Jessica13
20.01.09,17:54
Prosím Vás o radu.
Podnikám v oblasti zmenární.Mám účtovníčku,ktorá mi účtuje v jednoduchom účtovníctve.Medzi moje účtovné knihy okrem iných patrí aj valutový denník,kde zapisujem podľa usmernenia NBS každý jeden doklad,tj. nákup aj predaj valút.Je tam zaznačený dátum,číslo valutového odpočtu,suma valút,kurz,kurzová hodnota a každý deň sa zrátava denný obrat a zostatok jednotlivých valút+obrat a zostatok toho dňa v SKK.Je to písané prehľadne,ale všetko spolu vedľa seba.V riadkoch písané podľa dátumu odpočty a v stĺpcoch jednotlivé valuty.
Po trištvrte roka trvajúcej daňovej kontrole mi zistili podľa nich jediný závažný priestupok a to,že nevediem valutové pokladnice pre každú menu zvlášť.Moja účtovníčka tvrdí,že v jednoduchom účtovníctve je to zbytočné lebo všetky veci sú uvedené vo valutovej knihe a do valutovej pokladnice by sa prepisovali len tie veci,čo sú uvedené vo valutovej knihe.Navyše by to nemalo vplyv na základ dane lebo zostatky vo valutovej pokladnici sa prerátavajú pri uzávierke podľa kurzov NBS len raz ročne k 31.12.Takže účtovanie podľa FIFO behom roka je zbytočné a neefektívne.Keďže sa to prerátava ku koncu roka a iba to je smerodajné na výpočet daňového priznania.
Podľa výsledkov daňovej kontroly mi nevyrúbili nijakú dodatočnú daň lebo nijaká nevychádzala.Uložili mi za tie chýbajúce pokladnice pokutu vo výške 160000 Skk s tým,že o desať dní bude podpísaná záverečná zápisnica,kde sa vyjadrím k záverom zistenia a pokute.Mne sa to zdá prehnané ,zvlášť,keď som touto chybou nikoho nepoškodila a je to len byrokratická vec.
Asi som sa veľa rozpísala,ale stručne to napísať neviem.Ďakujem za akúkoľvek radu.Je naozaj povinnosť viesť aj osobitné valutové pokladnice v jednoduchom účtovníctve a aký to má význam,keď už vediem valutovú knihu pre NBS?Dá sa niečo robiť s pokutou?
cloe
20.01.09,17:06
Viesť pokladničné knihy pre každú valutovú pokladnicu zvlášť vyplýva z postupov účtovania v JU:

§ 6
Pomocné knihy zložiek majetku a záväzkov

....
(12) V pokladničnej knihe sa účtuje stav a pohyb peňažných prostriedkov v hotovosti s výnimkou cenín. Ak je v účtovníctve otvorených niekoľko pokladníc v slovenskej mene a niekoľko pokladníc v cudzej mene, otvorí sa pre každú pokladnicu pokladničná kniha pre každý druh meny. V pokladničnej knihe, otvorenej pre príslušnú menu, sa účtuje v slovenskej mene a v cudzej
mene.

Takže ide o porušenie postupov účtovania, ale výška pokuty sa mi zdá neprimeraná. 160 000,-- Sk:eek: Určite by som napísala žiadosť o odpustenie sankcie, prípadne o jej zníženie.