lubi7
21.01.09,08:58
dobry den,

mame problem ze nas podnajomca ktory byva skoro rok v mojom byte uz nezaplatil 6 najomnych.
Ako ho mozem donutit aby zaplatil? Pred tym nez to ide cez sud a exekutora, mozem mu odpojit elektinu a plyn? Su tam dake zakonne veci ktore treba dodrzat? Musim/mozem mu 3 dni dopredu oznamit ze to urobim ak nezaplati?

Dakujem !
arizona
21.01.09,09:05
Ako to máte napísané v zmluve? Väščinou zmluvy o prenájme obsahujú klauzulu o tom,do kedy a ako má nájomca platiť.
Ak to v zmluve máte napísané a podnájomca zmluvu porušil,môžeš žiadať dodržanie tejto zmluvy,alebo vypratanie z bytu, nakoľko zmluvu porušil.
Pošli mu písomnú výzvu o zaplatení dlžoby do určitého termínu,resp. o vyprataní bytu.
Daniela
21.01.09,09:13
Presne, je to o zmluve. Mám v byte podnájomníka 8 rokov, bez akýchkoľvek problémov. Osobne mi nosi nájomné vždy v určený deň. V zmluve mám tak zakotvené, že na druhý deň musí opustiť byt, keď neoznámi prečo neuhradil a kedy príde uhradiť nájom. Funguje to. Moja zmluva je vždy len na pol roka uzavretá, t.j. vždy mám možnosť manévrovania. Ja ju vždy predlžím, ked nie sú problémy a funguje nám to.
Má to svoj význam, vždy má na pamäti, že hop neskončí to dobre. A keď chce bývať musí pristúpiť na moje podmienky.
feron
21.01.09,09:39
duves
21.01.09,11:13
V najomnej zmluvy je udajne dolezita veta o tom, že pri vypratani bytu nema narok na nahradne ubytovanie. To je potom v suchu a silni chlapci zabezpečia vypratanie.
Nechapem, ako možes niekoho nechat tak dlho vo svojom byte bez platenia. Podlžnosti môžes sudit na občiansko-pravnom konani. Takže nevysudiš asi nič.
buchač
21.01.09,11:39
V najomnej zmluvy je udajne dolezita veta o tom, že pri vypratani bytu nema narok na nahradne ubytovanie. To je potom v suchu a silni chlapci zabezpečia vypratanie.
Nechapem, ako možes niekoho nechat tak dlho vo svojom byte bez platenia. Podlžnosti môžes sudit na občiansko-pravnom konani. Takže nevysudiš asi nič.

duves

hádam ma , prosím , nechceš presvedčiť o tom ,že keď dám niekomu do podnájmu byt / platím povedzme aj dane z príjmu / , tak v prípade vypratania má nárok na náhradné ubytovanie , ak to nie je zakotvené v zmluve !!!!!!!
Síce spomínaš nájomnú a nie podnájomnú zmluvu / téma je podnájomná zmluva / a to predsa nie je jedno ;)

V mojom prípade by nepomohla ani jedna z variant zmlúv , letel by ako neriadená strela :cool::---



Juraj
duves
21.01.09,12:27
duves
hádam ma , prosím , nechceš presvedčiť o tom ,že keď dám niekomu do podnájmu byt ....
Juraj

No ak myslis.
Precitaj si tie linky co sem dal feron. Prides na to, ze najomca ma casto väčšia prava ako prenajimateľ.
Neviem co je podnajom. Vies mi to dajako vysvetlit?
feron
21.01.09,12:57
Podľa mňa ten zákon bol v prvom rade stavaný na nájom bytov, kotré sú vo vlastníctve mesta alebo bxytového družstva a tam tie podmienky sú postavené tak, aby chcránili slabšieho, teda jednostlivca proti inštiúcii. V niektorých prípadoch sa tieto podmienky zdajú nesprávne, keď ide o rovnako postavených účastníkov prenajímateľ - nájomca, fyzické osoby. Ani s tým náhradným ubytovaním to nie je jednoznačné, na ktoré prípady sa vzťahuje a ktoré nie. Podľa mňa je pre prenajímateľa lepšie uzatvárať zmluvu na dobu určitú a potom ju predlžovať, lebo uplynutím doby zmluva zaniká a je to bez ďalších problémov s výpoveďami. Ani s vypratávaním by som sa neponáhľal, ale uplatnil by som si zádržné právo, vymenil zámky a vyzval nájomcu na zaplatenie dlžnej čiastky. Viac je to v diskusiách pod zmienenými odkazmi.
buchač
21.01.09,14:16
No ak myslis.
Precitaj si tie linky co sem dal feron. Prides na to, ze najomca ma casto väčšia prava ako prenajimateľ.
Neviem co je podnajom. Vies mi to dajako vysvetlit?


NÁJOM - PRENÁJOM

Majiteľ bytu - dáva do nájmu byt celý

PODNÁJOM

Majiteľ bytu - tam sám býva a zároveň dáva do užívania časť bytu , samozrejme za úplatu .

A preto ma tento termín zarazil ;), lebo v tomto prípade nejde o trvalý pobyt , ale len prechodný , aj keď na bohvie akú dlhú dobu . No a v tomto prípade moja reakcia , viď.....

P.S. Na Slovensku je ale všetko možné , viď rôzne médiá :eek::mee::mee:


Juraj
lubi7
21.01.09,20:10
Zatial vdaka za odpovede.

Kde sa daju najst, v Bratislave, advokati ktory sa specializuju na temu okolo bytovych veci, prenajom atd. , su lepsi ako iny, alebo je to jedno ktoreho si clovek vyberie?

Je mozne, ked da majitel bytu vypnut plyn a elektrinu lebo najomnik neplati, ze sa ten moze obratit na sud ze sa mu vypnutim mu daco poskodilo alebo znicilo? Aj ked to bolo mu dopredu oznamene, ale on moze tvrdit ze on ziadne oznamenie nedostal.
feron
22.01.09,07:25
Zatial vdaka za odpovede.

Kde sa daju najst, v Bratislave, advokati ktory sa specializuju na temu okolo bytovych veci, prenajom atd. , su lepsi ako iny, alebo je to jedno ktoreho si clovek vyberie?

Je mozne, ked da majitel bytu vypnut plyn a elektrinu lebo najomnik neplati, ze sa ten moze obratit na sud ze sa mu vypnutim mu daco poskodilo alebo znicilo? Aj ked to bolo mu dopredu oznamene, ale on moze tvrdit ze on ziadne oznamenie nedostal.V prvom rade je potrebné dať výpoveď, ak je podľa zmluvy možné, tak okamžitú, ak nie tak s výpoveďou a výzvou na zaplatenie dlžnej čiastky napr. aj s riešením cez súd či exekútora. Vypnúť elektriku alebo plyn by som odporúčal až vtedy, keď tam nájomca nemá čo robiť, teda je skončená zmluva o prenájme.
anonym222
22.01.09,19:45
No ak myslis.
Precitaj si tie linky co sem dal feron. Prides na to, ze najomca ma casto väčšia prava ako prenajimateľ.
Neviem co je podnajom. Vies mi to dajako vysvetlit?
Nájom a podnájom sú dva odlišné pojmy a definuje ich OZ. Preštuduj si príslušné paragrafy.
A čo je najdôležitejšie:
"Po skončení podnájmu podnájomník nemá právo na nahrádný podnájom"