Karida
20.01.09,22:46
Neviete mi poradit, co je vyhodne pre mna, ked moj mes. prijem zo zivnosti je 20 000Sk - 663 Eur, rocne 240 000 ( + - 10 000) , naklady na cestovne mesacne cca 3000sk, strava cca 2000sk, mobil cca 700sk, internet doma cca 700sk? Mam si odkladat blocky alebo prejst na pausalne vydavky?Dakujem
globalpartner
20.01.09,22:10
Neviem aký je predmet živnosti , čo je dôležité pre stanovenie % paušalnych výdavkov prte remeselné živnosti je to 60% ostatok 40%.
Ale aj tak mi to vychádza aj číselne aj čo sa týka administrativy , povinnosti viesť JÚ a z toho plynúcich problémov výhodnejšie.

Pri paušale 40%výdavky vychádzaju na 96 tis. ročne
Pri JÚ 76800 pravda tie asi vzrastú.

Potom pri paušale pri odpočítatelnej položke na daňovníka výjde základ dane 46000 a ešte sa zabudlo na zaplatené poistné , ktoré je tiež možné odpočítať.

Ja by som volil paušal
Marína
20.01.09,23:29
Mam si odkladat blocky alebo prejst na pausalne vydavky?Dakujem
Ak prejdeš na paušál, nezabudni si v DP upraviť základ dane. Pozri zhrnutie v tomto http://www.porada.sk/324017-post32.html príspevku.
Karida
21.01.09,11:33
no ja som zivnostnik ok 07.2008, cize tento rok marec este budem bez dph, platit nebudem, aj ked podavam samozrejme, len neviem, zbieram si blocky a tento rok skusim ted odpocet, len neviem kolko by ma teda vysiel pausal a ci sa da pri pausaly v mojom pripade odpocitat aj cestovne a mobil atd...
marjankaj
22.01.09,00:36
Neviete mi poradit, co je vyhodne pre mna, ked moj mes. prijem zo zivnosti je 20 000Sk - 663 Eur, rocne 240 000 ( + - 10 000) , naklady na cestovne mesacne cca 3000sk, strava cca 2000sk, mobil cca 700sk, internet doma cca 700sk? Mam si odkladat blocky alebo prejst na pausalne vydavky?Dakujem

Keď máš paušál, tak si nemôžeš uplatniť žiadne výdavky okrem poistného do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Za 6 mesiacov
Teda paušál:
príjmy 120000
výdavky 40% = 48000
--------------------------
základ dane 72000


skutočné výdavky:
príjmy 6*20000= 120000
cestovné 6*3000= 18000 treba mať podložené cesťákmi
strava 6*2000= 12000 treba mať doklad (stravné lístky alebo iné)
mobil 6*700 = 4200 ak sa využíva aj na súkromné účely treba krátiť
internet 6*700 = 4200 viď predošlé
------------------------------
výdavky spolu = 38400
základ dane = 81600

Za celý rok ti to už vypočítali skôr. Sám uváž, čo ti je výhodnejšie.

Ak chceš vypočítať daň, musíš si ešte zahrnúť prípadné ostatné príjmy(napr. z pracovného pomeru a pod) a od základu odpočítať poistné a odpočítateľnú položku
Karida
22.01.09,08:33
No pracujem v oblasti tvorby na PC, kreativna grafika, reklama... Prijem mam staly, okrem toho mam este aj nejake "bokovky", ale len sporadicky... Doma pocitac vyuzivam len na pracu ( internet tiez, max ked si pozriem mail...)
Ak som to spravne pochopila, pri pausalnych vydavkoch si mozem uplatnit v nakladoch zdravotku a socialnu, ale pri odpocte nie?
veronikasad
22.01.09,10:12
Neviete mi poradit, co je vyhodne pre mna, ked moj mes. prijem zo zivnosti je 20 000Sk - 663 Eur, rocne 240 000 ( + - 10 000) , naklady na cestovne mesacne cca 3000sk, strava cca 2000sk, mobil cca 700sk, internet doma cca 700sk? Mam si odkladat blocky alebo prejst na pausalne vydavky?Dakujem
Čo si zahrnula do čiastky náklady na cestovné a strava ?
živnostník si môže uplatniť stravné pri vopred zakúpených strav.poukážkach do 31.5.08 max 89sk/deň, od 1.6.08 98sk/deň.
Pri cestovnom ide o paušálnu náhradu za auto ?
Si platitelom DPH ? Do 31.3.09 sa platí daň z príjmu za rok 2008 a nie DPH, máš v tom nejaký zmätok.
Karida
24.01.09,13:10
Čo si zahrnula do čiastky náklady na cestovné a strava ?
živnostník si môže uplatniť stravné pri vopred zakúpených strav.poukážkach do 31.5.08 max 89sk/deň, od 1.6.08 98sk/deň.
Pri cestovnom ide o paušálnu náhradu za auto ?
Si platitelom DPH ? Do 31.3.09 sa platí daň z príjmu za rok 2008 a nie DPH, máš v tom nejaký zmätok.

Ano, zmatok v tom mam poriadny, lebo zivnost mam len 6 mesiacov a zatial viem len to ze platim dan z prijmu za r. 2008 v marci, moje prijmy v tom roku boli cca 120 000, neviem od akej sumy sa dph plati, sa mi zda, ze tak okolo 110 / 120 000...neviem ci sa mylim..
Platitel DPH nie som, strava / obedy v praci a cestovne autobus / listky mam poodkladane. Kazdy den cca 90sk za cestovne.
Kedze na danovom u nas nie su nejak ochotny ludia mi to vysvetlit a zodpovedat moje otazky, obraciam sa sem. Citala som si uz o tom vela toho tu, ale fakt tomu, pravdupovediac, velmi nerozumiem:confused::)
veronikasad
24.01.09,13:15
Ano, zmatok v tom mam poriadny, lebo zivnost mam len 6 mesiacov a zatial viem len to ze platim dan z prijmu za r. 2008 v marci, moje prijmy v tom roku boli cca 120 000, neviem od akej sumy sa dph plati, sa mi zda, ze tak okolo 110 / 120 000...neviem ci sa mylim..
Platitel DPH nie som, strava / obedy v praci a cestovne autobus / listky mam poodkladane. Kazdy den cca 90sk za cestovne.
Kedze na danovom u nas nie su nejak ochotny ludia mi to vysvetlit a zodpovedat moje otazky, obraciam sa sem. Citala som si uz o tom vela toho tu, ale fakt tomu, pravdupovediac, velmi nerozumiem:confused::)
Podnikáš popri zamestnaní ?

Ak nie, pri uplatnení paušálnych výdavkov zo sumy 120 tis. Sk daň z príjmu platiť nebudeš.
Prekročila si však hranicu príjmu pre registráciu povinného platitela poistného do soc. poisťovne. Do 30.6. podáš výpis s daňového priznania a do 8.7. sa musíš zaregistrovať na reg-liste FO.
Povinným platiteľom DPH sa staneš v prípade ak tvoj príjem za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov presiahne 35 000 €
Adula
24.01.09,13:18
Ak máte príjem cca 120 000 ako uvádzate, tak si vyratajte - koľko máte spolu výdavkou s poistným, a uvidíte, koľko Vám to vyjde a potom si skúste paušál 40% z príjmu plus poistné, a tiež koľko vám to vyjde a podľa toho si spravte čo je pre Vás výhodnejšie, nezdanuje sa 98496. Teda dan Vám nevyjde žiadna. Len od júna sa Vám asi zvýši soc. a zdrav., lebo základ dane sa delí mesiacmi, a podľa toho potom vyjdú odvody.
Karida
25.01.09,13:27
Nie nepodnikam popri zamestnani, prijem mam len zo zivnosti, tych 120 bolo od jula do decembra / teda to obdobie sa mi teraz zdanuje. Cize ak si chcem uplatnit pausal, alebo odpocet, mozem sa rozhodnut kedykolvek? Alebo sa to musi nahlasit vopred. Januarom sa mi zacalo nove zdanovane obdobie. Teda, ako som sopravne pochopila / teraz odovzdam priznanie za 2008, teda tych 120 / v pripade, ze si na to uplatnim pausal, odpocitam si zdravotku a DPH platit nebudem? Ak si odpocitam naklady, prijem sa mi znizi mozno aj na 85.000...Mam teda jedno ci pausal ci odpocet za r. 2008?
Co sa tyka noveho roka, skusim to tento rok s jednoduchym uctovnictvom, teda budem si odkladat blocky...uvidim, ci to bude lepsie. Tam si ale nemozem dat do nakladov zdravotku ani socialku. Len vydavky / strava, cestovne, a ostatne veci potrebne k mojej zivnosti/PC, notebook...priklady..atd. Mozem si do nakladov dat napr. aj kurz vodicskeho preukazu, kt. si teraz robim?
Do soc. poistovne sa nahlasujem az potom, ked mam v ruke vypis s danovym priznani?
Mam vela otazok..:), ale radsej sa opytam.
Vdaka za pomoc;)
veronikasad
25.01.09,13:31
Nie nepodnikam popri zamestnani, prijem mam len zo zivnosti, tych 120 bolo od jula do decembra / teda to obdobie sa mi teraz zdanuje. Cize ak si chcem uplatnit pausal, alebo odpocet, mozem sa rozhodnut kedykolvek? Alebo sa to musi nahlasit vopred. Januarom sa mi zacalo nove zdanovane obdobie. Teda, ako som sopravne pochopila / teraz odovzdam priznanie za 2008, teda tych 120 / v pripade, ze si na to uplatnim pausal, odpocitam si zdravotku a DPH platit nebudem? Ak si odpocitam naklady, prijem sa mi znizi mozno aj na 85.000...Mam teda jedno ci pausal ci odpocet za r. 2008?
Co sa tyka noveho roka, skusim to tento rok s jednoduchym uctovnictvom, teda budem si odkladat blocky...uvidim, ci to bude lepsie. Tam si ale nemozem dat do nakladov zdravotku ani socialku. Len vydavky / strava, cestovne, a ostatne veci potrebne k mojej zivnosti/PC, notebook...priklady..atd. Mozem si do nakladov dat napr. aj kurz vodicskeho preukazu, kt. si teraz robim?
Do soc. poistovne sa nahlasujem az potom, ked mam v ruke vypis s danovym priznani?
Mam vela otazok..:), ale radsej sa opytam.
Vdaka za pomoc;)
Miešaš hrušky s jablkami. Lepšie urobíš, keď účtovníctvo zveríš nejakej účtovníčke a budeš sa venovať svojej práci...
Karida
26.01.09,15:13
aha..tak vdaka..