medvieda
21.01.09,19:55
dobrý večer, chcela by som sa spýtať,
sme registrovaný ako uživateľský podnik podľa par. 11, máme odberný poukaz na odber min. oleja podľa par. 11 ods. 2b, a chceli by sme odoberat min olej - ťažký vykurovací olej s obsahom síry do 1 % - od nového dodávateľa, problém je v tom, že tento " nový" je registrovaný ako oprávnený príjemca- opakovaný a nie ako daňový sklad. čo to pre nás znamená???
Excise Duty
22.01.09,13:44
dobrý večer, chcela by som sa spýtať,
sme registrovaný ako uživateľský podnik podľa par. 11, máme odberný poukaz na odber min. oleja podľa par. 11 ods. 2b, a chceli by sme odoberat min olej - ťažký vykurovací olej s obsahom síry do 1 % - od nového dodávateľa, problém je v tom, že tento " nový" je registrovaný ako oprávnený príjemca- opakovaný a nie ako daňový sklad. čo to pre nás znamená???
Pre vás to znamená to, že budete nakupovať zdanený minerálny olej a na základe toho, že ste užívateľským podnikom, budete si podľa ustanovenia § 15 ods. 1 písm. b) uplatňovať vrátenie dane. Vrátenie dane môžete uplatniť len z takého množstva minerálneho oleja, aké máte uvedené v odbernom poukaze. Pri nákupe minerálneho oleja od oprávneného príjemcu sa netreba preukazovať a ani mu odovzdať odberný poukaz, pretože oprávnený príjemca vám v nijakom prípade nemôže predať minerálny olej bez dane. Zákon oprávnenému príjemcovi neumožňuje uskutočňovať dodávky tovaru oslobodené od dane, pretože na tento účel si nemôže uplatniť vrátenie. Ak sa vám to zdá komplikované, treba hľadať dodávateľa, ktorý je prevádzkovateľom daňového skladu. O zmene dodávateľa v každom prípade informujte colný úrad, ak máte odberný poukaz vystavený na pôvodného dodávateľa.
Nadežda
23.01.09,08:27
V nadväznosti na môj príspevok „Spotrebná daň z minerálneho oleja“ zo dňa 20.1.09 a odpoveď Excise Dutyho sa chcem opýtať, či OMV Slovensko, s.r.o. mám chápať ako prevádzkovateľa daňového skladu, t.j. akože odoberám nezdaňovaný minerálny olej a preto mi nevzniká daňová povinnosť ani nárok na vrátenie dane? Už akosi strácam aj ten nepatrný prehľad, ktorý som vďaka Dutymu získala a uspokojila sa len s povinnosťami užívateľského podniku v zmysle § 37 zákona o spotrebnej dani.
elaurie
23.01.09,10:21
V nadväznosti na môj príspevok „Spotrebná daň z minerálneho oleja“ zo dňa 20.1.09 a odpoveď Excise Dutyho sa chcem opýtať, či OMV Slovensko, s.r.o. mám chápať ako prevádzkovateľa daňového skladu, t.j. akože odoberám nezdaňovaný minerálny olej a preto mi nevzniká daňová povinnosť ani nárok na vrátenie dane? Už akosi strácam aj ten nepatrný prehľad, ktorý som vďaka Dutymu získala a uspokojila sa len s povinnosťami užívateľského podniku v zmysle § 37 zákona o spotrebnej dani.

Podľa zoznamu registrovaných subjektov na stránke http://www.colnasprava.sk/wps/portal/ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_129/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_OM/_s.7_0_A/7_0_129 (http://www.colnasprava.sk/wps/portal/ut/p/.cmd/cs/.ce/7_0_A/.s/7_0_129/_th/J_0_9D/_s.7_0_A/7_0_OM/_s.7_0_A/7_0_129) je spoločnosť OMV Slovensko, s.r.o. registrovaná ako oprávnený príjemca, nie ako prevádzkovateľ daňového skladu. Ako uviedol Excise Duty v príspevku vyššie, oprávnený príjemca Vám nemôže predať nezdanený minerálny olej. Oprávnený príjemca predáva tovar už zdanený (daňová povinnosť vzniká jemu). Preto predpokladám, že odberný poukaz na odber minerálneho oleja oslobodeného od dane nemáte vystavený na dodávateľa OMV Slovensko, s.r.o. To znamená, že buď nakupujete nezdanený minerálny olej na základe odberného poukazu od prevádzkovateľa daňového skladu (od dodávateľa, ktorého máte uvedeného v odbernom poukaze) alebo kúpite už zdanený minerálny olej a požiadate o vrátenie dane podľa § 15 ods. 1 písm. b) zákona č. 98/ 2004 Z. z. Ak sa mýlim, prosím opravte ma.