eripot
21.01.09,20:52
Daňová povinnosť
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)




(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. (tovar bude dodaný do EU 23.1.2009)

(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby .
(platba bola prijatá 18.12.2008)


Bola by som rada, keby mi niekto "polopate" vysvetlil, ako to mám chápať a s akými dátumami vystaviť faktúru - kedy ju zahrnúť do DPH a do akého obdobia účtovať tržby. Budem mu veľmi vďačná.
Prajem pekný večer a dúfam, že sa vám pomoc, ktorú poskytujete tu na porade... vráti znásobená...
eripot
21.01.09,22:19
Môžem vystaviť faktúru do EU so zdaniteľným plnením december 2008 (pre účely DPH) a faktúru naúčtovať ako výnos budúcich období? Ďaľšiu faktúru vystavím v januári pri dodávke a naúčtujem ju do tržbieb za január 2009.

Pomôže mi niekto? Prečítala som si tu hodne príspevkom ohľadne prijatých preddavkov, ale stále neviem, ako to urobiť, aby to bolo správne z účtovného aj daňového hľadiska.