jozefs
21.01.09,10:20
Po ukončení poistnej zmluvy k dohodnutému dátumu mi vyplatili sumu "pri dožití". Zaujíma ma, či z tejto sumy som povinný platiť daň. Druhú poistku v DDP som zrušil, keďže som dospel k názoru, že poisťovňa neefektívne hospodári s mojimi peniazmi. Nasporenú sumu mi vyplatili. Zaujíma ma, či z tejto sumy mám platiť daň. Pre orientáciu" mám 59 rokov.
Ďakujem.
Chobot
21.01.09,10:05
Po ukončení poistnej zmluvy k dohodnutému dátumu mi vyplatili sumu "pri dožití". Zaujíma ma, či z tejto sumy som povinný platiť daň. Druhú poistku v DDP som zrušil, keďže som dospel k názoru, že poisťovňa neefektívne hospodári s mojimi peniazmi. Nasporenú sumu mi vyplatili. Zaujíma ma, či z tejto sumy mám platiť daň. Pre orientáciu" mám 59 rokov.
Ďakujem.

Dúfam, že dobre chápem, že v tom prvom prípade ide o životné poistenie. Ak je to tak, tak výnos z poistného plnenia vyplateného pri dožití sa zdaňuje. Presnejšie povedané, zdaňuje sa rozdiel medzi tým, čo si do poistenia vložil (zaplatil za tie roky) a tým, čo si dostal. Teda ak si mal z toho výnos, tento je treba zdaniť.

Ty ale nemusíš nič robiť, poisťovňa ti automaticky zdaňuje tento výnos už pri vyplácaní poistnej sumy. Poistnú sumu, odvedenú daň ako aj čistú poistnú sumu by si mal mať uvedenú v liste, kde ti oznámili ukončenie poistky.

Čo sa týka DDP, tak tam ti neviem presne povedať, skúsim to neskôr pozrieť, ale možno sa k tomu vyjadrí niekto iný.
wagner
21.01.09,15:03
Mne DDP napísala ,že po zdanení mi bude vvyplatená určitá suma. Myslím si, že aj DDP automaticky zdaňujú vyplatenú sumu v zmysle zákona.