Katka10
08.06.05,09:33
Prajem dobrý deň,

mám živnosť už skoro 2 roky, keď som sa prihlasovala do SP, bolo mi povedané že som dobrovóľny platca,takže som to pochopila že si fondy platiť nemusím.Na základe toho som položila urádničke SP otázku, aký to bude mať dopad v budúcnosti keď som teda dobrovoľny platca a nebudem si platiť fondy, jej odpoveď znela "tak si ich plaťte"...ale aj napriek tomu všetkému ich platím, ešte stále som dobrovóľny platca.,,aj keď sa mi za ten čas stalo že som za dva mesiace nezaplatila,to som nevyrovnala ale potom som ďalej platila fondy. Mám považovať tie dva mesiace ako nedoplatok v SP?Mám ich doplatiť alebo sa na to vyklašlať, keď som dobrovoľny platca... Aký máte názor na to?
Ďakujem...........http://www.porada.sk/images/icons/icon5.gif
andreaS
08.06.05,07:36
Ked si sa raz prihlasila ako dobrovolny platca tak mas povinnost platit kym sa neodhlasis.. takze mas nedoplatok voci SP 2 mesiace..
uko
08.06.05,07:39
podľa mňa ak si sa už raz prihlásila ako dobrovoľný platca, tak si povinná platiť až kým sa neodhlásiš. potom pozor aj na VZ, mohla by si sa dostať do situácie kedy by si bola povinná platiť, neodhlásila by si sa lebo by si si povedala, veď aj tak už platím. Ale tebe by vznikli dve poistenia. To dobrovoľné by ti pokračovalo lebo si nedala odhlášku, ono by skončilo až dňom podania odhlášky a nové by si neplatila- vznikol by ti nedoplatok.
Zita5
08.06.05,07:46
podľa mňa ak si sa už raz prihlásila ako dobrovoľný platca, tak si povinná platiť až kým sa neodhlásiš. potom pozor aj na VZ, mohla by si sa dostať do situácie kedy by si bola povinná platiť, neodhlásila by si sa lebo by si si povedala, veď aj tak už platím. Ale tebe by vznikli dve poistenia. To dobrovoľné by ti pokračovalo lebo si nedala odhlášku, ono by skončilo až dňom podania odhlášky a nové by si neplatila- vznikol by ti nedoplatok.

UKO nerozumiem tomu celkom , pretože keď sa neodhlási na SP a odovzdá Výpis z DPza rok 2004 a pokračuje daľej tak , popri tom sa musí 30.6.2005 odhlásiť s dobrovoľného plátcu ???
andreaS
08.06.05,07:55
Zita: Katka je teraz prihlasena ako "dobrovolny platca" ale ked jej vznikne povinnost platit tak by sa mala ako "dobrovolny platca" odhlasit a prihlasit sa ako "szco" ak sa neodhlasi z dobrovolneho a prihlasi sa ako szco tak plati 2x
Katka10
08.06.05,08:01
Živnostík je SZČO - tým pádom som sa prihlásila ako SZČO a pritom mi bolo povedané že som dobrovolny platca....podľa mňa je to hlúposť, ak sa stanem povinným platcom tak by som mala prechádzať z dobrovólneho na povinného, podľa mňa
Zita5
08.06.05,08:06
Skutočne neviem či som blbá , ale zíram . Ak já začnem podnikať a príhlásim sa ako dobrovoľný plátca SP , tak je to moja dobrá vôľa a platím . Platím od 11.11.2003 do 30.6.2004 . Neodhlásim sa ,ale na základe môjho DP ako SZČO mi nevychádza VZ tak dobrovoľne zanesiem na SP Výpis z DP za rok 2003 a platím od 1.7.2004 do 30.6.2005 dobrovoľne . V mesiaci jún 2005 odovzdám zasa Výpis z DP za rok 2004 , kde tie príjmy zasa neboli také , aby som sa stala povinným plátcom , tak som zasa len dobrovoľný od 1.7.2005 do 30.6.2006 .

Kde sa tu mám odhlasovať????? Keď já v tom dobrovoľnom plátcovstve pokračujem .Čo by sa to duplikovalo ??? To sa musím zakaždým odhlásiť k 30.6. príslušného roka a súčasne aj prihlásiť od 1.7.

No toto počujem prvý krát , priznám sa .
jarkra
08.06.05,08:13
To sa musím zakaždým odhlásiť k 30.6. príslušného roka a súčasne aj prihlásiť od 1.7.

No toto počujem prvý krát , priznám sa .

Nie nemusíš. Ak by si ale mala VZ za rok 2004 taký, že by Ti vznikla povinnosť platiť si odvody ako SZČO, mala by si povinnosť sa prihlásiť ako SZČO. Ak by si bola predtým dobrovoľným platcom a neodhlásila si sa, platila by si do Soc.poisťovne 2x - ako SZČO podľa VZ z roku 2004 a ako dobrovoľný platca
Zita5
08.06.05,08:15
Ale sa jedná stále o tú istú SZČO .
andreaS
08.06.05,08:15
Zitka odhlasit by si sa mala ak sa z dobrovolneho poistenia stane povinne... teda ak nechces platit 2x

Napr: teraz do 30.06.05 platis dobrovolne, na zaklade vypisu z DP ti vznikne POVINNOST platit.. tak ak nechces dalej pokracovat dobrovolne, tak sa odhlasis ako "dobrovolny platca" a prihlasis sa ako "szco"

vsimnite si to na tlaciva prihlasky do SP - vzdy sa prihlasujete ako niekto z uvedenych moznosti...

prikladam tlacivo prihlasky/odhlasky do SP tam si to mozete vsimnut
Pepa
08.06.05,08:18
Zitka5, ak tvoje príjmy - výpis z DP - nepresahujú 12-násobom min. mzdy si dobrovoľným platcom až dovtedy pokiaľ tvoje príjmy - výpis z DP - presiahnu 12-násobok min. mzdy. Vtedy sa zo zákona stávaš povinným platcom. Odhlásiš sa z dobrovoĺného platcu na povinného - zmení sa Ti VS v soc. poisťovni.
uko
08.06.05,08:19
Skutočne neviem či som blbá , ale zíram . Ak já začnem podnikať a príhlásim sa ako dobrovoľný plátca SP , tak je to moja dobrá vôľa a platím . Platím od 11.11.2003 do 30.6.2004 . Neodhlásim sa ,ale na základe môjho DP ako SZČO mi nevychádza VZ tak dobrovoľne zanesiem na SP Výpis z DP za rok 2003 a platím od 1.7.2004 do 30.6.2005 dobrovoľne .ja som myslela vtedy keď dosiahneš VZ taký, že ti vzniká od 1.7. povinnosť platiť odvody. vtedy máš pokiaľ sa z dobrovoľného neodhlásiš dva poistenia- dobrovoľné aj povinné. keď máš VZ nízsky tak sa nič nedeje.normálne si platíš ďalej len to dobrovoľné. dokedy chceš. dokedy sa neodhlásiš.
Katka10
08.06.05,08:20
Stále ťa nechápem, ale veď ja som prihlásená ako SZČO. Môj DZ za rok 2004 bol 123 907,- Sk a som dobrovoľny platca......]
andreaS
08.06.05,08:24
Katka: si si ista ze VZ mas taky vysoky? ale povinnost platit poistné do SP je ak tvoje hrube prijmy /bez odpocitania vydavkov a odpocitatelnej polozky/ je za rok 2004 vyssi ako 78.000,- .. takze najskor si treba ujasnit povinnost a az potom VZ.. teraz neviem, ci su tam dake zmeny, ale bolo to tak ze PRIJMY - VYDAVKY deleno 24 ... a to je VZ
uko
08.06.05,08:26
opravte ma ak sa mýlim. ale povinnosť platiť nemocenské poistenie vzniká vtedy ak SZČO má príjem za rok 2004> ako 78000. §14 ods.1 b)zákona o soc. poistení. povinnosť platiť dôchodkové vzniká ak je povinný platiť nemocenské §15. takže katka10 podľa mňa si povinná od 1.7. platiť. verte mi. kamarátkynmu klientovi sa to stalo.
Katka10
08.06.05,08:28
Katka: si si ista ze VZ mas taky vysoky? ale povinnost platit poistné do SP je ak tvoje hrube prijmy /bez odpocitania vydavkov a odpocitatelnej polozky/ je za rok 2004 vyssi ako 78.000,- .. takze najskor si treba ujasnit povinnost a az potom VZ.. teraz neviem, ci su tam dake zmeny, ale bolo to tak ze PRIJMY - VYDAVKY deleno 24 ... a to je VZ
Andreas
Príjmy zo živnosti mám 823 272,-
Výdavky zo živnosti mám 699 365,-
ČZD z príjmov mám 123. 907,-

To uvádzam údaje z môjho výpisu z DP, takže už som v rozpakoch.
uko
08.06.05,08:31
radšej si to overte na pobočkách. ale ja mám SZČO, kt. začal podnikať v marci 2004. platil si odvody. dobrovoľne sa prihlásil. za rok 2004 mal príjmy >ako 78.000,-. vz má ale minimálny. to znamená, že bude platiť rovnako. ale 1.7. mám veľkým poznačené v kalendári, že mám utekať na sociálku odhlásiť ho z dobrovoľného poistenia a prihlásiť ho na povinné. dokonca keď som bola aj s výpisom z daňového priznania, tak mi ho nezobrali aby som s tým prišla spolu s prihláškami a odhláškami. zamotané, že?
Pepa
08.06.05,08:32
Stále ťa nechápem, ale veď ja som prihlásená ako SZČO. Môj DZ za rok 2004 bol 123 907,- Sk a som dobrovoľny platca......]
Katka10, podľa toho čo píšeš, stávaš sa povinným platcom. Choď do SP a vybav si potrebné zmeny. Dostaneš iný VS /nie pre dobrovoľne platiaceho/ a platby od 1.7.2005 poukazuješ s týmto VS.
andreaS
08.06.05,08:33
Katka: takze ak nie su zmeny, tak tvoj VZ = 123. 907/12/2 = 5.162,- lenze plati sa minimalne z minima takze tvoj VZ = 6500,- .. cize budes platit z minima a kedze si mala hrube prijmi vyssie ako 78.000,- tak si povinna platit...

takze doteraz si mala byt prihlasena ako "DPO" a k 30.06.05 sa odhlasit ako "DPO" a k 01.07.05 sa prihlasit ako "szco"
Zuziana
08.06.05,08:35
Tak ako píše Pepa. Dobrovoľníci majú iné VS. Ak sa staneš platcom zo zákona dostaneš iný VS. Keď sa z dobrovoľného neodhlásiš, vzniká Ti povinnosť pladieb 2x. Čiže ak si sa stala zo zákona, z dobrovoľného sa odhlás.
Zita5
08.06.05,08:35
Uko veď práve , že začínam mať obavu , že veľa ľudí o tom nevie . Prečo potom sedia tetušky na SP a neupozornia na túto problematiku . Veď to je niečo nepredstaviteľné , že aké dôsledky by to pre mnoho ľúdí mohlo mať . Aby niekto platil 2x odvody tak neviem , že je skutočne SP taká , že by tie peniaze prijala .
Katka10
08.06.05,08:40
Katka: takze ak nie su zmeny, tak tvoj VZ = 123. 907/12/2 = 5.162,- lenze plati sa minimalne z minima takze tvoj VZ = 6500,- .. cize budes platit z minima a kedze si mala hrube prijmi vyssie ako 78.000,- tak si povinna platit...

takze doteraz si mala byt prihlasena ako "DPO" a k 30.06.05 sa odhlasit ako "DPO" a k 01.07.05 sa prihlasit ako "szco"Adreas

som už z toho úplne vedľa, ja som bola na SP si zaniesť výpis z DP za rok 2004 a bolo mi povedané že som stále dobrovolny platca,...som z toho zmätená, ešte že som začala túto tému, ja si musím skontrolovať aj minulý rok, naozaj som v rozpakoch, neviem na čo teda tie sliepky sedia na tých poisťovnách.....
Pepa
08.06.05,08:40
Uko veď práve , že začínam mať obavu , že veľa ľudí o tom nevie . Prečo potom sedia tetušky na SP a neupozornia na túto problematiku . Veď to je niečo nepredstaviteľné , že aké dôsledky by to pre mnoho ľúdí mohlo mať . Aby niekto platil 2x odvody tak neviem , že je skutočne SP taká , že by tie peniaze prijala .
Zitka, môžem ti povedať, že ono to v praxi vyzerá tak, že tetušky "zvyknú" upozorniť na tento problém po zrealizovaní prvých nesprávnych platieb - na nesprávny VS- a tieto platby sa potom na základe žiadosti /ja so to vybavovala aj telefonicky/ preúčtujú na správny VS. Tie platby sa tam nestratia.
uko
08.06.05,08:44
zitka ešte to pritvrdím. poistenie vzniká a zaniká dňom podania prihlášky/odhlášky. takže aj keď mi pracovníčka SocP povedala aby som si prišla kľudne do 8 dní po 30.6. ja idem 1.7. a aj to sa bojím, či si to dobrovoľné nebude musieť zaplatiť ešte aj za ten deň 1.7. ale to už možno preháňam. myslím, že pracovníčky poisťovne sú celkom fajn, aspoň tie u nás. Im je samým je nepríjemné keď sa im tam ľudia rozčuľujú ale tiež sa im zrejme nedá každého upozorniť, že aha prídte sa odhlásiť. no! zákon je zákon. a tí čo o tom nevedia..... snáď im pomôže aspoň naša porada. mne už v mnohých veciach pomohla. ale na druhej strane čím viac viem, tým viac viem, čo neviem:confused:
uko
08.06.05,08:46
Adreas

som už z toho úplne vedľa, ja som bola na SP si zaniesť výpis z DP za rok 2004 a bolo mi povedané že som stále dobrovolny platca,...som z toho zmätená, ešte že som začala túto tému, ja si musím skontrolovať aj minulý rok, naozaj som v rozpakoch, neviem na čo teda tie sliepky sedia na tých poisťovnách.....oni možno mysleli, že ku tomu dňu keď si im ten výpis zaniesla až do 30.6. si stále dobrovoľná...........
Zita5
08.06.05,08:54
zitka ešte to pritvrdím. poistenie vzniká a zaniká dňom podania prihlášky/odhlášky. takže aj keď mi pracovníčka SocP povedala aby som si prišla kľudne do 8 dní po 30.6. ja idem 1.7. a aj to sa bojím, či si to dobrovoľné nebude musieť zaplatiť ešte aj za ten deň 1.7. ale to už možno preháňam. myslím, že pracovníčky poisťovne sú celkom fajn, aspoň tie u nás. Im je samým je nepríjemné keď sa im tam ľudia rozčuľujú ale tiež sa im zrejme nedá každého upozorniť, že aha prídte sa odhlásiť. no! zákon je zákon. a tí čo o tom nevedia..... snáď im pomôže aspoň naša porada. mne už v mnohých veciach pomohla. ale na druhej strane čím viac viem, tým viac viem, čo neviem:confused:

No podľa tejto debaty tam choď radšej 30.6. . No mám nový poznatok , chvála bohu netýka sa tento problém mojej osoby , ale som prekvapená s tou prihláškou a odhláškou , pretože keď odovzdáš Výpis z DP tam je automaticky vidieť , že aký plátca si a podľa mňa by to malo byť na pokračovanie plátcu , a nie vymyslia veľký bum a málo kto vie , že sa musí z dobrovoľného plátcu odhlásiť . Viem , že neznalosť zákona neomlúva , ale je to zbytočná papierovačka .
uko
08.06.05,08:56
No podľa tejto debaty tam choď radšej 30.6. . No mám nový poznatok , chvála bohu netýka sa tento problém mojej osoby , ale som prekvapená s tou prihláškou a odhláškou , pretože keď odovzdáš Výpis z DP tam je automaticky vidieť , že aký plátca si a podľa mňa by to malo byť na pokračovanie plátcu , a nie vymyslia veľký bum a málo kto vie , že sa musí z dobrovoľného plátcu odhlásiť . Viem , že neznalosť zákona neomlúva , ale je to zbytočná papierovačka .plne súhlasím. a k tomu 30.6. - nemajú stránkový deň:p
Katka10
08.06.05,08:58
oni možno mysleli, že ku tomu dňu keď si im ten výpis zaniesla až do 30.6. si stále dobrovoľná...........
UKO
tak ale ja som to pochopila inak, nedá sa nič robiť, musím navštíviť poisťovňu, a dať si to do poriadku, nech mi naozaj nevzniknú dve poistné...A takýto istý prípad je aj môj brat...presne ako ja...Som veľmi rada že som načala túto tému, lebo ten dopad by určite nebol pekný....
Zuziana
08.06.05,09:02
Uko veď práve , že začínam mať obavu , že veľa ľudí o tom nevie . Prečo potom sedia tetušky na SP a neupozornia na túto problematiku . Veď to je niečo nepredstaviteľné , že aké dôsledky by to pre mnoho ľúdí mohlo mať . Aby niekto platil 2x odvody tak neviem , že je skutočne SP taká , že by tie peniaze prijala .
Presne tak, veľa ľudí o tom nevie a vznikajú zmetky. Oni sa potom dožadujú svojho. Na pobočke TT viem, že to preverovali, keď sa odovzdávali výpisy - pozerali do počítača, či sú odovzdané predošlé roky. Ale to zase tam stáli fronty. Ja doporučujem každému, kto je v tej pozícii, že bol dobtovoľný platca, aby si to preveril na svojej pobočke.
evina
08.06.05,09:05
Prikláňam sa k názoru, že k 30.6. sa treba odhlásiť z dobrovoľného platcu a od 1.7. sa prihlásiť ako SZČO povinne platiaca ....

Dôvody:
Ak si pozorne pozriete zákon 461/2003 o soc. poistení v znení nesk. predpisov § 128 ods. 1 rozlišuje povinne poistenú SZČO /písmeno c/ a dobrovoľne poistenú osobu /pod. písmenom d/ Je to aj logické, lebo dobrovoľne platiacou osobou môže byť ktokoľvek nielen SZČO.
Rozdiel je i v určovaní VZ- dobrovoľne poistená osoba si vymeriavací základ v zákonom stanovených hraniciach určuje sama a môže si vybrať všetky druhy poistenia alebo len jedno z nich; pokiaľ si platí dobrovoľne dôchodkové poistenie je povinná platiť aj poistné do rezervného fondu solidarity a VZ povinne poistenej SZČO je daný jeho DZ.

Ak si pozriete RL FO tiež jasne rozlišuje SZČO a DPO, takže určite sú tieto vedené pod rôznymi VS.

K 30.6. si podľa mojej mienky v zmysle zákona povinná predložiť výpis z DP odhlásiť sa z DPO a prihlásiť sa ako SZČO a určiť si VZ v zmysle zákona.

Záverom -ja by om si tie dva mesiace DPO doplatila, keď si už platila rok, či dva asi je zbytočné prichádzať o tie dva mesiace.
uko
08.06.05,09:07
UKO
tak ale ja som to pochopila inak, nedá sa nič robiť, musím navštíviť poisťovňu, a dať si to do poriadku, nech mi naozaj nevzniknú dve poistné...A takýto istý prípad je aj môj brat...presne ako ja...Som veľmi rada že som načala túto tému, lebo ten dopad by určite nebol pekný....katka, som rada ak ti porada pomohla. ja machrujem, ale tiež by som o tom nevedela, keby na to už ktosi nedoplatil.
Katka10
08.06.05,09:18
Ďakujem Vám všetkým za príspevky, pomohli ste mi, a dám Vám vedieť ako som dopadla na SP.....
juliska
08.06.05,10:34
S týmto problémom mám bohužiaľ osobnú skúsenosť - za rok 2003 mi vznikla povinnosť platenia z DP a rok predtým som bola dobrovoľný plátca. Keďže som sa neodhlásila z dobrovoľného platenia a spokojne si platila iba ako SZČO, veľmi ma prekvapilo, že keď som tam bola teraz, oznámili že mám nedoplatok za celé obdobie ako dobrovoľný plátca čo samozrejme odo mňa chcú uhradiť. Len mi je čudné že doteraz si to nevšimli a nič nechceli, keby som prišla skôr bolo by to omnoho menej. No čo už - ani odvolanie mi neuznali.
Zita5
08.06.05,10:42
S týmto problémom mám bohužiaľ osobnú skúsenosť - za rok 2003 mi vznikla povinnosť platenia z DP a rok predtým som bola dobrovoľný plátca. Keďže som sa neodhlásila z dobrovoľného platenia a spokojne si platila iba ako SZČO, veľmi ma prekvapilo, že keď som tam bola teraz, oznámili že mám nedoplatok za celé obdobie ako dobrovoľný plátca čo samozrejme odo mňa chcú uhradiť. Len mi je čudné že doteraz si to nevšimli a nič nechceli, keby som prišla skôr bolo by to omnoho menej. No čo už - ani odvolanie mi neuznali.

Moje nervy , Juliska akú pálku Ti dali doplatiť , ak sa smiem spýtať ?
Pepa
08.06.05,11:12
S týmto problémom mám bohužiaľ osobnú skúsenosť - za rok 2003 mi vznikla povinnosť platenia z DP a rok predtým som bola dobrovoľný plátca. Keďže som sa neodhlásila z dobrovoľného platenia a spokojne si platila iba ako SZČO, veľmi ma prekvapilo, že keď som tam bola teraz, oznámili že mám nedoplatok za celé obdobie ako dobrovoľný plátca čo samozrejme odo mňa chcú uhradiť. Len mi je čudné že doteraz si to nevšimli a nič nechceli, keby som prišla skôr bolo by to omnoho menej. No čo už - ani odvolanie mi neuznali.
Áno je to tak, ak ťa "dobré tetušky" neupozornia /nie je to ich povinnosť/ a vznikne ti tzv. súbeh aj z jedného aj z druhého poistného vzťahu /DPO a SZČO/ platlíš oboje a nepomôže ti ani svätená voda, ak ti vznikne nedoplatok. Treba si príjem ustriehnuť a v stanovenom termíne sa z DPO odhlásiť /nedá sa to spätne - dnes overené na SP/. Jediná útecha - ak sa dožiješ dôchodku, budeš ho mať vyšší. Pekný deň.
Zita5
08.06.05,12:12
Pepa si telefonoval/la do SP dnes ???
Pepa
08.06.05,12:17
Áno, dnes. Mám tam dobré vzťahy.
juliska
09.06.05,05:06
no bolo celkom 20.143,- , ale už sa s tým nedalo nič robiť. Moja chyba.
ankap
13.06.05,09:33
No podľa tejto debaty tam choď radšej 30.6. . No mám nový poznatok , chvála bohu netýka sa tento problém mojej osoby , ale som prekvapená s tou prihláškou a odhláškou , pretože keď odovzdáš Výpis z DP tam je automaticky vidieť , že aký plátca si a podľa mňa by to malo byť na pokračovanie plátcu , a nie vymyslia veľký bum a málo kto vie , že sa musí z dobrovoľného plátcu odhlásiť . Viem , že neznalosť zákona neomlúva , ale je to zbytočná papierovačka .

Ja mám takúto skúsenosť so SP. Keď som bola odniesť Výpis tak som hneď vypísala odhlášku/ prestala som byť povinným platiteľom/. Potom mi pracovníčka poradila, že ak chcem byť dobrovoľným platiteľom, stačí ak prídem 7.7.2005, aby vzniklo akési prerušenie poistenia, a budem si môcť sama určiť vymeriavací základ. Neviem, či som správne pochopila dôvod, ale mám prísť až toho siedmeho.
Zuzka11
13.06.05,10:02
Ja mám takúto skúsenosť so SP. Keď som bola odniesť Výpis tak som hneď vypísala odhlášku/ prestala som byť povinným platiteľom/. Potom mi pracovníčka poradila, že ak chcem byť dobrovoľným platiteľom, stačí ak prídem 7.7.2005, aby vzniklo akési prerušenie poistenia, a budem si môcť sama určiť vymeriavací základ. Neviem, či som správne pochopila dôvod, ale mám prísť až toho siedmeho.
ankap, neviem o aké prerušenie by malo ísť, ale odporúčam ísť sa prihlásiť tak ako radila zita5 do 30. júna....iste sa vyhneš problémom. Mám s tým tiež skúsenosť, dievčatá za okienkom veľa krát nevedia správne poradiť....ako DP si môžeš sama určiť vymeriavací základ podľa §138 ods.(8), ale pozri ďalej v zákone o sociálnom poistení č. 461/2003 Z.z. ...celá 138 je o VZ.
uko
13.06.05,10:32
dnes som bola na sociálke ohľadom inej veci a keď som tam bola tak som sa odrazu spýtala aj na toto. vtedy mi tá pracovníčka povedala že mám prísť do 8.7. povedala som si že pôjdem radšej 1.7. teraz tam bola iná pracovníčka a povedala aby som si radšej prišla 30.6. vravím, ale vtedy nemáte stránkový deň. v podstate mi na to neodpovedala ale potvrdila to čo sme sa tu viacerí bavili, že keby som šla 1.7. musel by aj za ten deň zaplatiť to dobrovoľné. takže pôjdem 29.6.-streda, stránkový deň
hron
14.06.05,13:17
Ked tento zakonny degenerat v r. 2001 vznikal, ziadal som poslanca Tatara, aby bud ten nezmysel zrusil ako celok, alebo aspon ho pozmenil v zmysle DOBROVOLNOSTI byt dobrovolnym platcom ci neplatcom.
Nerozumel, chcel, ze ak teda nieco chcem, tak nech to predlozim v paragrafovej podobe.
No proste citil som sa ako martan, ktory sa nahle ocitol medzi mimozemstanmi. A tak ten paskvil schvalili ako pomoc drobnym zivnostnikom. A medzitym ho stihli aj reformne znetvorit, ked z pociatocneho stavu hranice 100.000 a jednom roku inflacie sa nahle zreformoval na 73.tisic aj nejake drobne. Cirkus s prehlasovanim z povinneho na dobrovolne a opacne som absolvoval niekolkokrat (za manzelku) a citil som sa tak bezmocne.... vsetci boli spokojni, nikomu to nevadilo.
Co vlastne brani zmene tohoto debilneho ustanovenia, alebo rovno jeho zruseniu?
Ani mi neodpovedajte :-).
evina
14.06.05,16:19
Neviem, či ste pred pár dňami zachytili v TV novinách, ale akási iniciatíva protestovala proti zložitej formulácii niektorých paragrafov v novele zákona o SP /tie typu "berie sa do úvahy obdobie dva roky pred rokom nasledujúcim po roku atď.-ktoré musíte párkrát prečítať/ a pán minister na to odpovedal, že zákony ľudia čítať nemusia, na to tu máme právnikov .... a ďalej už radšej nepokračujem.-
valimeka
30.08.05,12:27
Velmi pekne rozobrana tema:)

Prosim Vas o radu - z ineho pohladu dobrovolneho platenia do fondov do SP - mam narok si predmetne (dobrovolne) platenie dat do danovo uznanych vydavkov?
dakujem
Denda
30.08.05,12:34
Velmi pekne rozobrana tema:)

Prosim Vas o radu - z ineho pohladu dobrovolneho platenia do fondov do SP - mam narok si predmetne (dobrovolne) platenie dat do danovo uznanych vydavkov?
dakujemAj z titulu dobrovoľného poistenia sa pre Vás stávajú povinnými, to znamená aj daňovo uznanými:)
viac:http://www.porada.sk/showthread.php?t=4356&highlight=dobrovo%B5n%E9+poistn%E9
valimeka
30.08.05,12:36
dakujem pekne
Fany
08.09.06,07:25
Ak mám ale príjmy za celý rok napr. 20000 a odvody (dobrovoľné) do poisťovní 39048 (12x3254), môžem byť z tohto titulu na DzP stratová?
Jozef Mihál
08.09.06,11:56
Áno .