berusynka
22.01.09,08:31
chcela by som sa poradiť ohľadne takej nepríjemnej veci.Dala som výpoved s dvojmesačnou výpovednou dobou,ktorá by mi začala plynúť od 01.02.2009 a končila by 31.03.2009.Nakoľko sú podmienky v práci nezvládnuteľné,chcela by som vedieť,či je nejaká možnosť na zmenu výpovede na okamžité skončenie pracovného pomeru.
tacasina
22.01.09,07:32
chcela by som sa poradiť ohľadne takej nepríjemnej veci.Dala som výpoved s dvojmesačnou výpovednou dobou,ktorá by mi začala plynúť od 01.02.2009 a končila by 31.03.2009.Nakoľko sú podmienky v práci nezvládnuteľné,chcela by som vedieť,či je nejaká možnosť na zmenu výpovede na okamžité skončenie pracovného pomeru.

Do úvahy prichádza len dohoda o skončení prac. pomeru.
berusynka
22.01.09,07:38
a čo tak §67,ktorý znie: Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoved z akéhokoľvek dôvodu,alebo bez uvedenia dôvodu.
V akom prípade môže použiť uvedený §?
tacasina
22.01.09,07:42
a čo tak §67,ktorý znie: Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoved z akéhokoľvek dôvodu,alebo bez uvedenia dôvodu.
V akom prípade môže použiť uvedený §?

Tento je práve s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Ak by si chcela okamžité zrušenie prac. pomeru, tak § 69 - preštuduj si ho.
Jara
22.01.09,07:42
Čítaj §68 a budeš vedieť v ktorých prípadoch platí okamžité skončenie pracovného pomeru
feron
22.01.09,07:42
a čo tak §67,ktorý znie: Zamestnanec môže dať zamestnávateľovi výpoved z akéhokoľvek dôvodu,alebo bez uvedenia dôvodu.
V akom prípade môže použiť uvedený §?to sa týka výpovede, a teda tam musí byť 2 mes. výpovedná lehota, dohoda o skončení prac.pomeru musí byť so súhlasom zamestnávateľa aj zamestnanca.

Zákonník práce § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu alebo náhradu mzdy, alebo ich časť do 15 dní po uplynutí jej splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70

Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
berusynka
22.01.09,07:45
a čo sa stane,ked odídem počas trvania výpovednej doby,jednoducho sa postavím a odídem,nakolko je to tu fakt nezvládnuteľné
tacasina
22.01.09,07:51
a čo sa stane,ked odídem počas trvania výpovednej doby,jednoducho sa postavím a odídem,nakolko je to tu fakt nezvládnuteľné

Zamestnávateľ Ti bude písať absenciu a poprípade Ťa môže zažalovať. To záleží na zamestnávateľovi.
berusynka
22.01.09,07:57
a neplatí potom v tomto prípade § 62 odstavec 3,kde sa píše,že ak nezotrvá zamestnanec počas výpovednej doby u zamestnávateľa,tak ten má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku za jeden mesiac,ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve.Ja nič také v pracovnej zmluve nemám.
berusynka
22.01.09,09:54
no nechodí mi žiadna odpoved,halo halo,pomoc.A ešte jedna vec, nakolko som už podala výpoved s tou nešťastnou výpovednou dobou,aj napriek tomu mi chce dať zamestnávateľka podpísať dodatok ku pracovnej zmluve,s ktorým ja nesúhlasím.Nie som povinná už nič podpisovať,kedže už som podala žiadosť o skončenie pracovného pomeru však?
veronikasad
22.01.09,09:57
no nechodí mi žiadna odpoved,halo halo,pomoc.A ešte jedna vec, nakolko som už podala výpoved s tou nešťastnou výpovednou dobou,aj napriek tomu mi chce dať zamestnávateľka podpísať dodatok ku pracovnej zmluve,s ktorým ja nesúhlasím.Nie som povinná už nič podpisovať,kedže už som podala žiadosť o skončenie pracovného pomeru však?
Čo je predmetom toho dodatku ?
berusynka
22.01.09,11:07
niečo v tom zmysle,že budeme platiť za prípadné vzniknuté škody a že nemôžme súbežne pracovať v našej oblasti aj u niekoho iného.Ešte to nemám v rukách,len sa chcem poistiť
veronikasad
22.01.09,11:11
niečo v tom zmysle,že budeme platiť za prípadné vzniknuté škody a že nemôžme súbežne pracovať v našej oblasti aj u niekoho iného.Ešte to nemám v rukách,len sa chcem poistiť
To by som už teraz dodatočne nepodpisovala. Ak by ti však zamestnavateľ chcel doplniť náhradu 1-mesačného priemerného zárobku pri skončení prac.pomeru pred uplynutím výpovednej doby, vzhľadom na situáciu na pracovisku nad tým uvažuj. Lebo svojvolné ukončenie prac.pomeru nesie následky. Na druhej strane, aj bez platného ukončenia prac.pomeru môžeš nastúpiť k druhému zamestnávateĺovi /môžu byť dva súbežné prac. pomery, aj keď ten prvý je už len formálne/.
berusynka
22.01.09,11:19
aké iné následky z toho môžem mať,ked ja neostanem aj tak bez práce,lebo by som sa hned zamestnala?
veronikasad
22.01.09,11:23
aké iné následky z toho môžem mať,ked ja neostanem aj tak bez práce,lebo by som sa hned zamestnala?
Bude ti písať absenciu, ak máš nevyčerpanú dovolenku, skráti ti ju z titulu absencie. Počas absencie sa platia odvody do zdr.poisťovne z min. mzdy, takže môže požadovať od teba ich zaplatenie.A môže si uplatniť na súde náhradu škody - to je však na ťažšie preukazovanie.
Iné ma momentálne nenapadá.
Ak by som však bola v pozícii nového zamestnávateľa, nezatvorila by som pracovný pomer s takýmto zamestnancom .../zvlášť keď pozerám tvoj profil/
berusynka
22.01.09,11:30
nerozumiem tvojej vete: Ak by som však bola v pozícii nového zamestnávateľa, nezatvorila by som pracovný pomer s takýmto zamestnancom .../zvlášť keď pozerám tvoj profil/
Ja som nič zlé nespravila,len sa potrebujem brániť
Chobot
22.01.09,11:52
nerozumiem tvojej vete: Ak by som však bola v pozícii nového zamestnávateľa, nezatvorila by som pracovný pomer s takýmto zamestnancom .../zvlášť keď pozerám tvoj profil/
Ja som nič zlé nespravila,len sa potrebujem brániť

Zatiaľ si nič zlé neurobila, ale chystáš sa.

Veronika to myslela tak (ja som to aspoň tak pochopil), že zmluvné dohody (medzi ktoré patrí aj pracovná zmluva) treba dodržiavať. AK porušíš tieto dosť vážne zmluvné vzťahy, tak akú má nový zamestnávateľ záruku, že u neho budeš dôsledná v dodržiavaní zmluvných vzťahov? najmä keď si účtovníčka.

Ak si náhodou zmyslíš (napr. lebo dostaneš lepšiu ponuku od iného zamestnávateľa), že chceš odísť a zo dňa na deň odídeš, tak zamestnávateľovi spôsobíš problémy.
berusynka
22.01.09,12:02
vôbec to nie je tak,ja som si svoju prácu vykonávala svedomite,robila som nadčasy bez toho,žeby som ich mala kedykolvek zaplatené,nosila som si domov prácu,aby sa všetko včas stíhalo a napriek tomu je to stále málo.Ostatné kolegyne účtovníčky z iných firiem sa mi už piaty rok smejú,že som blbá,že oni to nerobia.Teraz som to aj ja trochu obmedzila,aj ked si nosím rovnako prácu domov,a už som to mala vykričané ako aj mnoho iných vecí.Mám pocit,že ma berie ako svoj majetok.Považujem samu seba za velmi svedomitú a zodpovednú osobu,ktorá žije pre firmu,preto ma veľmi mrzí,že si niekto myslí o mne vyššie uvedené.Ja som do svojej práce vložila stále všetko,aj na úkor svojho volna a súkromia
veronikasad
22.01.09,12:03
nerozumiem tvojej vete: Ak by som však bola v pozícii nového zamestnávateľa, nezatvorila by som pracovný pomer s takýmto zamestnancom .../zvlášť keď pozerám tvoj profil/
Ja som nič zlé nespravila,len sa potrebujem brániť
Ako sa máš brániť som ti napísala v prísp. č. 13. Ak zamestnávatel nesúhlasí so skončením prac. pomeru dohodou pred uplynutím výpovednej doby, legálnym spôsobom je - ak s tým bude zamestnávateľ súhlasiť a doplní to do pracovnej zmluvy, uhradiť mu náhradu vo výške 1-mesačnej priemernej mzdy.
Inak súhlasím s chobotom, presne tak som to myslela ...
veronikasad
22.01.09,12:09
vôbec to nie je tak,ja som si svoju prácu vykonávala svedomite,robila som nadčasy bez toho,žeby som ich mala kedykolvek zaplatené,nosila som si domov prácu,aby sa všetko včas stíhalo a napriek tomu je to stále málo.Ostatné kolegyne účtovníčky z iných firiem sa mi už piaty rok smejú,že som blbá,že oni to nerobia.Teraz som to aj ja trochu obmedzila,aj ked si nosím rovnako prácu domov,a už som to mala vykričané ako aj mnoho iných vecí.Mám pocit,že ma berie ako svoj majetok.Považujem samu seba za velmi svedomitú a zodpovednú osobu,ktorá žije pre firmu,preto ma veľmi mrzí,že si niekto myslí o mne vyššie uvedené.Ja som do svojej práce vložila stále všetko,aj na úkor svojho volna a súkromia
Nemyslím si o tebe nič zlé, sama som takým obdobím pred prechodom na živnosť prešla. Ale si zamestnancom a aj pre teba platí zákonník práce ...
berusynka
22.01.09,12:21
toho som si vedomá,aj som sa o to pokúsila,ja som sa jej to snažila všetko pekne vysvetliť,svoje dôvody a navrhla som jej,že tu ostanem tie dva mesiace,zaučím novú kolegyňu,porobím,čo treba,ako by sa nič nestalo,ale dostala som na to len chladnú sprchu a negatívny postoj.Veľmi ťažko sa pracuje v takom prostredí,kde visí napätie vo vzduchu.Už vyše roka ma volá k sebe kamarátka účtovníčka,ktorá ma pozná a pozná aj môj prístup k práci,a ona ako majiteľka firmy sa stále divila,že prečo toľko pracujem vo firme,ktorá ani nie je moja a nemám to ani ohodnotené.Ja som sa snažila odísť v dobrom,aj sa budem snažiť dodržať výpovednú dobu,ale určite nie na úkor svojho zdravia.Dakujem za pochopenie
veronikasad
22.01.09,12:28
toho som si vedomá,aj som sa o to pokúsila,ja som sa jej to snažila všetko pekne vysvetliť,svoje dôvody a navrhla som jej,že tu ostanem tie dva mesiace,zaučím novú kolegyňu,porobím,čo treba,ako by sa nič nestalo,ale dostala som na to len chladnú sprchu a negatívny postoj.Veľmi ťažko sa pracuje v takom prostredí,kde vysí napätie vo vzduchu.Už vyše roka ma volá k sebe kamarátka účtovníčka,ktorá ma pozná a pozná aj môj prístup k práci,a ona ako majiteľka firmy sa stále divila,že prečo toľko pracujem vo firme,ktorá ani nie je moja a nemám ato ani ohodnotené.Ja som sa snažila odísť v dobrom,aj sa budem snažiť dodržať výpovednú dobu,ale určite nie na úkor svojho zdravia.Dakujem za pochopenie
berusynka, súhlasím s tebou. Treba ukončiť svoju robotu, nie si povinná zaúčať novú kolegyňu. A ak chceš odísť skôr, dohodnúť sa na jednomesačnej náhrade a nepodpisovať žiadne dodatky o zákaze práce v inej firme.
Nezabudni na odovzdávací protokol
berusynka
22.01.09,12:43
ja sa to tu budem snažiť vydržať,ale určite nie za každých okolností.A to som nespomenula ani takú drobnosť,že som si vlani poležala týžden v nemocnici,mala som pracovné problémy,aj mám,kedže mi bola práca prenejšia a ja som potom mesiac chodila ráno na infúzie a potom bežala do práce,aj ked som bola na PN,len preto,aby sa stíhala porobiť robota.čo som mala z toho?: nevyliečenú a prenesenú chorobu a strhnutie z platu,nakolko som vraj bola na PN,aj ked ja som si svoju prácu odviedla tak,ako by som bola celý mesiac v práci.
Chobot
22.01.09,12:45
vôbec to nie je tak,ja som si svoju prácu vykonávala svedomite,robila som nadčasy bez toho,žeby som ich mala kedykolvek zaplatené,nosila som si domov prácu,aby sa všetko včas stíhalo a napriek tomu je to stále málo.Ostatné kolegyne účtovníčky z iných firiem sa mi už piaty rok smejú,že som blbá,že oni to nerobia.Teraz som to aj ja trochu obmedzila,aj ked si nosím rovnako prácu domov,a už som to mala vykričané ako aj mnoho iných vecí.Mám pocit,že ma berie ako svoj majetok.Považujem samu seba za velmi svedomitú a zodpovednú osobu,ktorá žije pre firmu,preto ma veľmi mrzí,že si niekto myslí o mne vyššie uvedené.Ja som do svojej práce vložila stále všetko,aj na úkor svojho volna a súkromia

Pravdu poznáš len ty, ty vieš aká si. Vži sa ale do koži nového zamestnávateľa, ktorému predložíš výstupný list, kde bude uvedené, že PP skončil z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny. Čo si asi môže teký zamestnávateľ pomyslieť? Ak je rozumný a dôvod sa mu vysvetlí, tak by to mal pochopiť.
veronikasad
22.01.09,12:50
ja sa to tu budem snažiť vydržať,ale určite nie za každých okolností.A to som nespomenula ani takú drobnosť,že som si vlani poležala týžden v nemocnici,mala som pracovné problémy,aj mám,kedže mi bola práca prenejšia a ja som potom mesiac chodila ráno na infúzie a potom bežala do práce,aj ked som bola na PN,len preto,aby sa stíhala porobiť robota.čo som mala z toho?: nevyliečenú a prenesenú chorobu a strhnutie z platu,nakolko som vraj bola na PN,aj ked ja som si svoju prácu odviedla tak,ako by som bola celý mesiac v práci.
Počas PN-ky nemáš nárok na mzdu, dostávala si nemocenské, ktoré je podstatne nižšie ako mzda. Mala si sa dohodnúť so zamestnávateľom na vyplatení nejakej odmeny.
berusynka
22.01.09,13:07
to ja viem,len mi povedala,nech idem na PN a dá mi aj ona,takže budem vlastne v pluse,lenže opak bol pravdou,lebo som bola v mínuse,lebo som platila za infúzie a lieky.Takže som ani neušetrila a ani sa nevyliečila.Dnes by som už takúto hlúposť neurobila.Aj tak sa na mňa celá rodina hnevala,že nie som normálna