adriana468
21.01.09,11:43
Ahojte, vedel mi ńiekto nakresliť projekt záhrady aj s podrobným popisom - názvoslovím rastlín, aj za finančnú odmenu. Jedná sa o malú záhradu. Podrobnú situáciu spolu so zakreslením budov a orientáciou pozemku vložím zajtra, poprípade možné zaslať foto terajšieho stavu. Môžte ma kontaktovať aj mailom na adrianasvorencikova@gmail.com. Ďakujem.
arizona
21.01.09,11:54
Neviem, či Ti to niekto "nakreslí" len tak na diaľku.
Dobrý záhradný architekt potrebuje vidieť pozemok,aby sa vedel prispôsobiť okoliu a danej lokalite.
A hlavne, potrebuje sa rozprávať s majiteľmi,akú majú predstavu,aké skúsenosti,koľko času chcú venovať starostlivosti ...

Nepíšeš,odkiaľ si, takže Ti ťažko radiť,či odporúčať niekoho z osobnej skúsenosti.

Pohľadaj nejakú firmu na internete vo svojom okolí.Dnes majú záhrad.firmy dobré PC programy,ktoré Ti Tvoju "budúcu záhradu" dokážu ukázať v 3D zobrazení,ako vypadá v každom ročnom období,ale aj ako bude vyzerať o 10-20 rokov.
Ak sa Ti nebude niečo páčiť,dá sa to prerobiť na mieste...Aj preto je dôležitý osobný kontakt,ak Ti má niekto nakresliť Tvoju záhradu. (ceny sú od 1000-do 5000sk)

Na porade je veľa príspevkov o záhradničení, popozeraj, môžno sa do toho pustíš aj sama:)
adriana468
21.01.09,13:00
Ďakujem za odpoveď, som z blízkeho okolia Dolného Kubína, moja záhrada má len 300 m2 + maličká predzáhradka. Píšem tu preto, lebo architekti v mojom okolí chcú za to veľké prachy. Myslela som či by to bol niekto ochotný nakresliť do 70€.
AlaNR
03.03.10,07:11
Ahojte, neviem kam inam zaradiť moju otázku a nechcela som zbytočne vytvárať novú tému.

Chcela by som poprosiť o radu:
máme pred domom minizáhradku cca 9x2 m a uvažujem ju "vysypať" štrkom alebo nejakým iným kameňom.
Pozerala som na internete aj riečne kamene aj makadam, len neviem, čo by tak mohlo byť vhodnejšie. Mám sa orientovať iba podľa toho, čo sa mi páči?
Alebo má ten kameň aj nejaké "špeciálne vlastnosti"?

Zároveň netuším, na ako vysoko by to malo byť vysypané. Pod kameň uvažujem dať iba čiernu záhradnícku tkaninu. Stačí cca na 5 cm?

Pýtam sa ako z višne spadnutá, ale neviem si inak poradiť...

Ďakujem!
aviator
03.03.10,11:27
Stačí taká vrstva, aby bola zakrytá textília. Netreba nič špeciálne, stačí hocijaký kameň, podľa vkusu. Odporúčam dať do nepravidelných tvarov rôzne frakcie kameňa, prípadne aj pár väčších šutrov, vyzerá to prirodzenejšie než keď sa vysype na celú plochu jedna frakcia. Porozmýšľaj, či tam nechceš dať nejaké nenáročné rastliny, väčšinou to vyzerá lepšie, než len kameň.
Ešte dodám, že agresívna burina, hlavne pýr, vie preraziť cez textíliu, keď je tam, oplatí sa najprv postriekať.
Viac sa mi osvedčila agrotextília než čierna netkaná textília, ale aj tá je O.K.
Držím palce.
AlaNR
03.03.10,13:32
Aviator, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
S tým postriekaním rátam, pýr je potvora, ten aj múr podlezie, takže s tým si budem musieť dať prácu.
Aj nejaké rastlinky tam budú, resp. sú tam zo dva kríky ruží a vyskúšam okrasné trávy, ale tie by som dala do koliesok spravených z tej vlnovky, ktorou sa oddeľuje trávnik. Tam by som snáď dala kôru na ten kúsok, aby to aj na korene nebolo ťažké.
Už mi zostáva len kúpiť tú "agrotextíliu" a vyhrnúť rukávy;) .
Ešte raz dík!
Silvernola
03.03.10,14:26
Tie trávy ani nemusíš vysádzať do "koliesok" ako píšeš, kľudne môžu vyrastať priamo zo štrku, vyzerá to prirodzenejšie. A či "makadam" alebo riečny štrk- výber prispôsob aj okoliu. Ak máš nablízku listnaté stromy, možno pouvažuješ o kôre na celej ploche - to lístie z kameňov treba odstraňovať!
buchač
03.03.10,14:59
Zdarma ke stažení Moje zahrada 3D...

3D program Moje zahrada je zdroj inspirace pro všechny zahradníky. Představuje vynikající způsob objevování, jak se vedle sebe vyjímají různé styly i typy osazování zahrad a jaký mají vliv na konečnou velikost i charakter vaší zahrady.

Hlavní rysy programu:
Více než 150 3D objektů
Více než 20 ukázkových plánů
Více než 3500 rostlin
Široký vyhledávací systém pro výběr rostlin
Možnost navrhování a stavění víceúrovňových domů, výstavních vil, mostů, nádvoří, altánů
Aktualizace databáze rostlin
Možnost tisku návrhu

Licence zdarma k vyzkoušení - vyskúšaš , vytvoríš ....odinštaluješ ...;)

http://www.instaluj.cz/moje-zahrada-3d
AlaNR
04.03.10,06:10
Trávičky mám zatiaľ iba semiačkové, tak to musím nejako oddeliť, aby som ich tam potom našla:---
Listnaté tam budú chvalabohu iba tie dva šípy, ale aj tak kôru som zavrhla hneď na začiatku. Kameň je predsa len ťažší, nemusím okolo zametať, keď fúkne rezkejší vetrík a máme doma 4 mačky, kôru by mi rozhrabali jedna radosť. Ďalší dôvod bol, že kôra sa časom rozpadne prípadne stratí farbu, nuž aj ja potrebujem niečo o čo nie je až taká starosť.

Díky za vzácne rady, ja som vedela, že tu sa dozviem, čo potrebujem :)
Silvernola
04.03.10,07:20
Ak ti tam behajú mačky, daj tam radšej poriadne "šutre". Rady sa s nimi hrajú. Aspoň u mňa.:---
Mimochodom, ak majú kamene aj po pár rokoch vyzerať dobre, takisto potrebujú údržbu.
alabut
04.03.10,14:33
Ja by som navrhoval predovsetkym oravsky kolorit. Netahat tam cudzie materialy. Na okoli je dost peknych zahrad - Zaskalie sa mi kedysi pacilo, Vysny Kubin smerom na Lestiny a pod. Dlho som tam nebol. Dobra inspiracia je Oravsky skanzen, ktory bol metodicky vyborne spracovany Langerom z Roznova pod Radhostom. Len nemiesat rozlicne materialy.
korela
30.01.14,08:00
Ja by som chcela iba podotknúť, že by sa nemali v tesnej blízkosti nachádzať listnaté stromy. Neviem si predstaviť čistenie vytvorených plôch z kameňa. Jedine povysávať.