+++
22.01.09,09:36
Chcel by som poradit ci mame podavat danove priznanie dani z nehnutelnosti do konca januara 2009 kedze sme si odkupili byt do osobneho vlastnictva od Okres. staveb.bytov. druzstva asi v septembri roku 2008.Zaujima ma ci sa na nas nevztahuje 5 rocne oslobodenie od dani. Vopred dakujem za vsetky odpovede.
Chobot
22.01.09,09:14
Chcel by som poradit ci mame podavat danove priznanie dani z nehnutelnosti do konca januara 2009 kedze sme si odkupili byt do osobneho vlastnictva od Okres. staveb.bytov. druzstva asi v septembri roku 2008.Zaujima ma ci sa na nas nevztahuje 5 rocne oslobodenie od dani. Vopred dakujem za vsetky odpovede.

Daňové priznanie musíš podať, pretože k 1.1.2009 si bol vlastníkom nehnuteľnosti a preto sa na teba vzťahuje povinnosť podľa zákona o miestnych daniach č. 582/2004 § 19 ods. 1:

(1) Daňové priznanie k dani z nehnuteľností (ďalej len "priznanie") je daňovník povinný podať príslušnému správcovi dane do 31. januára toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom mu vznikla daňová povinnosť podľa stavu k 1. januáru zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak, a v ďalších zdaňovacích obdobiach do tohto termínu, len ak nastali zmeny skutočností rozhodujúcich na vyrubenie dane z nehnuteľností.

ALe ty si už po nadobudnutí nehnuteľnosti mal v zmysle § 18 ods. 3 nahlásiť zmenu do 30 dní po jej vzniku:

(3) Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali.

Oslobodenie na 5 rokov od dane bolo v zmysle zákona o dani z nehnuteľnosti č. 317/1992 § 11c ods. 1, ale tento zákon bol zrušený zákonom o miestnych daniach č. 582/2004. Túto úľavu si mohli majitelia uplatniť do doby, na ktorú im to bolo pôvodne priznané, teda posledný rok na uplatnenie oslobodenia bol rok 2008.

Je to uvedené v zákone 582/2004 v záverečných ustanoveniach:

(3) Oslobodenia od dane zo stavieb uplatnené podľa § 9 ods. 1 písm. g) až j) zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov a oslobodenie od dane z bytov podľa § 11c ods. 1 zákona Slovenskej národnej rady č. 317/1992 Zb. o dani z nehnuteľností v znení neskorších predpisov zostávajú v platnosti až do uplynutia lehoty na oslobodenie.

Takže od roku 2005 si už nikto nový nemohol uplatniť oslobodenie na 5 rokov, naposledy v roku 2004.
ALEXOLIVER
12.01.12,18:55
Dobrý den, chcela by som sa spýtať ohľadom danového priznania k dani z nehnuteľností. V minulom roku sme s manželom odkúpili byt do osobného vlastníctva, sme teda dvaja nadobúdatelia. Chcela by som sa spýtať, či danové priznanie k dani z nehnuteľností musíme podať obaja, alebo stačí ked podá len manžel? Dakujem za odpoved.
luja5
12.01.12,19:08
Ak ide o BSM, t.j. na LV je zapísaný spoluvlastnícky podiel 1/1 pre oboch manželov, daňové priznanie podáva jeden z manželov (ust. § 19 ods. 2 zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady).
ivka70
12.01.12,19:09
Mozete ho podat aj obaja, ale staci jeden a podpisuje sa papier, ze ten druhy suhlasi s tym, ze dan bude na toho prveho :)
ALEXOLIVER
12.01.12,20:19
dakujem Vám veľmi pekne za odpovede.