balala
08.06.05,08:13
Ahojte,

skúsim vám vyložiť môj problém. Prevzala som účtovníctvo po kolegyni, ktorá mala svoje vlastné účtovné postupy a tak musím ešte aj rok po jej odchode všeličo čistiť. Najnovšie som prišla na to, prečo mám stále zostatok na účte 042 a nemám nič nezaradené. V evidencii MAJETKU v účtovnom softvére som našla na rôznych položkách dokopy zhruba tú sumu. Jedná sa o príslušenstvo, resp. o technické zhodnotenie. Kolegyňa zaradila do majetku uvedené veci ako príslušenstvo, lenže nedala tam ešte jednu operáciu, ktorú program vyžaduje a nezaradila to ako tech.zhodnotenie, čiže v programe sú tie veci evidované ako príslušenstvo, ale nie je navýšená cena. Ja to teraz môžem skúsiť opraviť, ale jedná sa o to, že tie veci sú ešte z roku 2003. No a teraz neviem, čo to narobí (vlastne viem, zvýši mi teraz cenu), keď už to malo byť urobené v roku 2003. Tam sa už samozrejme nemôžem vrátiť, takže to treba urobiť teraz. Len čo by na to povedali audítori? Nemáte niekto podobné skúsenosti? Keď tak premýšľam, dobre, navýšim teraz cenu, bude mi ďalej počítať odpisy, ale je to celé zhaluzené, keď to bolo z roku 2003.
Jendo
08.06.05,12:47
no je dôležité ak to nebolo v majetku, odpisovala si to vôbec doteraz? no a samozrejme za akú cenu sú tie príslušenstva resp. ak sú pod 30 tis. či DHM ku ktorému sú nakúpené ešte vôbec odpisuješ. Ale s tým že si niečo nezaradila no audítor by si to mal všimnúť na konci roka, ale povinnosť odpisovať to nemáš čiže z daniarmi nič. Horšie by bolo ak si si to do daňového odpisu dala a účtovne nie jáj ani neviem čo ďalej. V každom prípade je dôležité si odpovedať čo, k čomu, za koľko, a dokedy ešte odpisovať.
balala
08.06.05,13:01
no práve ono sú to sumy aj pod 30 tis. aj nad 30 tis. tie práve vytkli audítori, že sa majú zaradiť do ceny majetku, lebo pri príslušenstve mala kolegyňa poznámku, že oprava po audite. a práveže je to zaevidované ako príslušenstvo ale len evidenčne v softvéri a v skutočnosti to cenu nezvýšilo ani sa z toho neodpisovalo. A ešte ani to nie je jednoznačné, lebo zas pri niektorých strojoch je cena zvýšena. No neviem, snáď sa opýtam audítorky, alebo daniarov, alebo pôjdem na lampáreň...Ale teda nie je to sranda prebrať veci po niekom, kto od začiatku všetko sfušoval. Asi už strácam silu..Ale ďakujem za odozvu..
ondrejvla
08.06.05,13:11
no práve ono sú to sumy aj pod 30 tis. aj nad 30 tis. tie práve vytkli audítori, že sa majú zaradiť do ceny majetku, lebo pri príslušenstve mala kolegyňa poznámku, že oprava po audite. a práveže je to zaevidované ako príslušenstvo ale len evidenčne v softvéri a v skutočnosti to cenu nezvýšilo ani sa z toho neodpisovalo. A ešte ani to nie je jednoznačné, lebo zas pri niektorých strojoch je cena zvýšena. No neviem, snáď sa opýtam audítorky, alebo daniarov, alebo pôjdem na lampáreň...Ale teda nie je to sranda prebrať veci po niekom, kto od začiatku všetko sfušoval. Asi už strácam silu..Ale ďakujem za odozvu..
No stým už asi neurobíš nič iné, len si pozisťovať, ktorá suma z 042 ide ku ktorému majektu, zaúčtovať na technické zhodnotenie a odpisovať. Ja by som k tomu urobila interný zápis a začala odpisovať tento rok! Myslím, že iná možnosť tu už ani nie je.
balala
08.06.05,13:51
asi tak, pozisťované to už mám, len v podstate sa to už malo odpisovať od 2003. ale pri tom všetkom bordeli sa to asi stratí :o) dokopy to nie je taká svetoborná suma, takže s tým skúsim niečo urobiť.
ďakujem vám veľmi pekne za reakcie, táto stránka je úplne super..:o)
Jendo
08.06.05,14:46
No stým už asi neurobíš nič iné, len si pozisťovať, ktorá suma z 042 ide ku ktorému majektu, zaúčtovať na technické zhodnotenie a odpisovať. Ja by som k tomu urobila interný zápis a začala odpisovať tento rok! Myslím, že iná možnosť tu už ani nie je.účtovne súhlasím, ale z daňového hľadiska si neviem predstaviť začať odpisovať až v r. 2005 keď to už používa od minulého roku či od kedy. Je tam možnosť prerušiť odpis pri nevyužívaní, ale nepredpokladám tento prípad. Z daňového hľadiska zabudni na uznaný náklad za predchádzajúce roky a zaradiť a doodpisovať od tohto roku samozrejme už nie z obstarávacej ceny ale zo zníženej ako keby si odpisovala už predtým.