papuca25
21.01.09,11:22
Ahojte Poradaci,
som začiatnočníčka v jednoduchom účtovníctve chcela by som sa opýtať poúžívam osobné auto na podnikateľské účely ako to je so spotrebou PHM zaúčtujem len bločky za nákup PHM medzi ostatné alebo nie.
Ďakujem za pomoc.
Lianka
24.01.09,18:31
Ak ide o sukromne auto vyuzivane na podnikanie, robim knihu jazd a do rezie zauctujem skutocnu spotrebu benzinu (dolozenu blockami).
Zoltán Kovács
24.01.09,20:04
Ak ide o sukromne auto vyuzivane na podnikanie, robim knihu jazd a do rezie zauctujem skutocnu spotrebu benzinu (dolozenu blockami).

A čo paušálna náhrada za nabehnuté kilometre?
papuca25
25.01.09,07:06
a musí byť tá kniha jázd
Lianka
25.01.09,07:41
A čo paušálna náhrada za nabehnuté kilometre?

Ano, samozrejme, aj ta. Reagovala som na tie benzinove blocky. Toto som akosi opomenula spomenut. :D
Zoltán Kovács
25.01.09,08:01
a musí byť tá kniha jázd

Ano musí.
papuca25
25.01.09,08:25
ďakujem pekne za odpoved a pomoc
Ingrid Ondruskova
25.01.09,08:42
Používame súkr.auto vo firme ako papuča25, ale sme platcami DPH, môžeme si túto DPH z PHM bločkov odpočítať? Niekto tu už citoval zákon, že vraj áno, ale nemôžem to už hodnú chvíľu nájsť...Veľmi pekne ďakujem...
papuca25
25.01.09,08:42
ešte mám jednu otázku osobné auto používané na podnikateľské účely môžem si dať do nákladov aj opravy a údržbu auta
Ingrid Ondruskova
25.01.09,08:47
ešte mám jednu otázku osobné auto používané na podnikateľské účely môžem si dať do nákladov aj opravy a údržbu auta
Auto nezaradené v majetku firmy-opravy a veci podobné-nie je nárok dať do nákladov, to je zohľadnené predsa v tom paušále...
veronikasad
25.01.09,09:05
ešte mám jednu otázku osobné auto používané na podnikateľské účely môžem si dať do nákladov aj opravy a údržbu auta
Máš auto zaradené v majetku alebo si uplatňuješ paušálne náhrady?
veronikasad
25.01.09,09:07
Používame súkr.auto vo firme ako papuča25, ale sme platcami DPH, môžeme si túto DPH z PHM bločkov odpočítať? Niekto tu už citoval zákon, že vraj áno, ale nemôžem to už hodnú chvíľu nájsť...Veľmi pekne ďakujem...
Máš ho zaradené v obchodnom majetku firmy ?
Pozri diskusiu v tejto téme

http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html?highlight=odpo%E8et+DPH+PHM
papuca25
25.01.09,09:44
musí byť nahlásene na danovom úrade a musí zaplatiť dan či stačí mat len knihu jázd a bločky
veronikasad
25.01.09,09:52
musí byť nahlásene na danovom úrade a musí zaplatiť dan či stačí mat len knihu jázd a bločky
To je otázka alebo odpoveď ?
Ja som sa pýtala, či máš auto zaradené v obchodnom majetku firmy.
papuca25
25.01.09,09:59
nie nemám mám ho v osobnom vlastníctve
Tweety
25.01.09,10:01
musí byť nahlásene na danovom úrade a musí zaplatiť dan či stačí mat len knihu jázd a bločky
ÁNo, oznamovacia povinnosť- používanie MV na podnikanie- musí byť splnená, a rovnako podané DP a zaplatená daň z MV.
veronikasad
25.01.09,10:05
nie nemám mám ho v osobnom vlastníctve
Ak nemáš auto zaradené v majetku daňovníka uplatňuješ si základnú sadzbu náhrady - do 31.5.08 6,20sk/km, od 1.6.08 5,50sk/km/ + priemernú spotrebu PHM podľa údajov v TP mot. vozidla. V základnej sadzbe náhrady sú zahrnuté všetky výdavky na prevádzku, okrem zaplatenej dane z motorových vozidiel.
Vedieš evidenciu jázd a priemernú spotrebu PHM účtuješ na základe skutočnej ceny z priložených bločkov PHM /tie samostatne do peň. denníka nezapisuješ/.
Vznika ti oznamovacia povinnosť na DU na daň z mot. vozidiel.
Daň z mot. vozidiel sa platí nie preto, že si uplatňuješ daňové výdavky, ale preto, že auto využívaš na podnikanie.
papuca25
25.01.09,10:10
a keby som teraz nahlásila na danový úrad auto na podnikanie a auto som využívala už 3 mesiace bude za to dáka pokuta
Zoltán Kovács
25.01.09,10:12
a keby som teraz nahlásila na danový úrad auto na podnikanie a auto som využívala už 3 mesiace bude za to dáka pokuta

Bude, totiž oznamovacia povinnosť je do 30 dni od prvého použitia MV.
veronikasad
25.01.09,10:19
a keby som teraz nahlásila na danový úrad auto na podnikanie a auto som využívala už 3 mesiace bude za to dáka pokuta
Ak auto nebolo využívané celý rok, budú to dve pokuty - za prihlásenie aj odhlásenie.
Zváž, či úspora na dani z príjmov bude vyššia ...
Zoltán Kovács
25.01.09,10:24
Ak auto nebolo využívané celý rok, budú to dve pokuty - za prihlásenie aj odhlásenie.
Zváž, či úspora na dani z príjmov bude vyššia ...

Keď su to posledné tri mesiace roka potom len prihláška.
papuca25
25.01.09,12:09
tak stačí len danovému úradu dať prihlášku a podať danové priznanie.čítala som že to treba danovému úradu oznámiť do 30dní ináč je pokuta 2000 Sk.
veronikasad
25.01.09,12:21
tak stačí len danovému úradu dať prihlášku a podať danové priznanie.čítala som že to treba danovému úradu oznámiť do 30dní ináč je pokuta 2000 Sk.
K akému dátumu chce podávať Oznámenie na DU ? Ak je to z obdobia dlhšieho ako spred 30 dní, DU ti môže uložiť pokutu 2000sk /prepoč.na €/
papuca25
25.01.09,12:29
o čklánok višie je povedané že ako tri mesiace tak stačí prihláška tak ako to je auto na podnikanie som používala od 1.10.2008 a chcem si dať do nákladov PHM tak čo všetko mám spravit
veronikasad
25.01.09,12:33
o čklánok višie je povedané že ako tri mesiace tak stačí prihláška tak ako to je auto na podnikanie som používala od 1.10.2008 a chcem si dať do nákladov PHM tak čo všetko mám spravit
Záleží na tom, kedy bol začiatok tých troch mesiacov. Ak to bolo od 1.10.2008, odhlášku nemusíš podávať. Ak v inom termíne, treba aj odhlášku a sú tam 2 pokuty - za neskoré prihlásenie aj odhlásenie.
papuca25
25.01.09,12:46
tak teraz môžem spraviť tak že prihlásin na DU od 1,12,2008 a zaplatím dan za jeden mesiac ak tomu rozumiem lehotu splnam
veronikasad
25.01.09,12:48
tak teraz môžem spraviť tak že prihlásin na DU od 1,12,2008 a zaplatím dan za jeden mesiac ak tomu rozumiem lehotu splnam
ano, ale paušálne výdavky na auto si uplatníš len za december 2008
papuca25
25.01.09,12:50
a bločky za oktober a november za PHM nemôžem si dať do réžie
veronikasad
25.01.09,12:50
a bločky za oktober a november za PHM nemôžem si dať do réžie
nie, nemáš na DU evidované využívanie auta na podnikanie.
Okrem toho - ak auto nie je vložené do majetku daňovníka, samotná spotreba PHM sa neúčtuje cez PR ale je súčasťou paušálnej náhrady
papuca25
25.01.09,12:55
auto je vo osobnom vlastníctve a koľko je paušálna náhrada
Zoltán Kovács
25.01.09,12:58
auto je vo osobnom vlastníctve a koľko je paušálna náhrada

Čo tak hľadať v archíve výraz paušálna náhrada?
veronikasad
25.01.09,13:01
auto je vo osobnom vlastníctve a koľko je paušálna náhrada
ak nepoužívaš vyhladávanie, čítaj aspoň prosím príspevky v tejto téme :

http://www.porada.sk/927763-post17.html
papuca25
25.01.09,13:27
SZCO má auto vo osobnom vlastníctve používa na podnikateľské účely má zaplatenú da z MV a neúčtuje 5,5Sk/1km+spotreba ale len bločky o nákupe PHM do rézie je to správne či nie
Zoltán Kovács
25.01.09,13:27
SZCO má auto vo osobnom vlastníctve používa na podnikateľské účely má zaplatenú da z MV a neúčtuje 5,5Sk/1km+spotreba ale len bločky o nákupe PHM do rézie je to správne či nie


NIE......
papuca25
25.01.09,13:29
tak má účtovať tak že 5,5Sk/1km+spotreba
Zoltán Kovács
25.01.09,13:34
tak má účtovať tak že 5,5Sk/1km+spotreba

Budem mimotemy, a môžte ma aj poslať do tmy a ukameňovať, ale:

Prepáč papuca25, ale asi si naozaj nečítala pripojené linky. Obkecávame účtovný prípad cez 4 strany, ktorý je už asi x-krát vyriešený v pripojených linkoch. Aj spôsobom účtovania, aj so vzorcom na prepočet.....

Nechce sa ti hladať, alebo nemáš čas na hľadanie? A takto sa zaplňa porada zbytočne z opakovanými otázkami, ktoré majú už svoje riešenie.


P.S. A teraz sa môžte pustiť aj do mňa. Je to všeobecný jav, ktorý mne osobne veľmi vadí. Dotazujúci nemajú trpezlivosť na vyhladávanie, ale na to aby jednoduchá otázka bola naťahovaná cez 4 strany áno.
Johanka
25.01.09,13:49
o čklánok višie je povedané že ako tri mesiace tak stačí prihláška tak ako to je auto na podnikanie som používala od 1.10.2008 a chcem si dať do nákladov PHM tak čo všetko mám spravit
mimotemy
Maj aspoň toľko úcty k ozajstným poradcom a čítaj priložené linky. Im tiež ubudlo z voľného času, kým ich našli a predložili Ti ich na zlatom podnose.
A zmeň si profil, mne osobne dvíha tlak - účtovný poradca :rolleyes:.

To Smith : kameňovať za pravdu ? Nebuď smiešny :);).
Johanka
25.01.09,13:54
tak má účtovať tak že 5,5Sk/1km+spotreba
Postupuješ podľa § 19 ods.2 písm.e/ Zákona o dani z príjmov. Pri jednoduchom účtovníctve je nevyhnutné poznať (MINIMÁLNE) - Zákon o účtovníctve, Postupy účtovania JÚ a Zákon o dani z príjmov.
evina123
26.01.09,09:22
Používame súkr.auto vo firme ako papuča25, ale sme platcami DPH, môžeme si túto DPH z PHM bločkov odpočítať? Niekto tu už citoval zákon, že vraj áno, ale nemôžem to už hodnú chvíľu nájsť...Veľmi pekne ďakujem...
pri súkromnom aute nemôžeš odpočítať dph a ani bločky nepatria do nákladov, tie sú len podkladom na výpočet náhrady za phm, ktorá je daň náklad
beatam
26.01.09,09:31
Pozri tu:
uplatnenie-dph-pri-pouzivani-osobneh-automobilu-na-podnikanie.html
Zoltán Kovács
26.01.09,09:36
pri súkromnom aute nemôžeš odpočítať dph a ani bločky nepatria do nákladov, tie sú len podkladom na výpočet náhrady za phm, ktorá je daň náklad

Do pozornosti dávam veľmi zaujímavú tému na uplatnenie DPH z PHL pri súkromnom aute:

http://www.porada.sk/t87931-dph-u-phm-automobil-sukromny.html

http://www.porada.sk/t45118-p3-uplatnenie-dph-pri-pouzivani-osobneh-automobilu-na-podnikanie.html
evina123
28.01.09,01:12
ja osobne súhlasím s názorom Peterka,že z nákupu phm do súkromného auta nemám nárok na odpočet dph a počítam náhradu z celej sumy dph
julia205
28.05.09,05:42
Ja mam podobnu otazku. Priatel chce pouzivat otcove sukromne auto na sluzobne cesty. Registroval ho na danovom urade. Sluzobne cesty sa zapisuju do knihy jazd. Je potrebne aby sa prikladal a blocek z nakupu PHM. A ako sa to potom uctuje? Cely nakup PHM alebo len tolko kolko bolo spotrebovane na ceste podla spotreby v technickom preukaze? Dakujem
mondes
01.06.09,18:46
Dobrý deň,
prosím Vás, ak chcem dať súkromné auto na podnikanie, ale nemám bločky, môžem dať do nákladov len čisto základnú sadzbu, čiže tých 5,5 za km? Oplatí sa to vôbec?(chodí do zahraničia). Ako to zdokladujem? A čo všetko si dám do nákladov v cesťáku? Vďaka za odpoveď.
Manual
01.06.09,19:13
Dobrý deň,
prosím Vás, ak chcem dať súkromné auto na podnikanie, ale nemám bločky, môžem dať do nákladov len čisto základnú sadzbu, čiže tých 5,5 za km? Oplatí sa to vôbec?(chodí do zahraničia). Ako to zdokladujem? A čo všetko si dám do nákladov v cesťáku? Vďaka za odpoveď.
Ano, dá sa uplatniť len základná náhrada 0,183€/km (5,50 Sk/km). Samozrejme že sa to oplatí. Veď si spočítaj koľko km najazdíš za mesiac a vynásob 0,183€. A ako píšeš že sa jazdí aj do zahraničia.
Ako to zdokladuješ ? No predsa tak, za akým účelom tam ideš. To musíš vedieť sám. Vykonaná cesta musí byť v rámci podnikania za účelom zabezpečenia a dosiahnutia príjmu. Viac sa radiť nedá, to by bola už "špekulácia"
Ivetauct
02.06.09,10:36
Ja knihu jázd pri paušálnych výdavkoch 80 % nevediem. V knihe poradca č. 8 sú vysvetlené výdavky na PHL. Je tam napísané pri paušál. výdavkov PHL: "Daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaň. obdobia. Nie je potrebné viesť knihu jázd."
Manual
02.06.09,12:43
Ja knihu jázd pri paušálnych výdavkoch 80 % nevediem. V knihe poradca č. 8 sú vysvetlené výdavky na PHL. Je tam napísané pri paušál. výdavkov PHL: "Daňovník je povinný vychádzať z počtu najazdených kilometrov, ktoré zistí zo stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaň. obdobia. Nie je potrebné viesť knihu jázd."
Pokiaľ ale si platiteľ DPH a z nakúpených PHL si uplatňuješ DPH, tak písať KJ by si mala... Alebo si DPH neuplatníš a KJ písať nemusíš.
veronikasad
02.06.09,12:52
Pokiaľ ale si platiteľ DPH a z nakúpených PHL si uplatňuješ DPH, tak písať KJ by si mala...
Manuál, môžeš mi prosím dať odkaz na príslušný zákon - v súvislosti s odpočtom DPH a knihou jázd. Mám tiež klienta, ktorý mi zahlásil, že knihu jázd viesť nebude, lebo nemusí. Uplatnila som mu odpočet DPH z PHM.
Zita5
02.06.09,12:56
Manual
02.06.09,13:04
Nemám to po ruke ale mám to zo školenia Ing. Pavilekovej.
Ale Zitka je veľká šikulka už niečo prilepila, ďakujem
peba
04.06.09,19:37