forgacp
21.01.09,14:18
Ahojte,
mam problem s jednou firmou, ktora nam zatepluje bytovy dom. Podpisana je Zmluva o dielo, v ktorej je udavane, ze zateplenie bude realizovane pomocou lesenia a lavok. Vo financnom rozpocte mam iba rozpisane polozky, ktore sa tykaju nakladov na lesenie. Avsak, firma realizuje zateplenie prioritne lavkami, pricom lesenie pouzila asi na 5-10% obvodu domu, tam kde sa lavkami nedostali. Problem je ten, ze vo fakture su uz polozky za naklady na lavky, kde suma je pravdepodobne vymyslena, lebo mi nebola vobec navrhnuta alternativa oproti leseniu, nakolko povodny rozpocet ktory je pripnuty k ZoD neobsahuje tieto polozky. Pre lesenie vo fakture si firma umyselne bez vysvetlenia zvysila dokonca sumu oproti rozpoctu, obhajujuc to tym, ze male plochy su drahsie na prenajom, pricom si uctuju naviac aj stazenu montaz lesenia. Firma sa hradi tym, ze mna to nema co zaujimat, ze suma nebude ani prekrocena oproti planovanej sume pre lesenie a nebude ani nizsia. Z urcitych zdrojov mam informaciu, ze prenajom lavok a celkovo financie pre montaz lavok, atd, su omnoho nizsie ako ceny pre lesenie. Samozrejme, zavisi od typu lavok, lesenia, zlozitosti terenu atd. Mam podozrenie, ze dotycna firma sa snazi tymto sposobom si podla mna neopravnene zvysit zisky a nam fakturovat sumu, ktora je neprimerana skutocnej. Vedel by mi prosim niekto poradit ako mam postupovat? Mam nejaku sancu vybojovat nizsiu sumu? Za kym sa mam obratit? Snazim sa tej firme vytykat moju nespokojnost, avsak zatial neuspesne. Preco je v ZoD udane pouzitie lesenia a zaroven aj lavok, teraz to nechcem rozoberat.
Poprosil by som ak by sa dalo mi pomoct do 24h, nakolko som tlaceny do 24h reagovat a urobit/neurobit s dotycnou firmou dohodu ohladom fakturacie.

Dakujem pekne
220870
21.01.09,15:57
Nečítal som vašu zmluvu ,ale podľa všetkého vy s tým ako to oni urobia nič nemáte a ani do toho nemôžete zasahovať pokiaľ neporušia zmluvu neohrozia ani naviac neobmedzia nájomníkov bytov .Je to ich vec .Nech to robia aj z vrtulníkov.Vy môžete pripomienkovať jedine kvalitu bezpečnosť atd ale nie spôsob vyhotovenia,pokiaľ nieje v rozpore s pracovnými postupmi.


Z urcitych zdrojov mam informaciu, ze prenajom lavok a celkovo financie pre montaz lavok, atd, su omnoho nizsie ako ceny pre lesenie. Samozrejme, zavisi od typu lavok, lesenia, zlozitosti terenu atd.
K tomuto asi toľko ,montáž lávok je lacnejšia ale práca na lávkach ( čas dopravy materiálu a zložitosť pracovných úkonov vykonávaných na lávkach je omnoho vyššia ako na lešení) tým je aj omnoho drahšia . Takže vychádza že zateplenie z lávok je zhruba o jednu tretinu drahšie ako z lešenia. Daľšie faktory ktoré vplývajú na cenu prác na lávkach sú počasie najmä vietor , dážď a vysoké rizikové príplatky robotníkom na lávkach.O tom že je to asi najrizikovejšia murárska práca nepochybuje asi nikto.
Milan.Žiška
22.01.09,05:51
S 220870 sá dá len súhlasiť, ak je v zmluve dojednaná cena z a lávky a lešenia, a nie je špecifikovaný rozsah, nepomôžeš si. Jednanie o cene prebehlo pred podpisom zmluvy. Jedine ak by si mal špecifikovaná jednotkové ceny a k nim rozsah. Toto by malo byť v ZoD resp. kalkulácii/rozpočte definované.
Ferdosondo
22.01.09,06:23
No asi najlepšie urobíš, keď si nájdeš nejakú inú zmysluplnú činnosť. Nechápem, čo chceš riešiť. Na cene ste sa dohodli. O kvalite prác nepíšeš, tak je asi v poriadku, alebo asi nevieš posúdiť. A ak to budú robiť tak, že budú skákať ako gumkáči a tak lepiť izoláciu, tak je to ich vec.
Tiež nám zatepľovali. Tiež sa našli mudrlanti prečo nezačínajú o 6:00 ale o 8:00. Prečo začínajú z tejto strany, prečo nezačali z druhej strany(kde dotyčný býva). Rozhodujúce je to aby bola dodržaná kvalita, termín, bezpečnosť,cena. Ostatné sú len plané reči.
Akurát by som sa spýtal, prečo zatepľujete teraz ? V takomto počasí ? Prší, sneží, mrzne. Predpokladám, že ste o termíne prác rozhodovali vo vašej bytovke. Hlavne že máš plnú hlavu lávky a lešenia. Prepáč, že tak tvrdo, ale ináč sa asi nedá, ak Ti chcem povedať pravdu a nedávať falošné ilúzie.
forgacp
22.01.09,08:31
- termin podla ZoD mali 15.8.2008 - 30.11.2008.
- umyselne sa snazili predlzit termin realizacie
- v ZoD je pripnuty financny rozpocet, ktory bol schvaleny 2/3 vacsinou na schodzi domu kde su zadefinovane jednotlive polozky pre lesenie a suma. Lavky sa vobec nespominaju. Na zmluve som bol dohodnuty s riaditelom kde bolo definovane iba lesenie. No on umyselne pridal "lavky a lesenie" na poslednu chvylu, avsak rozpocet sa nemenil. Moja chyba bola ze som mu veril ked som sa ho spytal ze ci to je ta zmluva na ktorej sme sa dohodli, tvrdil mi ze to je ta ista zmluva, t.j. pozeral sa mi do oci a klamal.
- stavebny dozor je ich clovek, takze si nepomozem.
- na webe som nasiel ze realizacia lavkami je podstatne lacnejsia ako realizacia lesenim.
- riaditel spravcovskeho subjektu je zaroven konatelom tejto firmy, co bolo zatajene pri vybere realizatora na schodzi.
- porusuju zmluvu o dielo neustale, avsak to tu nechcem rozoberat
- nemam plnu hlavu lesenia a lavok, avsak stavebny dozor si nerobi svoju ulohu, kedze je ich clovek, takze mi nezostava nic ine aby som s nechutou analyzoval faktury.
Milan.Žiška
22.01.09,11:29
Čo takto vymeniť stavebného dozora ????
Veď ho platíte z vašich fianacií.
forgacp
22.01.09,11:37
vsetky financie co sa tyka stavebneho dozoru, vybavenie povoleni stavby, atd atd je hradene v ramci ceny zateplenia. Tieto polozky nie su vycislene, nakolko sa slo cestou, ze spravca vybavi vsetky zalezitosti ohladom celeho projektu zateplenia. Dalo podmienku, ze bud takto, alebo si vsetko musime my vybavovat sami, pricom nas to moze vyjst drahsie
Milan.Žiška
22.01.09,12:50
Funkcia stavebného dozora je "nestranná", teda ak máte pochybnosti išiel by som cestou prvotnej konzultácie so znalcom prípadne by som si nechal spracovať podklad ( znalecký posudok ) a starého dozora vymenil po právnej stránke a náklady nechal po dohode na realizátora. :):):)
mimotemy( možno by stačilo hromandne sa sťažovať realizátorovi a ponúknuť výmenu SD).
220870
22.01.09,14:10
Vymeniť stavebný dozor.OKAMŽITE.Čo sa týka zatepľovania bytoviek je to katastrofa obrovských rozmerov.Ja keď to vidím ,tak sa radšej otočím a nepozerám na tú hrôzu.Bez urážky, mi to pripadá ako keby všetci nechceli vidieť , počuť a nechajú sa okatým spôsobom oj....Ja keby som robil stavebný dozor pri bytovkách tak som buď veľmi bohatý alebo zastrelený.
chandler
22.01.09,16:24
Priznam sa, ze tomu nerozumie, mate projekt zateplenie, firmu ste vybralli asi preto, ze je najlacnejsie. Dohodli ste sa na cene.

Takze ta vobec nemusi trapit ci to robia z lavky alebo z lesenia. Je to ich vec. Fakturovat mozu len to co je v rozpocte. Ak chcu namiesto lesenia fakturovat lavky tak sa mozete dohodnut na zmene rozpoctu ak sa zmestia do tej sumy na akej ste sa dohodli. Ak by chceli navysovat rozpocet, kvoli tomu ze robia z lavok namiesto z lesenia, tak ich posli do r..i a povedz im ze je to ich problem. Ak sa im nepaci nech postavia lesenie.
Ferdosondo
23.01.09,05:55
No ja by som sa vykašľal na lavičky nelavičky. Tie si firma po ukončení prác odnesie preč. Predsa je podstatné, aká je kvalita odvedených prác. S lepidlami, ako aj s ostatnými mokrými procesmi (omietky) v stavebníctve sa môže robiť od +5C. Sú aj také, v ktorých sú prísady s ktorými sa môže robiť aj pri nižších teplotách, tie sú však podstatne drahšie a to by firma asi chcela premietnuť do ceny. Takže je tu jasné porušenie technologického postupu. Ten máš aj na vreciach s lepidlom - kľudne sa tam choď pozrieť a prečítať si. Máte možnosť zabezpečiť si vlastný stavebný dozor.
A kto súhlasil s prácou v týchto termínoch ?