dark32
21.01.09,13:31
Dobrý deň.

Som SZČO podnikám v oblasti predaja secondhand textilu a vediem JU potreboval by som poradiť či vo Výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2008 do riadku 06 - tovar mám uviesť nepredaný tovar, ktorý som mal v predajni k 31.12.2008, keď všetok nakúpený tovar dávam priamo do predajni ( nevediem v knihe zásob ).

Ak áno potom by som potrebovala poradiť ako mám vlastne uvedený tovar oceniť, keď ho kupujem na kg ale predávam ho na ks.

príklad
nákup -
august - 10 kg riflové nohavice za 2400 Sk - 20 ks t.j. 1 ks = 120 Sk
september - 10 kg riflové nohavice za 2000 Sk - 25 ks t.j. 1 ks = 80 Sk
októbert - 10 kg riflové nohavice za 1950 Sk - 23 ks t.j. 1 ks = 85 Sk


predaj - individuálne ceny podľa kvality 1 ks = 200 Sk, 260 Sk, 150 Sk, ...

Zostatok tovaru v predajni k 31.12.2008 som spravila to by nebol problém ale ako určím cenu, keď tovar nie je možné stotožniť podľa jednotlivých nákupoch.

Vopred ďakujem za odpoveď.
kori
21.01.09,13:32
tak ako píšeš. K 31.12. urobíš inventarizáciu zásob na sklade/v predajniach a budeš mať zostatkový stav. Musíš následne upravičť aj výdavky podľa zostatku zásob (lebo v priebehu roka si dala všetko do výdavkov).
Ocenenie je na tebe, ak kupuješ na kg podľľa môjho názoru to môžeš oceniť aj na kg. Alebo to ceníš ako píšeš podľa kusov. Dôležité je to ako to máš určené v internej smernici(ak nijako :)tak si to urči a podľa toho postupuj a už budeš mať aj internú smernicu do budúcna)
junes
22.01.09,20:25
kori
pred tyzdnom som sa tu na porade docitala v dvoch prispevkoch, ze tovar nepredany sa v JU ku koncu roka v penaznom denniku neupravuje podla koncorocnej inventury-t.j. neznizuje VOZD, ale cely zostava ako VOZD - ze vraj to je podla principu JU.
Tak ako je to?
Rozalka
22.01.09,20:33
všetok nakúpený tovar dávam priamo do predajni ( nevediem v knihe zásob ).

Bez ohľadu na to, kde tovar držíš, knihu zásob treba viesť. Podľa kariet potom ľahko zistíš, ktorý tovar (v akej cene) zostal na k 31.12. a budeš vedieť aj jeho celkovú cenu.


Musíš následne upraviť aj výdavky podľa zostatku zásob (lebo v priebehu roka si dala všetko do výdavkov).


Kori, tu sme v JÚ, ako to bolo myslené?


kori
pred tyzdnom som sa tu na porade docitala v dvoch prispevkoch, ze tovar nepredany sa v JU ku koncu roka v penaznom denniku neupravuje podla koncorocnej inventury-t.j. neznizuje VOZD, ale cely zostava ako VOZD - ze vraj to je podla principu JU.
Tak ako je to?
Je to tak, až na malé výnimky: v JÚ sa upravuje len vtedy, ak došlo k škode alebo k použitiu na súkromné účely, teda len vtedy ak výdavok, ktorý bol VOZD nie celý patrí do VOZD.
junes
22.01.09,21:14
diky Rozalka
dark32
23.01.09,06:29
[quote=Rozalka;925631]Bez ohľadu na to, kde tovar držíš, knihu zásob treba viesť. Podľa kariet potom ľahko zistíš, ktorý tovar (v akej cene) zostal na k 31.12. a budeš vedieť aj jeho celkovú cenu.

Takže musím viesť knihu zásob ?

Ale veď ustanovenie § 11 ods. 8 - postupy účtovania píše, že Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účt. jednotky.

Ja to chápem tak, že keď si smernicou stanovým, že nakúpený tovar ide priamo do spotreby a tým pádom nebude evidovaný v knihe zásob. Nie ?

Mám z toho teraz chaos. Podal som teraz dotaz aj na DR SR som zvedavý ako sa vyjadria , dám vedieť.
kori
23.01.09,08:05
Bez ohľadu na to, kde tovar držíš, knihu zásob treba viesť. Podľa kariet potom ľahko zistíš, ktorý tovar (v akej cene) zostal na k 31.12. a budeš vedieť aj jeho celkovú cenu.



Kori, tu sme v JÚ, ako to bolo myslené?


Je to tak, až na malé výnimky: v JÚ sa upravuje len vtedy, ak došlo k škode alebo k použitiu na súkromné účely, teda len vtedy ak výdavok, ktorý bol VOZD nie celý patrí do VOZD.
ospravedlňujem sa.samozrejme. zabudol som že sme v JU. to je keď robím 3veci naraz
Rozalka
24.01.09,21:22
[quote=Rozalka;925631]Bez ohľadu na to, kde tovar držíš, knihu zásob treba viesť. Podľa kariet potom ľahko zistíš, ktorý tovar (v akej cene) zostal na k 31.12. a budeš vedieť aj jeho celkovú cenu.

Takže musím viesť knihu zásob ?

Ale veď ustanovenie § 11 ods. 8 - postupy účtovania píše, že Zásoby sa neúčtujú v knihe zásob ale priamo do spotreby, ak sú tieto druhy zásob určené vnútorným predpisom účt. jednotky.

Ja to chápem tak, že keď si smernicou stanovým, že nakúpený tovar ide priamo do spotreby a tým pádom nebude evidovaný v knihe zásob. Nie ?

Mám z toho teraz chaos. Podal som teraz dotaz aj na DR SR som zvedavý ako sa vyjadria , dám vedieť.

Vnútorným predpisom si môžeš stanoviť, že priamo do spotreby zaúčtuješ napr. písacie potreby, faxový papier t.j. kancelárske potreby, hygienické potreby ap.
NIKDY NIE TOVAR.
Aj ten môžeš účtovať priamo do spotreby (v PÚ je to spôsob B), ale skladové karty aj tak treba VŽDY viesť.

Na margo taká malá poznámočka: poznám obchodníka, ktorému faxom (v tom čase sa internet ešte u nás nepoužíval) prišla objednávka a faxom objednal aj on, tovar došiel priamo konečnému odberateľovi. Bol presvedčený, že keď tovar ani nevidel, nemusí viesť skladové karty. 50tisícová pokuta ho z toho prebudila.
dark32
26.01.09,12:43
[quote=dark32;925795]

Vnútorným predpisom si môžeš stanoviť, že priamo do spotreby zaúčtuješ napr. písacie potreby, faxový papier t.j. kancelárske potreby, hygienické potreby ap.
NIKDY NIE TOVAR.
Aj ten môžeš účtovať priamo do spotreby (v PÚ je to spôsob B), ale skladové karty aj tak treba VŽDY viesť.

Na margo taká malá poznámočka: poznám obchodníka, ktorému faxom (v tom čase sa internet ešte u nás nepoužíval) prišla objednávka a faxom objednal aj on, tovar došiel priamo konečnému odberateľovi. Bol presvedčený, že keď tovar ani nevidel, nemusí viesť skladové karty. 50tisícová pokuta ho z toho prebudila.

A môžem viesť skladové karty tak, že výdaj - predaj tovaru zaevidujem súhrne raz za celý mesiac ?

napr.
nohavice
1.1.2009 poč. stav 150 ks
15.1.2009 príjem 50 ks, zost. 200 ks
31.1.2009 výdaj 40 ks ( predaj tovaru za mesiac ) zost. 160 ks
dark32
28.01.09,08:50
nikto neporadí ?
kori
28.01.09,08:57
[quote=Rozalka;927570]

A môžem viesť skladové karty tak, že výdaj - predaj tovaru zaevidujem súhrne raz za celý mesiac ?

napr.
nohavice
1.1.2009 poč. stav 150 ks
15.1.2009 príjem 50 ks, zost. 200 ks
31.1.2009 výdaj 40 ks ( predaj tovaru za mesiac ) zost. 160 ks
ja si myslím že áno.Príjem tovaru je nutné evidovať pri každom prijatí. Výdaj je možné sledovať mesačne, t.j. ako keby ste mesačne dopĺňali predajňu tovarom(t.j. mesačný úbytok tovaru zo skladu)
dark32
30.01.09,09:34
Ešte by som sa chcel opýtať či vo
Výkaze o majetku a záväzkoch za rok 2008 do riadku 06 - tovar mám uviesť nepredaný tovar, ktorý som mal v predajni k 31.12.2008