kajab
22.01.09,08:11
Mám uzatvorenú pracovnú zmluvu vo firme. Tento rok pôjdem na materskú. Počas materskej a tiež rodičovskej dovolenky budem mať uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti v tej istej firme. Aké odvody sa budú platiť? Ja si myslím, že ja by som nemala žiadne. Len zamestnávateľ úrazové a garančné poistenie. Ďakujem
Tweety
22.01.09,07:13
Mám uzatvorenú pracovnú zmluvu vo firme. Tento rok pôjdem na materskú. Počas materskej a tiež rodičovskej dovolenky budem mať uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti v tej istej firme. Aké odvody sa budú platiť? Ja si myslím, že ja by som nemala žiadne. Len zamestnávateľ úrazové a garančné poistenie. Ďakujem
Ty nebudeš žiadne, iba zamestnáv. do SP G a ÚP.
janasl
30.01.09,11:41
Ako je to naozaj s prácou na dohodu o PČ (resp. DoVP) počas materskej t.j. prvých 28 týždňov od narodenia dieťaťa? Viem,že je tu strašne veľa o tom popísané, ale v niektorých príspevkoch sa píše, že sa može na dohodu (nie na PP) bez obmedzení pracovať a o materskú neprídem a v niektorých sa píše, že počas materskej nie, že pracovať na dohodu sa môže až od poberania rodič.príspevku. Viete niekto zaujať definitívne stanovisko? Ď.
KvetkaK
11.08.09,07:33
Ahojte poraďáci, chcela by som sa poradiť v jednej veci. Som momentálne na materskej dovolenke a vo firme zatiaľ budem popri materskej pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Ak mám v pracovnej zmluve vedenie účtovníctva, nemôžem si dať ten istý druh práce aj do dohody, že? Ako to potom vyriešiť, keď budem naďalej účtovať ja?
Ďakujem za každý názor a radu.
Tweety
11.08.09,07:46
Ahojte poraďáci, chcela by som sa poradiť v jednej veci. Som momentálne na materskej dovolenke a vo firme zatiaľ budem popri materskej pracovať na dohodu o pracovnej činnosti. Ak mám v pracovnej zmluve vedenie účtovníctva, nemôžem si dať ten istý druh práce aj do dohody, že? Áno, správne, nemôžeš. Ako to potom vyriešiť, keď budem naďalej účtovať ja? Skús popremýšľať nad tým, čo by mohlo prísť do úvahy.
Ďakujem za každý názor a radu.
Odpoveď v texte.
KvetkaK
11.08.09,07:51
Odpoveď v texte.
A čo by si mi poradila, akú si tam napísať činnosť? Mohla by som si tam dať niečo ako kontrola účtovných dokladov a vedenia účtovníctva?
Tweety
11.08.09,07:54
A čo by si mi poradila, akú si tam napísať činnosť? Mohla by som si tam dať niečo ako kontrola účtovných dokladov a vedenia účtovníctva?
Teoreticky nebudeš dostávať mzdy podľa PZ, ale odmenu za práacu na dohodu, takže tu by som až taký problém s tým, že je to rovnaká činnosť nevidela. Ale to je len môj pohľad na vec.
KvetkaK
11.08.09,07:57
Teoreticky nebudeš dostávať mzdy podľa PZ, ale odmenu za práacu na dohodu, takže tu by som až taký problém s tým, že je to rovnaká činnosť nevidela. Ale to je len môj pohľad na vec.
Hmm veď aj ja som si to myslela, len aby to niekedy niekto náhodou nenapadol :rolleyes:. Takže podľa Teba si tam kľudne môžem dať vedenie účtovníctva?
A ďakujem za ochotu a Tvoje cenné rady.
Tweety
11.08.09,08:01
Hmm veď aj ja som si to myslela, len aby to niekedy niekto náhodou nenapadol :rolleyes:. Takže podľa Teba si tam kľudne môžem dať vedenie účtovníctva?
A ďakujem za ochotu a Tvoje cenné rady.
Ja by som to takto urobila, tá podmienka je len vtedy, keď je súbeh aj práca podľa PZ, aj na dohodu. A ty budeš mať len dohodu.
KvetkaK
11.08.09,08:04
Ja by som to takto urobila, tá podmienka je len vtedy, keď je súbeh aj práca podľa PZ, aj na dohodu. A ty budeš mať len dohodu.
Ďakujem Ti veľmi pekne.
jkiska
11.08.09,10:04
Dobry den,

mam par otazok ohladne kombinacie dohody o pracovnej cinnosti a poberania rodicovskeho prispevku.

Dna 15.8.2009 mi konci poberanie materskej. Rada by som podala na UPSVAR ziadost o rodicovsky prispevok, je mozne uzavriet s mojim zamestnavatelom, u ktoreho pracujem uz 5 rokov, dohodu o pracovnej cinnosti? (ktora je obmedzena na 10 hod. tyzdenne, bez obmedzenia vysky prijmu) a Zamestanavatel v tom pripade za mna plati len urazove a garancne poistnie. vo vyskach 0,8 % a 0,25%. Napln prace pri tejto dohode musi byt ina ako pri normalnom pracovnom pomere? Ako je to s rocnym zuctovanim dane, a rocnym zuctovanim zdravotneho poistenia, ako je to ak moj prijem by preshoval minimalnu mzdu ? budu tak nedoplatky, ak ano ako si ich poratam by predpokladanom prijme.

A dalsia otazka ak budem poberat rodicovsky prispevok, tak dochodkove poistenie a prispevok na starobne dochodkove sporenie, kedze som sa rozhodla byt zucastnena na starobnom dochodkovom sporeni aj pocas materskej dovolenky za mna dalej plati stat ? do doby riadnej starostlivosti o dieta tj. do dovrsenia 3 rokov mojho syna? Ako je to so zdravotnym poistenim to asi tiez plati stat, vsak?

Dieta nedavam do ziadneho statom dotovaneho zariadenia, predpokladam, ze budme s nim doma a mat home office. skuste mi prosim danu problematiku ozrejmit.

Dakujem velmi pekne za skoru odpoved, janka
majoneza
12.08.09,19:54
Nie som expert, ale ostatni neodpovedali. Co sa tyka otazkok, ktore som vymazal, vsetko je v poriadku/ako ste predpokladali.




Napln prace pri tejto dohode musi byt ina ako pri normalnom pracovnom pomere? Nie som si isty ale inde v tejto teme niekto pise ze nie Ako je to s rocnym zuctovanim dane Mas nezdanitelnu ciastku, moze pre Vas spravit zamestnavatel RZD, kedze sme v auguste, pokial Vas prijem nebude velmi vysoky vrati sa ti cela dan za 2009, a rocnym zuctovanim zdravotneho poistenia, ako je to ak moj prijem by preshoval minimalnu mzdu ? Nie som si isty ale myslim si ze este budete osobou, za ktore plati stat tak nemusite podavat RZZP, mozno niekto ma opravi budu tak nedoplatky, ak ano ako si ich poratam by predpokladanom prijme. Ak ano, tak 14 percent z hrubej mzdy, ale myslim si, ze nemusite platit.

A dalsia otazka ak budem poberat rodicovsky prispevok, tak dochodkove poistenie a prispevok na starobne dochodkove sporenie, kedze som sa rozhodla byt zucastnena na starobnom dochodkovom sporeni aj pocas materskej dovolenky za mna dalej plati stat ? do doby riadnej starostlivosti o dieta tj. do dovrsenia 3 rokov mojho syna? Neviem Ako je to so zdravotnym poistenim to asi tiez plati stat, vsak? Myslim si , ze ano.
Jozef Mihál
12.08.09,20:06
Ja by som to takto urobila, tá podmienka je len vtedy, keď je súbeh aj práca podľa PZ, aj na dohodu. A ty budeš mať len dohodu.

Z reakcií zadávateľky sa mi javí, že v jednej a tej istej firme bude mať PZ (a z nej bude na materskej) a súčasne aj dohodu, ak je to tak, treba si dať pozor na predmet činnosti na dohodu.
Jozef Mihál
12.08.09,20:14
Ad jkiska

mam par otazok ohladne kombinacie dohody o pracovnej cinnosti a poberania rodicovskeho prispevku.

Dna 15.8.2009 mi konci poberanie materskej. Rada by som podala na UPSVAR ziadost o rodicovsky prispevok, je mozne uzavriet s mojim zamestnavatelom, u ktoreho pracujem uz 5 rokov, dohodu o pracovnej cinnosti? (ktora je obmedzena na 10 hod. tyzdenne, bez obmedzenia vysky prijmu) a Zamestanavatel v tom pripade za mna plati len urazove a garancne poistnie. vo vyskach 0,8 % a 0,25%.

Oprava, chybná veta:

Pokojne to môžete urobiť, zakázané to nie je ale potom nebudete mať nárok na rodičovský príspevok ale len na príspevok na starostlivosť na dieťa.

Správne je:

Pokojne to môžete urobiť, zakázané to nie je, budete mať nárok na rodičovský príspevok.

Viac čítajte tu:

http://www.porada.sk/t117284-rodicovsky-prispevok-a-prispevok-na-starostlivost-o-dieta.html

Napln prace pri tejto dohode musi byt ina ako pri normalnom pracovnom pomere?

Je to u toho istého zamestnávateľa, takže náplň práce musí byť iná.

Ako je to s rocnym zuctovanim dane, a rocnym zuctovanim zdravotneho poistenia, ako je to ak moj prijem by preshoval minimalnu mzdu ? budu tak nedoplatky, ak ano ako si ich poratam by predpokladanom prijme.


RZD Vám urobí zamestnávateľ s tým, že máte samozrejme nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti na daňovníka atď. Čiže už pri výpočte mesačných preddavkov na daň za uplatní nezdaniteľná časť. Je to to isté, ako pri výpočte dane pri príjme na pracovnú zmluvu.

Príjem na dohodu poberaný popri existujúcej pracovnej zmluve sa pri ročnom zúčtovaní poistného na zdr. poistenie neberie do úvahy - akoby neexistoval.

A dalsia otazka ak budem poberat rodicovsky prispevok, tak dochodkove poistenie a prispevok na starobne dochodkove sporenie, kedze som sa rozhodla byt zucastnena na starobnom dochodkovom sporeni aj pocas materskej dovolenky za mna dalej plati stat ? do doby riadnej starostlivosti o dieta tj. do dovrsenia 3 rokov mojho syna? Ako je to so zdravotnym poistenim to asi tiez plati stat, vsak?

Áno, dôchodkové poistenie aj príspevok na starobné dôch. sporenie platí štát, ak si všetko poriadne vybavíte v Sociálnej poisťovni.

Zdravotné platí štát - to oznamuje do ZP zamestnávateľ, Vy to riešiť nemusíte.
jkiska
13.08.09,07:29
Velmi pekne dakujem panovi MIhalovi, a vsetkym ostatnym za odpovede, pomohli velmi. je to fakt super ak clovek si nevie poradit v zaplave tolkych veci a je stale je tu zopar dobrych dusi, ktore pomohaju. DAKUJEM.
KvetkaK
14.08.09,12:58
Z reakcií zadávateľky sa mi javí, že v jednej a tej istej firme bude mať PZ (a z nej bude na materskej) a súčasne aj dohodu, ak je to tak, treba si dať pozor na predmet činnosti na dohodu.
Je to tak ako píšete pán Mihál. Tak ako by ste mi poradili to riešiť, keď budem stále viesť účtovníctvo aj popri materskej? Stačilo by to formulovať nejako tak ako som písala vyššie napr. kontrola účtovných dokladov a vedenia účtovníctva?
Ďakujem pekne za Váš názor.
KvetkaK
28.08.09,07:20
Skúšam posunúť....
brm
28.08.09,07:52
Ako je to naozaj s prácou na dohodu o PČ (resp. DoVP) počas materskej t.j. prvých 28 týždňov od narodenia dieťaťa? Viem,že je tu strašne veľa o tom popísané, ale v niektorých príspevkoch sa píše, že sa može na dohodu (nie na PP) bez obmedzení pracovať a o materskú neprídem a v niektorých sa píše, že počas materskej nie, že pracovať na dohodu sa môže až od poberania rodič.príspevku. Viete niekto zaujať definitívne stanovisko? Ď.
materská je nemocenská dávka, vtedy nesmieš mať príjem zo závislej činnosti...rodičák je štátna dávka, tam už dohodu môžeš mať
KvetkaK
31.08.09,10:03
Je to tak ako píšete pán Mihál. Tak ako by ste mi poradili to riešiť, keď budem stále viesť účtovníctvo aj popri materskej? Stačilo by to formulovať nejako tak ako som písala vyššie napr. kontrola účtovných dokladov a vedenia účtovníctva?
Ďakujem pekne za Váš názor.

Skúšam ešte posunúť. Nevie mi niekto poradiť ako to vyriešiť, aby s tým nebol problém?
klauduska
21.09.09,12:18
RE: jkiska:
Trošku ma zaráža vyššie uvedený príspevok o tom, že príde o rodičovský príspevok, lebo podľa mojich dostupných informácií to možné je...Teda aspoň podľa toho,čo som sa dočítala ne nete...Tak neviem,vie to ešte niekto ozrejmiť a povedať naisto???
brčko
21.09.09,18:39
Tiež som sa nad tým pozastavila. Možno p.Mihál prehliadol, že ide o dohodu a nie o prácu na prac.pomer. Lebo ak sa počas vykonávania práce na dohodu stará o dieťa napr. druhý rodič alebo iná fyzická osoba nie na živnosť, tak nárok na rodič.príspevok ostáva.

jkiska,
dúfam, že si si podala prihlášku na SP najneskôr v prvý den čerpania rodič.dovolenky aj zo všetkými prílohami, vrátane oznámenia sporitela o účasti na dôch.sporeníč časť B.
Jozef Mihál
21.09.09,20:21
Tiež som sa nad tým pozastavila. Možno p.Mihál prehliadol, že ide o dohodu a nie o prácu na prac.pomer. Lebo ak sa počas vykonávania práce stará o dieťa napr. druhý rodič alebo iná fyzická osoba nie na živnosť, tak nárok na rodič.príspevok ostáva.


Áno, v odpovedi vyššie som urobil chybu, opravil som príslušný text a dúfam že to nikoho neuviedlo do omylu, ospravedlňte ma prosím.
horalecka
25.09.09,17:19
Dobry den,

prosim Vas mohli by ste mi poradit.

Som na rodicovskej dovolenke a dostala som prilezitost ucit 4.5 hodiny tyzdenne, problem je ale v tom,ze su to dve rozdielne agentury, takze budem mat dve dohody. Pocas tychto 4.5 hodiny bude dceru opatrovat manzel.

moje otazocky su:
1. mozem uzatvorit dve dohody o pracovnej cinnosti?
2. mozem zamestnavatelov poziadat o nestrhavanie preddavku na dane, kedze zarobim 10euro na 60minut, je to sice dokopy viac ako 5000skk, ale rocne to vyjde menej ako ciastka ktoru uvadzaju ako odpocitatelnu?musim davat danove priznanie?
3. budem stale dostavat plny rodicovsky prispevok?
4. a ako to bude s rodicovskym prispevkom od januara 2010, co sa ma zvysit o cca 100eur na mesiac, budem ho nadalej dostavat aj ked budem pracovat tychto 4.5hodiny

velmi pekne dakujem za rady
vema
16.10.09,19:11
Máme pracovníčku prijatú na dohodu o pracovnej činnosti. Teraz v novembri ide na materskú dovolenku. Aké povinnosti okrem odhlásenia zo soc. poisťovne voči nej máme? ďakujem.
KATIE79
29.03.10,09:21
Dobry den, moze mi niekto napisat, na ktory § sa mam odvolat pri skutocnosti, ze si na danovnika uplatnim celu nezdanitelnu ciastku aj napriek tomu, ze som bola 6 mesiacov na MD a 6 mesiacov na RD?
Tweety
29.03.10,09:22
Dobry den, moze mi niekto napisat, na ktory § sa mam odvolat pri skutocnosti, ze si na danovnika uplatnim celu nezdanitelnu ciastku aj napriek tomu, ze som bola 6 mesiacov na MD a 6 mesiacov na RD?
§ 11.
31Jankal
19.05.10,04:38
Dobrý den, mám kamarátku, hovorí že je na materskej teda rodičovský príspevok, ale neviem či platený alebo neplatený, a chcela by ísť pracovať na 4 hod. a dieťa dáva do škôlky tiež na 4 hod. Môže ísť pracovať na DPC? Ale neviem či má platený alebo neplatený rodičovský príspevok. Je aj v tom rozdiel? Prosím poradte mi. Dakujem
31Jankal
19.05.10,08:32
Prosím poradte
31Jankal
20.05.10,04:25
Dobrý den, mám kamarátku, hovorí že je na materskej teda rodičovský príspevok, ale neviem či platený alebo neplatený, a chcela by ísť pracovať na 4 hod. a dieťa dáva do škôlky tiež na 4 hod. Môže ísť pracovať na DPC? Ale neviem či má platený alebo neplatený rodičovský príspevok. Je aj v tom rozdiel? Prosím poradte mi. Dakujem
Môžete mi poradiť ak viete?
Jozef Mihál
20.05.10,07:34
usiko
06.09.10,10:32
dobry den,

potrebovala by som poradit. Ak 17.9.2010 nastupujem na MD /bude to 6 tyzdnov pred terminom porodu/, mozem uzatvorit dohodu o vykonani prac. cinnosti uz dnes napriklad? Samozrejme v inej firme, nez som zamestnana, a na inu prac. cinnost, nez aku mam v pracovnej zmluve vo firme,kde pracujem. Ide o to, ci mozem pracovat na dohodu aj pocas tej celej doby 6 tyzdnov pred porodom a potom aj po dobu 6 tydnov po porode? alebo vtento cas MUSIM byt proste na PN, a nepracovat vobec, lebo je to nejak ochranna doba pre matku vo vysokom stadiu tehu a tesne po porode, kedy by pracovat nemala?
Pisala som na soc. poistovnu,ale oni s tym nic nemaju,podla nich jednoducho pocas celej doby MD mozem pracovat na dohodu, a zase ekonomka mi vravi, ze sa to v tomto obdobi 12 tyzdnov nesmie.....neviete o nejakomzakone, kde to je? alebo nema niekto prosim fundovanu odpoved? Ide mi o to, aby som nestratila narok na materske v plnej vyske, ako ho mam dostavat....

Dakujem velmi pekne.....
tibor1000
20.09.10,13:13
DObrý deň
prosím Vás,mamička ktorá je na materskej dovolenke,uzatvorí s novým zamestnávateľom Dohodu o vykonaní práce,má nárok na odpočitateľnú položku na daňovníka?
Teda by podpísala u zamestnávateľa vyhlásenie..
ďakujem
Tweety
20.09.10,13:15
DObrý deň
prosím Vás,mamička ktorá je na materskej dovolenke,uzatvorí s novým zamestnávateľom Dohodu o vykonaní práce,má nárok na odpočitateľnú položku na daňovníka?
Teda by podpísala u zamestnávateľa vyhlásenie..
ďakujem
Má.
tibor1000
20.09.10,13:17
Má.

ďakujem
veronikasad
20.09.10,14:56
DObrý deň
prosím Vás,mamička ktorá je na materskej dovolenke,uzatvorí s novým zamestnávateľom Dohodu o vykonaní práce,má nárok na odpočitateľnú položku na daňovníka?
Teda by podpísala u zamestnávateľa vyhlásenie..
ďakujem
Ak pracovný pomer u "starého" zamestnávatela trvá, musí u neho ukončiť uplatňovanie NČZD.
Vyhlásenie môže mať podpísané len pre jedného zamestnávatela.
janaanna
09.11.10,11:42
Ahojte, vela sa tu toho popisalo, ale zakonnik prace sa meni...A ja by som sa rada opytala - v polovici decembra idem na matersku dovolenku, ale s firmou, kde pracujem by som uzavrela dohodu o prac. cinnosti.
1. ake odvody, dane cakaju mna a zamestnavatela?
2. napln prace - musi byt ina ako v PZ?
3. mozem poziadat zamestnavatela o RZD?

dakujem
Tweety
09.11.10,11:44
Ahojte, vela sa tu toho popisalo, ale zakonnik prace sa meni...A ja by som sa rada opytala - v polovici decembra idem na matersku dovolenku, ale s firmou, kde pracujem by som uzavrela dohodu o prac. cinnosti.
1. ake odvody, dane cakaju mna a zamestnavatela? Teba žiadne, zamestnáv. len do SP G a ÚP.
2. napln prace - musi byt ina ako v PZ? Musí
3. mozem poziadat zamestnavatela o RZD? Áno

dakujem
V texte.
janaanna
09.11.10,11:50
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Kde sa da najst a dokladovat, ze napln prace musi byt ina?
Tweety
09.11.10,11:50
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Kde sa da najst a dokladovat, ze napln prace musi byt ina?
V ZP.
janaanna
09.11.10,11:55
to mi je jasne....a nejaky pragraf?
Tweety
09.11.10,12:20
to mi je jasne....a nejaky pragraf?
§ 223.
Jana Motyčková
09.11.10,12:54
Ahojte, vela sa tu toho popisalo, ale zakonnik prace sa meni...A ja by som sa rada opytala - v polovici decembra idem na matersku dovolenku, ale s firmou, kde pracujem by som uzavrela dohodu o prac. cinnosti.
1. ake odvody, dane cakaju mna a zamestnavatela?
2. napln prace - musi byt ina ako v PZ?
3. mozem poziadat zamestnavatela o RZD?

dakujem
Sleduj predpisy od 1.1.2011 - možno nebude môcť byť dohoda počas poberania materského, ale zatiaľ to nie je isté.