nanka56
21.01.09,06:37
Ahojte. Viete mi niekto poradiť, ako sa zbaviť ráčkovania? Ako dieťa som chodila k logopédovi, ale potom sa to nejako zanedbalo a ja som sa dostala iba po "tdpaslík, tdnka" :-( Mám 27 rokov a neviem, či sa v takomto veku chodí ešte k logopédovi, či treba na to odporučenie obvodného lekára a či je to platené? Spôsobuje mi to dosť veľké problémy, pretože čím častejšie sa stane, že mi ľudia nerozumejú, tým viac začínam rozprávať po tichšie a nezrozumiteľnejšie. Zostala som utiahnutejšia a pritom ako dieťa som bola značne výrečná. Za Vaše odpovede Vám ďakujem.
hanelie
21.01.09,07:49
logopédia je aj pre dospelých -
Chobot
21.01.09,08:51
Ahojte. Viete mi niekto poradiť, ako sa zbaviť ráčkovania? Ako dieťa som chodila k logopédovi, ale potom sa to nejako zanedbalo a ja som sa dostala iba po "tdpaslík, tdnka" :-( Mám 27 rokov a neviem, či sa v takomto veku chodí ešte k logopédovi, či treba na to odporučenie obvodného lekára a či je to platené? Spôsobuje mi to dosť veľké problémy, pretože čím častejšie sa stane, že mi ľudia nerozumejú, tým viac začínam rozprávať po tichšie a nezrozumiteľnejšie. Zostala som utiahnutejšia a pritom ako dieťa som bola značne výrečná. Za Vaše odpovede Vám ďakujem.

BY si sa čudovala, koľkí herci majú problémy s rečou a chodia k logopédovi a učia sa zrozumiteľne rozprávať. Prečo by si to nemohla aj ty absolvovať?
feron
21.01.09,09:14
Ráčkovanie môže byť spôsobené aj fyziologicky, keď je skrátená tzv.uzdička pod jazykom, nepustí jazyk do polohy, kedy sa správne vysloví R. U detí to riešia prestrihnutím tejto uzdičky, neviem ako u dospelých, ani u detí to niekedy nevedie k optimálnej náprave. Viac by ti vedeli povedať asi na ORL ambulancii alebo u logopéda. V každom prípade, návštevu logopéda odporúčam, on ti dá relevantné informácie o možnostiach nápravy aj o administratívnych veciach. Inak poznám ľudí, kotrý svoje R elegantne začlenili do angličtiny, či francúzštiny a sú s ním spokojní aj v slovenčine, je to vec postoja.
MYQ
21.01.09,09:16
Ahojte. Viete mi niekto poradiť, ako sa zbaviť ráčkovania? Ako dieťa som chodila k logopédovi, ale potom sa to nejako zanedbalo a ja som sa dostala iba po "tdpaslík, tdnka" :-( Mám 27 rokov a neviem, či sa v takomto veku chodí ešte k logopédovi, či treba na to odporučenie obvodného lekára a či je to platené? Spôsobuje mi to dosť veľké problémy, pretože čím častejšie sa stane, že mi ľudia nerozumejú, tým viac začínam rozprávať po tichšie a nezrozumiteľnejšie. Zostala som utiahnutejšia a pritom ako dieťa som bola značne výrečná. Za Vaše odpovede Vám ďakujem.
Vo svojej práci som sa veľakrát stretol s obdobnými ťažkosťami u ľudí. Časom som každého uisťoval, pokiaľ neexistovalo odborné riešenie daného problému, že "akýkoľvek hendykep prekry svojími(m) kladmi(om)". Som presvedčený, že kladov máš viac. Logopéd by bol vhodný, ale do vtedy ukazuj svoje klady...
Stanislav 1975
21.01.09,09:39
Ahojte. Viete mi niekto poradiť, ako sa zbaviť ráčkovania? Ako dieťa som chodila k logopédovi, ale potom sa to nejako zanedbalo a ja som sa dostala iba po "tdpaslík, tdnka" :-( Mám 27 rokov a neviem, či sa v takomto veku chodí ešte k logopédovi, či treba na to odporučenie obvodného lekára a či je to platené? Spôsobuje mi to dosť veľké problémy, pretože čím častejšie sa stane, že mi ľudia nerozumejú, tým viac začínam rozprávať po tichšie a nezrozumiteľnejšie. Zostala som utiahnutejšia a pritom ako dieťa som bola značne výrečná. Za Vaše odpovede Vám ďakujem.
Ahoj, ja som tiež ako dieťa chodil k logopedovi, ale naučil som sa to tak na 50%, takže ešte aj teraz občas zaráčkujem, tak zhruba každé 3 slovo kde je R, ale vieš čo? Už mi to ani nejako nevadí...Síce je aj logoped pre dospelých, ale už sa asi na to nedám...
Ale u mňa je to celkom OK, lebo ludia mi rozumejú, ale ty píšeš že ti nerozumejú a to je horšie..., tak sa poraď s logopedom nejakým...
Veľa šťastia...
Stanislav 1975
21.01.09,09:42
Ráčkovanie môže byť spôsobené aj fyziologicky, keď je skrátená tzv.uzdička pod jazykom, nepustí jazyk do polohy, kedy sa správne vysloví R. U detí to riešia prestrihnutím tejto uzdičky, neviem ako u dospelých, ani u detí to niekedy nevedie k optimálnej náprave. Viac by ti vedeli povedať asi na ORL ambulancii alebo u logopéda. V každom prípade, návštevu logopéda odporúčam, on ti dá relevantné informácie o možnostiach nápravy aj o administratívnych veciach. Inak poznám ľudí, kotrý svoje R elegantne začlenili do angličtiny, či francúzštiny a sú s ním spokojní aj v slovenčine, je to vec postoja.
feron, čo to , aka uzdička? nemiešaj sem erotiku:---mimotemy
Olice
21.01.09,09:57
feron, čo to , aka uzdička? nemiešaj sem erotiku:---mimotemy
Stanislav 1975 :), pod jazykom sa tiež nachádza uzdička, ak je skrátená bráni jazyku, aby sa pri rozprávaní dotýkal podnebia v ústach. Sú na to také špeciálne klieštiky, urobí sa cvak a väčšinou sa problém vyrieši a deti sa rýchlo naučia rozprávať r. Ale neviem, či sa takéto niečo robí aj dospelákom. Treba sa poinformovať.
Stanislav 1975
21.01.09,10:46
Stanislav 1975 :), pod jazykom sa tiež nachádza uzdička, ak je skrátená bráni jazyku, aby sa pri rozprávaní dotýkal podnebia v ústach. Sú na to také špeciálne klieštiky, urobí sa cvak a väčšinou sa problém vyrieši a deti sa rýchlo naučia rozprávať r. Ale neviem, či sa takéto niečo robí aj dospelákom. Treba sa poinformovať.
Aha, takže tých uzdičiek je viac, hmhm:)
Petra66
22.01.09,15:26
Ahoj,
ja mám 22 rokov a tiež ráčkujem... tiež ako dieťaťu mi to vôbec nevadilo... až na strednej mi to začalo vadiť, vždy sa mi páčilo ako niekto krásne vyslovuje R. V súčasnosti študujem na výške, ale už mi to tak nevadí, som sa s tým nejak zmierila, vyhýbam sa slovám, ktoré sa mi ťažko vyslovujú... ale stane sa mi, že niekedy vyslovím slovo zle, ale fakt je to o tom, ako sa k tomu postavíš... proste nie je to až taký hendikap... ako mne sa to nepáči, ale kopec ľudí vraví, aké je to milé... ak však veľmi ráčkuješ a nevieš sa s tým zmieriť, mala by si sa poinformovať o možnosti logopéda veď to hanba nie je... len myslím, že to bude spoplatnené. tak držím palce aj ja!pa
Melnick
22.01.09,16:00
Ahojte. Viete mi niekto poradiť, ako sa zbaviť ráčkovania? Ako dieťa som chodila k logopédovi, ale potom sa to nejako zanedbalo a ja som sa dostala iba po "tdpaslík, tdnka" :-( Mám 27 rokov a neviem, či sa v takomto veku chodí ešte k logopédovi, či treba na to odporučenie obvodného lekára a či je to platené? Spôsobuje mi to dosť veľké problémy, pretože čím častejšie sa stane, že mi ľudia nerozumejú, tým viac začínam rozprávať po tichšie a nezrozumiteľnejšie. Zostala som utiahnutejšia a pritom ako dieťa som bola značne výrečná. Za Vaše odpovede Vám ďakujem.
nanka56, po skončení dépéháčky a dani z motorových vozidiel,Ti sem napíšem pár cvikov, ktoré si sama doma trénuj do doby, kým sa Ťa neujme logopéd.
Samozrejme, že aj v tomto veku sa dá navštevovať logopéd.
nela88
22.01.09,17:33
nanka56,dávnejšie sa robil prieskum ohľadne ráčkovania a zistili, že ľuďom to neprekáža, skôr sa to považuje, že je to sexi. Tak hlavu hore. Z nedostatku treba urobiť prednosť.
nanka56
23.01.09,09:24
nanka56, po skončení dépéháčky a dani z motorových vozidiel,Ti sem napíšem pár cvikov, ktoré si sama doma trénuj do doby, kým sa Ťa neujme logopéd.
Samozrejme, že aj v tomto veku sa dá navštevovať logopéd.

Ďakujem a budem sa tešiť.
Inak, ďakujem všetkým za morálnu podporu :-) Niekedy si tiež ani nespomeniem, že ráčkujem, rozprávanie mi ide úplne parádne. A potom mám zasa niekedy "deň blbec", že mi to vôbec nejde. A bola som len tak pozrieť u logopédky pred dvere. Mala tam vyvesený krááááááááááááásny cenník,:confused: asi zostaňam aj naďalej "sexi" s ráčkovaním :D a budem sa snažiť dávať pozor na to, ako rozprávam.
feron
23.01.09,10:08
Ďakujem a budem sa tešiť.
Inak, ďakujem všetkým za morálnu podporu :-) Niekedy si tiež ani nespomeniem, že ráčkujem, rozprávanie mi ide úplne parádne. A potom mám zasa niekedy "deň blbec", že mi to vôbec nejde. A bola som len tak pozrieť u logopédky pred dvere. Mala tam vyvesený krááááááááááááásny cenník,:confused: asi zostaňam aj naďalej "sexi" s ráčkovaním :D a budem sa snažiť dávať pozor na to, ako rozprávam.
Nájdi si logopéda, korý robí cez zdravotné poisťovne, možno aj ten čo si u neho videla cenník, asi robí samoplatcov aj s preplácaním poisťovne. Orientuj sa podľa osobnej informácie, nie podľa toho, čo visí v čakárni.
comodo
23.01.09,10:23
Ja som rackoval mozno do 16r , rodicia obaja tak to bolo u nas akoze normalne. Je to nedbanlivost rodicov ked sa to tak necha. Ako starsieho ma to stvalo a tiez som zacal u logopeda tdnky, tdpaslika a tak. Bol som tam asi 2-3x a sama mi hovorila , ze je zvedava ako to u takeho stareho capa skonci. A mala pravdu, ze nie je problem s R naucit, ale ho pouzivat . Mozem povedat ze mam jazyk asi trocha lenivy (ale nie na vsetko :-) a dlhe rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr v pohode nikdy nepoviem , ale co sa tyka prehodenie vyslovnosti na “predne r “ som presiel bez problemov.
Podla mojho nazoru je rackovanie psychicky trochu zatazujuce a treba to skusit “opravit”.
books
23.01.09,10:37
Aj ja račkujem.
Ako dieťa som chodila na logopédiu a stále neviem dobre vyslovovať "r".Keď som išla maturovať (20 rokov dozadu),tak som si dala záväzok,že sa naučím vyslovovať "r",ale ostalo to pri starom.
Niekto si ani nevšimne,že neviem povedať "r" a niekto hneď.Naučila som sa s tým žiť.Niekedy mi to vadí. Veď nikto nie je dokonalý.
inajana
23.01.09,21:15
S logopédom som sa stretla, keď išiel syn do 1. triedy. Musel sa doučiť "R + L". (Vtedy som si uvedomila, že račkuje aj moja o 10 rokov mladšia sestra - dovtedy som asi bola hluchá ...) Syn sa to naučil celkom rýchlo hlavne pomocou tých slov podľa slovníka traktor, tráva, tr..., ....
Ale najlepšie bolo, že logopedička tiež račkovala aj račkuje a vyučuje úspešne i menej úspešne doteraz.
Mne odstáva jedno ucho a kamarátky si to všimli, až keď som o svojom probléme prevravela. Ale keď budem "veľká", pôjdem na plastiku.
nanka56
27.02.09,07:00
Ja som rackoval mozno do 16r , rodicia obaja tak to bolo u nas akoze normalne. Je to nedbanlivost rodicov ked sa to tak necha. Ako starsieho ma to stvalo a tiez som zacal u logopeda tdnky, tdpaslika a tak. Bol som tam asi 2-3x a sama mi hovorila , ze je zvedava ako to u takeho stareho capa skonci. A mala pravdu, ze nie je problem s R naucit, ale ho pouzivat . Mozem povedat ze mam jazyk asi trocha lenivy (ale nie na vsetko :-) a dlhe rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr v pohode nikdy nepoviem , ale co sa tyka prehodenie vyslovnosti na “predne r “ som presiel bez problemov.
Podla mojho nazoru je rackovanie psychicky trochu zatazujuce a treba to skusit “opravit”.

comodo, môžeš mi prosím ťa troška viac objasniť, ako to u tej logopédky prebiehalo?
mario.kosut
04.05.09,15:41
jasne, ze sa da ist v akomkolvek veku k logopedovi. bude ta to sice stat viac namahy, lebo mas chybnu vyslovnost uz rokmi viac zafixovanu, ale urcite sa s tym da nieco robit!
p.s.: z akeho mesta si?