martinala
08.06.05,09:28
Sme štvrťročný platitelia DPH a chceme sa prehodiť na mesačných. Napísala som oznámenie na daňový úrad, že počnúc júlom 2005 sa stávame ... na základe § 77 ... Až teraz som si všimla, že je tam niečo v tom zmysle, že ak sa platiteľ rozhodne, že bude mesačný, alebo štvrťročný, musí tak byť počas celého zdaňovacieho obdobia ... Mám obavy, že mi to oznámenie neprejde a zmenu budem musieť nahlásiť s účinnosťou od 1. 1. 2006. Má niekto skúsenosť so zmenou počas roka ?

dík, martina
lenkak
08.06.05,09:29
Ak si neprekročila ich požadovaný obrat tak Ti to nemusia schváliť.
evina
08.06.05,09:35
Sme štvrťročný platitelia DPH a chceme sa prehodiť na mesačných. Napísala som oznámenie na daňový úrad, že počnúc júlom 2005 sa stávame ... na základe § 77 ... Až teraz som si všimla, že je tam niečo v tom zmysle, že ak sa platiteľ rozhodne, že bude mesačný, alebo štvrťročný, musí tak byť počas celého zdaňovacieho obdobia ... Mám obavy, že mi to oznámenie neprejde a zmenu budem musieť nahlásiť s účinnosťou od 1. 1. 2006. Má niekto skúsenosť so zmenou počas roka ?

dík, martina
§ 77 ods. 4 hovorí:
Platiteľ podľa odseku 2 /zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok/alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
Katka10
08.06.05,09:38
Mesačnými platcami DPH sa stávajú tí, ktorí prekročia celoročný obrat nad 10 miliónov korún, ale uvidíš či ti to DÚ schváli...je to na nich
martinala
08.06.05,09:39
ďakujem moc evina, zas som to poriadne nedočítala :-( ale za pokus to určite stálo, aj keď obrat na to nemám. uvidím, čo mi príde z daňového ...
ešte raz dík.
evina
08.06.05,09:42
ďakujem moc evina, zas som to poriadne nedočítala :-( ale za pokus to určite stálo, aj keď obrat na to nemám. uvidím, čo mi príde z daňového ...
ešte raz dík.Martinala ale mne z toho §, ktorý citujem práve vychádza, že ak si kvartálny a nedosiahla si požadovaný obrat práveže môžeš písomne oznámiť zmenu , ani nemusíš žiadať a mesačným platcom budeš od 7. mesiaca do konca roka, t.j. prvý mesiac, kedy končí štvrťrok.
Ak nedosiahneš za rok 2005 obrat 10 mil. oznámič v januári znova a celý rok 2006 môžeš byť mesačným platcom,
Pepa
08.06.05,09:46
Súhlas s Evinou, nemusíš mať požadovaný obrat na mesačného platcu. Skutočnosť, že sa stávaš mesačným platcom iba oznamuješ DU - nežiadaš, oznamuješ. Mesačným platcom sa týmto stávaš od 1.7.2005.
evina
08.06.05,09:48
Súhlas s Evinou, nemusíš mať požadovaný obrat na mesačného platcu. Skutočnosť, že sa stávaš mesačným platcom iba oznamuješ DU - nežiadaš, oznamuješ. Mesačným platcom sa týmto stávaš od 1.7.2005.
Pepo práve som opravila slovo požiadať za oznámiť, je to presne tak ako aj Ty píšeš. :)
Pepa
08.06.05,09:49
Ahoj Evinka, pekný deň.
martinala
08.06.05,10:01
super, ešte raz všetkým moc ďakujem.
martina
jarkra
23.06.05,09:49
Je niekde určené, do akého termínu sa oznámenie o zmene zdaňovacieho obdobia musí podať na daňový úrad? Chceli by sme sa stať mesačným platcom od 1.7.2005.
Pepa
23.06.05,10:03
Je niekde určené, do akého termínu sa oznámenie o zmene zdaňovacieho obdobia musí podať na daňový úrad? Chceli by sme sa stať mesačným platcom od 1.7.2005.
Nenašla som to v zákone. Napíš žiadosť a zober na DÚ. Nevidím problém aby ste to "nestihli" od 1.7.
jarkra
23.06.05,10:12
Oznámenie mám napísané, len štatutár je mimo SR a vráti sa až v pondelok. Preto som sa pýtala. Ďakujem za odpoveď
Žabinka
03.11.07,19:37
Prosím Vás, pomôžte mi zorientovať sa v tom. Sme štvrťroční platcovia DPH, v novembri prekročíme obrat 10000000 Sk. Od kedy sa stávame mesační platcovia DPH- od dec.2007 alebo od jan.2008? Ďakujem.
Paula
03.11.07,19:38
od januára 2008 , ak prekročíte tento obrat za kalendárny rok 2007 .
KEJKA
03.11.07,19:51
od januára 2008, ved už ste ten obrat prekročili v novembri.
Dada
09.01.09,06:16
A ako má vyzerať to oznámenie?
optimistka
09.01.09,06:44
táto skutočnosť sa neoznamuje, podávaš mesačné od januára ak si v prdchádzajúcom roku dosiahla 10 mil obrat
správca dane to vidí z tvojich DP
Dada
09.01.09,06:48
táto skutočnosť sa neoznamuje, podávaš mesačné od januára ak si v prdchádzajúcom roku dosiahla 10 mil obrat
správca dane to vidí z tvojich DP

Lenže u nás na daňovom to požadujú.
Aljok
09.01.09,06:56
Tak im jednoducho napíš asi toto:
Nakoľko sme za predchádzajúci kalendárny rok 2008 dosiahli obrat vyšší ako 10 000 000 Sk oznamujeme Vám týmto, že od 1.1.2009 je podľa § 77 ods.1 Zákona o DPH naším zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac.
optimistka
09.01.09,07:12
ako môže daňový úrad žiadať to, čo nie je v zákone uvedené ?
Robina
09.01.09,07:53
Ale veď to oznámenie je úplne jednoduchý papier a vyžadujú ho zrejme preto, lebo registrátor DÚ nemá žiadny podklad na zmenu zdaň. obdobia. Stačí to doložiť k prvému daňového priznaniu k DPH a máš pokoj.
ZuziT
09.01.09,09:09
Ahoj, neviete mi poradiť, či sa do obratu pre zmenu zo štvrťročného plátcu DPH na mesačného započítavajú aj vystavené faktúry do ČR, ktoré boli vystavené v Kč bez DPH-subjekt bol subdodávateľom firme, ktorá je platcom DPH v ČR
elisabeth
09.01.09,10:26
Neviete niekto, ako je to v opačnom prípade?
Ak sme mesační plátcovia, za rok 2008 sme dosiahli obrat pod
10 mil. Sk a chceme sa stať štvrťročnými platiteľmi, dokedy to treba oznámiť DÚ? Chceli sme to urobiť už v minulom roku, ale
urobili sme to až nejako k termínu dph za 01/2008 a DÚ nám povedal, že sme už zmeškali. Nechcem ten termín zmeškať, ale kým nemám uzatvorený rok 2008, tak to nemôžem urobiť, lebo
balancujeme na hrane tých 10 mil.
Ďakujem za info.
Vargová Katarína
21.01.09,14:54
Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Takže v zákone je napísané, že to treba oznámiť písomne.....Katka
Zoltán Kovács
21.01.09,15:01
Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

Takže v zákone je napísané, že to treba oznámiť písomne.....Katka

V otázke nejde o to či to oznámiť písomne, alebo nie. Ale o to dokedy. Prikladám link, kde sú pripojené aj vyjadrenia DÚ:

http://www.porada.sk/t98171-p13-registracia-dph.html