inga29
20.01.09,12:39
ak mam HM, ktory som obstarala v maji a zaradila do uzivania v maji je v 2 odpisovej skupine a odpisujem ho rovnomerne tak mam to v tomto roku odpisat celu sumu to znamena suma/6 alebo iba tie mesiace do konca roka

a este by som sa chcela opytat ci mam odpisovat kazdy mesiac alebo staci na konci roka
Dakujem
Tweety
20.01.09,11:42
ak mam HM, ktory som obstarala v maji a zaradila do uzivania v maji je v 2 odpisovej skupine a odpisujem ho rovnomerne tak mam to v tomto roku odpisat celu sumu to znamena suma/6 alebo iba tie mesiace do konca roka

a este by som sa chcela opytat ci mam odpisovat kazdy mesiac alebo staci na konci roka
Dakujem
K prvej otázke: uplatníš si ročný daňový odpis.
K druhej: účtovne začíname odpisovať od dátumu zaradenia a pokračujeme v účtovaní mesačne.
Ivenka
20.01.09,11:45
Rozdiel medzi daňový a účtovnými odpismi uvedie až v daňovom priznaní
inga29
20.01.09,15:58
K prvej otázke: uplatníš si ročný daňový odpis.
K druhej: účtovne začíname odpisovať od dátumu zaradenia a pokračujeme v účtovaní mesačne.

takze danovy odpis mam robit na konci roka a uctovny stale na konci mesiaca?
Tweety
20.01.09,16:23
takze danovy odpis mam robit na konci roka a uctovny stale na konci mesiaca?
Áno.
inga29
26.01.09,19:00
este by som sa chcela opytat lebo som z toho akosi pomatena
tak jedna uctovnicka mi povedala ze nemusim oba odpisy robit
ale nie je to tak iba vtedy ak mam ich rovnake?
a este sa chcem opytat co som uz pisala lebo TWETy mi napisala ze mam uctovne odpisy odpisovat kazdy mesiac ale teraz v akej sume ked som zaradila majetok v maji tak tiez si môzem uplatnit 1/6 ceny? alebo musim to rozpocitat od toho mesiaca maj?
Zoltán Kovács
26.01.09,19:03
este by som sa chcela opytat lebo som z toho akosi pomatena
tak jedna uctovnicka mi povedala ze nemusim oba odpisy robit
ale nie je to tak iba vtedy ak mam ich rovnake?
a este sa chcem opytat co som uz pisala lebo TWETy mi napisala ze mam uctovne odpisy odpisovat kazdy mesiac ale teraz v akej sume ked som zaradila majetok v maji tak tiez si môzem uplatnit 1/6 ceny? alebo musim to rozpocitat od toho mesiaca maj?

Daňové odpisy sú dané zákonom. Či ich uplatníš v rámci daňového priznanie je na tebe.

Účtovné odpisy si určí účtovná jednotka podľa uváženia s prihliadnutím na skutočné opotrebenie majetku. Napr. počítač sa daňovo odpisuje 4 roky, ale poda posúdenia účt. jednotky sa opotrebuje za 3 roky. Potom mesačné účtovné odpisy budú 1/36 z OC. Účtovné odpisovanie nie je možné prerušiť, kým pri daňových odpisoch táto možnosť je.
inga29
26.01.09,19:17
Daňové odpisy sú dané zákonom. Či ich uplatníš v rámci daňového priznanie je na tebe.

Účtovné odpisy si určí účtovná jednotka podľa uváženia s prihliadnutím na skutočné opotrebenie majetku. Napr. počítač sa daňovo odpisuje 4 roky, ale poda posúdenia účt. jednotky sa opotrebuje za 3 roky. Potom mesačné účtovné odpisy budú 1/36 z OC. Účtovné odpisovanie nie je možné prerušiť, kým pri daňových odpisoch táto možnosť je.


no a tie uctovne ak som obstarala majetok v maji tak si môzem uplatnit odpis 1/6 z ceny ak odpisujem 6 rokov alebo len od maja do konca roka si musim prepocita?
Zoltán Kovács
26.01.09,19:24
no a tie uctovne ak som obstarala majetok v maji tak si môzem uplatnit odpis 1/6 z ceny ak odpisujem 6 rokov alebo len od maja do konca roka si musim prepocita?

Účtovné odpisy sú mesačné. Majetok odpisuješ 6 rokov, teda 72 mesiacov. A od mája do decembra to je 8 mesiacov. Takže účtovný odpis bude 1/72 OC mesačne, a za rok 2008 8/72 OC.
calawen
04.02.09,09:14
Mám jednu otázočku ohľadom odpisov v roku 2009 a neskôr - v súvislosti s prechodom na euro.

Totiž, ako sa zaokrúhľujú účtovné odpisy a ako daňové odpisy? (ide mi o počet desatinných miest).

Daňové odpisy sú v celých EUR?
Johanka
04.02.09,09:29
Zákon 465/2008 - čl.II

9. V § 26 ods. 10, § 27 ods. 2 a § 28 ods. 4 sa slovo „koruny“
nahrádza slovom „eurá“.
calawen
04.02.09,09:39
ďakujem za odpoveď
fizzy
06.02.09,09:00
Prosim Vas,
mozem si v internej smernici urcit, "Uctovne odpisy sa rovnaju danovym?" Videl som to u jedneho kolegu v smernici.