boysy
21.01.09,09:54
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom materskej. Od 1.10.2008 do 31.1.2009 som zamestnaná. Od februára 2009 sa budem musieť zaregistrovať na ÚP, kvoli prepusteniu, ale od januára 2009 som dobrovoľne poistená na nemocenskom poistení, pretože plánujem niekedy v lete otehotnieť. Vymeriavací základ som si určila na sumu 677,79 EUR -na základe toho, aký som mala prijem. Najradšej by som sa ešte pred tehotenstvom zamestnala, ale ak to náhodou nevýjde, tak uvažujem o zvýšení vym. základu na maximum - kvoli max. materskej. Viete mi niekto povedať, či mi bude platené materské z dobrovoľného poistenia, teda či spĺňam všetky potrebné náležitosti?
Chobot
26.01.09,21:30
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom materskej. Od 1.10.2008 do 31.1.2009 som zamestnaná. Od februára 2009 sa budem musieť zaregistrovať na ÚP, kvoli prepusteniu, ale od januára 2009 som dobrovoľne poistená na nemocenskom poistení, pretože plánujem niekedy v lete otehotnieť. Vymeriavací základ som si určila na sumu 677,79 EUR -na základe toho, aký som mala prijem. Najradšej by som sa ešte pred tehotenstvom zamestnala, ale ak to náhodou nevýjde, tak uvažujem o zvýšení vym. základu na maximum - kvoli max. materskej. Viete mi niekto povedať, či mi bude platené materské z dobrovoľného poistenia, teda či spĺňam všetky potrebné náležitosti?

Na to, aby si mala nárok na materský príspevok by si si musela platiť nemocenské aspoň 270 dní. Či už ako zamestnanec alebo ako dobrovoľný samoplátca.
brčko
26.01.09,21:45
Dobrý deň, potrebujem poradiť ohľadom materskej. Od 1.10.2008 do 31.1.2009 som zamestnaná. Od februára 2009 sa budem musieť zaregistrovať na ÚP, kvoli prepusteniu, ale od januára 2009 som dobrovoľne poistená na nemocenskom poistení, pretože plánujem niekedy v lete otehotnieť. Vymeriavací základ som si určila na sumu 677,79 EUR -na základe toho, aký som mala prijem. Najradšej by som sa ešte pred tehotenstvom zamestnala, ale ak to náhodou nevýjde, tak uvažujem o zvýšení vym. základu na maximum - kvoli max. materskej. Viete mi niekto povedať, či mi bude platené materské z dobrovoľného poistenia, teda či spĺňam všetky potrebné náležitosti?

záleží aké nem.poistenie/poistenia ti bude/budú trvať k nástupu na MD a tiež či splníš z každého z nich (ak by ti trvalo aj DNP aj zamestnanie) podmienku aspon 270dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Ak by ti trvalo k nástupu na MD len DNP, tak by sa ti ku dnom zo samotného DNP mohli prirátať aj dni z ukončeného nem.poistenia zamestnania, ale len tie, čo sa nekryjú dátumovo s dnami DNP, t.j. od 1.10.08 do dna pred prihlásením na DNP (teda nie dni od prihlásenia na DNP do 31.1.09).
Všetko teda bude závisieť od toho, áké nem.poistenia ti budú trvať k nástupu na MD (čo je najneskôr 6týždnov pred predpokl.termínom pôrodu a najskôr 8týž. pred PTP) a aké nem.poistenia budeš mať dva roky pred skutočným pôrodom (predbežne treba uviesť všetky nem.poistenia dva roky pred predp.termínom pôrodu)
vaneta
27.01.09,13:01
Dobrý deň. Chcem sa poradiť ohľadom materskej a ochrannej lehoty. Ak mi dá zamestnávateľ výpoved, mám nárok na 2 mesačnú výpovednú lehotu a 2 mesačné odstupné. Pracovný pomer by sa skončil 31.03.2009. Ak by som od 1.4.2009 nastúpila na PN a niekedy v auguste na materskú, vzťahujú sa na mňa ochranné lehoty? Dostávala by som 55% náhradu pri PN až do nástupu na materskú a potom by som dostala materskú, podľa príjmu v roku 2008 u mojho bývalého zamestnávateľa? Ochranná lehota 6 mesiacov sa vzťahuje od skončenia pracovného pomeru do dňa nástupu na materskú (t.j.6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu) alebo 6 mesiacov do dňa skutočného narodenia dieťaťa? Prosím o radu, ako neprísť o odstupné a nezostať bez príjmu. Z úradu práce podporu nedostanem.