codinko
20.01.09,13:35
Dobrý deň , chcel by osm sa spýtat, že keď zamestnávatel mi dal upozornenia podla paragrafu[B][B]/ výpoved podla paragrafu 63 odsk.1 písmeno d bod 4/, či je možné vytknut mi chyby ktore som vykonal 12.6.2008 ale uz je chyba opravená a upozornenie mi dava k 20.1.2009.A chcel by som sa spytat či je mozne abby mi dal vypoved podla tohto parag. aj ked chyby su uz napravené.
Jara
20.01.09,12:59
Dal ti predtým keď sa stala tá "chyba" 12.6.písomné upozornenie, že ak sa to ešte stane tak ti môže dať výpoveď?
codinko
20.01.09,13:09
nie nic len kamaratsky mi povedal ze tam bola chyba ale nic sa nedialo nicc pisomne.a teraz 20.1.2009 mi napisal vsetky chyby na ktore si spomenul z roku 2008.
Teraz neviem či vobec mi može nieco vytykat co je stare a napravene
Tweety
20.01.09,13:26
nie nic len kamaratsky mi povedal ze tam bola chyba ale nic sa nedialo nicc pisomne.a teraz 20.1.2009 mi napisal vsetky chyby na ktore si spomenul z roku 2008.
Teraz neviem či vobec mi može nieco vytykat co je stare a napravene
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil, e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

Jara
20.01.09,13:42
No tak tu máš citáciu ZP a mne práve to nesedí, že Ti nedal písomné upozornenie a hneď ti dal výpoveď. Myslím, že to nieje celkom v poriadku. Ja keď niekomu dávam výpoveď s odvolaním sa na tento paragraf, tak mu tam aj píšem, že dávam mu túto výpoveď z dôvodu upozornenia na porušenie pracovnej disciplíny zo dňa.... a opätovného porušenia dňa..... a tak dostáva výpoveď. Neviem, či by si tu nemal prilepiť tú výpoveď, aby sa na to pozrel nejaký právnik a potom sa obrátiť na súd so žalobou neplatne skončeného pracovného pomeru....
codinko
20.01.09,13:51
No vypoved som este nedostal on sa na vypoved len odvolava, cakam na dalsie kroky co vymysli ale dakujem ozvem sa este urcite
Chobot
20.01.09,15:37
No vypoved som este nedostal on sa na vypoved len odvolava, cakam na dalsie kroky co vymysli ale dakujem ozvem sa este urcite

Aha, tak on zatiaľ splnil len prvý krok - a to že ťa upozornil písomne na chyby. Takto ťa môže upozorniť písomne aj na chyby staršie ako 6 mesiacov.

Teraz si musíš dať pozor, aby si znovu neurobil nejakú chybu, ktorú by ti mohol vytknúť. Inak by sa mohlo stať, že ak ti znovu v priebehu nasledujúcich 6 mesiacoch vytkne niečo, môže ti dať výpoveď.
codinko
21.01.09,10:51
všetkým ďakujem za rady a pomoc važim si to, ale dneska mu dávam výpoveď dohodou s 1 mesačným odstupným.A ponaučenie do buducna : nikdy nepracovať pre ľudí z Vášho blízkeho okolia lebo tí robia najväčšie problémy.Keby nemam na krku školu, hladanie si novej práce a žalúdočné vredy taks a s ním sudim do poslednej chvíle, ale takýto sedlák a debil mi za môj čas, námahu a zdravie vôbec nestojí.

Praje veľa zdaru
Chobot
21.01.09,11:20
všetkým ďakujem za rady a pomoc važim si to, ale dneska mu dávam výpoveď dohodou s 1 mesačným odstupným.A ponaučenie do buducna : nikdy nepracovať pre ľudí z Vášho blízkeho okolia lebo tí robia najväčšie problémy.Keby nemam na krku školu, hladanie si novej práce a žalúdočné vredy taks a s ním sudim do poslednej chvíle, ale takýto sedlák a debil mi za môj čas, námahu a zdravie vôbec nestojí.

Praje veľa zdaru

??:confused: Tomuto trochu nerozumiem. Ty ako zamestnanec si nemôžeš určiť, či dostaneš odstupné alebo nie. Teda navrhnúť to môžeš, ale on s tým nemusí súhlasiť.

A nepíš tam "výpoveď dohodou", ZP taký termín nepozná. Existuje buď "výpoveď" alebo "skončenie PP dohodou", u teba asi pôjde o návrh na dohodu skončenia PP.
codinko
21.01.09,14:40
no to odstupne navrhol on a ja ked chcem aspon nejaky peniaz z toho musim na to pristupit lebo druha moznost bola ze by si nasiel dalsie 2 karne opatrenia a vyrazil by ma bez vsetkeho.No a najlepsie je ze vypoved dam ja bez naroku na odstupne a vypovednu dobu ale on mi da do januaroveho platu odmenu vo výške 1 mesacneho odstupneho samozrejme tuto dohodu mi ma dat na papieri aby si to po podpisani vypovede nerozmyslel.ja som planoval odchod uz dlhsie ale nie za takychto chrapunskych okolonosti.takze v podstate mi to je jedno len nech uz zabudnem na tie 2,5 roka.NO A EŠTE SOM SA CHCEL SPYTAT CI JE DOBRA T8TO VYPOVED:

Meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu zamestnanca

Názov
Adresa zamestnávateľa

Vec: Výpoveď

V zmysle ustanovenia § 67 Zákonníka práce dávam

v ý p o v e ď

z pracovného pomeru založeného pracovnou zmluvou z dňa XY.
Môj pracovný pomer založený uvedenou pracovnou zmluvou sa tak skončí k 31.1.2009.

Miesto, dátum
Podpis zamestnanca

Prevzal:
Chobot
21.01.09,15:01
no to odstupne navrhol on a ja ked chcem aspon nejaky peniaz z toho musim na to pristupit lebo druha moznost bola ze by si nasiel dalsie 2 karne opatrenia a vyrazil by ma bez vsetkeho.No a najlepsie je ze vypoved dam ja bez naroku na odstupne a vypovednu dobu ale on mi da do januaroveho platu odmenu vo výške 1 mesacneho odstupneho samozrejme tuto dohodu mi ma dat na papieri aby si to po podpisani vypovede nerozmyslel.ja som planoval odchod uz dlhsie ale nie za takychto chrapunskych okolonosti.takze v podstate mi to je jedno len nech uz zabudnem na tie 2,5 roka.NO A EŠTE SOM SA CHCEL SPYTAT CI JE DOBRA T8TO VYPOVED:

Meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu zamestnanca

Názov
Adresa zamestnávateľa

Vec: Výpoveď

V zmysle ustanovenia § 67 Zákonníka práce dávam

v ý p o v e ď

z pracovného pomeru založeného pracovnou zmluvou z dňa XY.
Môj pracovný pomer založený uvedenou pracovnou zmluvou sa tak skončí k 31.1.2009.

Miesto, dátum
Podpis zamestnanca

Prevzal:

Vyššie som ti napísal, aby si neuvádzal pojem "výpoveď", nepočúvaš ma!;):D
Napíš to takto:

Meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu zamestnanca

Názov
Adresa zamestnávateľa

Vec: Návrh dohody o skončení pracovného pomeru


Pracovný pomer uzatvorený formou pracovnej zmluvy zo dňa ... navrhujem ukončiť v zmysle ustanovenia § 60 Zákonníka práce

d o h o d o u ku dňu 31.1.2009.


Miesto, dátum
Podpis zamestnanca


Vyjadrenie zamestnávateľa:

Zamestnávateľ, firma ....., súhlasí s ukončením pracovného pomeru dohodou k navrhovanému dátumu.


............
podpis konateľa
codinko
29.01.09,09:34
Zdravím chcel by som sa spytat este , ak som od 1.2.2009 bez prace mam sa nahlásit na urade prace?len ja mam este skusky lebo som externý student a niekedy okolo 6 februara by som chcel zacat chodit na brigádu pokial si nanájdem normálnu pracu, ako mam postupovat prosim.

DAKUJEM
Tweety
29.01.09,09:35
Zdravím chcel by som sa spytat este , ak som od 1.2.2009 bez prace mam sa nahlásit na urade prace?len ja mam este skusky lebo som externý student a niekedy okolo 6 februara by som chcel zacat chodit na brigádu pokial si nanájdem normálnu pracu, ako mam postupovat prosim.

DAKUJEM
Prihlásiť sa na ÚP nie je povinnosťou. Ak tak urobiť chceš, a chceš byť evidovaný od 1.2.09, musíš sa prihlásiť do 7 dní.
Janculienka
30.03.12,11:48
Dobry den
Mam na Vas otazocku: som na ciastocnom invalidnom dochodku(moje ohodnotenie je 45% ), v zamestnani by som chcela dat vypoved podla § 63 ale zamestnavatel mi povedal, ze nemam narok na odstupne. Podla akeho paragrafu sa mam riadit?
Tweety
30.03.12,11:49
Dobry den
Mam na Vas otazocku: som na ciastocnom invalidnom dochodku(moje ohodnotenie je 45% ), v zamestnani by som chcela dat vypoved podla § 63 ale zamestnavatel mi povedal, ze nemam narok na odstupne. Podla akeho paragrafu sa mam riadit?§ 63 je výpoveď daná zamestnávateľom. §67 je ten správny pred zamestnanca. Alebo možno okamžité skončenie PP.

§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
ivka70
30.03.12,11:53
Paragraf 63 je vypoved dana zamestnavatelom.
Zamestnanec moze dat vypoved podla paragrafu 67.
veronikasad
30.03.12,12:28
Dobry den
Mam na Vas otazocku: som na ciastocnom invalidnom dochodku(moje ohodnotenie je 45% ), v zamestnani by som chcela dat vypoved podla § 63 ale zamestnavatel mi povedal, ze nemam narok na odstupne. Podla akeho paragrafu sa mam riadit?
Tvoj dôvod skončenia prac.pomeru ?
Marian386
18.05.12,15:31
Zdravim, chcem sa tiez opytat do kedy moze zamestnavatel vytknute porusenie pracovnej discipliny znovu otvorit v buducnosti.Ked sa to napr.stane v aprili ,moze to zacat riesit napriklad v oktobri?Podotykam ze upozornenie bolo len ustne.
Druha cast otazky,co patri medzi zavazne porusenie prac.discipliny(alkohol,kradnutie...)
veronikasad
18.05.12,15:52
Zdravim, chcem sa tiez opytat do kedy moze zamestnavatel vytknute porusenie pracovnej discipliny znovu otvorit v buducnosti.Ked sa to napr.stane v aprili ,moze to zacat riesit napriklad v oktobri?Podotykam ze upozornenie bolo len ustne.
Druha cast otazky,co patri medzi zavazne porusenie prac.discipliny(alkohol,kradnutie...)
Pozri § 63 ZP

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť podmienky realizácie povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2 alebo vylúčenie plnenia tejto povinnosti.

(4) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(5) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 4 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(6) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
Marian386
18.05.12,16:00
Ak to dobre chapem,ked sa to stane v aprili,moze k tomu pristupit este v maji a juni,potom uz nie?To do jedneho roka plati len ked sa to stane v cudzine?
veronikasad
18.05.12,16:05
Ak to dobre chapem,ked sa to stane v aprili,moze k tomu pristupit este v maji a juni,potom uz nie?To do jedneho roka plati len ked sa to stane v cudzine?
nie do jedného roka, ale do dvoch mesiacov od návratu z cudziny, najneskôr do jedného roka, kedy dôvod výpovede vznikol.
Marian386
18.05.12,18:12
Ked sa to stane na Slovensku plati ze len do dvoch mesiacov?
Tweety
18.05.12,18:21
VeĎ to máš tam napísané jasne, nie?

(4) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.