jued
08.06.05,08:23
Prosím Vás o radu. Platiteľ DPH sa môže rozhodnúť podľa §38 odst.5 či bude prenájom nehnuteľnosti fakturovať bez dane alebo s daňou. Chcela by som sa Vás spýtať ak bude naďakej fakturovať prenájom bez DPH ( platca DPH je od 01.06.2005) musí túto skutočnosť oznámiť príslušnému Daňovému úradu alebo nie? Vopred ďakujem za radu.
Johanka
08.06.05,08:31
Niekedy sa oznamovalo, že sa nevyužíva oslobodenie od dane, ale už to zo zákona vypadlo.
rosemary
08.06.05,11:51
Jued, máš výhodnejšie plátcovi dane účtovať prenájom s DPH, už kvôli kráteniu koeficientom.
jued
13.06.05,06:18
Ale ja práve fakturujem prenájom neplatcom DPH. Údajne neplatcovi DPH nemôžem fakturovať s daňou. Vraj iba pri platcovi DPH sa môžem rozhodnúť či prenájom budem fakturovať s danňou alebo bez. Je to pravda ?
Susan
13.06.05,06:22
Ano je to tak ako pises. Podla § 38 odst. 5 sa pise: "Platitel, ktory prenajima nehnutelnost inemu platitelovi, sa moze rozhodnut, ze najom nebude oslobodeny od dane".
Katarína STR
13.06.05,07:23
no a teraz som ja ostala trosku neista, poradte mi :

dňa 15.5.2005 sme prenajali nebytové priestory firme, ktorá práve na Slovensku vznikala.
dňa 6.6.2005 som im vystavila faktúru ná nájom za mesiac máj
dňa 6.6.2005 som im vystavila faktúru na nájom za mesiac jún

platcami DPH sa stali 6.6.2005.

1. otázka znie - faktúra č. 1 mala byť bez DPH, alebo mohla byť s DPH
2. otázka znie - faktúra č. 2 mala byť od 1.6.2005 - 5.6.2005 bez DPH alebo
mozem vystaviť jednu faktúru za jún bez ohľadu nato, že sú platcami DPH od 6.6.2005

už teraz neviem
dvd
13.06.05,07:50
tiez prenajimame neplatitelovi DPH -- aby sme sa vyhli krateniu DPH na vstupe koeficientom, so suhlasom najomcu mu fakturujeme s DPH, no nie najom, ale upratovacie sluzby - je to zmluvne dohodnute, aj to, ze najom je gratis -- plati sa iba za upratovanie. Kedze sa jedna o nizku ciastku odberatelovi-najomcovi nevadi ze plati o 19% viac ako by mal. Jedna sa hlavne o nas - nechce sa nam mat komplikacie s koeficientom.
jued
15.06.05,06:01
Ešte by som Vás chcela poprosiť ako je to v prípade koeficientu , ak budem fakturovať prenájom bez DPH, nakoľko platcom som len od 01.06.2005. V zákone sa píše niečo o tom o odhade koeficientu. Môžem tento odhad čerpať z roku 2004, keď som nebola platcom DPH , alebo si mám vybrať obdobie od 01-05/2005. Ďakujem za radu.
babenko1
15.06.05,19:24
no a teraz som ja ostala trosku neista, poradte mi :

dňa 15.5.2005 sme prenajali nebytové priestory firme, ktorá práve na Slovensku vznikala.
dňa 6.6.2005 som im vystavila faktúru ná nájom za mesiac máj
dňa 6.6.2005 som im vystavila faktúru na nájom za mesiac jún

platcami DPH sa stali 6.6.2005.

1. otázka znie - faktúra č. 1 mala byť bez DPH, alebo mohla byť s DPH
2. otázka znie - faktúra č. 2 mala byť od 1.6.2005 - 5.6.2005 bez DPH alebo
mozem vystaviť jednu faktúru za jún bez ohľadu nato, že sú platcami DPH od 6.6.2005

už teraz neviemja som mala tiež takýto problém...a jeden auditor mi poradil.. ošetri si to v zmluve, že mu FA za prvé nájomné vystavíš napr. za Q a to tak, aby už bol platca. Vyhneš sa tým dileme, či si správne vystavila faktúru...
jeso
15.06.05,19:42
urobila som to podobne, do zmluvy som dala, že nájom sa fakturuje za 6 mesiacov naraz , nájomcovia sa stali platcami DPH v 2/04 a faktúru som vystavila 30.6.2004 za prvý polrok pekne s daňou , druhú som vystavila až v decembri...
potom som dala dodatok k zmluve, že od 1.1.2005 sa bude fakturovať nájomné mesačne -kontrolu na DPH som ešte nemala, ale dúfam, že to prejde, nemusela som krátiť DPH na vstupe a to som potrebovala
jued
16.06.05,09:40
Poradí mi prosím Vás niekto s tým odhadom koeficientu?
Katarína STR
16.06.05,09:49
dakujem Vám pekne.
Ja som to urobila takto :
nájomnú zmluvu som nechala vystavenú ako bola, teda 15.5.2005, ALE
prevzatie priestorov do nájmu som dala 6.6.2005. Teda dátum od kedy sa stali
platcami DPH.
Do zmluvy som napísala, že nájom za mesiac jún bude vo výške.../súčet nájmu za máj + jún/.
A potom, že sa bude normálne mesačne faktúrovať pôvodná cena.
bea
16.06.05,11:20
Poradí mi prosím Vás niekto s tým odhadom koeficientu?
V § 50 ods. 3 sa uvádza, že ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom so súhlasom správcu dane.
Ja by som na Tvojom mieste vypočítala koeficient tak, ako by som bola platiteľom DPH od začiatku roka a ako by to asi vyšlo až do konca roka. Veď asi máte nájomné zmluvy uzatvorené a z toho by sa to dalo vyčísliť. Potom by som išla s tým prepočtom za Vašim správcom dane a prekonzultovala by som to. Ak by to vyhovovalo, tak to podáš tak a ak nie, tak upravíš podľa ich požiadavky. V každom prípade musia ten koeficient odsúhlasiť a je lepšie, keď hneď vieš na čom si, nemusí sa dopisovať hore - dole.
jued
16.06.05,12:17
Veľmi pekne Ti ďakujem za radu.