ŠtevoG
20.01.09,12:24
Príjemný deň všetkým.Chcem sa spýtať,či sa z prijatej zálohy v mes.február
odvádza dph hneď alebo až po dokončení prác napr. v máji z celej sumy na konečnej faktúre ?

Dakujem za odpovede.
ekopo
20.01.09,11:27
Zoltán Kovács
20.01.09,11:27
Príjemný deň všetkým.Chcem sa spýtať,či sa z prijatej zálohy v mes.február
odvádza dph hneď alebo až po dokončení prác napr. v máji z celej sumy na konečnej faktúre ?

Dakujem za odpovede.

Do 15 dni je povinnosť vystaviť doklad na dph od prijatia zálohy.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
ŠtevoG
20.01.09,13:24
ked som to dobre pochopil tak je to tak- prijmem zálohu 1.2. -vystavím faktúru /nie zálohovú/ do 15.2. - po ukončení prác v máji druhú faktúru s celkovou sumou mínus záloha.
Ale poraďte mi ako to robiť v Alfe,som laik.Teraz to študujem,z celkovej sumy mi odrátava dph a zo zálohy nie.

Vopred ďakujem.
ŠtevoG
20.01.09,17:23
Prosím Vás pomôže mi niekto ?
ekopo
20.01.09,17:37
na prijatú platbu nevystavuješ "riadnu" faktúru, vystavuješ doklad slúžiaci na odpočet DPH, na základe ktorého Ty odvedieš DPH a druhá strana si DPH odpočíta
ŠtevoG
20.01.09,18:48
Ďakujem ekopo.
doklad slúžiaci na odpočet dph je príjmový pokladničný doklad alebo nejaký iný?
Druhá strana neodčítava dph,je občan nie firma.
ekopo
20.01.09,18:51
Je to niečo podobné ako faktúra. Nerobím v tom programe.
ŠtevoG
21.01.09,07:41
Hľadám niekoho kto účtuje vAlfe a má skúsenosť s prijatými zálohami
sway
21.01.09,08:06
Hľadám niekoho kto účtuje vAlfe a má skúsenosť s prijatými zálohami

v predd.faktúrach si vystavíš preddavkovú faktúru vo fakturácii: preddavkové faktúry, tá nevyčísluje DPH napr. na 1190,- korún, tú pošleš zákazníkovi napríklad 10.2.
príde ti úhrada a uhradíš si ju cez banku, napríklad 15.2.
v tento deň si ideš do fakturácie - faktúry, dáš nie pridaj ale kopia a to kopia z preddavkovej faktury - už ju máš uhradenú, vyberieš predmetnú preddavkovú faktúru a z nej vytvoríš riadnu už so zápisom do DPH, SW sa ťa to spýta.
keď si pozrieš evidenciu pohľadávok, už v nej budeš mať uhradenú aj preddavkovú aj riadnu faktúru a v ecidencii DPH budeš mať riadnu faktúru.;)
ŠtevoG
21.01.09,09:26
Ďakujem sway,zatiaľ Ok,ale potom ako s konečnou faktúrou ktorá bude napr. v máji.Ako sa tam odčíta záloha z ktorej som už zaplatil dph?
sway
21.01.09,13:20
Ďakujem sway,zatiaľ Ok,ale potom ako s konečnou faktúrou ktorá bude napr. v máji.Ako sa tam odčíta záloha z ktorej som už zaplatil dph?

ak budeš robiť konečnú faktúru do nej pridáš položku uhradený preddavok , jeho číslo a sumu už s DPH vyčíslenou mínusom, ktorú si zaplatil a odpočíta ti ho vo výslednej faktúre budeš mať sumu k úhrade.
ecompka
21.01.09,13:32
Dakujem aj ja za radu, vcera som sa s tym trapila v Alfe.
Robila som vyuctovaciu fakturu a odpocet v plnej sume, k uhrade nula. Zadala som sumu s DPH aj odpocet s DPH a ked som dala tlac,
tak tam boli len sumy bez DPH, na mieste DPH boli nuly, k uhrade
nula.
Neviem, kde je chyba.
ecompka
24.01.09,15:32
Prosim o radu ako sa robi v Alfe vyuctovacia faktura,minus odpocet zaloh, k vyuctovaniu nula.
Ked to dam vytlacit sú tam len sumy bez DPH s plusom a s minusom a k vyuctovaniu nula. Celkova prijata suma sa mi tam neobjavi.
Maxinka
01.07.09,07:00
Do 15 dni je povinnosť vystaviť doklad na dph od prijatia zálohy.

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Prosím, a ak som zaplatila 01.06. a ešte my nevystavili doklad na dph, lebo vraj tovar mi dodali 30.06. a potom mi zohladnia aj ten preddavok. Je to správne??
evina
01.07.09,07:24
Prosím, a ak som zaplatila 01.06. a ešte my nevystavili doklad na dph, lebo vraj tovar mi dodali 30.06. a potom mi zohladnia aj ten preddavok. Je to správne??

Je to správne, nakoľko prijatie platby i dodanie tovaru nastali v jeden mesiac a vtedy sa vystavuje jeden doklad.

§ 71 zákona o DPH
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
1/ Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.