Mickya
20.01.09,18:47
ahojte, ak som to zahrnula do nesprávneho priečinka, ospravedlňujem sa, ale nevedela som, kam mám túto tému zahrnúť.
Prosím, som veľmi zvedavá na vaše názory milí poraďáci!
po jednom pracovnom pohovore som zostala dosť znechutená a veľmi sklamaná z toho, že som mala pocit, že na to, aby som mohla robiť účtovníctvo, resp. účtovné uzávierky, je málo stredná škola...
je pravda, mám len obchodnú akadémiu a VŠ ukončujem z iného (technického) odboru, ale účtovníctvo je niečo, čo ma baví a chcela by som sa mu venovať zbytok života, hoci podvojné robím len chvíľu... a je pravda, že toho veľa určite neviem - ale chcem sa naučiť...
...ale z tohoto pohovoru som naozaj mala veľmi zlý pocit... určite sú veci, o ktorých sme na SŠ ani nechyrovali, ale prosím, aký máte názor vy? je toho málo, čo ste sa naučili na SŠ a boli ste nútení si spraviť VŠ? viem, že škola a prax je o inom, ale aj tak ma zaujímva váš názor.
na VŠ som mala 1 semester účtovníctvo, ale môžem povedať/napísať, že stredná škola mi dala neporovnateľne viac ako tu na VŠ
Ďakujem!!!
Zoltán Kovács
20.01.09,18:07
ahojte, ak som to zahrnula do nesprávneho priečinka, ospravedlňujem sa, ale nevedela som, kam mám túto tému zahrnúť.
Prosím, som veľmi zvedavá na vaše názory milí poraďáci!
po jednom pracovnom pohovore som zostala dosť znechutená a veľmi sklamaná z toho, že som mala pocit, že na to, aby som mohla robiť účtovníctvo, resp. účtovné uzávierky, je málo stredná škola...
je pravda, mám len obchodnú akadémiu a VŠ ukončujem z iného (technického) odboru, ale účtovníctvo je niečo, čo ma baví a chcela by som sa mu venovať zbytok života, hoci podvojné robím len chvíľu... a je pravda, že toho veľa určite neviem - ale chcem sa naučiť...
...ale z tohoto pohovoru som naozaj mala veľmi zlý pocit... určite sú veci, o ktorých sme na SŠ ani nechyrovali, ale prosím, aký máte názor vy? je toho málo, čo ste sa naučili na SŠ a boli ste nútení si spraviť VŠ? viem, že škola a prax je o inom, ale aj tak ma zaujímva váš názor.
na VŠ som mala 1 semester účtovníctvo, ale môžem povedať/napísať, že stredná škola mi dala neporovnateľne viac ako tu na VŠ
Ďakujem!!!

Nútený určite nie. Samozrejme nie je na škodu mať .....

Poznám ľudí s VS ekonomického smeru (účto), ktorí nemajú ani poňatie čo to znamená účtovníctvo. A na druhej strane aj takých, ktorí majú "len" strednú školu, a bez problémov by schovali do vrecka človeka s VS z tejto branže.
cloe
20.01.09,18:11
V tejto súvislosti je zaujímavé, že pokiaľ ideš robiť účtovníctvo na živnosť, nepotrebuješ vôbec nič. Ani maturitné vysvedčenie.
Mickya
20.01.09,18:15
Nútený určite nie. Samozrejme nie je na škodu mať .....

Poznám ľudí s VS ekonomického smeru (účto), ktorí nemajú ani poňatie čo to znamená účtovníctvo. A na druhej strane aj takých, ktorí majú "len" strednú školu, a bez problémov by schovali do vrecka človeka s VS z tejto branže.

myslíš (ty ako skúsený účtovník ;)), že je to možné, ak mám len strednú školu a bola som "hodená" do vody a potĺkam sa sama svetom účtovníctva s vami - PORADOU :) a sem-tam s jedným účtovným poradcom na telefóne, že dá sa to aj tak zvládnuť?
...mňa ten pohovor tak rozladil, že sebavedomie mi šlo na bod nula :o
ekopo
20.01.09,18:17
V tejto súvislosti je zaujímavé, že pokiaľ ideš robiť účtovníctvo na živnosť, nepotrebuješ vôbec nič. Ani maturitné vysvedčenie.
tu by sa mal urobiť rázny sek, aj spätne: úplné stredné odborné (maturita účtovníctvo) + 5 rokov praxe, alebo VŠ ekonomického smeru + 2 roky praxe. Inak nemáš nárok na živnostenský list. A dvojtýždňové kurzy účtovníctva ani nekomentujem. Keď som žiadal o živnostenský list, boli podobné kritériá aké som uviedol.
Zoltán Kovács
20.01.09,18:18
myslíš (ty ako skúsený účtovník ;)), že je to možné, ak mám len strednú školu a bola som "hodená" do vody a potĺkam sa sama svetom účtovníctva s vami - PORADOU :) a sem-tam s jedným účtovným poradcom na telefóne, že dá sa to aj tak zvládnuť?
...mňa ten pohovor tak rozladil, že sebavedomie mi šlo na bod nula :o

Keď ťa to baví tak určite áno. Ja som bol hodený do hlbokej vody, keď som hneď po maturite nastúpil do účt.kancelárie cez leto (pred 15 rokmi). A to tak, že majiteľ sa vyparil na 2 týždne na dovolenku a aj klientom zabudol oznámiť, že má nového zamestnanca.... Tak si to vieš predstaviť, aké to bolo, keď som potreboval niečo od klientov. Prvá 1/2 hodinka telefonátu bola o tom, že kto vlastne som, až potom sme prešli k riešeniu podstaty. :)
Zoltán Kovács
20.01.09,18:20
tu by sa mal urobiť rázny sek, aj spätne: úplné stredné odborné (maturita účtovníctvo) + 5 rokov praxe, alebo VŠ ekonomického smeru + 2 roky praxe. Inak nemáš nárok na živnostenský list. A dvojtýždňové kurzy účtovníctva ani nekomentujem. Keď som žiadal o živnostenský list, boli podobné kritériá aké som uviedol.

Súhlasím. V r. 1995 keď som ja vybavoval živnosť podmienky boli VS bez praxe, alebo SŠ + 2 roky praxe.
Mickya
20.01.09,18:22
Súhlasím. V r. 1995 keď som ja vybavoval živnosť podmienky boli VS bez praxe, alebo SŠ + 2 roky praxe.
tak ja mám skoro 6 rokov praxe - JÚ a necelé 2 roky PÚ robím...
...normálne som rozmýšľala zmeniť zamestnanie :mee:

smith, Ďakujem za podporujúce vetičky!
Mickya
20.01.09,19:15
prosím, viete mi poradiť ako sa mám v účtovníctve zdokonaliť? nejaká škola? kurzy pre pokročilých? alebo hľadať zamestnanie v nejakej účtovníckej firme? ....a tuto to zabaliť... :mee:
ekopo
20.01.09,19:32
prosím, viete mi poradiť ako sa mám v účtovníctve zdokonaliť? nejaká škola? kurzy pre pokročilých? alebo hľadať zamestnanie v nejakej účtovníckej firme? ....a tuto to zabaliť... :mee:
Najdôležitejšie je pochopiť celý systém účtovania, predstaviť si dopredu dopad každého účtovného prípadu, nespoliehať sa, že veď všetko urobí softvér - to je najčastejšia chyba. Najlepšie je všetko sa naučiť a pochopiť sama. Pretože keď Ti niekto radí, tak to tak mechanicky urobíš a hlbšie nerozmýšľaš nad celým účtovným prípadom. Tu na porade sa vyskytuje množstvo primitívnych otázok. A účtovníctvo sa vlastne len hasí.
Mickya
20.01.09,19:42
Najdôležitejšie je pochopiť celý systém účtovania, predstaviť si dopredu dopad každého účtovného prípadu, nespoliehať sa, že veď všetko urobí softvér - to je najčastejšia chyba. Najlepšie je všetko sa naučiť a pochopiť sama. Pretože keď Ti niekto radí, tak to tak mechanicky urobíš a hlbšie nerozmýšľaš nad celým účtovným prípadom. Tu na porade sa vyskytuje množstvo primitívnych otázok. A účtovníctvo sa vlastne len hasí.
viem, že máš pravdu, že dôležité je pochopiť a nie spoliehať sa na softvér..
Johanka
20.01.09,19:47
Pre mňa bola najlepšia škola staré časy, keď neexistovali SW na účto a tie čo boli - lepšie boli neskutočne drahé a "pokusy" o SW boli síce cenovo prijateľné, ale robili len absolútny základ - peňažný denník alebo v PÚ vedeli max .hlavnú knihu.
Takže nezostávalo nič iné, iba písať peňažné denníky, evidencie DPH, mzdové listy atď. , zostaviť si všetky účtovné výkazy pekne do tlačív - ceruzka , guma, kalkulačka. Žiadny internet ani Porada.Dobre som si rozmyslela a dopredu preverila čo zapíšem, lebo prípadný omyl znamenal nekonečné prepisovanie a prepočítavanie zostatkov.

Ekopo má pravdu, niekedy sú tu otázky "účtovníkov" také, že hneď viem či je to účtovník - začiatočník prípadne účtovník - ignorant, ktorý Postupy účtovania nevidel ani z ďalekohľadom.
Ak môžem poradiť nielen začínajúcim - zoberte si hlavnú knihu a tlačivá a skúste vyplniť Výkaz ziskov a strát a Súvahu, spočítať si to sami .... a hneď zbadáte, či účtovníctvu aspoň trocha rozumiete ;). Vypočítajte si na papier odpisy na pár rokov dopredu, zostatkové ceny, oprávky ....
Účtovníctvo nie je len "hádzanie" do PC, je to zbierka väzieb, ktoré keď nebudete ovládať, môžete byť aj majster sveta v hádzaní :).
Mickya
20.01.09,19:55
Pre mňa bola najlepšia škola staré časy, keď neexistovali SW na účto a tie čo boli - lepšie boli neskutočne drahé a "pokusy" o SW boli síce cenovo prijateľné, ale robili len absolútny základ - peňažný denník alebo v PÚ vedeli max .hlavnú knihu.
Takže nezostávalo nič iné, iba písať peňažné denníky, evidencie DPH, mzdové listy atď. , zostaviť si všetky účtovné výkazy pekne do tlačív - ceruzka , guma, kalkulačka. Žiadny internet ani Porada.Dobre som si rozmyslela a dopredu preverila čo zapíšem, lebo prípadný omyl znamenal nekonečné prepisovanie a prepočítavanie zostatkov.

Ekopo má pravdu, niekedy sú tu otázky "účtovníkov" také, že hneď viem či je to účtovník - začiatočník prípadne účtovník - ignorant, ktorý Postupy účtovania nevidel ani z ďalekohľadom.
Ak môžem poradiť nielen začínajúcim - zoberte si hlavnú knihu a tlačivá a skúste vyplniť Výkaz ziskov a strát a Súvahu, spočítať si to sami .... a hneď zbadáte, či účtovníctvu aspoň trocha rozumiete ;). Vypočítajte si na papier odpisy na pár rokov dopredu, zostatkové ceny, oprávky ....
Účtovníctvo nie je len "hádzanie" do PC, je to zbierka väzieb, ktoré keď nebudete ovládať, môžete byť aj majster sveta v hádzaní :).

..tak u mňa je pravda, že som si aj ručne rátala odpisy, oprávky, ZC..., či sa PC nepomýlil... :) a tiež zvyknem ešte kresliť šibeničky, napr. zrovna aj dnes :), či je to OK... ale aj tak mám strach, nakoľko, tak ako som už spomínala, som bola "hodená" do vody... ...ale je pravda, že pred súvahou mám dosť veľký rešpekt :(
ekopo
20.01.09,20:05
Súvaha nie je nič iné ako kopa čísiel, ktoré musia krížom krážom sedieť. Dá sa urobiť z hlavnej účtovnej knihy. Veď su tam čísla účtov, nejaký ten pokec.....
Treba si to zase len dopredu predstaviť, vedieť čo sú pasíva, aktíva....a mať ceruzku a gumu.
ale som to napísal jednoducho, že?
Mickya
20.01.09,20:08
Súvaha nie je nič iné ako kopa čísiel, ktoré musia krížom krážom sedieť. Dá sa urobiť z hlavnej účtovnej knihy. Veď su tam čísla účtov, nejaký ten pokec.....
Treba si to zase len dopredu predstaviť, vedieť čo sú pasíva, aktíva....a mať ceruzku a gumu.
ale som to napísal jednoducho, že?
hihi, to ano :)
u mňa je veľakrát ten problém, že stresujem, či niečo nemám zle a keď si to prebehnem so skúšenejším, tak je to OK... nemám istotu... :-( a tiež som si vedomá, že určite toho veľa neviem, aj keď sa snažím
evina
20.01.09,20:15
tu by sa mal urobiť rázny sek, aj spätne: úplné stredné odborné (maturita účtovníctvo) + 5 rokov praxe, alebo VŠ ekonomického smeru + 2 roky praxe. Inak nemáš nárok na živnostenský list. A dvojtýždňové kurzy účtovníctva ani nekomentujem. Keď som žiadal o živnostenský list, boli podobné kritériá aké som uviedol.

Ja som získavala ŽL za týchto podmienok tiež a dokonca si myslím, že tam bola dlhšia prax /nepamätám sa ešte/.
Mickya, nemôžeš sa čudovať , ak zamestnávateľ má nároky. Možno to je jeden z mála, ktorý si uvedomuje dôležitosť účtovníctva, ako aj výstupov z neho pre svoje správne rozhodnutie. Ešte otázka stojí tak, či hľadali účtovníka alebo ekon´oma, čo dnes v podstate nerozlišujeme ale rozdiel to je. Ja osobne ako zamestnávateľ väčšej firmy by som na miesto ekonoma firmy prijala človeka s vysokoškolským vzdelaním ekonomického smeru , alebo niekoho kto by sa veľmi osvedčil so stredoškolským napríklad na základe odporúčaní z praxe a pod., aj keď sa moje slová nebudú niektorým páčiť, ale je to tak ...
Mickya
20.01.09,20:21
Ja som získavala ŽL za týchto podmienok tiež a dokonca si myslím, že tam bola dlhšia prax /nepamätám sa ešte/.
Mickya, nemôžeš sa čudovať , ak zamestnávateľ má nároky. Možno to je jeden z mála, ktorý si uvedomuje dôležitosť účtovníctva, ako aj výstupov z neho pre svoje správne rozhodnutie. Ešte otázka stojí tak, či hľadali účtovníka alebo ekon´oma, čo dnes v podstate nerozlišujeme ale rozdiel to je. Ja osobne ako zamestnávateľ väčšej firmy by som na miesto ekonoma firmy prijala človeka s vysokoškolským vzdelaním ekonomického smeru , alebo niekoho kto by sa veľmi osvedčil so stredoškolským napríklad na základe odporúčaní z praxe a pod., aj keď sa moje slová nebudú niektorým páčiť, ale je to tak ...
evina, ja viem, že máš pravdu, ja si tiež dôležitosť účtovníctva uvedomujem, preto sa veľakrát pýtam - doslova hovadiny, pretože chcem mať všetko dobre .. a tiež sa samozrejme snažím aj vzdelávať..
hľadali administratívneho pracovníka+účtovníka, ktorý pripraví podklady pre hlavného účtovníka - ale mali SŠ v požiadavkách a nie VŠ... preto ma to prekvapilo..
evina
20.01.09,20:23
Ešte k tomu dodám - mám vysokú školu a nemala som tie roky praxe v účtovníctve, tak som ich musela najprv získať, t.j. nepomohla mi ani tá Vysoká škola ekonomického zamerania dokonca. Nečuduj sa, že dnes nemôžem pochopiť, že, kto ide po ulici a zastaví sa na Živnostenskom úrade dostane ŽL na výkon účtovníctva, a potom nechápe prečo mu nesedia aktíva a pasíva.
Pohovor Ťa nemal rozľadiť , ale vyburcovať k ďalšiemu a ďalšiemu vzdelávaniu v tejto oblasti.....
ekopo
20.01.09,20:24
no našiel som to, na začiatku 90-tich rokov: VŠ+ 3 roky praxe, alebo úplne stredné odborné + 5 rokov praxe. Musel som predložiť všetky papiere, ktoré dokonca preverovali.
evina
20.01.09,20:27
evina, ja viem, že máš pravdu, ja si tiež dôležitosť účtovníctva uvedomujem, preto sa veľakrát pýtam - doslova hovadiny, pretože chcem mať všetko dobre .. a tiež sa samozrejme snažím aj vzdelávať..
hľadali administratívneho pracovníka+účtovníka, ktorý pripraví podklady pre hlavného účtovníka - ale mali SŠ v požiadavkách a nie VŠ... preto ma to prekvapilo..

Čo Ťa prekvapilo? Tá stredná škola v prípade adm.pracovníka + účtovníka k príprave podkladov je o.k. To znamená, že on zabezpečuje evidenciu, rozdelenie dokladov, nahádzanie evidencie do PC a možno predkontáciu /aj to možno nie/ a ostatné výstupy a závery robí hlavný účtovník, kde zrejme požiadavku na VŠ majú.....aj nemusia....lebo ak je to väčšia firma nad hlavným účtovníkom je ešte ekonóm...
evina
20.01.09,20:29
no našiel som to, na začiatku 90-tich rokov: VŠ+ 3 roky praxe, alebo úplne stredné odborné + 5 rokov praxe. Musel som predložiť všetky papiere, ktoré dokonca preverovali.

Mne sa nechcelo hľadať, ale tie tri roky sa mi marili. ja som vtedy mala VŠE a 5 rokov praxe, ale nie v účtovníctve, tak som pekne musela robiť u švagra :) a až potom som získala ŽL. Dobré nie...
Zoltán Kovács
20.01.09,20:29
Čo Ťa prekvapilo? Tá stredná škola v prípade adm.pracovníka + účtovníka k príprave podkladov je o.k. To znamená, že on zabezpečuje evidenciu, rozdelenie dokladov, nahádzanie evidencie do PC a možno prdkontáciu /aj to možno nie/ a ostatné výstupy a závery robí hlavný účtovník, kde zrejme požiadavku na VŠ majú.....aj nemusia....lebo ak je to väčšia firma nad hlavným účtovníkom je ešte ekonóm...


mimotemy Evinaaaaaaa toto je dnešná bomba. :D :D :D Ty ma chceš dohnať do hrobu :--- umrem od smiechu, a nevidím na obrazovku.
Mickya
20.01.09,20:30
Ešte k tomu dodám - mám vysokú školu a nemala som tie roky praxe v účtovníctve, tak som ich musela najprv získať, t.j. nepomohla mi ani tá Vysoká škola ekonomického zamerania dokonca. Nečuduj sa, že dnes nemôžem pochopiť, že, kto ide po ulici a zastaví sa na Živnostenskom úrade dostane ŽL na výkon účtovníctva, a potom nechápe prečo mu nesedia aktíva a pasíva.
Pohovor Ťa nemal rozľadiť , ale vyburcovať k ďalšiemu a ďalšiemu vzdelávaniu v tejto oblasti.....
aj ma vyburcoval, hneď v ten večer som tu na porade zháňala info ako sa stať auditorom... ale na druhej strane ma rozladil v tom (čo som sa dodatočne dozvedela nejaké info), že ja sa naozaj snažím, aj keď mám z tejto oblasti len SŠ a pripadalo mi to skôr ako dosť veľké podceňovanie na základe hlášok dotyčného majiteľa..
evina
20.01.09,20:32
mimotemy Evinaaaaaaa toto je dnešná bomba. :D :D :D Ty ma chceš dohnať do hrobu :--- umrem od smiechu, a nevidím na obrazovku.

Práve som to rýchlo v záchvate rehotu opravila, aby som nedevastovala našu prácu:D:D:D Keby som chcela, tak sa mi to nepodarí :D:D
Mickya
20.01.09,20:34
Čo Ťa prekvapilo? Tá stredná škola v prípade adm.pracovníka + účtovníka k príprave podkladov je o.k. To znamená, že on zabezpečuje evidenciu, rozdelenie dokladov, nahádzanie evidencie do PC a možno predkontáciu /aj to možno nie/ a ostatné výstupy a závery robí hlavný účtovník, kde zrejme požiadavku na VŠ majú.....aj nemusia....lebo ak je to väčšia firma nad hlavným účtovníkom je ešte ekonóm...
mňa prekvapilo, že napíšu si SŠ - na admin. pracovníka + účtovníka a nakoniec sa chovali ku mne tak, že nemám však veď VŠ... pomaly čo tam chcem..
Johanka
20.01.09,20:37
Práve som to rýchlo v záchvate rehotu opravila, aby som nedevastovala našu prácu:D:D:D Keby som chcela, tak sa mi to nepodarí :D:D
Sa nerob, niekedy urobíme aj naprd-kontáciu (ja tomu hovorím aj horšie :D).
evina
20.01.09,20:37
mňa prekvapilo, že napíšu si SŠ - na admin. pracovníka + účtovníka a nakoniec sa chovali ku mne tak, že nemám však veď VŠ... pomaly čo tam chcem..

To sú fakty, s ktorými sa je nutné zmieriť. Požiadavky budú stále dúfam vyššie.........
Mickya
20.01.09,20:41
To sú fakty, s ktorými sa je nutné zmieriť. Požiadavky budú stále dúfam vyššie.........
v tom s tebou súhlasím, ale si myslím, že najmä na zakladanie zmlúv a organizácií stretnutia + zaúčtovania ozaj základných vecí mi snáď môže stačiť SŠ - OA + Ing. z iného smeru (hoci tento titul budem mať snáď - za nejaké 4 mes.)...
...ja si len proste myslím, že nemali tam písať požiadavky SŠ, ale rovno VŠ a tým pádom by som to v pohode brala...
Johanka
20.01.09,20:46
v tom s tebou súhlasím, ale si myslím, že najmä na zakladanie zmlúv a organizácií stretnutia + zaúčtovania ozaj základných vecí mi snáď môže stačiť SŠ - OA + Ing. z iného smeru (hoci tento titul budem mať snáď - za nejaké 4 mes.)...
...ja si len proste myslím, že nemali tam písať požiadavky SŠ, ale rovno VŠ a tým pádom by som to v pohode brala...
... možno skúšali, koľko vydržíš :). Na toto povolanie treba naozaj silné nervy , disciplínu ...
Mickya
20.01.09,20:48
... možno skúšali, koľko vydržíš :). Na toto povolanie treba naozaj silné nervy , disciplínu ...
asi máš pravdu :)
kalibo
22.01.09,14:27
Prečo sa stále točíte okolo toho, že účtovník by mal mať VŠ. Pracovala som v jednom podniku, kde sme mali hlavnú účtovníčku (veľmi milá pani, ktorá mala roky a roky praxe) a nad ňou bola ešte hlavná ekonómka (v tom čase fiflenka, ktorá mala VŠ a akože 3 roky praxe). Nehnevajte sa na mňa - najmä vy VŠ vzdelaní, ale tá pani, ktorá mala ukončenú len SEŠ, hravo strčila do vrecka vysokoškolsky vzdelanú pani ekonómku. Bolo veľa nielen účtovných problémov, s ktorými si pani inžinierka (na to oslovenie si dávala veľký dôraz) nevedela rady a pani účtovníčka to vyriešila hravo. Niekedy tá VŠ nenahradí tie roky praxe. Sorry, ale to je môj názor.
evina
22.01.09,14:54
Prečo sa stále točíte okolo toho, že účtovník by mal mať VŠ. Pracovala som v jednom podniku, kde sme mali hlavnú účtovníčku (veľmi milá pani, ktorá mala roky a roky praxe) a nad ňou bola ešte hlavná ekonómka (v tom čase fiflenka, ktorá mala VŠ a akože 3 roky praxe). Nehnevajte sa na mňa - najmä vy VŠ vzdelaní, ale tá pani, ktorá mala ukončenú len SEŠ, hravo strčila do vrecka vysokoškolsky vzdelanú pani ekonómku. Bolo veľa nielen účtovných problémov, s ktorými si pani inžinierka (na to oslovenie si dávala veľký dôraz) nevedela rady a pani účtovníčka to vyriešila hravo. Niekedy tá VŠ nenahradí tie roky praxe. Sorry, ale to je môj názor.

Bola by som nerada keby toto mal byť záver témy. Ak si prečítaš pozorne nikto tu netvrdil, že účtovníci majú byť len vysokoškolsky vzdelaní ľudia- tí, ktorí v obore robia pochopia o čom je táto téma a príspevky v nej..../hneď v prvom príspevku máš opak.../

VŠ nikdy nenahradí roky praxe....tá ma iný zmysel. Veľa Poraďákov z nás tu má stredoškolské vzdelanie a sú perfektnými účtovníčkami - ekonómkami, resp. pčtovníkmi -ekonómami..
Gabi03
22.01.09,16:28
Nemýlme si pojmy s dojmami. :) Neverím, že akákoľvek vysoká škola by vedela dostatočne pripraviť hocikoho na prax (a toto sa dá aplikovať na akýkoľvek odbor). Tak isto ako ani stredná škola. Dá viac špecifických základov, no v praxi to znamená dosť málo.
Ale k téme... zadávateľka si podľa môjho názoru pripúšťa sklamanie z pohovoru viac, ako by si mala. To, že jeden ZĽ si vyžaduje nejakú VŠ, neznamená, že ich budú chcieť aj ostatní. Môj osobný názor je ten, že ak v požiadavkách je uvedený len stupeň dosiahnutého vzdelania a nie konkrétne zručnosti potrebné pre prácu, tak ten ZĽ ani nevie, čo hľadá.
A myslím si, že v odbore účtovníctva je veľmi dôležitá prax. Čím viac, tým lepšie... Ale toto pokiaľ sa tomu venujeme celý život, aj tak jeho dĺžku neovplyvníme. Len si musíme počkať. :)
Mickya, možno by si mala byť rada, že ťa tam nezobrali. :)
tinkas
23.01.09,09:42
Ak môžem k tomu niečo...ak študuješ VŠ zameranú len na účtovníctvo a auditorstvo tak prosim...to berem....ale podla mna VŠ v živote a hlavne v účtovníctve je málo...podstatou su skúsenosti, chuť pracovať a makať na sebe...Len sa dostávame do takého štádia, že VŠ bude brana podla mojho názoru ako základ - niečo ako teraz je samozrejmosť ukončená základná škola..tak časom to bude samozrejmosť pre vysokú školu...takže asi tak..:o)) Pekný dník...
evina
23.01.09,10:08
Áno aj nie !

A na okraj - medzi účtovníctvom a ekonomikou je priepastný rozdiel :) .




Priepastný rozdiel určite nie, je tu vzájomná súvislosť, ale súhlasím s tým, že veľmi veľa ľudí nerozlišuje medzi pojmami
účtovníctvo - ekonomika - financie - daňové právo a pod. , a preto potom vznikajú niektoré nesprávne závery.....


Ak môžem k tomu niečo...ak študuješ VŠ zameranú len na účtovníctvo a auditorstvo tak prosim...to berem....ale podla mna VŠ v živote a hlavne v účtovníctve je málo...podstatou su skúsenosti, chuť pracovať a makať na sebe...Len sa dostávame do takého štádia, že VŠ bude brana podla mojho názoru ako základ - niečo ako teraz je samozrejmosť ukončená základná škola..tak časom to bude samozrejmosť pre vysokú školu...takže asi tak..)) Pekný dník...


Dovolím si povedať, že trošku miešame pojmy.
V každej odbornej oblasti života je dôležitá prax a skúsenosti, to by snáď nemal spochybňovať nikto. V rámci tejto praxe je dôležitá aj chuť sa samovzdelávať a pracovať na sebe ďalej /často v takýchto prípadoch sú na škodu tvrdenia - robím to tak 20 rokov a doteraz to bolo dobré/ a k tomu samozrejme patrí i pri riešení problémov čítať a čítať zákony a nečakať na iné vysvetlenia...
Málokto z nás tu chodiacich na Poradu vykonáva prácu "len" účtovníkov prosím Vás to si treba uvedomiť. Prácu "len" účtovníkov vykonávajú ľudia väčšinou vo veľkých firmách, kde je táto práca prísne podelená /preto veľakrát chýba súvislosť;)/.
Ak niekto vykonáva pre strednú firmu práce od evidencie , účtovanie, mzdové účtovníctvo, výstupy z účtovníctva, daňové priznania, poradenstvo nie je účtovník "len"....
/Samozrejme stredná firma nebude potrebovať tieto práce od troch ľudí/.
Nebudeme samozrejme ani spochybňovať funkciu Vysokej školy aj v tejto profesii - dohodnime sa, že výhodou je Vysoká škola ekonomického zamerania /účtovníctvo, auditorstvo zas nie je celá ekonomika ;)/
myslím si, že dôraz netreba dávať ani na prax ani na Vysokú školu, ich význam je jasný, ale najmä to, ako kto dokáže jedno i druhé zúžitkovať vo svojej práci.

na záver chcem poznamenať a ja pripúšťam takéto prípady- Ak dnes mladý človek skončí Vysokú školu a má napr. 5 rokov praxe, tak ma kľudne môže strčiť do vrecka aj s mojou vysokou školou aj s praxou. Chcem tým povedať to čo ja zdôrazňujem stále - všetko vždy závisí od človeka samotného.

Každopádne si myslím, že v následne sa rozvinutej diskusii, väčšina bez spochybňovania , či preceňovania praxe, či školy chcela zdôrazniť súčasnú realitu:-
Kto ide po ulici okolo ŽÚ môže požiadať o vydanie ŽL na výkon účtovníctva /teda každý- aj ten bez školy, aj ten bez praxe/, a to je určite devastácia a nesprávne....
Katarina T1
23.01.09,10:12
Ahojte, aj ja si osobne myslím, že nie každý po ukončení VŠ vie až tak viac, ako ten, čo má strednú školu. Osobne mi raz robila výstupné papiere na ÚP ekonómka - Ing., ktorá mi ich nepresne vyplnila a podpora mi kvôli tomu meškala, nakoľko som si tie papiere vyplnila sama a dobre a to mám len obyčajnú strednú ekonomickú školu. ;)
nika224
23.01.09,10:24
Nedá mi nepripísať tiež svoje dojmy z posledných dní. Som tiež účtovníčka, ktorá má len strednú školu, no účtovníctvo ma neskutočne baví. U mňa inú literatúru, ako je odborná, v rukách uvidíte asi málokedy. U nás vo firme sme však prijímali nového človeka na ekonomický úsek a verte alebo nie - riaditeľ sa rozhodol obsadiť miesto človekom, ktorý má práve vysokoškolské vzdelanie, no ani mesiac praxe. Uprednostnil ho pred účtovníčkou s 10 ročnou praxou. Pochopíte to? No ja teda vôbec nie... Nechcem zhadzovať mladých - začínajúcich, no tomuto človiečku nič nehovorili papiere, ktoré mu kolegyňa, ktorá odchádza, odovzdávala. Bude mať z toho podľa môjho názoru "španielsku dedinu" ešte poriadne dlho a kto si to odnesie? No samozrejme ja, lebo sa odo mňa očakáva, že mu pomôžem. A dopracujem sa tak akurát k tomu, že nový zamestnanec bude mať vyšší plat ako ja, ktorá ho má všetko naučiť. A prečo? Len preto, že ja mám bohužial len strednú školu. Som z toho posledný týždeň naozaj rozčarovaná. Doteraz som dúfala, že zamestnávateľ bude vedieť oceniť moju prácu a nie moje vzdelanie.
evina
23.01.09,10:39
Nedá mi nepripísať tiež svoje dojmy z posledných dní. Som tiež účtovníčka, ktorá má len strednú školu, no účtovníctvo ma neskutočne baví. U mňa inú literatúru, ako je odborná, v rukách uvidíte asi málokedy. U nás vo firme sme však prijímali nového človeka na ekonomický úsek a verte alebo nie - riaditeľ sa rozhodol obsadiť miesto človekom, ktorý má práve vysokoškolské vzdelanie, no ani mesiac praxe. Uprednostnil ho pred účtovníčkou s 10 ročnou praxou. Pochopíte to? No ja teda vôbec nie... Nechcem zhadzovať mladých - začínajúcich, no tomuto človiečku nič nehovorili papiere, ktoré mu kolegyňa, ktorá odchádza, odovzdávala. Bude mať z toho podľa môjho názoru "španielsku dedinu" ešte poriadne dlho a kto si to odnesie? No samozrejme ja, lebo sa odo mňa očakáva, že mu pomôžem. A dopracujem sa tak akurát k tomu, že nový zamestnanec bude mať vyšší plat ako ja, ktorá ho má všetko naučiť. A prečo? Len preto, že ja mám bohužial len strednú školu. Som z toho posledný týždeň naozaj rozčarovaná. Doteraz som dúfala, že zamestnávateľ bude vedieť oceniť moju prácu a nie moje vzdelanie.

Nepoteším Ťa , ale ja verím a chápem to a asi by som to urobila tiež. Jednoducho niektoré fakty života musíme prijať /aj keď na rovinu priznávam, že by som sa cítila ukrivdená, ale o tom to nie je.../ U tohoto mladého človeka s Vysokou školou je predpoklad rýchlej adaptácie a flexibilnosti. Ak je šikovný (čo dnes veľa mladých je/, ver mi, že nebude mať z toho dlho španielsku dedinu a prinesie určite i dobré novinky. Ak nie je šikovný, odpíše sa sám.
Tiež, či sa nám to páči alebo nepáči áno je to tak - ľudia s vysokoškolským vzdelaním majú vyššie platy....
Gabi03
23.01.09,12:16
Nie celkom (teda vôbec som neporozumel ), čo si chcela povedať.

Iste so mnou budeš súhlasiť, že čím viac rokov praxe, tým viac skúseností a snáď aj vedomostí.
Konkrétne...
som 9 rokov po strednej škole a od prvého dňa po obdržaní maturitného vysvedčenia som pracovala v oblasti účtovníctva, samozrejme na rôznych pozíciách. Ale napriek tomu mám stále len 9 rokov praxe a o nič viac. Nemám ani 10 rokov, ani 15 a ani 20 rokov praxe. Na tieto roky praxi si proste musím počkať. :o
Iba to som tým chcela povedať. ;):D
Gabi03
23.01.09,12:19
Nedá mi nepripísať tiež svoje dojmy z posledných dní. Som tiež účtovníčka, ktorá má len strednú školu, no účtovníctvo ma neskutočne baví. U mňa inú literatúru, ako je odborná, v rukách uvidíte asi málokedy. U nás vo firme sme však prijímali nového človeka na ekonomický úsek a verte alebo nie - riaditeľ sa rozhodol obsadiť miesto človekom, ktorý má práve vysokoškolské vzdelanie, no ani mesiac praxe. Uprednostnil ho pred účtovníčkou s 10 ročnou praxou. Pochopíte to? No ja teda vôbec nie... Nechcem zhadzovať mladých - začínajúcich, no tomuto človiečku nič nehovorili papiere, ktoré mu kolegyňa, ktorá odchádza, odovzdávala. Bude mať z toho podľa môjho názoru "španielsku dedinu" ešte poriadne dlho a kto si to odnesie? No samozrejme ja, lebo sa odo mňa očakáva, že mu pomôžem. A dopracujem sa tak akurát k tomu, že nový zamestnanec bude mať vyšší plat ako ja, ktorá ho má všetko naučiť. A prečo? Len preto, že ja mám bohužial len strednú školu. Som z toho posledný týždeň naozaj rozčarovaná. Doteraz som dúfala, že zamestnávateľ bude vedieť oceniť moju prácu a nie moje vzdelanie.


Nepoteším Ťa , ale ja verím a chápem to a asi by som to urobila tiež. Jednoducho niektoré fakty života musíme prijať /aj keď na rovinu priznávam, že by som sa cítila ukrivdená, ale o tom to nie je.../ U tohoto mladého človeka s Vysokou školou je predpoklad rýchlej adaptácie a flexibilnosti. Ak je šikovný (čo dnes veľa mladých je/, ver mi, že nebude mať z toho dlho španielsku dedinu a prinesie určite i dobré novinky. Ak nie je šikovný, odpíše sa sám.
Tiež, či sa nám to páči alebo nepáči áno je to tak - ľudia s vysokoškolským vzdelaním majú vyššie platy....

Súhlasím s evinou a taktiež chápem aj teba.
Ale nedá mi jednu otázku... urobila si niejaké konkrétne kroky voči svojmu nadriadenému, aby tak nebolo? Aby dal na tvoje rady? :rolleyes: :o
poisonkatka
23.01.09,12:37
necitala som ostatne prispevky...ja som vystudovala uctovnictvo na pomaturitnom studiu, cize mam 2 roky uctovnictva a maturitu z podvojneho uctovnictva (mali sme aj JU samozrejme)...po skonceni tejto skoly, som chcela ist studovat uctovnictvo na SPU v NR, ale prijali ma na iny odbor..tam som mala uctovnictvo iba 1 semester ako volitelny predmet...po skonceni VS (studovala som ekonomiku a manazment) som sa dostala prave na poziciu uctovnicky, uctovnictvo som poriadne 5 rokov nevidela ale v pohodicke to zvladam...uz tu pracujem 1,5 roka a mozem povedat, ze vsetky zaklady mam z pomat.studia a hned som v pohode nabehla na system (uctujeme v omege, predtym som mala skusenost iba s alfou)..stale sa sice ucim, neviem vsetko, ale viem kde to najdem...takze uprednostnit VS vzdelaneho cloveka je poriadna diskriminacia..podla mna stredosk.vzdelany clovek zvlada to iste, mozno si nevie hned poradit s nejakymi zapeklitymi uctovnymi pripadmi, ale aj to sa da naucit
nika224
23.01.09,12:42
Súhlasím s evinou a taktiež chápem aj teba.
Ale nedá mi jednu otázku... urobila si niejaké konkrétne kroky voči svojmu nadriadenému, aby tak nebolo? Aby dal na tvoje rady? :rolleyes: :o
A čo môžem urobiť? Nadriadený sa na môj názor nepýtal - inak by som sa k tomu vyjadrila. Mala som si otvoriť ústa a keď mi povedal, že ho už prijal a ráta s tým, že "mladému" pomôžem, povedať, že mu nepomôžem? Ruku na srdce - kto by to dokázal povedať riaditeľovi? A robiť si zlé ovzdušie medzi kolegami len preto, že ak sa ma "mladý" spýta, že niečomu nerozumie - odvrknúť mu, že nech si to naštuduje? Okamžite budem patriť medzi tých "neobľúbených". A s platom? No môžem tak akurát o nejaké 2-3 mesiace povedať, že buď mi môj plat tiež zvýši, alebo dávam výpoveď. Vždy sú tie možnosti dve... Potom nech na moje miesto príjme iného vysokoškoláka bez praxe - možno mu bude užitočnejší. To však zistí až neskôr...
evina
23.01.09,12:56
necitala som ostatne prispevky...ja som vystudovala uctovnictvo na pomaturitnom studiu, cize mam 2 roky uctovnictva a maturitu z podvojneho uctovnictva (mali sme aj JU samozrejme)...po skonceni tejto skoly, som chcela ist studovat uctovnictvo na SPU v NR, ale prijali ma na iny odbor..tam som mala uctovnictvo iba 1 semester ako volitelny predmet...po skonceni VS (studovala som ekonomiku a manazment) som sa dostala prave na poziciu uctovnicky, uctovnictvo som poriadne 5 rokov nevidela ale v pohodicke to zvladam...uz tu pracujem 1,5 roka a mozem povedat, ze vsetky zaklady mam z pomat.studia a hned som v pohode nabehla na system (uctujeme v omege, predtym som mala skusenost iba s alfou)..stale sa sice ucim, neviem vsetko, ale viem kde to najdem...takze uprednostnit VS vzdelaneho cloveka je poriadna diskriminacia..podla mna stredosk.vzdelany clovek zvlada to iste, mozno si nevie hned poradit s nejakymi zapeklitymi uctovnymi pripadmi, ale aj to sa da naucit

myslím, že som za seba povedala všetko, ale s týmto principiálne nemôžem súhlasiť.
Sú predsa miesta, kde je jednoducho žiadané vysokoškolské vzdelanie /a oprávnene/ a bodka.......alebo poďme všetci hneď zo základnej škole do praxe a o 10 rokov budeme všetci dobrí ....

P.s. Prečo potom všetci chceme, aby naše deti študovali na vysokých školách?
alušik
23.01.09,13:03
myslím, že som za seba povedala všetko, ale s týmto principiálne nemôžem súhlasiť.
Sú predsa miesta, kde je jednoducho žiadané vysokoškolské vzdelanie /a oprávnene/ a bodka.......alebo poďme všetci hneď zo základnej škole do praxe a o 10 rokov budeme všetci dobrí ....

P.s. Prečo potom všetci chceme, aby naše deti študovali na vysokých školách?
Samozrejme, že sa nedá hádzať všetko do jedného vreca. Môže byť dobrý tak vysokoškolák, ako stredoškolák. A rovnako, ak ich práca nebaví, nebude dobrý ani jeden. Vždy je to podľa môjho názoru o vzťahu k práci.
mimotemyNa margo vysokých škôl - tiež zisťujem, že ak chcem byť platovo ohodnotená, mala by som si ju dorobiť. Lenže až mi to od chuti odpadá, keď vidím, ako fungujú dnešné vysoké školy. Už to nie je o kvalite, ale o kvantite. Len kvôli peniazom prijímajú školy ďaleko viac študentov, ako to bolo možno ešte pred 5-10 rokmi, len preto, že každý študent im prinesie peniaze. Takže študent ani nemusí byť ktovieako pripravený, však ho nevyhodia - znamená pre nich príjem. Vážne za takýchto podmienok ani nemám chuť študovať. To, čo potrebujem k životu, mi škola určite nedá.;)
poisonkatka
23.01.09,13:11
myslím, že som za seba povedala všetko, ale s týmto principiálne nemôžem súhlasiť.
Sú predsa miesta, kde je jednoducho žiadané vysokoškolské vzdelanie /a oprávnene/ a bodka.......alebo poďme všetci hneď zo základnej škole do praxe a o 10 rokov budeme všetci dobrí ....

P.s. Prečo potom všetci chceme, aby naše deti študovali na vysokých školách?

ja som to myslela iba v pripade uctovnictva...jasne, ze niekde je VS skola podmienkou, lebo na SS sa to neda vystudovat, alebo je to slaby zaklad...ale uctovnik, ktory ma OA je podla mna velmi dobre pripraveny na povolanie uctovnika
evina
23.01.09,13:14
ja som to myslela iba v pripade uctovnictva...jasne, ze niekde je VS skola podmienkou, lebo na SS sa to neda vystudovat, alebo je to slaby zaklad...ale uctovnik, ktory ma OA je podla mna velmi dobre pripraveny na povolanie uctovnika


o.k. , ale ani v prípade účtovníka to nie je diskriminácia. Je to jednoducho výber zamestnávateľa.....nemôže vyberať medzi mužom a ženou, medzi takým alebo onakým , ale samozrejme vysokú školu má právo preferovať - to sú jednoducho fakty, ktoré musíme brať na vedomie...
Zoltán Kovács
23.01.09,13:15
ja som to myslela iba v pripade uctovnictva...jasne, ze niekde je VS skola podmienkou, lebo na SS sa to neda vystudovat, alebo je to slaby zaklad...ale uctovnik, ktory ma OA je podla mna velmi dobre pripraveny na povolanie uctovnika


Nie som o tom na 100% presvedčený (napriek tomu, že tiež mám OA).
poisonkatka
23.01.09,13:15
a celkovo vacsina ludi ide na VS iba kvoli tomu, aby v buducnosti mali vyssi plat a aby ich do prace uprednostnili pred stredoskolakmi...bohuzial, je to tak..ja hoci mam VS, platovo to zohladnene moc nemam...ale budiz..ja osobne lutujem, ze som 5 rokov zabila na VS (viacmenej ma donutil otec), pretoze mi to neprinieslo skoro nic, samozrejme okrem titulu...robim to, co som vystudovala na pomaturitnom studiu a kedze som sa v tom nasla, tak v buducnosti chcem robit prave toto a nic ine...VS mi mozno pomoze iba v tom, ze mozno ma na nejakom buducom pohovore uprednostnia
poisonkatka
23.01.09,13:18
Nie som o tom na 100% presvedčený (napriek tomu, že tiež mám OA).

ok, zalezi asi aj na tom, na akej OA studoval..ja mam iba 2 roky nadstavbu na OA Levice a musim povedat, ze na uctovanie vacsiny operacii mi to staci...a to keby som este mala 4 roky klasicke stredoskolske vzdelanie, tak to uz by som na tom asi bola lepsie...toto je moj pohlad na vec
Gabi03
23.01.09,13:18
ja som to myslela iba v pripade uctovnictva...jasne, ze niekde je VS skola podmienkou, lebo na SS sa to neda vystudovat, alebo je to slaby zaklad...ale uctovnik, ktory ma OA je podla mna velmi dobre pripraveny na povolanie uctovnika

Ak by si napísala, dobre pripravený, bola by som ticho. Ale veľmi dobre pripravený ... :rolleyes: Viem, netreba to brať doslovne, ale veľmi dobre pripravený určite žiaden absolvent nie je. ;)
poisonkatka
23.01.09,13:19
o.k. , ale ani v prípade účtovníka to nie je diskriminácia. Je to jednoducho výber zamestnávateľa.....nemôže vyberať medzi mužom a ženou, medzi takým alebo onakým , ale samozrejme vysokú školu má právo preferovať - to sú jednoducho fakty, ktoré musíme brať na vedomie...


evina, ano..lenze co ak ten ubohy stredoskolak vie toho viac ako vysokoskolak, ale napr. testy pri pohovore im vysli rovnako a ten vysokoskolak to dostal iba kvoli tomu, ze ma vysoku skolu?
evina
23.01.09,13:21
Ja tu za seba dodám len poslednú vetu, keďže nás čítajú aj mladí ľudia a viem aj aké názory sa šíria medzi nimi....

Študujte, študujte, študujte......vzdelanie Vám nikto nikdy nevezme a v živote Vám môže len pomôcť, ale nikdy uškodiť
5 rokov na VŠ určite nie je zabitých 5 rokov, to bez ohľadu na kvalitu dnešných škôl, lebo to by sme mohli diskutovať o všetkom ....
Nik Vám ani nebráni dnes popri štúdiu na VŠ čerpať aj prax-čas a priestor sa na to určite nájde.
poisonkatka
23.01.09,13:22
Ak by si napísala, dobre pripravený, bola by som ticho. Ale veľmi dobre pripravený ... :rolleyes: Viem, netreba to brať doslovne, ale veľmi dobre pripravený určite žiaden absolvent nie je. ;)

to nie je ani z vysokej skoly...;-)
poisonkatka
23.01.09,13:24
Ja tu za seba dodám len poslednú vetu, keďže nás čítajú aj mladí ľudia a viem aj aké názory sa šíria ....

Študujte, študujte, študujte......vzdelanie Vám nikto nikdy nevezme a v živote Vám môže len pomôcť, ale nikdy uškodiť
5 rokov na VŠ určite nie je zabitých 5 rokov, to bez ohľadu na kvalitu dnešných škôl, lebo to by sme mohli diskutovať o všetkom ....
Nik Vám ani nebráni dnes popri štúdiu na VŠ čerpať aj prax-čas a priestor sa na to určite nájde.

no pre mna to boli zabite roky..lebo som to kludne mohla spravit aj tak, ze si najst pracu a studovat napr. externe..ale co uz..ja viem, mozno o par rokov sa na to budem pozerat inak a budem vdacna, ze som si tu skolu vybrala a ze mam titul
evina
23.01.09,13:25
evina, ano..lenze co ak ten ubohy stredoskolak vie toho viac ako vysokoskolak, ale napr. testy pri pohovore im vysli rovnako a ten vysokoskolak to dostal iba kvoli tomu, ze ma vysoku skolu?

To je jednoducho fakt. Na základe toho sa však nemôžeme vyjadrovať k objektivite alebo neobjektivite vysokoškolského vzdelania. Prečítaj si moje príspevky-hovorím o.i. , že všetko závisí len a len od ľudí. Ak im vyšli testy rovnako, tak ten vysokoškolák má jednoducho plus navyše.
Ak potrebujem niekoho napr. na miesto a nepožadujem tam vysokú školu a 10 ľudí urobí test rovnako a jeden z nich bude navyše vedieť dobre anglicky, tak si vyberiem jeho. Zamestnávateľ na začiatku nemôže človeka odhadnúť 100% a samozrejme vzdelanie bude vždy plusom....
evina
23.01.09,13:27
no pre mna to boli zabite roky..lebo som to kludne mohla spravit aj tak, ze si najst pracu a studovat napr. externe..ale co uz..ja viem, mozno o par rokov sa na to budem pozerat inak a budem vdacna, ze som si tu skolu vybrala a ze mam titul

Neviem koľko máš rokov, odhadujem do 30. Ver mi, že raz sa na to budeš pozerať ináč /a nejde o titul/, ....určite to neboli zabité roky....
poisonkatka
23.01.09,13:28
To je jednoducho fakt. Na základe toho sa však nemôžeme vyjadrovať k objektivite alebo neobjektivite vysokoškolského vzdelania. Prečítaj si moje príspevky-hovorím o.i. , že všetko závisí len a len od ľudí. Ak im vyšli testy rovnako, tak ten vysokoškolák má jednoducho plus navyše.
Ak potrebujem niekoho napr. na miesto a nepožadujem tam vysokú školu a 10 ľudí urobí test rovnako a jeden z nich bude navyše vedieť dobre anglicky, tak si vyberiem jeho. Zamestnávateľ na začiatku nemôže človeka odhadnúť 100% a samozrejme vzdelanie bude vždy plusom....

chapem...viem, ze VS skola je velke plus a rozhodne zavazi pri prac.pohovore...
Zoltán Kovács
23.01.09,13:29
Študujte, študujte, študujte.......


mimotemy Už aj Lenin to povedal. A myslím si, že v tomto mal aj pravdu. Nikto to už človeku nezoberie.
poisonkatka
23.01.09,13:30
Neviem koľko máš rokov, odhadujem do 30. Ver mi, že raz sa na to budeš pozerať ináč /a nejde o titul/, ....určite to neboli zabité roky....

mam 27..:-) ale skolu som skoncila len pred 2 rokmi, pracujem rok a pol, takze som este v tom, ze kde by som bola, keby som nesedela 5 rokov v lavici a hladala si pracu..lebo ked pozeram inzeraty, je vela miest, kde staci stredna..ale tak mozno by ma nevzali kvoli tomu, ze by mali VS cloveka
evina
23.01.09,13:31
chapem...viem, ze VS skola je velke plus a rozhodne zavazi pri prac.pohovore...

Píšem tu toľko o tom, lebo to skôr smerujem k tým mladým. O veľmi krátky čas bude vysoká škola na úroovni maturity napríklad z mojich mladých čias. Teším sa možnostiam, ktoré dnes majú mladí ľudia obrovské, len ich treba využiť ....
evina
23.01.09,13:35
mam 27..:-) ale skolu som skoncila len pred 2 rokmi, pracujem rok a pol, takze som este v tom, ze kde by som bola, keby som nesedela 5 rokov v lavici a hladala si pracu..lebo ked pozeram inzeraty, je vela miest, kde staci stredna..ale tak mozno by ma nevzali kvoli tomu, ze by mali VS cloveka

nezober to v zlom :), ale v 27 mne bol svet gombičkou a myslela som si to isté /preto som odhadla približne Tvoj vek :rolleyes: okrem tých oremárnených 5 rokov - tie boli pre mňa najkrajšie :)/ Vzali by Ťa a bola by si povezme 10 rokov na tom istom mieste, ale za tých 10 rokov s vysokou školou môžeš byť úplne inde a tá stredná Ti už tam nedovolí sa dostať - pri rozhodovaní sa v živote musíme brať do úvahy jednoducho fakty ....:)

P.s. ale nemysli si aj moja dcéra mi hovorí, že som vraj jediná, ktorá prežila na VŠ najkrajšie roky :D:D
poisonkatka
23.01.09,13:35
Píšem tu toľko o tom, lebo to skôr smerujem k tým mladým. O veľmi krátky čas bude vysoká škola na úroovni maturity napríklad z mojich mladých čias. Teším sa možnostiam, ktoré dnes majú mladí ľudia obrovské, len ich treba využiť ....


tomuto nejak nerozumiem...ako vysoka skola bud tak jednoducha alebo tak tazka? :-)
evina
23.01.09,13:38
tomuto nejak nerozumiem...ako vysoka skola bud tak jednoducha alebo tak tazka? :-)

Z hľadiska požiadavky. Tá vysoká bude už samozrejmosťou /aj v požiadavkách/, ako kedysi bola maturita..
Paula
23.01.09,13:41
no pre mna to boli zabite roky..lebo som to kludne mohla spravit aj tak, ze si najst pracu a studovat napr. externe..ale co uz..ja viem, mozno o par rokov sa na to budem pozerat inak a budem vdacna, ze som si tu skolu vybrala a ze mam titul


Tak to je to posledné, kvôli čomu by som študovala ja:).
Zoltán Kovács
23.01.09,13:46
P.s. ale nemysli si aj moja dcéra mi hovorí, že som vraj jediná, ktorá prežila na VŠ najkrajšie roky :D:D

Aj keď som nedoštudoval VS, tiež tvrdím, že to boli zatiaľ najkrajšie roky môjho života.
poisonkatka
23.01.09,13:48
Z hľadiska požiadavky. Tá vysoká bude už samozrejmosťou /aj v požiadavkách/, ako kedysi bola maturita..


aha..jasne..mne to uz nemysli takto v piatok popoludni..robim priznanie k DPH a uz by som najradsej vypadla z prace :-))
Zoltán Kovács
23.01.09,13:49
aha..jasne..mne to uz nemysli takto v piatok popoludni..robim priznanie k DPH a uz by som najradsej vypadla z prace :-))


mimotemy Komu dobre.... :D:D
Mickya
24.01.09,16:23
Nie som o tom na 100% presvedčený (napriek tomu, že tiež mám OA).
najprv sa vám chcem všetkým poďakovať za pripojenie sa do tejto diskusie...
ja len chcem ešte zareagovať, že je tiež rozdiel aj medzi SŠ - napr. na jednej OA sa učia len účtovať a poriadne ani priznania nevideli, ale môžem vyzdvihnúť moju SŠ, kde sme vypĺňali tlačivá - kde sme sa zaoberali aj pripočítateľnými + odpočítateľnými položkami, kde inde o tom ani nechyrovali.. učili ma naozaj kapacity, ktoré rad radom mali VŠ ekonomickú ;) ...