat, alebo iba mierne vyssiu - a to ste este nezapocitavali 5% zhodnotenie..

cize moj nazor je taky, ze ako pri novej, tak aj pri starej poistke mohlo ist kludne iba o vyrecnost poistneho sprostredkovatela a jednoznacne by som si nedovolil tvrdit, ze zrusenie starej poistky je nevyhodne, a TUM pri poistke nie je ANI ZDALEKA vsetko, je tam kopec kopec inych dolezitych parametrov, ktore treba posudzovat komplexne.

to ze clovek moze stratit pri znizeni zvyseni zakladu dane este neznamena, ze to nova poistka nezarobi naspat a ze tieto "vydavky" daleko nepredci.

Najlepsie je tieto veci konzultovat s financnikom :)