vladan
06.07.04,15:09
zdravím všetkých diskutujúcich, dovoľujem si Vás požiadať o radu, čo sa týka vojakov, teda ZVS (základná vojenská služba):
- môj konkrétny prípad spočíva v tom, že dňa 22.6.2004 náš zamestnanec odišiel slúžiť vlasti (je to údajne!)
- dnes je 6.7.2004 a ja od neho nemám žiadny doklad, že na tú vojenčinu išiel
- viem, že mojou povinnosťou je odhlásiť ho zo Zdravotnej poisťovne, zo Sociálnej poisťovne (dôvod - prerušenie poistenia), ale zatiaľ tak postupovať nemôžem, lebo nemám nijaký hodnoverný doklad, že na tú vojenčinu fakt nastúpil
- zamestnanec má u nás uzatvorenú zmluvu na dobu neurčitú, ale rozmýšľam, či náhodou neporušil nejaký § zákonníka práce, keďže zamestnávateľa adekvátne neinformoval a nepredložil doklady, že na ZVS nastupuje.
Môžem sa odvolať na nejaké porušenie zákonníka práce, alebo sa mám zahrať na stopovacieho psa a vyhľadať ho, že kde v republike na tej vojne je???
Prosím, ak máte s týmto skúsenosť, poraďte mi, aké kroky mám urobiť? Ďakujem
Aňa
06.07.04,14:04
Neviem ako je to v novom ZP, ale po starom keď sa neohlásil na pracovisku do 3 dní, tak porušil pracovnú disciplínu. Ja by som priamo zavolala na soc.poisťovňu, nech poradia ako v tomto prípade postupovať. Ale keď má absenciu, tak sa mi zdá, že ho treba odhlásiť.
Veva
06.07.04,17:16
V prvom rade ak máte len znalosť ,že pracovník oznámil ,že mal doklad na nástup na ZVS ,nemôžte ho odhlásiť z poistného pomeru.Ak Vám trochu možnosti dovoľujú tak sa dožadovať informácií príbuzných./Prečo sa pýtať soc.poisť.? vy si musíte vyriešiť problém dochádzky./
Zuzka
06.07.04,18:28
Treba ho listom vyzvať, aby oznámil, prečo nenastúpil do práce, najlepšie doporučene alebo s doručenkou. Vladan, niekedy sme naozaj "stopovacími psami" to si naozaj vystihla :).
Peťo
07.07.04,05:43
Dodkladom o tom ,že mal zamestnanec nastúpiť na ZVS je povolavací rozkaz od prislušnej vojenskej správy, kde sú uvedené údaje tykajúce sa ZVS , teda aj dátum nástupu. Pokiaľ vám ho zamestnanec nepredložil, ani žiadosť o zaplatenie náhrady mzdy v sume jeho priem.zárobku za prvé dva týždne tejto služby /§139 ods.4 ZP/ a vy naisto neviete o príčine jeho neprítomnosti v práci , alebo objektívneho dôvodu nenastupenia na ZVS, postupujte ako pri neospravedlnenej neprítomnosti v práci / keby ste chceli byť priliš iniciatívní , skontaktujte sa z prislušnou vojenskou správou/. Pekný deň.
vladan
07.07.04,09:27
veď o to ide, aj ked som iniciatívna, netuším v ktorom meste je na vojne!!! A obvolávať celú republiku sa mi fakt nechce. Ešte sa skúšam spojiť s jeho rodičmi a volám na jeho mobil, ale márne. Keďže to oznámil len ústne, nemám istotu, že ho naozaj povolali, pretože keď to oznámil, tak hneď na druhý deň neprišiel. Nemám skúsenosť, ale myslím, že vojenská správa to oznamuje viac dní dopredu. Asi mi nič iné neostáva, len skúšať spojiť sa s ním. Píšem mu list, v ktorom ho žiadam o písomné stanovisko, resp. predloženie nejakých dokladov, ale keďže (údajne) je na vojne, tak prvý mesiac ho domov nepustia. Z toho mi vyplýva, že až po mesiaci dostanem nejakú odpoveď, ale čo s odhlásením zo zdravotnej a sociálnej poisťovne? Poradí mi niekto? Ďakujem
Katka29
07.07.04,10:22
Súhlasím s názorom, ktorý uviedol Peťo. Ja by som sa na Vašom mieste čo najskôr skontaktovala s vojenskou správou. Nemám skúsenosti, ale skúsila by som ich požiadať o písomné potvrdenie, že zamestnanec dostal povolací rozkaz. Ak by som dostala negatívne stanovisko, zrejme by som to riešila v zmysle ustanovení § 68, ods. 1, písm. b) ZP (neospravedlnená absencia).
vladan
14.07.04,07:01
tak sa znova hlásim s aktuálnym problémom - ten prvý príspevok má pokračovanie:
1. dostala som potvrdenie z vojenskej správy, že môj zamestnanec fakt išiel na vojnu, ktorú vykonáva od 1.7.2004
2. toto potvrdenie som obdržala 13.7.2004 a idem voliť nejaký spôsob ošetrenie tohto prípadu ...
3. nahlásim zdravotnej poisťovni, že zamestnanec je na ZVS - preruším poistenie - urobím to na hromadnom oznámení o poistencoch
4. nahlásim Sociálnej poisťovni, že zamestnanec je na ZVS - preruším poistenie - urobím to na registračnom liste FO (prerušenie)
5. prečítala som si § 139 zákonníka práce (aspoň 5x), ale nastal problém!!!

Dotyčný zamestnanec odišiel z práce 23.6.2004 (odpracoval 5 hodín) a už sa do konca júna (a ani potom) sa v práci neukázal. Čiže má absenciu za 23.6. - 30.6.2004 (celkovo 43 hodín). Výplatu som mu urobila aj s touto absenciou (zatiaľ som mu nevyplatila), ale neviem čo s tými náhradami mzdy podľa § 139 ZP? Takže potrebovala by som poradiť v týchto problémoch:
1. prerušiť poistenie v Sociálnej poisťovni od 23.6.2004 a následne od 1.7.2004 (keď začal vykonávať ZVS)? - akým spôsobom - dva registračné listy FO, alebo ako???
2. krátiť mu náhradu mzdy podľa § 139 ods. 5??? - mne to vychádza tak, že mu nemusím vyplatiť náhradu mzdu podľa ods. 4 vôbec!!!
3. zamestnanec mi nepredložil žiadny doklad (okrem mňa vyžiadaného potvrdenia), čiže nemám ten papier, kde by som mu musela vypočítať náhradu mzdy za tie prvé dva týždne výkonu ZVS - neviem, či to má má nejako špeciálne požiadať o to vyplatenie, alebo predložením dokladu to musím urobiť? Alebo mi to priamo vyplýva zo zákonníka práce?
4. majiteľ spoločnosti sa vyjadril, že mu nemám vyplatiť mzdu (za jún 2004), ale ja si myslím, že mu ju vyplatiť musím!
5. ako je to s dovolenkou tohto vojaka. Ak mi odišiel na ZVS od 1.7.2004, tak ten zvyšok, na ktorý má nárok do konca roka 2004 nejak prepadne, alebo si ju bude môcť vybrať po skončení ZVS?

Viem, trošku veľa otázok naraz, ale keď budete mať trošku času, prosím venujte ho tejto mojej problematike. vopred ďakujem. Pozdravuje vás rozčarovaná vladan.
Jozef Mihál
14.07.04,07:38
Ad 1.
Ja by som prerušil na dvakrát, lebo sú to dve samostatné udalosti. Aby ste nemali poťahovačky so S.P. aj keď vo výsledku je to jedno.
Aňa
14.07.04,07:53
Prikláňam sa aj ja k názoru p.Mihála. Pokiaľ má absenciu, tak by sa mu mala dovolenka krátiť podľa zákonníka práce. A §139, odst.5 sedí, takže keď to tak vychádza, postupovala by som podľa Vášho názoru, nevyplatiť žiadnu mzdu.
vladan
14.07.04,08:15
prepáčte, že som bola nedočkavá a volala na sociálnu poisťovňu, a tak som zistila k mojej otázke k bodu 1. - preruším poistenie čo sa týka absencie, ale ak je zamestnanec na ZVS, tak im to netreba oznamovať!!! Tak teraz neviem, či tam ešte majú chaos, alebo v zákone o sociálnom poistení, to fakt nie je príčina na prerušenie poistenia???
Pre Aňa:
- "postupovala by som podľa Vášho názoru, nevyplatiť žiadnu mzdu" - to myslíte tú náhradu mzdy za tie prvé dva týždne výkonu ZVS?
Aňa
14.07.04,09:05
prepáčte, že som bola nedočkavá a volala na sociálnu poisťovňu, a tak som zistila k mojej otázke k bodu 1. - preruším poistenie čo sa týka absencie, ale ak je zamestnanec na ZVS, tak im to netreba oznamovať!!! Tak teraz neviem, či tam ešte majú chaos, alebo v zákone o sociálnom poistení, to fakt nie je príčina na prerušenie poistenia???
Pre Aňa:
- "postupovala by som podľa Vášho názoru, nevyplatiť žiadnu mzdu" - to myslíte tú náhradu mzdy za tie prvé dva týždne výkonu ZVS?Ano, mal tam aj tú absenciu, takže keď to budete krátiť tak len vy podľa výpočtov budete vidieť či vôbec niečo dostane.
Ervin
14.07.04,09:07
hlavne...pokoj....treba vychadzat aj z ust. ZP § 144 ods. 1, § 144 ods. 2 ZP, § 38 ZP

ak nepreukazal prekazku v praci porusil pracovnu disciplinu (len ústne zakričať idem na vojnu určite nepostačuje)
Doručovať postačí doporučene s doručenkou a poznámkou do vlastných rúk na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je zamestnávateľovi známa. Písomnosť je doručená i vtedy, ak jej doručenie zamestnanec zmaril (tým že neoznámil novú adresu na ktorej sa zdržuje), a to okamihom jej vrátenia ako nedoručiteľnej odosielajúcemu.
vladan
14.07.04,09:23
pre Ervin:
- zamestnanec má uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú
- obávam sa toho, že keby som teraz posielala výpoveď, že ma môže napadnúť na súde, že som vedela (mám potvrdenie z vojenskej správy), že je v tom čase na vojne a ja mu posielam výpoveď, ktorú si nemôže prevziať (lebo prvý mesiac sú nováčikovia držaní v kasárňach)
- som zamestnávateľ, ktorý nemá kolektívnu zmluvu, nemá zástupcu zamestnancov
- čítam § 64 ods 1b - a neviem či ho môžem prepustiť!!!
Ervin
14.07.04,09:55
povinnost preukazat prekazku v praci ma zamestnanec....podla mna tam k k menej zavaznemu poruseniu p. discipliny doslo. je na Vas ako ho vyhodnotite (to zavisi od okolnosti....co bol upozorneny v posldenych siestich mesiacoch a pod...)
Ak u Vas neposobia zastupcovia zamestnancov, povinnosti zamestnavatela k nim nemozte logicky plnit a prislusne ust. ZP sa neaplikuju.
Kolektivna zmluva je trosku ina kategoria. Jednoducho je to produkt kolektivneho vyjednavania s odbormi resp. odborovym organom. Ak by ste teoreticky nemali odbory, ale zamestnanecku radu alebo dovernika mali by vsetky prava zastupcov zamestnancov, okrem prava kolektivne vyjednavat. Cize povinnost prerokovat vypoved by ste mohli mat aj vtedy, ak by u Vas neposobili odbory, ani by ste nemali kolektivnu zmluvu, ale posobila by u Vas zamestnanecka rada alebo dovernik.Je tam jedna vynimk podla § 233 ods. 4 kedy by predchadzajuca veta neplatila.....inac....najmenej zrozumitelna cast ZP tato 10 :-)
Jozef Mihál
14.07.04,10:00
Ad vladan - vojenská služba nie je prerušením...
Veru je to tak, aj ja som v rýchlosti reagoval nesprávne, ospravedlňte ma.
Vojenská služba je vylúčiteľná doba podľa § 140 zákona o soc.poistení a tá sa nenahlasuje ako prerušenie. Čiže je to jasné - ako prerušenie nahlasujete len tú jeho absenciu.
vladan
14.07.04,10:15
pre Ervina:
- nemám nič čo sa týka zastupovania zamestnancov (dôverník, rada a pod.) - čiže nemôžem uplatniť okamžité skončenie PP, lebo to nemám s kým odsúhlasiť (prerokovať),
- zamestnanec nebol upozornený v posledných 6tich mesiacoch - čiže nemám sa o čo oprieť,
- keďže teraz už je vo výkone ZVS, tak ako zamestnávateľ mám zákaz výpovede (podľa mňa)
- čiže mám ho aj naďalej v evidencii, odhlásim zo ZP a budem mu krátiť náhradu príjmu
K tej náhrade príjmu sa vrátim o pár minút... musím si odskočiť... :-)))
zatiaľ ďakujem za odpovede. Pekný deň a dobrú chuť.
vladan
14.07.04,10:39
takže k tomu kráteniu náhrady mzdy podľa § 139 ods. 5 ZP:
1. citujem z odstavca 5: "za každú zmenu (pracovný deň) alebo jej prevažnú časť, ktorú zamestnanec neospravedlnene zamešká počas štyroch týždňov bezprostredne predchádzajúcich nástupu základnej služby, ...., zamestnávateľ môže skrátiť náhradu mzdy za jeden deň až tri dni. ... ešte to pokračuje, ale to nie je podstatné
- nerozumiem tomu: môžem mu skrátiť náhradu mzdy za jeden deň absencie až o 3 dni náhrady príjmu, alebo to mám chápať tak, že z tých dvoch týždňov (čo je 10 pracovných dní za ktoré mu poskytujem náhradu príjmu) mu môžem krátiť najviac 3 dni.
Podotýkam, že zamestnanec má absenciu 43 hodín, čo je 5 dní a 3 hod. - tak podľa mňa mu môžem skrátiť náhradu príjmu na nulu. Ako som to vypočítala: 5 dní x 3 dni = 15 dní (čo je podstatne viac ako 10 dní), takže mu nedám žiadnu náhradu príjmu.
či to je blbosť?

chápem správne § 139 ods. 4, že dva týždne je 10 pracovných dní, alebo je to 14 dní aj so sobotou a nedeľou - a aj za sviatky mu mám platiť náhradu príjmu???
Ervin
14.07.04,10:54
pre vladan

asi sme si nerozumeli....
-ked nemate zastupcov zamestnancov (odborova org, zast. odb. organom, zamestnanecku radu al. dovernika).....nie je to s kym prerokovat a preto tato povinnost odpada....to je na 100%, potom by ste nemohli dat vypoved ziadnemu zo zamestnancov pre porusenie prac. discipliny
- z ochrannej doby pri vypovedi je tam vynimka.....§ 64 ods. 3 pism c) ZP
vladan
14.07.04,11:48
Pre Ervin:
aha!
- takže výpoveď by som mohla dať - ak to nemám s kým prerokovať, rozhodnem sa ako zamestnávateľ sám,
- keďže nebol tento zamestnanec v posledných 6tich mesiacov upozornený, tak mu výpoveď nemôžem dať.
Čiže ak ukončíme túto debatu ohľadom výpovede zamestnancovi - tak mu (v mojom konkrétnom prípade) - výpoveď nemôžem dať. Môžme to takto ukončiť, Ervin?
Ervin
14.07.04,12:29
nemozete. ak nebol upozorneny nemozete. je to porusenie p discip. urcite by som ho upozornil, pisomne a dorucil to na jeho voj. utvar. na okamzite skoncenie taketo porusenie podla mojho nazoru nestaci. sud by to mohol zneplatnit. ak porusil povinnost a vznikla zamestnavatelovi skoda, moze ju voci nemu uplatnit podla ust ZP o zodp. za skodu...... :-) to su asi vsetky moznosti z pohladu prac. prava....na odvody a dane nie som expert takze thats all.:-)
vladan
14.07.04,12:45
ok, fajn. Ervin ďakujem za názor odborníka na právo.
Takže čiastkovo túto tému končím a dávam do pozornosti ďalšie body témy:
1. moje spomínané krátenie náhrady príjmu za prvé dva týždne ZVS
2. či mám poslúchnuť príkaz majiteľa a mzdu mu nevyplatiť (asi to nie je správne, veď za odpracované dni má nárok na mzdu)
3. čo so zostávajúcou dovolenkou zamestnanca, ktorý od 1.7.2004 vykonáva ZVS? Ostáva mu do ďalšieho obdobia po ukončení ZVS alebo mu prepadne???

Prosím, ak máte praktické skúsenosti s týmto prípadom, tak mi prosím pomôžte. Ďakujem a prajem pekný deň.
vladan
14.07.04,13:24
pre p. Mihála:
- ten môj nešťastný zamestnanec na ZVS!!! Nedá mi to a teraz pozerám na registračný list FO, kde hneď hore na pravej strane je kolonka: FO, za ktorú platí štát, potom tam sú ... typ. V poučení na druhej strane mám k tomu napísané: uveďte jedno z čísel:
1 - občan vykonávajúci základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu v rámci vojenskej služby,
2 - ...
3 - ...
Tak teraz nechápem. Nemám to náhodou oznámiť SP formou nie prerušenia ale zmeny??? alebo to zas zle chápem?

... po 10 minútach som na to prišla ... je to pre typ č. 1, ak sa chcú dobrovoľne poistiť, však???
Aňa
14.07.04,13:36
Dovolenku by som mu preplatila, pokiaľ ju nestihol vyčerpať a nevráti sa do konca roku a nebudete ju krátiť vzhľadom na absenciu.
vladan
14.07.04,13:42
... mne sa to nezdá vzhľadom k tomu, že zamestnanec je na ZVS, nevykonáva pre mňa žiadnu činnosť. Patrí mu ten zostatok dovolenky??? (napr. neberiem do úvahy to, že mal absenciu a dovolenku nekrátim)
neexistuje v zákonníku práce nejaký § na tento prípad dovolenky pre zamestnanca, ktorý vykonáva ZVS?
Nemôže sa to porovnať s mamičkou, ktorá ide na materskú dovolenku? Aj v tomto prípade, neviem ako sa postupuje, takže prijmem všetky názory na problematiku "dovolenka po nástupe do ZVS". Pekný deň
Veva
14.07.04,15:03
Ak je zamestankyňa na MD táto doba sa zaratáva ako odpracovaná a za túto dobu má nárok na RD. § 109 ZP krátenie RD - aj ZVS.
Chcela by som jednu poznámku Vladam prečo chcete tak trestať mladého zamestnanca ,že hneď výpoveď a bla bla ......... keď vy aj my čo tu píšeme máme ešte veľa veľa vecí ,ktoré si musíme doštudovať dozvedieť sa od toho druhého
neviem ,ale musela som túto poznámku napísať. Veď toho mladého človeka ,kto informoval čo má zamestnávateľovi dokladovať a čo mu z toho vyplýva .Sama ste zistili,že pri nástupe na ZVS vášho zamestnanca koľko musíte vy ako personalista ,účtovníčka ovládať. Áno nesúhlasím , aby sa tak choval ,že nenastúpi do práce ,ale dalo sa to riešiť aj neplateným volnom.
vladan
15.07.04,05:38
ďakujem za radu Veva.
Ja viem, že z vášho pohľadu som trošku nespravodlivá, ale v tejto mojej téme som nemohla opísať správanie tohto "mladého" zamestnanca. Neviem, či máte skúsenosti s týmito mladíkmi, ale oni si myslia, že zamestnanie je holubník!!! "nerada" uzatváram pracovný pomer s takýmito mladíkmi, lebo sú strašne nezodpovední. Pristupujú k práci dosť lajdácky, vôbec neoznamujú neprítomnosť v práci, chodia na "vyšetrenie", len aby sa mohli uliať z práce - to po tých rokoch viem rozoznať! Fakt sa snažím byť dobrou personalistkou, ale treba si zachovať odstup a netváriť sa ako "mamička", ktorá musí všetko pochopiť. Ja som sa už z takýchto prípadov poučila a naučila, že ak chcete disciplínu zamestnancov, musíte byť prísna. Snažím sa maximálne výjsť v ústrety, ale vždy sa to nedá.
Nebojte sa, hneď ako nastal problém nebolo jediné riešenie dať mu výpoveď. A pravdu povediac ako personalistka hájim záujmy zamestnancov a na výpoveď sa chytil skôr majiteľ firmy ako ja. Takže za mojimi otázkami nehľadajte pomstu ale skôr povinnosť vykonávať pokyny zamestnávateľa.
Prajem pekný deň
vladan
15.07.04,05:41
ešte pre Veva a ostatných témy znaných:
nepozerali ste sa náhodou na môj výpočet krátenia náhrady príjmu za prvé dva týždne výkonu ZVS? Neviem, či som to dobre pochopila.
A čo k nevyplateniu mzdy? Môžem mu mzdu za 06-2004 nevyplatiť "zatiaľ"?
Ďakujem za názory.
Jozef Mihál
15.07.04,07:05
pre p. Mihála:
- ten môj nešťastný zamestnanec na ZVS!!! Nedá mi to a teraz pozerám na registračný list FO, kde hneď hore na pravej strane je kolonka: FO, za ktorú platí štát, potom tam sú ... typ. V poučení na druhej strane mám k tomu napísané: uveďte jedno z čísel:
1 - občan vykonávajúci základnú službu, náhradnú službu alebo zdokonaľovaciu službu v rámci vojenskej služby,
2 - ...
3 - ...
Tak teraz nechápem. Nemám to náhodou oznámiť SP formou nie prerušenia ale zmeny??? alebo to zas zle chápem?

... po 10 minútach som na to prišla ... je to pre typ č. 1, ak sa chcú dobrovoľne poistiť, však???Vladan, nie.
Pozrite si lepšie vysvetlivky na opačnej strane Reg.listu...
Horeuvedené kódy sa vyplňujú do poľa "FO za ktorú platí poistné štát".
Takže túto kolonku použije "štát" keď za "svojho poistenca" robí registráciu, nie je to problém zamestnávateľa.
Štát vo Vašom prípade je príslušná vojenská správa. Ona tomu nešťastníkovi vyplní Registračný list a posiela ho do S.P.

P.S. Chudák chlapec bude polroka v zelenom brániť vlasť, internet v obmedzenej miere alebo žiaden, ženy a pivo detto, a Vy o ňom tak škaredo...
vladan
15.07.04,07:24
ja viem...
ale keď to je pravda??? čo mám mojich drahých priateľov na porade klamať??? hovorím, len veci z praxe, čo si myslím, že sem-tam môže niekomu pomôcť, nie? Pekný deň
Jozef Mihál
15.07.04,09:17
Chcem sa vrátiť k niektorým myslím neukončeným problémom tejto témy.

I. Dovolenka - za dobu ZVS sa dovolenka kráti, § 109 odsek 1 ZP

II. Nevyčerpaná dovolenka - ak si dovolenku tohto roka nevyčerpal, prenáša sa zostatok do budúceho roka, musí ju vyčerpať do konca budúceho roka, inak prepadne, § 113 odsek 2. Preplatiť nemožno, § 116 odsek 2.

III. Náhrada mzdy podľa § 139 odsek 4.
Podľa môjho názoru sa v odseku 4 uvádzajú 2 kalendárne týždne. Teda má nárok na náhradu mzdy vo výške priemerného zárobku za prvé dva týždne ZVS. Zoberiete kalendár a pozriete, koľko platených dní by mal v čase od 1.7. do 14.7. vrátane - pravdepodobne to bude 9 pracovných dní a jeden sviatok. Takže za týchto 10 dní je náhrada mzdy vo výške priemer.zárobku.

IV. Krátenie náhrady mzdy - odsek 5 je napísaný dobre chaoticky "...skrátiť náhradu mzdy za jeden deň až tri dni...". Ja tomu rozumiem tak, že za každý deň absencie možno krátiť počet dní s náhradou o jeden až tri dni. Čiže pri 5 dňoch jeho absencie môžete krátiť náhradu o 5 až 15 dní. Výsledkom bude, že náhradu dostane namiesto za 10 dní len za 5 dní, alebo ju nedostane vôbec.
vladan
15.07.04,09:41
jooooj, fajne, utvrdili ste ma v mojich názoroch, takže:
I. dovolenku som mu podľa § 109 krátila - zostala mu nula, nič!!!
II. už je bezpredmetná - po mojom krátení
III. 2 týždne = 10 pracovných dní! súhlas!!!
IV. náhradu nedostane vôbec!

V. tú mzdu za 06-2004 by som mu mala vyplatiť, alebo (na želanie majiteľa) nie? Čo na to názor právnika, Ervin?

Ešte jedna vec k § 139 ods. 1 a 2. Chcela som tie dva dni preplatiť (1 deň návšteva vojenskej správy, 1 deň vybavenie osobných vecí), ale keďže sa neunúval mi to nejak oznámiť (a možno tie dva dni len ležal doma), a do 13.7.2004 som nevedela, či je na vojne, tak mu to nepreplatím. Čo vy nato?
Ináč idem písať doporučený list tomu nešťastníkovi, aby som ho oboznámila, že čo a jak a prečo. Myslíte, že ho mám adresovať domov alebo na útvar, kde práve vykonáva ZVS? A ak na útvar, tak ako zistím adresu, mám len číslo útvaru a mesto. Ďakujem za rady všetkým zainteresovaným do tejto témy. Pekný deň
Ervin
15.07.04,10:27
mzdu vyplatit zrejme treba, nenachadzam dovod (neviem ako ostatni) pre nevyplatenie.

list na dorucenku by som zaslal na utvar, nakolko tato adresa ja Vam posledna znama tak ako hovori § 38 ZP
Zuzka
18.07.04,11:46
K téme prikladám článok zo Sme
http://www.sme.sk/clanok-1681823.html