Arminius
21.01.09,00:55
Zdravim vsetkych. Dost som tu toho precital o problematike dedenia a darovania, no nenasiel som odpovede na presne tie otazky, ktore trapia mna. Predsa len, kazdy pripad je specificky. Teda tu je moja otazka, ku ktorej prosim o radu:
Moja stara mama sa rozhodla po nedavnej smrti mojho stareho otca, ze v rodinnom dome nechce zostat byvat sama. A kedze ja som tam od detstva bol ako doma, chce, aby dom pripadol mne. Ja by som tam s nou byval do smrti. Babka ma dve deti - moju mamu a jej brata. Na nedavnom dedicskom konani sa dohodlo tak, ze mamin brat si svoju 1/6-tinu necha (neskor ju od neho odkupim) a babka svoju cast daruje mojej mame (asi islo o darovanie, nebol som pri tom). A ta otazka: Ma moj otec (ktory s nami nebyva, no nesuhlasi s rozvodom) nejaky narok na tu cast majetku, ktoru moja mama zdedila a dostala? Da sa tomu nejak vyhnut? Mama teraz chce tuto celu svoju cast darovat mne. Moze tomu otec zabranit, resp. musi to schvalit?
Dakujem vopred za vsetky dobre rady a postrehy
arizona
21.01.09,01:03
Stará matka môže svoj majetok darovať iba svojej dcére,jej manželovi nemusí. Je to jej majetok,ona rozhodne,komu ho podaruje.
Dedičstvo po jej otcovi je tiež iba jej.
Keď sa tvoja matka darovaný(alebo zdedený) majetok rozhodne predať,alebo darovať niekomu inému,nepotrebuje súhlas od nikoho-ani od svojho manžela.
Dedičstvo,ani dary nespadajú do BSM.
Ak sa matka bojí nejakých neskorších komplikácií,odporúčam dobrú darovaciu zmluvu.

(Alebo,môže babka darovať svoj majetok priamo Tebe)
Arminius
21.01.09,08:34
Dakujem za obe rychle odpovede. Velmi mi odlahlo. V mojom pripade su uzrozumene vsetky strany, ci uz stryko alebo moja sestra. Vsetko by teda malo byt v poriadku.