Viťa
21.01.09,15:35
Ahojte Poraďáci, už sme tu takú temu mali, čo sa týkalo nákupu chleba z Maďarska, pričom maďarská firma je platiteľom dph. Chlieb predávam s dph nakoľko som plátca. Registračka mi hneď vyráta daň na výstupe, ktorú uvádzam v daňovom priznaní do riadku 03 a 04. V tejto dph je aj chlieb. Nákup je fa bez dph, kde ja k faktúre, ktorú platím prirátam dph. Vstup mám v riadku 19. Ale dnes mi na daňovom úrade poradili, že. výstup za ten chlieb do dp riadok 09 a 10. To znamená, že z riadku 03 a 04 sumu za chlieb odrátam ? Lebo ak nie a zapíšem ju do riadku 03 a 04 a do riadku 09 a 10 budem mať výstup 2x. To mi už baba na daňovom povedala, že výstup 2x byť nemôže, ale jej kontrolorky tak povedali. Čo mám s tým robiť?
veronikasad
21.01.09,14:38
Ahojte Poraďáci, už sme tu takú temu mali, čo sa týkalo nákupu chleba z Maďarska, pričom maďarská firma je platiteľom dph. Chlieb predávam s dph nakoľko som plátca. Registračka mi hneď vyráta daň na výstupe, ktorú uvádzam v daňovom priznaní do riadku 03 a 04. V tejto dph je aj chlieb. Nákup je fa bez dph, kde ja k faktúre, ktorú platím prirátam dph. Vstup mám v riadku 19. Ale dnes mi na daňovom úrade poradili, že. výstup za ten chlieb do dp riadok 09 a 10. To znamená, že z riadku 03 a 04 sumu za chlieb odrátam ? Lebo ak nie a zapíšem ju do riadku 03 a 04 a do riadku 09 a 10 budem mať výstup 2x. To mi už baba na daňovom povedala, že výstup 2x byť nemôže, ale jej kontrolorky tak povedali. Čo mám s tým robiť?
V akom SW robíš ? Je to klasické samozdanenie.
Viťa
21.01.09,14:54
Kros - program Alfa, jednoduché účtovníctvo. Ja fakt neviem, čo s tým mám robiť. koľko ľudí, toľko názorov. Za každu radu som vďačná.
kori
21.01.09,14:55
takto.ak sa pamätám už ti bolo poradené, ale dajme si príklad-zjednodušený. Tebe vyfakturujú chlieb z maďarska bez dph(obaja ste platcovia), t.j. fa 100.000sk. Dorátaš si dph a hneď si uplatníš aj odpočet(samozdanenie) t.j. 100.000 do riadku 9, 19tis do riadku 10 a do riadku 19. Tým si v podstate na nule čo sa týka tejto fa. Následne chlieb predáš, napr. sumárne za 200tis+38tis dph.t.j. 200tis do riadku 3 a 38 tis do riadku 4.
veronikasad
21.01.09,15:00
Kros - program Alfa, jednoduché účtovníctvo. Ja fakt neviem, čo s tým mám robiť. koľko ľudí, toľko názorov. Za každu radu som vďačná.
Robila som s ALFOU minulý rok, tam sa to robí výborne. Pri nahrávaní došlej faktúry si vyberieš typ dokladu faktúra EU tovar a urobí ti komplet zaúčtovanie. Vyskúšaj
Viťa
21.01.09,15:58
Rozumiem, takže v konečnom dôsledku áno, kúpim chlieb lacnejšie lebo neplatím dph, ale keby som ho kúpila u nás, tak dph síce zaplatím, ale si ho aj uplatním do dph a nebudem mať vysokú daňovú povinnosť.Ďakujem a prepáčte, že som sa k tejto téme vrátila.
Viťa
21.01.09,20:26
"Kori", chcem sa veľmi pekne poďakovať, za praktické vysvetlenie môjho problému. Konečne som to ukážkovo pochopila. Vďaka, prajem pekný večer.