ppetka
21.01.09,07:12
Milí poraďáci veľmi prosím o radu. Minulý rok som prevzala účtovníctvo po mojej predchodkyni u nás v bytovke. Býva tu dokopy 6 rodín. SVB je už od roku 2002. Prezerala som si faktúry, bankové a iné doklady, no nenašla som žiadne daňové priznanie. Vraj sa nemá podávať, povedala predchodkyňa. Nemáme žiadne príjmy, každy platí do fondu opráv, sem tam nejaká tá faktúra, bločky a ešte splácame úver na strechu. Má sa alebo sa nemá podávať daň. priznanie? Bola som aj na školení a školiteľka povedala, že sa má podávať hoci aj nulové.
peton
21.01.09,09:40
Školiteľka mala pravdu, podáva sa. ;) Viac popozeraj v Zozname tém.
Llívia
09.03.09,21:18
Zdaniteľným príjmom sú aj úroky na účte.
Llívia
09.03.09,21:30
Je správne takéto vyplnenie daňového priznania za SVB, ktoré nemá žiadne príjmy (okrem platieb do fondov a úrokov na účtoch):
- tabuľka F r. 1 - všetky príjmy spoločenstva (t.j. úroky na účte + platby do fondov),
- tabuľka F r. 2 - všetky výdavky spoločenstva (napr. mzdy, odvody, bankové poplatky, čerpanie fondu opráv, poštovné, cestovné náhrady atď.) okrem zrážkovej dane z úrokov,
- r. č. 100 - rozdie medz r. 1 a r. 2 z tabuľky F,
- r. č. 130 - všetky výdavky SVB (sú rovnaké, ako r. č. 2 v tabuľke F) - rovnaká suma sa uvedie aj do pomocnej tabuľky A na r. č. 13,
- r. č. 230 - všetky príjmy SVB okrem prijatých úrokov na účtoch, údaj je rovnaký, ako r. č. 1 tabuľky F znížený o prijaté úroky,
- r. č. 310 240 suma prijatých úrokov,
- r. č. 600, 700, 800 - vypočítaná daň,
- r. č. 820, 840 - daň zrazená z úrokov.

Ak si SVB zobralo v r. 2008 úver, tak tento sa uvádza vo výkaze o príjmoch a výdavkoch NO Úč 1-01 na r. 14?
svojar
10.03.09,12:55
Na stránke www.drsr.sk si nájdi pokyny pre vyplňovanie DP org. nezriadených pre podnikanie. Podľa toho sú úroky na 240, pretože to je príjem zdaňovaný zrážkovou daňou a teda daň vyrovnaná, potom teda od 310 je stále 0. Dalej tam hovoria, že zrazenú, alebo zaslanú zrážkovú daň nie je možné považovať za preddavok, teda vyplňovať 800-stovkové riadky.
svojar
10.03.09,13:01
Skúsim to tu prilepiť. Podarilo sa je to na str. 15
Llívia
10.03.09,20:44
mimotemy Kde na nete sa dajú nájsť prílohy pre neziskové organizácie NO ÚČ 1-01 a 2-01? Na http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h38gXJgFiO-pGoAk4-cBFfj_zcVH1v_QD9gtzQiHJHRUUAotm3zw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQk0! mi to našlo pre r. 2008 nejaké blbosti. A ani ten ich pokec na otvorenie nepomohol - stále sa zobrazujú rovnaké blbosti.
Llívia
10.03.09,20:55
Daň z úrokov vykážem v tabuľke F na r. 2 ako náklad?
svojar
11.03.09,05:18
mimotemy Kde na nete sa dajú nájsť prílohy pre neziskové organizácie NO ÚČ 1-01 a 2-01? Na http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4h38gXJgFiO-pGoAk4-cBFfj_zcVH1v_QD9gtzQiHJHRUUAotm3zw!!/delta/base64xml/L3dJdyEvUUd3QndNQSEvNElVRS82XzBfQk0! mi to našlo pre r. 2008 nejaké blbosti. A ani ten ich pokec na otvorenie nepomohol - stále sa zobrazujú rovnaké blbosti.
V téme účtovné výkazy, príloha k príspevku 45 od ebenova@zoznam.
ppetka
11.03.09,05:40
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ale volala som včera na daň.úrad v Košiciach a tam mi povedali, že daňové priznanie nemusím podávať, nakoľko nemáme príjmy z podnikateľskej činnosti a zrážku dane z úrokov som splnila pri banke. Tým mám splnenú daňovú povinnosť. Pa
Halli
11.03.09,06:24
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ale volala som včera na daň.úrad v Košiciach a tam mi povedali, že daňové priznanie nemusím podávať, nakoľko nemáme príjmy z podnikateľskej činnosti a zrážku dane z úrokov som splnila pri banke. Tým mám splnenú daňovú povinnosť. Pa

Ak máte príjem zo správy je to príjem a aj keď je oslobodený treba podať daňové priznanie. Ja už fakt neviem kto to sedí na tých našich uradoch, ale od Košíc po Bratislavu čo uradník to iný názor. Ak máte DIČ je jasné, že ste registrovaní a tak.....ale urob ako chceš.;) Pozri výkaz o príjmoch a v..., je tam kolonka Fond prevadzky udržby a opráv...
Deganova
12.03.09,04:17
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Ale volala som včera na daň.úrad v Košiciach a tam mi povedali, že daňové priznanie nemusím podávať, nakoľko nemáme príjmy z podnikateľskej činnosti a zrážku dane z úrokov som splnila pri banke. Tým mám splnenú daňovú povinnosť. Pa
Daj si na to pozor a over si to aj na iných miestach ako dú Košice, lebo daňové priznanie sa musí podať aj vtedy ak sú príjmy oslobodené od dane t.j. ak daňovník nie je zriadený na podnikanie. Ak SVB má príjmy, ktoré sú predmetom dane - príjmy za výkon správy a tieto sú oslobodené od dane, treba podať daňové priznanie.
1gemini
17.03.09,20:06
Ďakujem Llívii, veľmi mi to pomohlo. Teraz to upravené je správne? Máme ten istý prípad - SVB má iba úroky a prenájom, takže to sa zdaňuje zrážkou a preto sa to nepočíta do základu dane. Potom aj daň je nulová. Znamená to, že riadky 820 a 840 nemám vypĺňať, aby tam nevznikol preplatok na dani? Tá zrážková daň sa nikde neuvádza?
ĎAKUJEM PEKNE:)
svojar
18.03.09,11:16
Do 820 a 840 nič. Zrážkovú daň v DP neuvádzaš, ale na r. 240 uvedieš základ tej zrážkovaj dane, teda z akej sumy bola zrazená, alebo odvedená.
1gemini
18.03.09,14:40
Ďakujem za radu, konečne to môžem uzatvoriť :o). Ešte mám otázočku. Daň za prenájom priestorom sme odviedli do 15.januára. Podáva sa o tom nejaké hlásenie alebo niečo pod.? Ďakujem.
svojar
19.03.09,09:20
Normálne sa nepodáva, ale napr. u nás naša predsedníčka jim tam zavolá, že sme to odviedli a za čo, niekedy na DÚ majú zmätky a pýtali sa nás za čo sme tu zrážkovú daň odviedli. Pritom to už posielame v stejnej sume cca 4 roky.
Ďakujem za bodík. Prajem príjemný deň.
BRK
20.03.09,17:49
Mne minulý rok na daňovom úrade povedali, že im máme písomne (obyčajným listom) oznámiť, na základe čoho a v akej sume sme zrážkovú daň uhradili. Tak som to tak urobila.
svojar
22.03.09,06:18
Aj tak je možné.
Llívia
25.02.10,20:42
Opäť aktuálna téma::):):)
Tu sú výkazy pre r. 2009: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/vykazy_index.html

Do ktorého riadku mám zaradiť príjmy SVB:
- úroky - r. 15 - Ostatné? opravujem na r. 2, lebo podľa vysvetliviek k výkazu o príjmoch a výdavkoch: "2. V riadku 2 sa uvádzajú najmä príjmy z nájmu, úroky z peňažných vkladov a výnosy z cenných papierov."
- príjmy od vlastníkov bytov na správu (tu sú zahrnuté odmeny, mzdy, poistenie domu, iné) - r. 13 Posyktovanie služieb alebo r. 15 - Ostatné,
- prímy na prevádzku domu - služby (tu je zahrnutá prijatá záloha na el. energiu v spoločných priestoroch, prijatá záloha na vývoz žumpy a prijatá záloha na iné výdavky) - r. 13 - Poskytovanie služieb?
svojar
26.02.10,10:18
Ja dávam :
Služby to čo píšeš- el.en,a iné, teda zálohy od vlastníkov - 13
Na správu - ostatné - 15
Inak pre všetkých - bol som v stredu podať DP a tam sa ma pýtali či nemám kontakty na niektoré SVB, že mali školenie o tom že DP by mali podať všetky SVB, nielen tie ktoré majú zdaniteľné príjmy. Teda, že príjem majú všetky , a ten sa hneď od dane oslobodí. Že za príjem sa nepovažuje iba dar a ešte dve veci, už neviem ktoré. To školenie mali v útorok .
Blankake
26.02.10,10:30
Ja dávam :
Služby to čo píšeš- el.en,a iné, teda zálohy od vlastníkov - 13
Na správu - ostatné - 15
Inak pre všetkých - bol som v stredu podať DP a tam sa ma pýtali či nemám kontakty na niektoré SVB, že mali školenie o tom že DP by mali podať všetky SVB, nielen tie ktoré majú zdaniteľné príjmy. Teda, že príjem majú všetky , a ten sa hneď od dane oslobodí. Že za príjem sa nepovažuje iba dar a ešte dve veci, už neviem ktoré. To školenie mali v útorok .
Aj na stránke www.drsr.sk je k tomu odpoveď:

Otázka:
Aký typ daňového priznania podáva spoločenstvo vlastníkov bytov (SVB) ak toto nemá žiadne príjmy podliehajúce dani z príjmov, taktiež aké výkazy, ak vedie jednoduché účtovníctvo ?

Odpoveď:
Pri predpoklade, že SVB dosahuje príjmy za výkon správy bytov (ktoré sú od dane oslobodené podľa § 13 ods. 2 písm. d/ zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov), potom SVB je povinné podať v stanovenej lehote daňové priznanie. Pre právnické osoby existuje len jeden typ daňového priznania (na rozdiel od fyzických osôb), pričom nie je rozhodujúce, aké účtovníctvo SVB vedie. Účtovné výkazy (ktoré sú súčasťou daňového priznania) predkladá účtovná jednotka v závislosti od typu účtovnej sústavy. Úpravu účtovných sústav definuje § 9 platného zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov .
I-24 SVB
28.02.10,17:48
V Daňovom priznaní PO za rok 2009 sa uvádza príjem iba za rok 2009, alebo zostatok na bežnom účte + pokladňa k 31.12.2008 + príjem za rok 2009 ?
Ďakujem za odpoveď:)
Llívia
28.02.10,20:33
Do výkazov sa píše stav z r. 2008 v SKK alebo sa musí prerátať na EUR? Aké je vo výkazoch zaokrúhľovanie?
svojar
01.03.10,10:12
Aj r. 2008 v EUR, zaokrúhlovanie na celé €.
Llívia
01.03.10,13:03
Ďakujem. Už som to našla aj v opatrení http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=7492
Podľa "odbornej" rady pracovníčky na DÚ, ktorá bola na školení, sa zaokrúhľuje tak, aby to vyšlo:confused:

Upozornenie pre tých, čo sú rýchlejší ako smrť (ako som napr. ja): daňové priznanie v III. časti má aj tabuľku C1 a C2, ktoré je treba vyplniť (jednu z nich).


...Do ktorého riadku mám zaradiť príjmy SVB:
- úroky - r. 15 - Ostatné?,
- príjmy od vlastníkov bytov na správu (tu sú zahrnuté odmeny, mzdy, poistenie domu, iné) - r. 13 Posyktovanie služieb alebo r. 15 - Ostatné,
- prímy na prevádzku domu - služby (tu je zahrnutá prijatá záloha na el. energiu v spoločných priestoroch, prijatá záloha na vývoz žumpy a prijatá záloha na iné výdavky) - r. 13 - Poskytovanie služieb?

Podľa vysvetliviek k výkazu o príjmoch a výdavkoch majú byť úroky v r. 2: "2. V riadku 2 sa uvádzajú najmä príjmy z nájmu, úroky z peňažných vkladov a výnosy z cenných papierov." - Nie som si však istá, či to má byť stĺpec "Zdaňovaná činnosť" alebo "Nezdaňovaná činnosť". Podľa § 12 ods. 2 ZDP sú úroky predmetom dane. Podľa § 17 ods. 3 písm. a) sa tento príjem nezahŕňa do základu dane. Pri týchto úrokoch je zrážková daň, ktorej vybratím je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6). Uvádza sa táto zrážková daň na r. 26 výkazu o príjmoch a výdavkoch?
verkaz
01.03.10,15:43
Prisím o pomoc pri vyplňovaní výkazu o príjmoch a výdavkoch. V roku 2009 spoločenstvo si vzalo úver vo výške 75 000,00Eur. Mám túto sumu započítať v príjmoch v riadku č. 14 a zároveň čerpanie FO vo výdavkoch v riadku 23 ?
Orim
02.03.10,18:41
Aké SK NACE uvádzate, ja nemôžem najsť nič kludné. :)


Najviac sa mi zdá toto:
70.21.0 Služby v oblasti styku a komunikácie s verejnosťou
svojar
03.03.10,13:07
My aj prenajímame priestory, a keďže je tam napísané hlavná činnosť v zdaňovanej oblasti , tak som tam napísal - Prenájom priestorov - číslo už neviem, takže na budúci rok ho budem hľadať znova.
Llívia
03.03.10,15:16
Aké SK NACE uvádzate, ja nemôžem najsť nič kludné. :)


Najviac sa mi zdá toto:
70.21.0 Služby v oblasti styku a komunikácie s verejnosťou

Do daňového som nedala žiadny kód a na DÚ s tým nemali problém. V potvrdení o pridelení ICO máme OKEČ kód 70200 - Prenájom vlastných nehnuteľností (v skutočnosti však nič neprenajímame). SK NACE by to mohlo byť 68200 Prenájom a prevádzkovanie vlastných alebo prenajatých nehnuteľností.
Halli
04.03.10,07:54
ja dávam :

70.32.0 Správa nehnuteľností na základe zmluvy...ale už je nová klasifik.

nemám žiadny prenájom ani iné činnosti pre zdanenie a vlastne na daňovom im je to jedno, aj tak to odložia do kúta :D
verkaz
04.03.10,08:52
Dobrý deň Slavica,
bola som ana daňovom a tam mi povedali, že nemusíme podávať DP. Dostala som dnes SPRAVODAJ č. 1 Združenia VB na Slovensku a tiež je tam uvedené : Daňovník, ktorý nie je založená alebo zriadený na podnikanie nemusí podať DP, ak má iba príjmy. ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.
verkaz
04.03.10,08:53
Dobrý deň Slavica,
bola som ana daňovom a tam mi povedali, že nemusíme podávať DP. Dostala som dnes SPRAVODAJ č. 1 Združenia VB na Slovensku a tiež je tam uvedené : Daňovník, ktorý nie je založená alebo zriadený na podnikanie nemusí podať DP, ak má iba príjmy. ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.
Halli
04.03.10,11:31
Dobrý deň Slavica,
bola som ana daňovom a tam mi povedali, že nemusíme podávať DP. Dostala som dnes SPRAVODAJ č. 1 Združenia VB na Slovensku a tiež je tam uvedené : Daňovník, ktorý nie je založená alebo zriadený na podnikanie nemusí podať DP, ak má iba príjmy. ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.

Verkaz už sme to tu prebrali z ľava do prava aj zhora dole :D Prečítaj si k tomu príspevky a moje stanovisko /prísp.11/ je, že pre účely platenia dane je poplatok za správu príjmom aj keď oslobodeným. Takže urob ako chceš ale nedivila by som sa ak sa po 10 tich rokoch začnú daňovaci oháňať pokutami za nepodanie. Ja im ho tam dávam nasilu, lebo šéf daňového mi povedal, že potvrdenie o tom že nemusím MI NEDÁ:cool:...ja im proste neverím, nech si s tým robia čo chcú-ale ja ho dám a hotovo!:rolleyes:
Halli
04.03.10,11:45
Aké SK NACE uvádzate, ja nemôžem najsť nič kludné. :)


Najviac sa mi zdá toto:
70.21.0 Služby v oblasti styku a komunikácie s verejnosťou


:D Mirko to myslíš vážne, alebo si "zadrel" ?
Orim
04.03.10,12:25
:D pre mňa sú všetci vlastníci verejnosť a komunikujem s nimi denne a tie služby čo im poskytujem mi ani poriadne neplatia. :D
Vlani sme dávali OKEČ 70.20.0.
Toto SK NACE dám len na diskusiu s daňovým, keď tam prídem. :D


Slávka to tebou udávané číslo 70.32.0 v tom zozname ani nie je.
https://www.drsr.sk/podaniedp/podaniedp Je to vyplnenie tlačív na internete. :)
Halli
04.03.10,13:41
:D pre mňa sú všetci vlastníci verejnosť a komunikujem s nimi denne a tie služby čo im poskytujem mi ani poriadne neplatia. :D
Vlani sme dávali OKEČ 70.20.0.
Toto SK NACE dám len na diskusiu s daňovým, keď tam prídem. :D


Slávka to tebou udávané číslo 70.32.0 v tom zozname ani nie je.
https://www.drsr.sk/podaniedp/podaniedp Je to vyplnenie tlačív na internete. :)


bolo a už nie je :D v starej OKEČ
70000 Činnosti v oblasti nehnuteľností
70100 Činnosti v oblasti nehnuteľností týkajúce sa vlastných nehnuteľností
70110 Rozvoj a predaj nehnuteľností
70120 Kúpa a predaj vlastných nehnuteľností
70200 Prenájom vlastných nehnuteľností
70300 Činnosti v oblasti nehnuteľností na základe zmluvy
70310 Realitné kancelárie
70320 Správa nehnuteľností na základe zmluvy

ale aj tak je to jedno...:rolleyes:
Od 1.1. 2008 platí klasifikácia SKNACE

aj tak sa mi páči najviac ten tvoj styk s verejnosťou :D
ebenova@zoznam.sk
04.03.10,18:38
bolo a už nie je :D v starej OKEČ
70000 Činnosti v oblasti nehnuteľností
70100 Činnosti v oblasti nehnuteľností týkajúce sa vlastných nehnuteľností
70110 Rozvoj a predaj nehnuteľností
70120 Kúpa a predaj vlastných nehnuteľností
70200 Prenájom vlastných nehnuteľností
70300 Činnosti v oblasti nehnuteľností na základe zmluvy
70310 Realitné kancelárie
70320 Správa nehnuteľností na základe zmluvy

ale aj tak je to jedno...:rolleyes:
Od 1.1. 2008 platí klasifikácia SKNACE

aj tak sa mi páči najviac ten tvoj styk s verejnosťou :D



Štatistické charakteristiky



Názov číselníka


Kód


Text
Právna forma (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0056)
271
Spoločenstvá vlastníkov pozemkov, bytov a pod.
Predmet prevažujúcej činnosti (SK NACE) (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5205)
68320
Správa nehnuteľností na základe poplatkov alebo zmlúv
Predmet prevažujúcej činnosti (OKEČ) (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=5502)
70320
Správa nehnuteľností na základe zmluvy
Sektor pre národné účty (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0076)
15000
Neziskové inštitúcie slúžiace domácnostiam
Druh vlastníctva (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0036)
2
Súkromné tuzemské
Kategória velkosti organizácie (http://www.statistics.sk/pls/wregis/ciselniky?kc=0073)

0-2 zamestnanci
eviketa
14.02.11,09:00
Pls.prepokladám správne, novelizáciou zákona nastala skutočnosť, že nemusí SVB podávať DP ? ak je to už niekde riešené, treba ma prelinkovat, ale nanašla som :(
peton
14.02.11,16:37
Ahoj Evik, žiaľ tešíš sa zbytočne. SVB podáva daň. priznanie naďalej, z novely nič nevypadlo.
Halli
14.02.11,20:16
Pls.prepokladám správne, novelizáciou zákona nastala skutočnosť, že nemusí SVB podávať DP ? ak je to už niekde riešené, treba ma prelinkovat, ale nanašla som :(


Ahoj Evik, žiaľ tešíš sa zbytočne. SVB podáva daň. priznanie naďalej, z novely nič nevypadlo.


...ale môžeš si dať odklad :D
vila
03.02.12,07:27
Dobrý deň,
ideme robiť DP prvýkrát a preto zisťujem, ako sa vypĺňa. Na stránke DÚ som nenašla tlačivá No uč 1-01 a No Uč 2-01, viete mi povedať, či sa dajú použiť tie pre rok 2010?
peton
03.02.12,11:26
Nie nedaju a na stranke DU su neplatne tlaciva. Platne tlaciva najdes vo Financnom spravodajcovi c. 12 z r. 2010 bod c. 54 na konci dokumentu.
KEJKA
03.02.12,19:22
Dobrý deň Slavica,
bola som ana daňovom a tam mi povedali, že nemusíme podávať DP. Dostala som dnes SPRAVODAJ č. 1 Združenia VB na Slovensku a tiež je tam uvedené : Daňovník, ktorý nie je založená alebo zriadený na podnikanie nemusí podať DP, ak má iba príjmy. ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou.
stretli ste sa s prípadom, že SVB má príjem z prenájmu plochy na reklamu a zdaňuje to zrážkovou daňou?
teda nie nájomcovi, ale odvedie daň, tvári sa že zrážkou, pošle v tomto zmysle list, daň zaplatí, DP nepodáva.
A DU to akceptuje už nejaký ten rok?
Niečo mi ušlo?
BRK
03.02.12,21:03
Ja mám jedno SVB, oni majú príjem z prenájmu spoločných častí domu, tento príjem je účtovaný ako tvorba fondu opráv. Podľa § 43 ods. 3 písm. g) zákona o daniach z príjmov sa príjem z prenájmu spoločných častí zdaňuje zrážkovou daňou, do 15. 1. nasledujúceho roka odvediem zrážkovú daň, napíšem list - oznámim to du. Ale toto nemá nič spoločné, aspoň u mňa s tým, či DP podávam alebo nie. Ja DP podávam.
peton
04.02.12,08:26
Kejka, takychto pripadov je mnoho.

§41 zakona o dani z prijmov
(1) Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49. Daňovník, ktorý nie je založený alebo zriadený na podnikanie, Národná banka Slovenska a Fond národného majetku Slovenskej republiky nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, a príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43.

Cize ak SVB nema ine prijmy, ktore su predmetom dane tak nemusi podat DP, lebo ma prijem, ktory sice predmetom dane je, ale vybera sa z neho zrazkova dan. Cize mohlo by to byt v poriadku, ak su splnene vsetky podmienky. Avsak tak ako my obycajni smrtelnici, aj danove urady si vedia vysvetlit ustanovenia po svojom a samozrejme kazdy urad inak. Mam taku neblahu skusenost, ze co urad, to dostanes inu odpoved. Preto sa riadim tym, ze radsej podat DP a mat pokoj v pripade, ze by sa niektory DU "zobudil" a zacal si nahanat peniaze.
Takmerstarec
04.02.12,09:12
Tak ako je to vlastne. Podavaju SVB danove priznania ked nemaju ziadny zisk? Precital som celu diskusiu. Silna autorita na fore p. Maria znaci suhlas (prispevok 31), ze sa nepodavaju, niektore danove urady informuju, ze netreba podavat. Vacsina diskuterov v tejto teme vsak danove priznania za SVB podavaju aj ked ziadnu dan neplatia, pisu nulu do rubriky vypocitanej dane. Je zbytocna byrokracia pre spolocnost obcanov tohto statu okrem toho, ze to (pri)dava "pracu" nejakej stovke ludi efektivna, prospesna? Ci ide o to, aby bola prilezitost vyberat pokuty? Je to zmysluplne vytvarat cez neefektivnu cinnost prispevok k HDP statu a takto skreslovat celkove hospodarske vysledky statu?

Nemali by dnesni demonstranti mat medzi poziadavkami aj zrusenie zbytocnej byrokracie?
peton
04.02.12,09:22
Mimo temy, ale myslis, ze niektora z poziadaviek bude splnena? Snivajte s nami.
Ako je to vlastne, nuz pozri zakon o dani z prijmov § 12, §13, § 41, § 43 a pohladaj si tu temy,
ktore to uz x-krat rozoberali a zdovodnovali preco tak a nie inak.
BRK
04.02.12,09:29
Ja môžem len odporučiť túto stránku z daňového riaditeľstva, tam je presne uvedené, kto má a kto nemá povinnosť podávať DP.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf.
Podľa toho mne vychádza, že DP máme podávať.
Deganova
04.02.12,12:39
... darmo budeme čítať stránky drsr... mám priateľky, kde im daňováčky povedali, že netreba DP, a u nás hoci máme 2 okresy v každom je to inak... jeden vyžaduje daňové rozpísané aj so výkazmi, druhému stačí bez výkazov a od hora dole nulu...
verkaz
04.02.12,13:18
Bohužiaľ je to tak, ako uvádzate v predchádzajúcich príspevkoch. naše SVB má tiež príjem z prenájmu spoločných priestorov a zrážkovú daň za rok 2011 som odviedla do l5.01.2012 a písomne som oznámila, že bola táto daň odvedená.
DP radšej podávam, lebo ........ nemá význam aby nám vyrúbili pokutu a zbytočne sme sa naťahovali.
KEJKA
04.02.12,13:58
ja si zasa myslím, že treba sa naťahovať, pokuta nebude. Ak DP nepodáte, lebo nemusíte, tak DU vás môže vyzvať na podanie DP, vy na základe jeho výzvy a určenom termíne podáte, tým pádom je to bez pokuty.
Ak by vás chceli pokutovať, tak by k tomu museli mať dôvod.
Je pravda, že v pozícii, keď ste doteraz podávali a zrazu nepodáte, tú výzvu očakávať môžete. Raz to však absolvujete a následne budete mať pokoj.
SVB v mojom okolí DP roky nepodáva a nikto to nerozporuje.
peton
04.02.12,14:14
Ako som už napísal, ani sami daňováci nevedia či "pýtať" alebo nie daňové priznanie. Viem, že v mnohých mestách sú daňováci benevolentní, možno aj preto že vidia, že je to kravina a majú dosť starostí s podnikateľmi. V našom meste však daňováci takí žiaľ nie sú, tu už prebehlo pár kontrol. Či to bolo z ich vlastnej iniciatívy alebo na podnet nespokojného vlastníka, ktorý udáva všetkých a všetko a všade netuším. Môj osobný názor je, že je to úplne zbytočná byrokracia. :mad:
Kejka vo vašom meste sú asi ľudskejší úradníci. ;)
KEJKA
04.02.12,17:14
alebo znalí zákonov.
vila
05.02.12,18:19
Nie nedaju a na stranke DU su neplatne tlaciva. Platne tlaciva najdes vo Financnom spravodajcovi c. 12 z r. 2010 bod c. 54 na konci dokumentu.
Ďakujem Ti, pekný večer
Takmerstarec
07.02.12,08:57
Ja mám jedno SVB, oni majú príjem z prenájmu spoločných častí domu, tento príjem je účtovaný ako tvorba fondu opráv. Podľa § 43 ods. 3 písm. g) zákona o daniach z príjmov sa príjem z prenájmu spoločných častí zdaňuje zrážkovou daňou, do 15. 1. nasledujúceho roka odvediem zrážkovú daň, napíšem list - oznámim to du. Ale toto nemá nič spoločné, aspoň u mňa s tým, či DP podávam alebo nie. Ja DP podávam.
BRK alebo aj niekto iny kto podava danove priznanie,
davate s tlacivom danoveho priznania aj vyplnene vykazy 'o prijmoch a vydavkoch' a 'o majetku a zavazkoch'? Ak ano, co uvadzate vo Vykaze o majetku a zavazkoch v riadkoch Dlhodoby hmotny majetok, Ostatny kratkodoby financny majetok (stav v pokladni?) alebo aj v inych polozkach, ktore povazujete za podstatne ?

Ktore polozky u Vas obsahuje Rocna uctovna uzavierka ?

Podla zakona tusim 182/200* o vlastnictve bytov je Rada SVB povinna robit kazdorocnu kontrolu hospodarenia. Pozadujete pri tejto kontrole rocnu uctovnu uzavierku?
BRK
07.02.12,09:28
Áno, s DP predkladám na DU aj spomínané výkazy. Ja vo výkaze o MaZ v časti majetku vypĺňam iba riadky týkajúce sa pohľadávok, peňažných prostriedkov v hotovosti a v banke. V časti záväzky uvádzam výšku záväzkov a v mojom prípade aj výšku bankových úverov. V podstate iné údaje ja nemám.
Neviem čo odpovedať na ročnú účtovnú uzávierku, vediem JU, tak ako v JU.
Kontrolu hospodárenia si robím v prvom rade ja, aby som vedela, či som dala na vyúčtovanie správne čísla. Ja to robím tak, že si pripravím podklady na vyúčtovanie, oddelene čo sa týka výdavkov a príjmov za plnenie a detto výdavky a tvorba fondu opráv. Po vykonaní samotného vyúčtovania mi vyjde preplatok alebo nedoplatok a ten si kontrolujem s peniazmi. Ja si to nazývam finančná kontrola, dám si na papier stav všetkých peňažných prostriedkov k 31.12., zohľadním výdavky uhradené až v nasledujúcom roku, vyúčtovanie príslušného roka a ak som správne počítala, dostanem hodnotu fondu opráv. Ak nie, hľadám chyby. To som robila včera celý deň (po polnoci som to vzdala) a ráno som prišla na chybu. Takže už mi to sedí...
K vyúčtovaniu ešte vypracujem správu o hospodárení za príslušný rok, tá sa predkladá rade a zároveň sa dáva s vyúčtovaním aj každému majiteľovi bytu. Nič iné rade nepredkladám.
Katarína
ebenova@zoznam.sk
07.02.12,11:21
Vyplnenie tlačiva PREHĽAD sa musí podať od 1.1.2012 za každý mesiac ak sú vyplatene odmeny na základe dohody (predseda SVB, rada, dôverník a pod.)
Vyplňal niekto nové tlačivo ?
Takmerstarec
07.02.12,13:39
Áno, s DP predkladám na DU aj spomínané výkazy. Ja vo výkaze o MaZ v časti majetku vypĺňam iba riadky týkajúce sa pohľadávok, peňažných prostriedkov v hotovosti a v banke. V časti záväzky uvádzam výšku záväzkov a v mojom prípade aj výšku bankových úverov. V podstate iné údaje ja nemám.
Neviem čo odpovedať na ročnú účtovnú uzávierku, vediem JU, tak ako v JU.
Kontrolu hospodárenia si robím v prvom rade ja, aby som vedela, či som dala na vyúčtovanie správne čísla. Ja to robím tak, že si pripravím podklady na vyúčtovanie, oddelene čo sa týka výdavkov a príjmov za plnenie a detto výdavky a tvorba fondu opráv. Po vykonaní samotného vyúčtovania mi vyjde preplatok alebo nedoplatok a ten si kontrolujem s peniazmi. Ja si to nazývam finančná kontrola, dám si na papier stav všetkých peňažných prostriedkov k 31.12., zohľadním výdavky uhradené až v nasledujúcom roku, vyúčtovanie príslušného roka a ak som správne počítala, dostanem hodnotu fondu opráv. Ak nie, hľadám chyby. To som robila včera celý deň (po polnoci som to vzdala) a ráno som prišla na chybu. Takže už mi to sedí...
K vyúčtovaniu ešte vypracujem správu o hospodárení za príslušný rok, tá sa predkladá rade a zároveň sa dáva s vyúčtovaním aj každému majiteľovi bytu. Nič iné rade nepredkladám.
Katarína
Dakujem za rychlu odpoved. Mam vsak doplnujuce otazky:
Co myslite pod zohladnenim vydavkov v nasledujucom roku, mozte to uviest nejakym prikladom? Vediete v penaznom denniku kolonky (stlpce) datum a ukazovatel na cisla vypisov uctov z bank ? Pre platby z pokladne a dotacie pokladne z uctu ci uctov vypisujete prijmove a vydavkove listky, na ktore su tiez odvolavky v penaznom denniku? Moj nazor je, ze by sa to malo takto robit.
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - Zákon č. 182/1993 Z. z. - úplné znenie § 7c ods.2 pism b uvadza, ze Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie ročnú účtovnú závierku spoločenstva. Odsek 9 toho isteho pragrafu zase uvadza, ze Zhromazdenie schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia. Ked pisete, ze zavierka sa robi ako v JU, myslite tym obvyklu kontrolu suctov prijmov a vydavkov za rok v JU?
BRK
07.02.12,14:52
Zohľadnením výdavkov v nasledujúcom roku myslím napr. faktúry za december 2011, ktoré mi prídu a sú aj zaplatené v januári 2012, ďalej mzdy za december, vyplatené v januári nasledujúceho roku. Fyzicky do výdavkov - do účtovníctva sa mi dostanú až dátumom úhrady, ale keďže ide o plnenie roku 2011, do vyúčtovania ich započítavam do príslušného roku (napr. 2011).
Účtovníctvo vediem ako klasické JU, ako píšete, odvolávky na banku, vypisujem pokladničné doklady atď.
Ročnú uzávierku som myslela klasickú kontrolu súčtov príjmov a výdavkov.
To, čo ďalej píšete, že ročnú uzávierku predkladá predseda na schválenie rade SVB ... to už je tak trošku mimo mňa, ja robím účtovníctvo, a toto má na starosti predseda ... úprimne povedané, netuším, či postupujú v súlade so spomínanými ustanoveniami zákona 182. Na to sa musím spýtať predsedu.
Takmerstarec
07.02.12,15:36
Zohľadnením výdavkov v nasledujúcom roku myslím napr. faktúry za december 2011, ktoré mi prídu a sú aj zaplatené v januári 2012, ďalej mzdy za december, vyplatené v januári nasledujúceho roku. Fyzicky do výdavkov - do účtovníctva sa mi dostanú až dátumom úhrady, ale keďže ide o plnenie roku 2011, do vyúčtovania ich započítavam do príslušného roku (napr. 2011).
Účtovníctvo vediem ako klasické JU, ako píšete, odvolávky na banku, vypisujem pokladničné doklady atď.
Ročnú uzávierku som myslela klasickú kontrolu súčtov príjmov a výdavkov.
To, čo ďalej píšete, že ročnú uzávierku predkladá predseda na schválenie rade SVB ... to už je tak trošku mimo mňa, ja robím účtovníctvo, a toto má na starosti predseda ... úprimne povedané, netuším, či postupujú v súlade so spomínanými ustanoveniami zákona 182. Na to sa musím spýtať predsedu.
Opat dakujem za odpoved. Ale napadlo mi co vlastne ten Vas predseda robi, ked prevaznu cast prac suvisiacich s fungovanim SVB mu urobite Vy? Myslel som si, ze zaroven predsedate.
Ake tlacivo pouzivate na to danove priznanie ? Myslim tie oznacenia Danovym uradom (A,B,...).
BRK
07.02.12,15:52
No, predseda má funkciu a podpisuje, má zodpovednosť ... tak sme sa dohodli ...
SVB je právnická osoba, daňové priznanie podávam klasické DP pre právnické osoby.
verkaz
09.02.12,11:06
Takmerstarec - predseda spoločenstva nemusí byť zároveň aj účtovník. Ak má spoločenstvo účtovníka, tak všetky finančné operácie a myslím si, že aj DP vykonáva účtovník.
Janiela
10.02.12,05:44
Účtuje tu niekto aj v podvojnom účtovníctve? Rada by som si porovnala skúsenosti.
Takmerstarec
10.02.12,07:32
Takmerstarec - predseda spoločenstva nemusí byť zároveň aj účtovník. Ak má spoločenstvo účtovníka, tak všetky finančné operácie a myslím si, že aj DP vykonáva účtovník.
Velke spolocenstva si to zrejme mozu dovolit. Zijem v prostredi malych spolocenstiev, takze preto to moje pocudovanie. Male spolocenstvo si sotva odsuhlasi platenie uctovnika i predsedu. Poznate pripad, ze by to uctovnik robil zadarmo? Nemam sice potuchy kolko berie uctovnik povedzme za uctovnictvo pre cca 20 bytov. Vie a bude ochotny to tu niekto napisat? Myslim rocne za vsetko, rozuctovanie i rocnu uzavierku so spravou o hospodareni.
BRK
10.02.12,08:59
My sme malé spoločenstvo, máme 48 bytov. Spoločenstvo si odsúhlasilo odmenu za výkon správy, u nás je to na byt 6,50 € mesačne. Majiteľov bytov nezaujíma, kto čo robí a kto koľko dostane ... vedia koľko zaplatia za výkon správy a viac už platiť nebudú.
Do tejto sumy sa musíme zmestiť - čiže odmena predsedovi, odmena za ekonomickú agendu (účtovníctvo, vyúčtovanie). Pravdou je, že odmena nie je vysoká, ale ale práce nie je veľa.
Podľa mňa je výhoda v tom, že ja som ekonóm - venujem ekonomike, účtovníctvu a predseda je technik - on sa venuje technickej stránke správy. Samozrejme komunikovať musíme, ale každý si robí svoju robotu.
PS: ja vediem jednoduché účtovníctvo.
Takmerstarec
11.02.12,09:08
U malych spolocenstiev problem, ze zozberana suma by bola smiesne mala pre dvoch ludi poverenych spravou. V bytovke s poctom do cca 20 bytov by si podla mojho nazoru mali zabezpecovat spravu vsetci svojpomocne. Zial molokto si uvedomuje, ze Spolocestvo si ma spravu vykonavat samo, tak ako to tu v tychto diskusiach uz viacejkrat napisala p. Elena Navratilova, teda ak nou nechcu poverit firmu, cim sa vsak vlastne zrusia. Mylim sa? Ako je to v tom zakone 182/1993 v takomto pripade? Pochybujem, ze by nejaka firma prevzala spravu spolocenstva tak, ze by si musela vsetky ukony a akcie davat schvalovat vlastnikmi bytov v pravoplatnom hlasovani.

Casto kritizujem susedov, ze sa k sprave spolocenstva stavaju akoby ju mal robit predseda a rada spolocenstva. Navrhujem, aby sa vypracoval bodovaci system za ukony a akcie jednotlivych clenov prispievajuce k sprave spolocenstva a odsuhlasil poplatok za pasivitu (nedostatok bodov nedosahujuci urcite bodove hodnotenie) do fondu oprav rocne. Ano, aj vymenu pokazenej fabky na vchodovych dverach pridu ziadat taki pasivni clenovia od predsedu alebo clena Rady SVB. Nemohli by jednoducho zariadit takuto vymenu po oznameni potreby opravy predsedovi sami, dat vyrobit potrebny pocet klucov, rozdat ich vlastnikom bytov a predsedovi uz iba odovzdat uctenky? Aky je Vas nazor na takyto postup ci pristup.
Takmerstarec
13.02.12,05:39
Píšem ďalej, aby som dostal do pozornosti predchadzajucu otazku a problemy so spravou malych spolocenstiev bytov. Casto tu prispievatelia pisu, ze v takychto spolocenstvach je vela dochodcov. Casto dochodcov, ktori su v dobrej dusevnej i telesnej kondicii. Mohli by statutarovi spolocenstva byt platnou posilou. Bolo by to vlastne v sulade s tym, ze spolocenstvo sa ma spravovat samo. Ucast co najvacsieho poctu vlastnikov bytov v kazdodennej priprave rozhodnuti dava predpoklad pre hladke hlasovanie. Predseda ako statutar je potom vykonnym (akcnym) clenom spolocenstva. Vidim tu analogiu s parlamentnou zastupitelnou demokraciou, malo by to fungovat. Predseda vsak potom musi bezvyhradne plnit pravoplatne odhlasovane rozhodnutia spolocenstva, nekonat nic viacej ani menej. Nikto sa k tomu nevyjadri?
S uctovnictvom to suvisi tak, ze aj o jednotlivych polozkach v penaznom denniku, sposobe ich uctovania, budu rozhodovat viaceri clenovia polocenstva, Rada spolocenstva ten sposob bude kontrolovat. Priklad? Spolocenstvo rozhodne, ze poplatky z prenajimania spolocnych priestorov, sa zauctuju do FOaU.
BRK
13.02.12,07:37
Neviem či práve ja sa môžem vyjadrovať k tejto téme ... ja som ekonóm, účtujem SVB a aj s.r.o., ktorá robí správu nehnuteľnosti. Len z mojej skúsenosti môžem povedať, že dôchodcovia sú ochotní a chcú pomáhať pri správe svojich bytov, ale nie zadarmo. Mám skúsenosti s dôchodcami, ktorí bojujú za výšku svojej odmeny, sledujú dátumy, či im odmeny vyplatíme načas, či sme všetko správne vypočítali ... ešte riešia aj to, akou formou majú byť vyplácaný, či dohodou, zmluvou atď ....
Chcela by som sa vyjadriť k účtovníctvu - môj názor je ten, že členovia spoločenstva ... sa môžu vyjadrovať k výdavkom, či ich uskutočniť, v akej výške, v akom časom slede a pod. Pri účtovaní spoločenstva musíme dodržiavať Opatrenie MF/24975/2010-74 o postupoch účtovania pre neziskové organizácie účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva.
Tak isto príjem z prenájmu spoločných častí domu je podľa § 43 ods. 3 písm. g) bod 1 zákona o daniach z príjmov príjmom fondu opráv, podlieha zrážkovej dani. Toto podľa mňa nemajú riešiť členovia spoločenstvo, toto rieši zákon, ktorý musíme všetci dodržiavať.
Ak sa mýlim, opravte ma prosím.
Takmerstarec
13.02.12,14:23
Kde sa v tom predpise http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=120922 hovori ci sa ma uctovat ak SVB nevytvara zisk? Kde sa jednoznacne pise ci ma taketo SVB robit Uct. zavierku? Ja to tam neviem najst kde by to bolo jednoznacne napisane. Zrazkova dan je 20%? Vopred dakujem za odpovede.
BRK
13.02.12,14:46
Už viackrát som tu priložila link na stránku daňového riaditeľstva ohľadom daňovej a účtovnej problematiky SVB, skúste si to pozrieť, podľa mňa sú tam odpovede na vaše otázky. Zrážková daň je 19% - je to daň z príjmu (iba vyberaná zrážkou).
Spomínaný link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf
Janiela
13.02.12,15:01
http://www.statistics.sk/pls/wregis/dotaz

tu sa dá overiť správny nace kód

mne vyšlo 68.3 činnosti v oblasti nehnuteľnosti na základe poplatkov a zmlúv
DP robím cez form studio - potvrdené
uvidím čo bude na DÚ
Takmerstarec
13.02.12,17:39
Už viackrát som tu priložila link na stránku daňového riaditeľstva ohľadom daňovej a účtovnej problematiky SVB, skúste si to pozrieť, podľa mňa sú tam odpovede na vaše otázky. Zrážková daň je 19% - je to daň z príjmu (iba vyberaná zrážkou).
Spomínaný link:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf

Dakujem a odpustte mi prosim, ze som si to nenasiel sam. Mozno to uvedenie tuna bude uzitocne aj pre inych, ktori to hladaju.
BRK
13.02.12,17:50
Veď nato sme tu, aby sme si poradili. Som rada, ak vám to pomohlo.
ada1303
13.02.12,18:19
dobrý deň,chcela by som sa opýtať,ked som minulý rok vo februári odviedla akože zrážkovú daň,našťastie som nedala konštantný symbol,tak som ju mohla vo štvrťročnom prehlade uviesť ako preddavkovú,ale teraz neviem ,či to treba uvádzať v daňovom priznaní.Sme malé SVB 12 bytov .Ked je to preddavková daň ,urobili sme dohody o pracovnej činnosti,len teraz čítam ,že treba robiť výplatné pásky atď.Nie som ekonom,ani nič také.Do konca roku 2010 ,to nebol problém,ked sa to výplacalo ako odmeny.Celková suma vyplatená suma za rok je 280€.
Ako to urobiť tento rok správne?
verkaz
14.02.12,11:46
Chcem sa vrátiť k tomu odmeňovaniu. My sme spoločenstvo so 64 bytmi. Platíme za správu mesačne 3,65 €. Z toho je mesačná odmena predsedovi za administratívne práce (nie za predsedníctvo) 20,00 € a za účtovníctvo 100,00 €, členovia rady 4,00 €, údržbár 4,00 €, a za odpisovanie spotreby vody platíme 1 x za štvrťrok 25,00 €. Údržbárovi sa táto odmena platí za kontrolu vchodov a drobné opravy. Ak je oprava väčšia, tak sa hradí z FO.
Ešte nám ostane aj na telefón, poštovné, kancelárske potreby a členský poplatok do ZSVB.
Takže si myslím, že aj malé spoločenstvá si môžu platiť za správu bytov.
Ešte k tejto porade. Robím predsedníčku SVB už 12 rokov ale ak potrebujem s niečím poradiť a je toho dosť, vždy tu nájdem dobré rady.
bosorak
26.02.12,14:10
zmluvná pokuta za omeškanie platby za plnenia je príjem ktorý podlieha dani alebo je od dane oslobodená?
peton
26.02.12,14:14
Mám za to, že je to podľa toho, kam tento príjem smeruje. Pokiaľ do správy je oslobodený, pokiaľ do fondu tak je zdaňovaný.
BRK
26.02.12,18:18
No, pravdu povediac, ja som sa nad zmluvnou pokutou, resp. penálmi za oneskorenú úhradu či už zálohových platieb, alebo vyúčtovania až tak nezamýšľala. Ja som to dávala ako príjem do fondu, príjem do správy neviem akoby som dala... a tento príjem som nepovažovala za zdaniteľný. Ale netvrdím, že to musí byť správne.
bosorak
27.02.12,07:33
Vytvorili sme si administratívny fond (správa) a sem ukladáme zmluvnú pokutu. Myslím, že je to oslobodené od dane, ale nie som si istá.
peton
27.02.12,07:48
Je to oslobodené.
bosorak
27.02.12,07:54
Ďakujem za odpoveď.
bosorak
27.02.12,07:58
Prosím ešte o jednu radu. Vzali sme si úver na zateplovanie. Na základe čoho ho mám zaúčtovať v účtovníctve. Vedieme zatiaľ jednoduché účtovníctvo. Banka nám vytvoria úverový účet. Ale tam nevidím príjem úveru. Iba jednotlivé platby za faktúry. Môžem ten úver zaúčtovať na základe zmluvy o úvere? Ďakujem
mirka134
19.03.13,10:15
chcem vás poprosiť o radu vyplnenie dp svb


len neviem či mám vpisovať do DP PO riadok 130, 200, 230 , 300?
a či aj oddiel F
maju len príjmy z vkladov na fond opráv, vedenie učtu, uroky, zrážková dan, platby elektriny a vody


dakujem
BRK
19.03.13,12:35
Ja mám SVB, jednoduché účtovníctvo.
V DP začínam tabuľkou C2 a rozdiel príjmov a výdavkov je potom na r. 100 v DP.
Výdavky (nie sú daňovými výdavkami) dávam na r. 130 a potom do časti III-tabuľka pomocných výpočtov na r. 13 a 15.
Riadok 200 je súčet výdavkov.
Do r. 230 všetky nedaňové príjmy (okrem tých, ktoré sú na r. 240)
Do r. 240 dávam bankové úroky a ja tam mám aj prenájom spoločných častí domu.
Riadok 300 je opäť súčtový, ostatné riadku sú O.

Oddiel F nevypĺňam, ten slúži pre náklady a výnosy z podvojného účtovníctva.
mirka134
19.03.13,14:24
Ja mám SVB, jednoduché účtovníctvo.
V DP začínam tabuľkou C2 a rozdiel príjmov a výdavkov je potom na r. 100 v DP.
Výdavky (nie sú daňovými výdavkami) dávam na r. 130 a potom do časti III-tabuľka pomocných výpočtov na r. 13 a 15.
Riadok 200 je súčet výdavkov.
Do r. 230 všetky nedaňové príjmy (okrem tých, ktoré sú na r. 240)
Do r. 240 dávam bankové úroky a ja tam mám aj prenájom spoločných častí domu.
Riadok 300 je opäť súčtový, ostatné riadku sú O.

Oddiel F nevypĺňam, ten slúži pre náklady a výnosy z podvojného účtovníctva.

SUPER veľmi dakujem za pomoc:)
mirka134
19.03.13,14:26
Ja mám SVB, jednoduché účtovníctvo.
V DP začínam tabuľkou C2 a rozdiel príjmov a výdavkov je potom na r. 100 v DP.
Výdavky (nie sú daňovými výdavkami) dávam na r. 130 a potom do časti III-tabuľka pomocných výpočtov na r. 13 a 15.
Riadok 200 je súčet výdavkov.
Do r. 230 všetky nedaňové príjmy (okrem tých, ktoré sú na r. 240)
Do r. 240 dávam bankové úroky a ja tam mám aj prenájom spoločných častí domu.
Riadok 300 je opäť súčtový, ostatné riadku sú O.

Oddiel F nevypĺňam, ten slúži pre náklady a výnosy z podvojného účtovníctva.

ale predsa ešte by som ťa chcela spýtať minulý rok malo svb stratu 270 a teraz má zisk 874 do ktorých riadkov by som to mala uviesť
môžem si odpočitať celu stratu ?
dakujem
BRK
19.03.13,14:48
No ... v tomto ti nepomôžem. Pravdu povediac som sa týmto ani nikdy nezaoberala. Ja mám JU, všetky výdavky a príjmy mám nedaňové ... umoruje sa daňová strata a tú som nemala.
hajni
20.03.13,06:58
Prosím o pomoc..... vie mi niekto poradiť odkiaľ viem stiahnúť výkaz majetku a záväzkov, výkaz príjmov a výdavkov pre SVB, ktoré účtuje v JÚ???
BRK
20.03.13,07:18
Na stránke daňového riaditeľstva, sú to výkazy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania a vedú účtovníctvo v sústave jednoduchého účtovníctva.

viď link:

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxDQBJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHyvHWw!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUNjU!
BRK
20.03.13,07:24
Link mi neprešiel dobre - stránka www.drsr.sk - daňové tlačivá - účtovné výkazy pre účtovné jednotky - účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva - výkazy pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené, alebo zriadené za účelom podnikania a vedú účtovníctvo v sústave jednoduchého účtovníctva - Výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch.
hajni
20.03.13,07:35
Ďakujem za pomoc..... platia aj v tomto roku tlačivá NO Uč. 2-01, NO Uč. 1-01 z roku 2010? A ešte jedna vec, je na nich napísané VZOR, nevadí ak ich tak odovzdám na daňové?
BRK
20.03.13,07:52
Skúsim tlačivá priložiť ešte raz (nie som odborník na PC)

http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8657
http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8658

Mne tam VZOR nevyskakuje, skúste si to otvoriť ešte raz.
Tlačivá z roku 2010 podľa mňa neplatia, minimálne v tom je rozdiel, že v roku 2012 sa výkazy vypĺňajú aj s desatinnými číslami.
hajni
21.03.13,06:31
Ďakujem za pomoc....... pomohlo mi to
hajni
25.03.13,09:10
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či odovzdávate aj poznámky k výkazom pri JÚ SVB. Čo všetko uvádzate do poznámok?
hajni
25.03.13,14:39
Prosíííííím vie mi niekto poradiť??? Odovzdávate poznámky k výkazom pri jednoduchom účtovníctve SVB?? Všade čítam len povinnosť podať poznámky pri podvojnom účtovníctve. Dnes mi povedali, že je povinnosť podať ak podávame výkazy NO ÚČ 1-01 a 1-02. Čo tam uvádzate????
BRK
25.03.13,15:11
Ja odovzdávam iba priznanie a výkazy. Poznámky pri JU SVB nepodávam (tak dúfam, že konám správne ...)
peton
25.03.13,15:22
Brk, robíš správne. Poznámky sú len pri sústave PÚ. V jednoduchom účtovníctve sú prílohou k daňovému priznaniu len výkazy. Nič iné.
Hajni, a Tebe kto povedal takú hlúposť. Totižto mám vedomosť, že na niektorých školeniach to radi prezentujú, pričom to nie je pravda.
Môžete zostať kľudné.
BRK
25.03.13,16:45
Ďakujem
zlatica76
25.03.13,17:24
Tak s týmto som sa stretla aj ja - to, že mám odovzdať poznámky mi povedali priamo na daňovom úrade!!!
Dokonca odo mňa požadovali odovzdať výkazy 2x, pretože jednu kópiu chcú/potrebujú odovzdať vraj štatistickému úradu.
Ale nech som na drsr.sk pozerala div som si oči nevyočila, žiadnu informáciu o tom, že by sa výkazy mali odovzdávať dvojmo, nenašla.

Sú nejaké informácie o tom, že je potrebné robiť poznámky k účtovnej závierky v jednoduchom účtovníctve? Alebo že treba výkazy odovzdať dvojmo?
Zajtra sa tam idem pohádať znova, jednoducho priznanie plus výkazy im musia stačiť.
peton
25.03.13,19:43
Výkazy sa podávajú dvojmo, je to niekde uvedené len to neviem nájsť. Ak chceš mať pokoj, urob to.
Poznámky v sústave JÚ sa však za zdaňovacie obdobie 2012 určite na 1000% nepredkladajú.
Zmätok okolo toho je spôsobený v súvislosti s elektronickým podávaním a registrom účtovných závierok, ktorý sa našťastie posunul novelou 440/2012 zákona č. 563/2009 na účtovné závierky k 31.12.2013. Takže klídek, "Poznámky" vytlčte tzv. školiteľom a daňovákom z hlavy.
BRK
25.03.13,19:46
Na stránke daňového riaditeľstva - viď link http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/spol_byt.pdf

na strane 7 hore je uvedené … Ak má účtovná jednotka povinnosť podať daňové priznanie, toto predkladá miestne
príslušnému daňovému úradu v termíne na podanie daňového priznania k dani z príjmov a spolu s daňovým priznaním predkladá v dvoch vyhotoveniach účtovnú závierku.

Na základe týchto informácii som prišla na DU s priznaním a výkazmi dvojmo, pani mi odmietla zobrať výkazy dvojmo, že vraj stačí iba jedenkrát a na ich stránke to nie je uvedené správne. Toľko moja skúsenosť ....
peton
25.03.13,19:52
mimotemy Čo daňový úrad, to iná všehochuť. Preto to na Slovensku tak vyzerá. Jeden veľký BORDEL.
zlatica76
26.03.13,04:06
To je sice pekne, ale preco preboha v tomto state nejake usmernenie ma vacsiu vahu ako zakon? v zakone tato povinnost uvedena nie je... a zjavne co danovy urad to ine usmernenie, to nie je normalne.
ale vdaka aspon za ten link, dufam ze danovemu bude stacit aj obycajna kopia.
hajni
26.03.13,05:55
Peton..... žiaľ, ale neprebrali odo mňa daňové priznanie priamo na DÚ. Vraj ak odovzdávame výkazy typu NO ÚČ 1-01 a 02, tak musím odovzdať aj poznámky. Proste mi daňové vrátila. A samozrejme pýtali odo mňa dvojmo výkazy, ale to som našla v usmerneniach, že ich máme odovzdávať dvojmo, ale ako čítam, tak čítam o poznámkach pre JÚ nikde nevidím. Neviem čo robiť. Ako to teraz odovzdám???
BRK
26.03.13,06:36
Ja som robila jedno maličké SVB a keď dotyčný pán išiel odovzdať na DU priznanie a výkazy, nechceli mu prevziať priznanie, že nemá vyplnený oddiel F. Potom nasledovali telefonáty, že čo a ako ... po vysvetlení, že sú SVB - neziskovka s JU - že oni vyplňajú oddiel C2, priznanie na DU prevzali. Poznámky našťastie nepýtali.

Ja by som priznanie + výkazy poslala poštou.
hajni
26.03.13,06:47
Díky..... dobrý nápad...:)
peton
26.03.13,11:51
Hajni, a to v ktorom meste sa nachádza tento skvelý daňový úrad. :confused: Je smutné, že pracovníčka nepozná zákony a pritom je pri zdroji. Ako Ti Brk poradila, nebabri sa s nimi a pošli poštou s doručenkou.
Zaujímalo by ma čím argumentovala, akými paragrafmi, ale nepredpokladám, že si to pamätáš a či vôbec niečim argumentovala. Zrejme len svojou tvrdohlavosťou.
hajni
26.03.13,12:19
Peton, tento skvelý DÚ sa nachádza v Leviciach. Pracovníčka argumentovala len tým, že keď podávam tieto výkazy, tak musím aj poznámky. Ja som jej hovorila, že účtujeme v JÚ, ale ona len tvrdila svoje. Vy ste ma presvedčili, že sa s nimi nebudem babrať a pošlem im to poštou. Uvidíme čo bude.
zlatica76
26.03.13,14:14
Hajni - nechcela som menovať Levice, ale aj ja mám s nimi problém :) Sú nejako moc preškolené, už ani nevedia, čo by pýtali k daňovému priznaniu. Odo mňa napríklad pýtali rodný list dieťaťa (nemá ešte 15 rokov) a pritom roky dozadu to nepotrebovali.