zusygo
21.01.09,18:47
Dobrý deň. Po prečítaní príspevku od J. Mihála materská 2008, by som potrebovala poradiť. Od októbra 2006 do 31.12. 2007 som bola doktorand a vtedy sme sa brali ešte ako zamestnanci. V novembri 2007 som otehotnela a v tom istom mesiaci som sa prihlásila na DNP a doplácala som si do max.vým. zákl. V januári 2008 sme sa stali študentmi, tak som bola už len DNP z max.vym. zákl. Na materskú som nastúpila 1.6.2008. Keďže som spĺňala podmienku ochrannej lehoty 6 mesiacov, tak som mala nárok na materskú z povinného nem. poistenia. Pochopila som to správne? Pri DNP som splnila podmienku viac ako 26 týždňov. Malo mi byť prirátané do 270dní aj už ukončené povinné nem. poistenie (vtedy ako doktorand zamestnanec)? Mala som nárok na materskú z obidvoch poistení? Vopred Vám ďakujem za cennú radu.

ajobs
21.01.09,17:57
Dobrý deň. Po prečítaní príspevku od J. Mihála materská 2008, by som potrebovala poradiť. Od októbra 2006 do 31.12. 2007 som bola doktorand a vtedy sme sa brali ešte ako zamestnanci. V novembri 2007 som otehotnela a v tom istom mesiaci som sa prihlásila na DNP a doplácala som si do max.vým. zákl. V januári 2008 sme sa stali študentmi, tak som bola už len DNP z max.vym. zákl. Na materskú som nastúpila 1.6.2008. Keďže som spĺňala podmienku ochrannej lehoty 6 mesiacov, tak som mala nárok na materskú z povinného nem. poistenia. Pochopila som to správne? Pri DNP som splnila podmienku viac ako 26 týždňov. Malo mi byť prirátané do 270dní aj už ukončené povinné nem. poistenie (vtedy ako doktorand zamestnanec)? Mala som nárok na materskú z obidvoch poistení? Vopred Vám ďakujem za cennú radu.ffice:office" />" target="_blank" title="http://www.porada.sk/">http://www.porada.sk/




Nie, nárok na materské si mala mať iba z DNP z mesiacov november-december 2007, čiže z VZ. ktorý bol daný ako suma maxima (28.142 SK) - aktuálna suma tvojej mzdy ako doktoranda.
Aké materské si dostávala od toho 1.6.2008 ?
zusygo
21.01.09,18:20
Mne bolo uznaná materská z povinného nem. poistenia a nie z dobrovoľného. suma materskej bola 7 675Sk.Neviem presne aká bola výška môjho platu, ale asi necelých 14000Sk. Na socialke mi povedali, že nemám nárok z DNP, lebo nespĺňam 270 dní.Ja som práve chcela vedieť, či som mala nárok z DNP. Ešte jedna otázočka, ochranná lehota 6 mesiacov po ukončení zamestnania sa na mňa nevzťahuje?:mee: Ak nie tak prečo? Ďakujem Zuzana:)
brčko
21.01.09,20:19
Mne bolo uznaná materská z povinného nem. poistenia a nie z dobrovoľného. suma materskej bola 7 675Sk.Neviem presne aká bola výška môjho platu, ale asi necelých 14000Sk. Na socialke mi povedali, že nemám nárok z DNP, lebo nespĺňam 270 dní.Ja som práve chcela vedieť, či som mala nárok z DNP. Ešte jedna otázočka, ochranná lehota 6 mesiacov po ukončení zamestnania sa na mňa nevzťahuje?:mee: Ak nie tak prečo? ale ved ti ju uznali, inak by si nárok na materské zo zamestnania nemalaĎakujem Zuzana:)

zaujímavé.
Podla príspevkov, čo som čitala na týchto stránkach (osobnú skúsenosť v tomto nemám) som predpokladala, že ti neuznajú plynutie ochrannej lehoty 6mesiacov od ukonč.PP, vzhladom na to, že máš iné trvajúce nem.poistenie. Vtedy vraj SP plynutie OL neuznáva. No ako vidím, postup nie je jednotný (o jednej takejto výnimke som už čítala na iných stránkach) No tebe plynutie ochrannej lehoty uznali. Ak uznali nárok na materské zo zamestnania, tak dni z ukončeného NP zamestnanca ti už nemohli prirátať k dnom DNP. A ak ti od prihlásenia na DNP do pôrodu ti neuplynulo potrebných 270dní, tak mali pravdu, nárok na materské z DNP ti nepatrí.

Inak toto je podla mna správnejší postup, než by neuznali ochrannú lehotu. Len by mali postupovať vo všetkých prípadoch rovnako.

No a v tvojom prípade, ak by aj neuznali plynutie OL, tak aj tak by bola výška tvojej materskej tiež cca rovnaká. Ak si mala hrubú mzdu 14000, tak VZ v rozhodujúcom období (od prihlášky na DNP do 31.12.07) z DNP bol aj tak cca 14142,-, t.j. skoro totožný. Výška VZ v r.2008 bola pre výšku materskej, na ktorú si nastupovala v r.2008, nepodstatná (to až v tomto roku by si mohla poberať nem.dávky z VZ v r.2008, ak si DNP nezrušila).
zusygo
21.01.09,20:51
Ďakujem za pomoc, lebo na základe toho čo som čítala, som si myslela, že mám nárok z DNP a mne to vyrátali opačne teda z povinného a bola som z toho úplne popletená.:eek: Aspoň,že tento rok to už bude jasné lebo mám len jedno a spĺňam 270dní. A pri dvoch malých deťoch to určite využijem.:rolleyes: Ahojte poraďáci. Zuzana;)
ajobs
27.01.09,23:16
...posudzovanie nárokov na akúkoľvek nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení (ak jedno z nich už zaniklo, ale mala by plynúť OL - a ďalšie trvá), je zložitý právny problém, ktorý zákon o sociálnom poistení nerieši úplne konzekventne, a v zásade SP neuznáva nároky na dávky z oboch (alebo viacerých) nemocenských poistení. Väčšinou priznáva nárok na dávku iba z trvajúceho NP, pričom musia byť splnené samozrejme aj ďalšie podmienky v zmysle zákona o soc. poistení.
Katy a R
27.01.09,23:40
Mne bolo uznaná materská z povinného nem. poistenia a nie z dobrovoľného. suma materskej bola 7 675Sk.Neviem presne aká bola výška môjho platu, ale asi necelých 14000Sk. Na socialke mi povedali, že nemám nárok z DNP, lebo nespĺňam 270 dní.Ja som práve chcela vedieť, či som mala nárok z DNP. Ešte jedna otázočka, ochranná lehota 6 mesiacov po ukončení zamestnania sa na mňa nevzťahuje?:mee: Ak nie tak prečo? Ďakujem Zuzana:)

ešte mi napadá ...či predsa ti len nepriznali dávku z DNP:confused: .....máš to aj v rozhodnutí, že je to z poistenia zamestnanca (keď spomínaš tú ochrannú dobu). nemohla by si zverejniť rozhodnutie:confused:
z DNP by si mala RO november, december ...a vtedy si platila z rozdielu maxima a VZ zamestnanca (ono to pri tom VZ okolo 14 tis vychádza rovnako z obidvoch poistení)
zusygo
28.01.09,21:36
Prepáčte, že som dlho nebola na nete, ale dcérke idú zúbky a mala vysoké teploty a z toho dostala aj febrilné kŕče. Až dnes som sa dostala na internet. Čo sa týka sociálky, pozerala som do rozhodnutia a je to vypočítané zo zamestnania. Ja som len chcela vedieť ako to je, lebo pred nástupom na materskú som im musela doniesť aj papier z finančného z roboty a preháňali ma hore dole. A ja som si začala platiť DNP preto, lebo doktorandi sa v januári 2008 stali študentami a bála som sa:mee:, aby som vôbec nejakú materskú dostala. S pozdravom,ale oneskoreným Zuzana.