mzdarka renca
21.01.09,04:53
Prajem pekný deň,
prosím o konzultáciu ohľadne povinnosti mzdovej účtovníčky s ohľadom na výplatný termín a jeho nedodržanie z dôvodu návalu práce na začiatku roku a ak mzdárka odmieta robiť nadčasy bez nároku na mzdu a mzdové zvýhodnenie z podnetu svojej nadriadenej. Aké môže mať zamestnávateľ a samotná mzdárka a jej nadriadená z toho postihy.
Podotýkam, že zamestnanci majú v bankách pôžičky a hrozí im, ak nebudú mať načas mzdu na účte finančné sankcie.
Za skorú odpoveď ďakujem
mzdarka renca
21.01.09,08:38
oprava: ak nebudú mať načas váplaty na účtoch, tak im z baky hrozia finančné sankcie. + môže si to zamestnanec nárokovať?

Vopred ďakujem za odpoveď, je to dosť súrne
alušik
21.01.09,08:42
Zamestnávateľ by mal dodržiavať určený termín výplat. Ak termín výplat určený nemáte - tj. mzda je splatná do konca nasledujúceho mesiaca a len zamestnanci sú zvyknutí, že výplata je vždy 12. na účte, tak sa nemôžu nijako ohrádzať.
mzdarka renca
21.01.09,08:57
výplatný termín je nahlásený vo všetkých poisťovňach, 10. nasledujúceho mesiaca
mzdarka renca
21.01.09,09:02
každý zamestnanec má termín výplaty mzdy uvedený v pracovnej zmluve
mzdarka renca
21.01.09,09:03
a ak nedodrží?
Tweety
21.01.09,09:06
a ak nedodrží?
§ 69 ZP
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Tweety
21.01.09,09:08
§ 69 ZP
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.



Toto si myslím, že je krajné riešenie. To, či mzdárka urobí, alebo neurobí mzdy aj v takom hektickom období, je v prvom rade záležitosťou zamestnávateľa, aby to zariadil, resp. vyvodil voči nesplneniu povinnosti dôsledky.
mzdarka renca
21.01.09,09:27
kto si ako nesplnil povinnosti?....podľa mňa zamestnávateľ, resp. nadriadený, ktorý bol na to písomne od mzdarky upozornený, že jednoducho nie je fyzicky možné, aby boli mzdy načas v riadnom výplatnom termíne. podotýkam, že tá mzdárka napr. nahráva 76 prac. kalendárov s nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom, čo je dosť časovo náročné + samozrejme klasické kalendáre, ktoré jej program nedá automaticky....
Lámerová
27.11.09,05:51
Je problém ak sa výplaty vyplatia už 12. v mesiaci a odvody sa zaplatia až 25. dňa v mesiaci. v poisťovniach je výplatný termín nahlásený na 30. deň
promont maja
27.11.09,06:19
kto si ako nesplnil povinnosti?....podľa mňa zamestnávateľ, resp. nadriadený, ktorý bol na to písomne od mzdarky upozornený, že jednoducho nie je fyzicky možné, aby boli mzdy načas v riadnom výplatnom termíne. podotýkam, že tá mzdárka napr. nahráva 76 prac. kalendárov s nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom, čo je dosť časovo náročné + samozrejme klasické kalendáre, ktoré jej program nedá automaticky....
Keď sa nad tým obyčajný človek zamyslí, samozrejme, že musí mzdárku ľutovať. Podľa mňa by zamestnávateľ mal zvážiť túto situáciu objektívne a zamestnať jej pomocníčku, nakoľko má zmluvné povinnosti voči svojim zamestnancom a mal by si ich načas plniť ... ale v reálnom svete je to tak, že sa všade "šetrí" ( na nesprávnom mieste) a ak ide o chlapa ( česť výnimkam) - nadriadeného tejto mzdárky, tak to bude riešiť až niekedy neskôr a v duchu sa bude presviedčať, že sa to už nejako utrasie ... a tá jeho šikovnica ( mzdárka) to zvládne sama a za rovnaké peniažky .... výhovoriek si pre to nájde dosť ... prvá bude hospodárska kríza.
Tweety
27.11.09,06:21
Je problém ak sa výplaty vyplatia už 12. v mesiaci a odvody sa zaplatia až 25. dňa v mesiaci. v poisťovniach je výplatný termín nahlásený na 30. deň
Je jedno aký termín je tam nahlásený, odvody sú splatné v deň zaplatenia výplat a daň do 5 dní. Pri prípadnej kontrole to poistovne vzájomne porovnávajú.
promont maja
27.11.09,06:21
Je problém ak sa výplaty vyplatia už 12. v mesiaci a odvody sa zaplatia až 25. dňa v mesiaci. v poisťovniach je výplatný termín nahlásený na 30. deň
Toto by ma zaujímalo ... nakoľko veľa firiem to má práve tak zariadené ... napr. kvôli zamedzeniu platenia sankcií pri nedodržaní termínov. Nemohla by si to obšírnejšie rozobrať? Prosím ...
Andyke
27.11.09,06:35
truch
27.11.09,06:35
Renca, čo sa týka tých pracovných kalendárov, my máme Olymp od Krosu a tam si nadstavím kalendár, priradím ho zamestnancovi a na ďaľší mesiac mi software podľa prideleného kalendáru urobí všetko sám. Nepomohlo by to aj Vám?
Inak odvody sa musia uhradiť do 5 dní od výplaty, inak hrozí pokuta.
promont maja
27.11.09,07:41
Mala som na mysli tému, ktorú som nedávno čítala tu na porade, keď Sociálna poisťovňa v Považskej Bystrici pokutovala neskutočne vysoké čiastky ( cca 300 EUR) za neskoré podanie výkazu poistného, ak máš napr. v registračnom liste zamestnávateľa určený dátum na výplatu 15. a výkaz odovzdáš 16. ... takže si to veľa firiem vyrieši spôsobom, že ak si nemôže neurčiť dátum výplaty ( hoci bez toho poisťovňa (aspoň v Prešove) nepreberie registračný list zamestnávateľa), určí si ho 30. ... aby sa vyhol takej pokute ...

Ale povedzme, že si predsa v registračnom liste zamestnávateľa neurčí výplatný termín ... a výplaty sú pripísané zamestnancom k dobru toho 25. v mesiaci ... mám alebo nemám týmto úkonom určený dátum výplaty??? ... samozrejme, že je dôležité mať na pamäti aj to, že výkazy máš povinnosť zaslať v ten deň, keď si zamestnancom vyplatil ich čistú mzdu ( - zrážky) ... a máš v ten istý deň aj povinnosť odviesť všetky odvody, ktoré ti z toho vyplývajú.

Teda toto by som potrebovala presne určiť ... vopred vďaka.
calawen
27.11.09,08:34
Je jedno aký termín je tam nahlásený, odvody sú splatné v deň zaplatenia výplat a daň do 5 dní. Pri prípadnej kontrole to poistovne vzájomne porovnávajú.

:eek::eek::eek:Čumím jak puk, lrbo na základe tohto aj naša spol. si koleduje o pokuty...
Od svojho vzniku (r. 2006) vypláca mzdy +/- 15. v mesiaci a odvody až :eek: 30. v mesiaci... Zmluvy má porobené rôzne, prví zamestnanci majú výplatný termín určení na 15-teho v mesiaci, a cca od roku 2007 na 30-teho v mesiaci...
VERONIKA6
27.11.09,08:40
:eek::eek::eek:Čumím jak puk, lrbo na základe tohto aj naša spol. si koleduje o pokuty...
Od svojho vzniku (r. 2006) vypláca mzdy +/- 15. v mesiaci a odvody až :eek: 30. v mesiaci... Zmluvy má porobené rôzne, prví zamestnanci majú výplatný termín určení na 15-teho v mesiaci, a cca od roku 2007 na 30-teho v mesiaci...
Pokiaľ sa Vám zmenil termín výplat, je potrebné zmenu nahlásiť poisťovniam. Ale aj tak nič nemení na tom, že odvody treba odviesť v deň výplat, zrážkovú daň do 15. dňa v mesiaci. Keď tento deň pripadne na sobotu alebo nedeľu, tak v pondelok a daň 5. deň od výplaty, tak ako už písala Tweety.
Kazu
27.11.09,15:04
Pokiaľ sa Vám zmenil termín výplat, je potrebné zmenu nahlásiť poisťovniam. Ale aj tak nič nemení na tom, že odvody treba odviesť v deň výplat, zrážkovú daň do 15. dňa v mesiaci. Keď tento deň pripadne na sobotu alebo nedeľu, tak v pondelok a daň 5. deň od výplaty, tak ako už písala Tweety.

Nikdy som nepátrala po tom, kedy majú byť vyplatené výplaty ak pripadne výplatný termín na sobotu alebo nedeľu. Ale ešte s čias v minulom storočí pokračujeme v tradícii, že výplaty sa vyplácaju v piatok.
Tweety
28.11.09,15:33
Nikdy som nepátrala po tom, kedy majú byť vyplatené výplaty ak pripadne výplatný termín na sobotu alebo nedeľu. Ale ešte s čias v minulom storočí pokračujeme v tradícii, že výplaty sa vyplácaju v piatok.
Výplata má byť vo výplatnom termíne už na účte zamestnanca.
Kazu
28.11.09,17:41
Výplata má byť vo výplatnom termíne už na účte zamestnanca.

No veď hej, ja som ale myslela ak je výplatný termín v sobotu a nedeľu. V príspevku nado mnou sa píše, že v takom prípade je výplata v pondelok. My ju vždy mávame v piatok a v piatok aj majú peniaze na účte. Lebo u nás to majú rôzne, kto chce má na ruku, kto chce má na účet.
VERONIKA6
29.11.09,07:11
No veď hej, ja som ale myslela ak je výplatný termín v sobotu a nedeľu. V príspevku nado mnou sa píše, že v takom prípade je výplata v pondelok. My ju vždy mávame v piatok a v piatok aj majú peniaze na účte. Lebo u nás to majú rôzne, kto chce má na ruku, kto chce má na účet.
V príspevku vyššie sa píše o odvodoch a tam platí, že odvody treba odviesť v deň výplat, atď. - viď predchádzajúci príspevok.
mzdarka renca
29.11.09,20:10
Renca, čo sa týka tých pracovných kalendárov, my máme Olymp od Krosu a tam si nadstavím kalendár, priradím ho zamestnancovi a na ďaľší mesiac mi software podľa prideleného kalendáru urobí všetko sám. Nepomohlo by to aj Vám?
Inak odvody sa musia uhradiť do 5 dní od výplaty, inak hrozí pokuta.

viem, ale ja mám v práci iný soft, ktorý nie je veľmi inteligentný, čo sa týka pracovných kalendárov a máme veľa zamestnancov, ktorí majú nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas a nahrávam im ročný kalendár, aby sedeli hodiny - norma na daný rok. :) Už teraz sa "teším" na január, ako budem tráviť v práci 12-16 hod. denne:mee:. Nahratie jedného kalendára trvá od zložitosti od 20 - 45 min. a to nie je jediné, čo ma čaká. Klasických zamestnancov mám za chvíľku, ale aj tých musím urobiť.
mzdarka renca
29.11.09,20:12
No veď hej, ja som ale myslela ak je výplatný termín v sobotu a nedeľu. V príspevku nado mnou sa píše, že v takom prípade je výplata v pondelok. My ju vždy mávame v piatok a v piatok aj majú peniaze na účte. Lebo u nás to majú rôzne, kto chce má na ruku, kto chce má na účet.

Jasne, ak pripadne výplatný termín na SO, alebo NE, tak treba, aby mali zamestnanci výplatu v piatok a nie v pondelok, lebo ten pondelok je už po výplatnom termíne.
truch
30.11.09,09:19
Renka, tak to ti nezávidím, ja mám len 15 zamestnancov, každý má svoj kalendár, aj dohodári. Software mi pekne podľa kalendáru sám dá koľko hodín a ktoré dni pracovník odpracoval. Napríklad dohodári robia len utorky a štvrtky, dám generuj a on mi presne dá koľko majú odrobené v príslušnom mesiaci. Ja už zadám u riadnych pracovníkov len dovolenky a prekážky. Celé mzdy mám hotové za pol hodiny. Zváž či neinvestovať do nového programu, nie je to také drahé a ušetrí ti to množstvo času. Držím palce a prajem všetkým poraďakom pekný deň:-)))
Barbara
30.11.09,09:32
viem, ale ja mám v práci iný soft, ktorý nie je veľmi inteligentný, čo sa týka pracovných kalendárov a máme veľa zamestnancov, ktorí majú nerovnomerne rozvrhnutý prac. čas a nahrávam im ročný kalendár, aby sedeli hodiny - norma na daný rok. :) Už teraz sa "teším" na január, ako budem tráviť v práci 12-16 hod. denne:mee:. Nahratie Renči , tu v BA? ponukám Ti moju pomocnú ruku,tú ľavú, nakoľko som ľaváčka:---, myslím to vážne :) ;) jedného kalendára trvá od zložitosti od 20 - 45 min. a to nie je jediné, čo ma čaká. Klasických zamestnancov mám za chvíľku, ale aj tých musím urobiť.


odpoveď v texte
pavla.p
06.02.10,13:26
Renka, tak to ti nezávidím, ja mám len 15 zamestnancov, každý má svoj kalendár, aj dohodári. Software mi pekne podľa kalendáru sám dá koľko hodín a ktoré dni pracovník odpracoval. Napríklad dohodári robia len utorky a štvrtky, dám generuj a on mi presne dá koľko majú odrobené v príslušnom mesiaci. Ja už zadám u riadnych pracovníkov len dovolenky a prekážky. Celé mzdy mám hotové za pol hodiny. Zváž či neinvestovať do nového programu, nie je to také drahé a ušetrí ti to množstvo času. Držím palce a prajem všetkým poraďakom pekný deň:-)))

Neviem či sa to dá cez Poradu, ale môžeš prezradiť aký je to program? Alebo pošli SS.