inge57
08.06.05,08:02
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ohľadom DDS v MRP pre WIN XP? Idem DDS robiť po prvykrát a neviem čo všetko je potrebné v programe nastaviť?
lenkak
08.06.05,07:45
Určite si stiahni nový upgrade, robili ohľadom DDS zmeny. Ešte Ti pripájam stanovisko MRP:
Tu je stanovisko od nich ohľadom DDS:

Program Mzdy a personalistika zahŕňa do vymeriavacích základov na zdravotné poistné poistné aj príspevok zamestnávateľa na DDP resp. DDS (položka mzdového číselníka č.599).

Podľa § 13 ods.1 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z., sa do vymeriavacieho základu zahŕňa príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb. Príspevok zamestnávateľa na DDP resp. DDS podlieha dani z príjmu, a podľa nášho názoru je aj príjmom za vykonanú prácu. Ak by zamestnanec nepracoval, žiadny príspevok by totiž nedostal.

V § 13 ods.4 zákona sú taxatívne uvedené príjmy, ktoré sa do vymeriavacieho základu nezahŕňajú - medzi týmito príjmami príspevok zamestnávateľa na DDP resp. DDS uvedený nie je.

Takto to vieš obísť:
Započítanie príspevku zamestnávateľa na DDP resp. DDS do vymeriavacieho základu zdravotných poistných môžeš vypnúť v mzdovom číselníku v položkách tvoriacich vymeriavací základ pre každé zdravotné poistenie.

Podľa zákona o Socialnom poistení č.461 z roku 2003, paragraf 138, sa do vymeriavacieho základu pre sociálne poistné započítavajú aj príspevky zamestnávateľa na DDP/DDS prevyšujúce 3% ročných hrubých príjmov zamestnanca. Pri výpočte mzdy sa teda vypočítajú z úhrn hrubých miezd zamestnanca za rok 3%, ak je táto suma nižšia ako ročný úhrn príspevkov zamestnávateľa na DDP/DDS rozdiel sa uloží do položky č.196 a je započítaný do vymeriavacích základov pre sociálne poistné.

Podľa našich informácií boli jednotlivé pobočky Sociálnej poisťovne inštruované tak, že z príspevku na DDP/DDS nemá byť odvádzané poistné.

Ak sa rozhodnete vypočítanú hodnotu v položke č.196 zanedbať a nechcete z príspevku zamestnávateľa odvádzať sociálne poistné postupujte jedným z
nasledovných spôsobov:

1) V mzde zamestnanca, v záložke Úplné údaje mzdy, vyhľadajte položku č.196. Vynulujte hodnotu tejto položky ak nie je nulová, a v menu Agenda -> Ochrana hodnoty položky zapnite ochranu tejto položky príp. použite klávesovú skratku Ctrl+Shift+O.

2) V menu vyberte Nastavenie -> Parametre miezd, nastavte sa na DDP/DDS a v políčku "Hranica prísp. org. z ktorého sa neplatí sociálne poistné" nastavte 100%. Táto možnosť úplne zablokuju výpočet položky č.196.

Keďže nemáme k dispozícií písomné stanovisko Sociálnej poisťovne a niektoré pobočky striktne trvajú na odvádzaní poistného z príspevku zamestnávateľa, bol výpočet hodnoty tejto položky zapracovaný.

Takže si vyber ako to chceš spraviť.
inge57
08.06.05,09:07
Lenka veľmi pekne ďakujem. Neviem teraz čo si mám myslieť, lebo nás DDS /jej pracovníci/ ubezpečovali, že žiadne odvody sa z príspevkov do DDS nebudú robiť, tak a teraz neviem ako to mám urobiť. Aký je vlastne správny postup, aby sme sa vyhli pokutám?
lenkak
08.06.05,09:09
Ja tiež si to tak nastavím, aby mi nebralo DDS do základu do SP, ZP, a príspevok od zamestnávateľa je potrebné zdaniť 19%. Za zamestnanca je oslobodené od dane.
tamara
26.03.09,16:10
ahoj Leni,ešte stále platí takýto postup pri zadávaní platenia na DDS do programu? týka sa aj zamestnávateľa aj zamestnanca...ďakujem
lenkak
26.03.09,20:32
ja to mám stále takto nastavené, nič nemením a stále to používam.
eeska
08.04.09,07:51
Leni chcem sa spýtať, idem teraz prvykrat strhavat prispevok na DDS aj za zamestnavatela aj zamestnanca, kde vsade v programe to treba nastavit? príspevok za zamestnavateľa sa zahrnuje do VZ na zdravotné poistenie a zdanuje sa 19% ? dakujem velmi pekne
lenkak
08.04.09,20:45
eeska
09.04.09,05:03
Leni dakujem velmi pekne