mirisko
08.06.05,06:30
http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif Ahojko, chcem požiadať o radu tovar nakupujem v zahraničí ale nemám veľký obrat, je výhodnejšie prihlásiť sa za platcu DPH? Teraz nie som, niektorý mi vravia,že je hlúposť neprihlásiť sa iný že keď mám malý obrat tak to nemá zmysel. Prosím pomôžte. Plánujem kúpiť aj úžitkové auto a tam je možný odpočet DPH. Tiež mi mnohý radia, že ak chcem auto na lízing mám sa pretransformovať na s.r.o. lebo je to výhodnejšie. Môžte mi niekto pomôcť rozhodnúť sa? Účtovnička vraví, že rozhodnúť sa musím sama ale ja do účtovania nevidím, tak neviem čo je výhodnejšie. To predsa nie sú lentilky, zjem modrú alebo červenu.

ĎĎĎĎakujem.
Ala
08.06.05,06:40
Podľa môjho názoru, ak nesplnate obrat, tak by som sa neprihlasovala. Tovar nakupujte v zahraniči a u nás by ste ho museli predávať s DPH. Pri užitkovom aute, ak nebudete platiteľom DPH, tak si v rámci odpisovania dáte celé do nákladov a ponižite daň z príjmov. A tretiemu dotazu vôbec nerozumiem prečo??
Shaman
08.06.05,07:06
K tej DPH - nakupovat bez DPH zo zahranicia moze len platca, resp. nadobudatel.
Co je to maly obrat? Ak nakup zo zahr. prevysi myslim 420k, tak mas tak ci tak povinnost stat sa nadobudatelom a cudzinci z EU ti nebudu uctovat DPH no tu budes musiet doplatit nasim organom.

Cize jedina cesta je stat sa platcom DPH - teda pokial nakupujes od platcov DPH, co predpokladam ze ano.

K tomu lizingu, resp. financnemu prenajmu - neviem si predstavit cim je vyhodnejsia sro. Ale niekto iny mozno ano. Treba sa ich spytat. Nech sa poucime. Ci aspon zasmejeme ; )
jamajka
08.06.05,07:16
Určite nazakladaj s.r.o. -čku kvôli leasingu. To nemá zmysel, účtovanie je rovnaké.
Johanka
08.06.05,07:18
Definuj malý obrat! S.r.o. nemá leasing o nič výhodnejší ako FO. Ak nebudeš platiteľ DPH a kúpiš úžitkový automobil, celá DPH Ti pôjde do nákladov, tzn. že si znížiš daň z príjmov. Uvedom si , že ak budeš platiteľ DPH, pribudne Ti kopec povinností. Ak privezieš z EÚ za kalendárny rok tovar za viac ako 420 tis. aj tak sa budeš musieť registrovať. My ti radi poradíme, ale zapoj aj tú Tvoju sladkú účtovníčku. Keby som sa ja takto chovala k svojim klientom, tak zaspávam hladná.
ESTER
08.06.05,07:42
Byť plátcom DPH pri nákupe zo zahraničia môžeš byť podľa § 7 zákona o DPH. V tomto prípade sa nestávaš klasickým platiteľom DPH ale len pri nákupoch zo zahraničia. Vtedy ti zahraničný dodávateľ neúčtuje DPH na tovar. Ty tovar nadobudnutý v čl.krajinách EU zdaníš sadzbou dane na Slovensku 19%. Oplatí sa Ti to vtedy ak čl.krajina EU má vyššiu DPH. Ak nemá vyššiu DPH vtedy nie je výhodné sa registrovať podľa § 7 lebo nakúpiš tovar lacnejšie, ale pozor na to ,aby celkový nákup z čl. kr. Eu v roku nedosiahol sumu 420 000 v cenách tovaru bez dane.
mirisko
09.06.05,07:53
Ahojko, všetkým vám veľľľľľľľľľľmi pekne ďakujem za cenné rady. Tiež si myslím, že byť neplatcom v mojom prípade je lepšie. Ten rozdiel je v majetku pri škode. S.r.o. ručí len výškou vkladu, SZČO celým majetkom, neviem či sa mám začať toho báť. Čo je vlastné tá škoda? Kde to v zákone nájdem definovanéhttp://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif Alebo je to klasické nezapl. fa, proste záväzky. Čo ak spôsobím nehodu? Naozaj ten rozdiel prebýja všetky výhody SZČO?Ďakujem
ricij
09.06.05,08:04
Sročka má skutočne mnohé výhody: neručíš svojím vlastným majetkom - sročku môžeš kedykoľvek položiť, ako konateľ neplatíš odvody do SP bez ohľadu na obrat, ZP budeš platiť menej,....
Čo sa týka DPH: je jedno základné pravidlo: ak predávaš platiteľom DPH, buď platiteľ aj ty, lebo ušetríš, ak predávaš neplatiteľom DPH, nebuď ani ty, lebo budeš drahý.
Johanka
09.06.05,08:06
Mirisko, kam chodíš na tie katastrofické vízie. Však mysli trocha pozitívne. Keby sme všetci začali podnikať s tým, že sa začne na nás lepiť všetko zlé a aj tak nás raz zatvoria, tak tu nebude podnikať nikto. Radšej venuj energiu opačným smerom, snaž sa plniť svoje povinnosti a záväzky riadne a včas a nebudeš mať problémy! Samozrejme, stanú sa aj nehody, aj horieť môže , ale s tým rizikom sa musíš naučiť žiť. A aby si aspoň čiastočne mohol dobre spávať, na to sú tu poisťovne.
aladin
09.06.05,08:33
SUHLASIM S RICIJOM... ak predavas platcom dph oplati sa ti byť platcom.

jednoduchý príklad. polopatisticky...
platca dph
nakup tovaru 8 sk + dph 1,52 spolu 9,52
predaj tovaru 10 + dph 1,9 spolu 11,90

odvedies statu dph 1,9-1,52 = 0,38 sk
ALE kedže si platca tak to co mas odviest si ponižis este aj o dph napr. z benzinu, z telefonu , z elektriky.... atd
okrem toho treba vediet že DPH to čo ti odberatel zaplati 1,9 vlastne ide mimo tvojho zisku (zisk mas už zakomponovaný v zaklade dane) takže 1,9 schvilu podržíš... 1 alebo 3 mesiace (mesacný , kvartalny platca) a potom tých 1,9 das statu..... ALE , tých 1,9 si ponižiš o 1,52 (dph na vstupe) a ešte o tie vyššie uvedene veci , benzín, elektrika.... atd.

neplatca dph
nakup tovaru 9,52
predaj tovaru pri tom istom rabate 11,52
ciže si konkurencieschopnejsi ako platca dph lebo predavas lacnejsie kde to je 11,90
Shaman
09.06.05,16:35
mirisko, neviem ako si prisiel na to, ze sa ti oplati byt neplatcom DPH

ked nakupujes a predavas tovar, jednoznacne je vyhodnejsie byt PLATCOM DPH!

je jedno ci nakupujes tu (mozes si uplatnit dph na vstupe) alebo nakupujes zo zahranicia (neuctuju ti DPH)
ak by si nebol - prichadzas o takmer 15% na kazdom nakupe ci uz v tuzemsku ci uz z EU (ak si nadobudatel, neuctuju ti DPH ale ju musis doplatit statu)

snad to uz pochopi kazdy : ))