zuzu 76
21.01.09,10:46
dobrý deň,
prvý krát idem počítať koeficient § 50 , odst. 2 - nie som si celkom istá či postupujem správne:

do čitateľa - údaje z daňového priznania r. 01+03+05+07 ?

do menovateľa - údaje z daňového priznania r. 01+03+05+07+13 ?

ďakujem
skvrnka
21.01.09,11:44
Nerozumiem, že prvýkrát?, prvýkrát asi výpočet ročného koeficientu
do čitateľa 01+03+14+15
do menovateľa 01+03+13
samozrejme zohľadniť čo sa do koeficientu neuvádza
zuzu 76
21.01.09,12:19
Ďakujem za odpoveď, mohli by ste mi však vysvetliť prečo idú do čitateľa údaje z daňového priznania r. 14,15? Samozdanenie z r. 7 sa tam nezapočítavajú?
skvrnka
21.01.09,12:33
Poviem len svoj názor:
pýtate sa na r.7 nadobudnutie - lebo koeficient sa počíta
z výnosov a v r.7 ako platitelia povinní platiť daň v SR vykonáme samozdanenie, ide však o prijaté plnenia a nie uskutočnené /teda
nie náš výnos/
r.14 a 15, pretože sú to síce riadky s oslobodením
od dane, ale s možnosťou odpočítania podľa prísl.§§ 43 a 46-48,
teda do čitateľa vstupujú a do menovateľa v sumáre v rámci r.13
zuzu 76
21.01.09,15:08
Ďakujem za vysvetlenie a radu...
7lienka
24.01.09,16:02
Trošku tomu nerozumiem. Do výpočtu započítam príjmy za celúživnosť? Nie iba z nájmu?
Mám v tom chaos
dík
Anja111
24.01.09,16:04
Trošku tomu nerozumiem. Do výpočtu započítam príjmy za celúživnosť? Nie iba z nájmu?
Mám v tom chaos
dík
Započítaš všetky príjmy...
7lienka
24.01.09,16:12
Ďakujem
môžem len pre upresnenie. Hlavná činnosť je zámočníctvo a teraz 11 a 12 prenajal kus dielne nepaltiteľom ( Dvom).
Tak to je potom koeficient 0,99 ale keby sa to bralo len za nájom tak je to 0,37. Pretože je to dosť veľký rozdiel tak sa radšej poradím.
Anja111
24.01.09,16:20
Ďakujem
môžem len pre upresnenie. Hlavná činnosť je zámočníctvo a teraz 11 a 12 prenajal kus dielne nepaltiteľom ( Dvom).
Tak to je potom koeficient 0,99 ale keby sa to bralo len za nájom tak je to 0,37. Pretože je to dosť veľký rozdiel tak sa radšej poradím.

Zákon o DPH
§ 50
2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

Nezarátava sa iba horeuvedené.
abel
24.01.09,16:21
Ďakujem
môžem len pre upresnenie. Hlavná činnosť je zámočníctvo a teraz 11 a 12 prenajal kus dielne nepaltiteľom ( Dvom).
Tak to je potom koeficient 0,99 ale keby sa to bralo len za nájom tak je to 0,37. Pretože je to dosť veľký rozdiel tak sa radšej poradím.
A ako si prišla k tomu koeficientu, čo si dala do čitateľa a čo do menovateľa?
Ak si počas roka vypĺňala v DP len riadky 3,4 a od novembra aj riadok 13, tak do čitateľa dáš súčet riadkov 3 a do menovateľa súčet riadkov 3 + 13. Výsledok je koeficient, ktorým budeš prepočítavať vstupy, ktoré súvisia s prenájmom.
7lienka
24.01.09,16:39
A ako si prišla k tomu koeficientu, čo si dala do čitateľa a čo do menovateľa?
Ak si počas roka vypĺňala v DP len riadky 3,4 a od novembra aj riadok 13, tak do čitateľa dáš súčet riadkov 3 a do menovateľa súčet riadkov 3 + 13. Výsledok je koeficient, ktorým budeš prepočítavať vstupy, ktoré súvisia s prenájmom.

No takto som postupovala. Presne.
Len potom som to začala študovať, čo dodelovať a ako a nebola som si istá, či nemám ten nájom (príjmy) oddeliť úplne.
Tam som dala čitateľ - všetky príjmy z nájmu z ktorých je odpočítana dan
menovatel - čitateľ plus oslobodené.
No a ked som videla ten rozdiel, tak som na pochybách ako postupovať.
7lienka
24.01.09,16:42
A ako si prišla k tomu koeficientu, čo si dala do čitateľa a čo do menovateľa?
Ak si počas roka vypĺňala v DP len riadky 3,4 a od novembra aj riadok 13, tak do čitateľa dáš súčet riadkov 3 a do menovateľa súčet riadkov 3 + 13. Výsledok je koeficient, ktorým budeš prepočítavať vstupy, ktoré súvisia s prenájmom.


Presne takto som postupovala.
Len potom som začala skúmať čo oddelovať a začali moje pochybnosti o výpočte.
Tak som vypočítala koeficient len z nájmu.
Teda čitalel - príjmy z ktorých je dan odpočítana
Menovateľ - čitateľ plus oslobodené.
No a rozdiel ako hrom.
abel
24.01.09,16:58
Tam som dala čitateľ - všetky príjmy z nájmu z ktorých je odpočítana dan

Síce tomu nerozumiem - tým dvom predchádzajúcim odpovediam, ale predpokladám, že podnikateľ mal najprv len zdaniteľné príjmy za zámočníctvo - všetko s DPH a od novembra začal prenajímať neplatiteľom, čiže má aj príjem bez dane.
Do čitateľa dáš ten príjem zo zámočníckych služieb ( len základy dane) a do menovateľa zámočnícke služby + príjem z prenájmu.
Len ťa chcem ešte upozorniť, že keď ste začali poskytovať služby oslobodené od dane, mala si vypočítať pravdepodobný koeficient a ten si odsúhlasiť so správcom dane ( § 50 ods.3 zákona o DPH)
Vzhľadom k tomu, že ten príjem z prenájmu trval len 2 mesiace, prikláňam sa k tomu, že ten koef. bude skôr tých 0,99 ( je to však čisto len intuitívne, kľudne mohol za dva mesiace prenájmu dosiahnuť vyšší príjem, ako za celý rok zámočníckych prác - nechcem ťa pomýliť)
7lienka
24.01.09,17:47
Tam som dala čitateľ - všetky príjmy z nájmu z ktorých je odpočítana dan

Síce tomu nerozumiem - tým dvom predchádzajúcim odpovediam, ale predpokladám, že podnikateľ mal najprv len zdaniteľné príjmy za zámočníctvo - všetko s DPH a od novembra začal prenajímať neplatiteľom, čiže má aj príjem bez dane.
Do čitateľa dáš ten príjem zo zámočníckych služieb ( len základy dane) a do menovateľa zámočnícke služby + príjem z prenájmu.
Len ťa chcem ešte upozorniť, že keď ste začali poskytovať služby oslobodené od dane, mala si vypočítať pravdepodobný koeficient a ten si odsúhlasiť so správcom dane ( § 50 ods.3 zákona o DPH)
Vzhľadom k tomu, že ten príjem z prenájmu trval len 2 mesiace, prikláňam sa k tomu, že ten koef. bude skôr tých 0,99 ( je to však čisto len intuitívne, kľudne mohol za dva mesiace prenájmu dosiahnuť vyšší príjem, ako za celý rok zámočníckych prác - nechcem ťa pomýliť)


Máš pravdu, z prenájmu je 38 tis. Tak ten prepočet je dobre, ak som mala zrátať všetky príjmy. Čo som teda mala.

To oznámenie o koeficiente dám teda teraz. V novembri som bola nahlásiť, že vôbec má nájom a bude ho zdaňovať. "PANI" mi nemohla povedať, že treba ešte aj koeficient nahlásiť. A pýtala som sa či je to všetko. Raz nepochopím tieto naše úrady... Asi to robia naschvál
7lienka
24.01.09,18:05
Myslíte, že keď bol materiál kúpený v 10/08 na opravu elektriky, ale nájom začal až 11/08 mám DPH krátiť koeficientom?
Príroda
27.01.09,17:12
Zdravím! Som budúci začiatočník- platiteľ DPH. Mohol by niekto vysvetliť, čo znamenajú tie koeficienty a kedy je potrebné ich použiť? Máme príjem za služby a príjem za nájom traktora. Môžem v tomto prípade na všetky faktúry po registrácii k DPH dávať len 19% daň a odpočítať si zasa 19% daň z naúčtovaných blokov- nákupy ND, telefón, PHM a pod.? Ide tu len o tuzemsko. Budem vďačná za každú odpoveď. E.
Lotarka
20.04.09,11:45
Prosím Vás, poradťe mi!

Rátam odhadovaný koeficient, nakoľko klient začal mať oslobodené príjmy v priebehu roku.
Nie je mi jasné, čo znamená slovíčko PRíJMY pri tomto výpočte - mám rátať sumu vystavených faktúr alebo sumu úhrad???

Nakoľko sa celoročný koeficient prerátava podľa jednotlivých daňových priznaní, predpokladám, že mám brať sumu vystavených faktúr, ale mýli ma to slovko príjmy, ktoré v JÚ znamenajú úhrady.

Už možno veľa nad tým rozmýšľam, ale nedá mi to.
lydinka
21.04.09,06:54
Dobrý deň, čím viac čítam, tym som z toho koeficientu blbšia.
Ked si zoberiete dp k dph
r. 03 180 120
r. 04 34223
r 13 44000 - oslobodene od dane
r. 17 34223 - dan celkom
r. 19 8142
r. 27 26081 - vlastna danova povinnost

kde je tu použitý ten koeficient??

toto je dp k dph za 12/08, predtým som túto firmu neúčtovala, a vôbec neviem kde a aký koeficient použili
Ďakujem
lydinka
21.04.09,07:12
Dobrý deň, čím viac čítam, tym som z toho koeficientu blbšia.
Ked si zoberiete dp k dph
r. 03 180 120
r. 04 34223
r 13 44000 - oslobodene od dane
r. 17 34223 - dan celkom
r. 19 8142
r. 27 26081 - vlastna danova povinnost

kde je tu použitý ten koeficient??

toto je dp k dph za 12/08, predtým som túto firmu neúčtovala, a vôbec neviem kde a aký koeficient použili
Ďakujem


Alebo teda je to takto: ked energie ako voda , elektrika a plyn, refakturuje najomcom s dph, tak sa koeficient nemusí používat?
Machulka
22.04.09,06:44
Dobry den, chcem sa opytat: klientovi som pred 2 mesiacmi napisala oznamenie ohladom koeficientu na danovy urad, nakolko uz v tomto roku musime robit koeficient. On na to zabudol a nic neposlal a kedze uz v pondelok je DPH, mozem uz pouzit koeficient za 1Q, alebo musim cakat na odpoved z danoveho uradu, ze odsuhlasili vysku koeficientu a faktury, ktorych sa koeficient tyka, budem riesit potom, ked pride odopoved z danoveho uradu? Dakujem.
Lotarka
22.04.09,08:36
Ja by som to na Vašom mieste riešila telefonátom na DÚ priamo príslušnému správcovi.
Machulka
22.04.09,08:51
Ja by som to na Vašom mieste riešila telefonátom na DÚ priamo príslušnému správcovi.
Už som to urobila, odobrila mi to kontrolorka DPH, ze aj tak to nemaju ako odkontrolovat, poslu len suhlas s pouzitim koeficientu. Tak idem aj tak urobit. Dakujem.
Lotarka
22.04.09,08:52
TAK SKÚSIM EšTE RAZ:

Rátam odhadovaný koeficient, nakoľko klient začal mať oslobodené príjmy v priebehu roku.
Nie je mi jasné, čo znamená slovíčko PRíJMY pri tomto výpočte - mám rátať sumu vystavených faktúr alebo sumu úhrad???

Nakoľko sa celoročný koeficient prerátava podľa jednotlivých daňových priznaní, predpokladám, že mám brať sumu vystavených faktúr, ale mýli ma to slovko príjmy, ktoré v JÚ znamenajú úhrady.

Už možno veľa nad tým rozmýšľam, ale nedá mi to.
suzka
23.04.09,08:09
Tiez uz som z toho koeficientu nejaka domotana. Mozte mi s tym pomoct?
Rataju sa mi do citatela aj vystavene faktury za prijate platby? Ide o to, ze v r.2008 boli vystavene zalohove faktury za sluzby /energie/, ktore boli uhradene a vystavene k nim faktury za prijate platby, ale vyuctovaciu fakturu mam k tomu az v novom roku /2009/. Mali byt potom v koncorocnom koeficiente zaratane aj tieto faktury za prijate platby alebo nie?
marcik
23.04.09,08:56
Prosím o radu : ked energie ako voda , elektrika a plyn, refakturuje najomcom s dph, tak sa koeficient nemusí používat?
7lienka
23.04.09,09:00
Ako to myslíš používať koeficient?
marcik
23.04.09,09:23
Koeficient v prípade energíí a vody v budove ktorá sa s časti používa na prenájom ktorý je príjem bez DPH, ale ako réžia na vstupe sú energie ktoré by som mala prepočitovať koeficientom.som z toho trošku jeleň, robím 1xkoeficient
7lienka
23.04.09,09:25
Keď energie refakturuješ s DPH tak ich nezahrňaš do koeficientu.
marcik
23.04.09,09:36
Ďakujem! tak som rada budem mať toho menej, zostane tam iba za iné služby a tak bude ten koeficient vyšši, a asi je to aj výhodnejšie pre podnikateľa ked si odpočia plnú DPH a aj ju odvedie.Budem musiť prerobiť nájomné zmluvy aby to bolo ok!Ďakujem.
cayane
05.06.09,07:59
Prosím mohol by my to niekto vysvetliť? Potrebujem vypočítať koeficient takže mám ist podla vzorca tak že
do čitateľa 01+03+14+15
do menovateľa 01+03+13
a výsledok spočitam zo všetkých 12 danových priznaní z dph?
emarosl
05.06.09,08:16
Prosím mohol by my to niekto vysvetliť? Potrebujem vypočítať koeficient takže mám ist podla vzorca tak že
do čitateľa 01+03+14+15
do menovateľa 01+03+13
a výsledok spočitam zo všetkých 12 danových priznaní z dph?

Skús sa pozrieť tu:

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn04odpdph.pdf

na strane 11 je presný algoritmus výpočtu koeficientu. Len pozor na to, že je to pre staršie daňové priznanie.
tibor1000
13.07.09,07:57
Zdravím Vás poraďáci.
Téme koeficient a DPh ako tak rozumiem.
Rád by som si však overil:

firma vlastní budovu.V nej má kanceláriu,sklad,a 2 predajne - toto všetko sú miestnosti prenajímateľa platcu DPH.
+ je tam ešte 1 voľná miestnosť-prenajíma neplatcovi DPH,prenajímu mu ju bez DPH.
Keď prenajímateľ čokoľvek opravuje v budove,ke´d vie konkrétne určiť miesto,tam má podľa mňa nárok na odpočet DPH,všakže?napríklad oprava dverí na kancelárii
koeficientom DPH mi vlastne nevyjde prepočívať nič..? keďže vieme presne určiť,ku ktorej miestnosti sa oprava vzťahuje..

elektrina,voda a plyn budú v koncoročnej faktúre prefakturované s DPH,takže pri energiách máme nárok na odpočet celej DPH

ak by sme opravovali niečo v miestnosti,kde je prenajímateľ neplatca DPH,tak tam myslím nebude nárok na odpočet DPH

uvažujem takto prosím Vás správne?:confused:
Ďakujem moc
tibor1000
13.07.09,12:53
Zdravím Vás poraďáci.
Téme koeficient a DPh ako tak rozumiem.
Rád by som si však overil:

firma vlastní budovu.V nej má kanceláriu,sklad,a 2 predajne - toto všetko sú miestnosti prenajímateľa platcu DPH.
+ je tam ešte 1 voľná miestnosť-prenajíma neplatcovi DPH,prenajímu mu ju bez DPH.
Keď prenajímateľ čokoľvek opravuje v budove,ke´d vie konkrétne určiť miesto,tam má podľa mňa nárok na odpočet DPH,všakže?napríklad oprava dverí na kancelárii
koeficientom DPH mi vlastne nevyjde prepočívať nič..? keďže vieme presne určiť,ku ktorej miestnosti sa oprava vzťahuje..

elektrina,voda a plyn budú v koncoročnej faktúre prefakturované s DPH,takže pri energiách máme nárok na odpočet celej DPH

ak by sme opravovali niečo v miestnosti,kde je prenajímateľ neplatca DPH,tak tam myslím nebude nárok na odpočet DPH

uvažujem takto prosím Vás správne?:confused:
Ďakujem moc

posúvam:(