otazky
22.01.09,12:39
Dobrý deň,

mm veľa otázok - niektoré asi primitívne, ake skrátka, mám v tom guláš...

Som študent extren. štúdia (takže žiadny štatút študenta, to len informačne, že sa veľa neflákam) a rád by som si privyrobil brigádami.

Keď mi niekde ponúkajú, napr. 3 € v hrubom, aj mne sa z toho niečo zdaňuje, nieco odvádzam? - na brigádu (na dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o brigádnickej práci).

Aký je rozdiel medzi brigádou, a prac. pomerom na menej ako 40 hod. týždenne?

Ako zistím, aký vyoký budem mať (za strašne dlho) dôchodok? Od čoho všetkého to záleží?

Ďakujem za odpovede, otázky možno ie sú položené úplne jasne, ale nevyznám sa v tom, neskôr to snáď upresníme...

ďakujem
Kysel
22.01.09,13:10
Ak budeš pracovať na dohodu o prac.činnosti, alebo o vykonaní práce odvádzaš si 19% daň. Ak by si pracoval na kratší prac, pomer, okrem dane odvádzaš aj odvody do poisťovní - soc. a zdravotnej. A aký budeš mať dôchodok - to ti dnes nikto nepovie, lebo pravdepodobne máš pred dôchodkom ešte zo 40 rokov pracovať a dovtedy... zákony sa často menia...
veronikasad
22.01.09,13:15
Dobrý deň,

mm veľa otázok - niektoré asi primitívne, ake skrátka, mám v tom guláš...

Som študent extren. štúdia (takže žiadny štatút študenta, to len informačne, že sa veľa neflákam) a rád by som si privyrobil brigádami.

Keď mi niekde ponúkajú, napr. 3 € v hrubom, aj mne sa z toho niečo zdaňuje, nieco odvádzam? - na brigádu (na dohodu o vykonaní práce, alebo dohodu o brigádnickej práci).

Aký je rozdiel medzi brigádou, a prac. pomerom na menej ako 40 hod. týždenne?

Ako zistím, aký vyoký budem mať (za strašne dlho) dôchodok? Od čoho všetkého to záleží?

Ďakujem za odpovede, otázky možno ie sú položené úplne jasne, ale nevyznám sa v tom, neskôr to snáď upresníme...

ďakujem
Ako študent externého štúdia nemôžeš uzatvoriť dohodu o brig. práci študenta, lebo nemáš štatút študenta. Môže to byť len Dohoda o vykonaní práce - 350 hod. u jedného zamestnávatela za rok alebo dohoda o pracovnej činnosti - 10 hod. týždenne.

Rozdiel medzi dohodami a prac. zmluvou - pri dohodách nie si poistený nemocensky ani dôchodkovo, zdravotné poistenie aj za študentov dial. štúdia platí štát, pokial nepresiahnu stanovený vymer. zákl. Neviem či to platí aj pri dohodách.

U zamestnávatela môžeš podpísať vyhlásenie a uplatniť si mesačne nezd.časť základu dane, alebo si na konci roka podáš daňové priznanie a štát ti zrazenú daň do výšky nezd.časti základu dane vráti.
otazky
22.01.09,14:08
A čo, ak u jedného zamestnávateľa odpracujem asi 15-20 h/týždeň (80h mesačne, 1960h ročne) a navyše u ďaľšieho napr. 15h/týždenne?

Ďakujem
Jara
22.01.09,14:11
Pracuj koľko vládzeš. Nikto ti nebude brániť pracovať u 2 zamestnávateľov.
otazky
22.01.09,14:38
Áno, viem že doba nie je obmedzená :-)

Pod otázkou som myslel, ako to bude v tom prípade s odvodmi/s dohodou o vykonaní atď.

jedného zamestnávateľa 20 h/týždeň (80h mesačne, 1960h ročne) - za hrubú 3,51 €, u ďaľšieho 15h/týždenne - za hrubú 3 €

Ako to bude vyzerať potom?
Jara
22.01.09,14:53
Záleži od toho, či budeš mať uzatvorenú prac. zmluvu napr. na kratší prac. čas, tam budeš mať aj odvody, ak budeš na dohodu tak tam odvody nebudeš mať sťahované. U jedného zo zamestnávateľov môžeš podpísať vyhlásenie k dani z príjmov a uplatniť si odpočit. položku, tak tam by si nemal ani daň, teda do výšky odpočit. položky, prípadne minimálnu daň, no u druhého by si už mal ak by to bolo napr. tiež na dohodu už by si mal 19% daň a na konci roka by si si dal urobiť ročné zúčtovanie u jedného zo zamestnávateľov a tam by si doložil príjmy od ostatných a oni by ti to spočítali. Ak by si nemal vyšší príjem ako ročná odpočitateľná položka tak by ti tu daň, ktorá bola v priebehu roka zrážaná, vrátili. Je to len pár informácii, nakoľko nepíšeš presne čo hodláš a na aký pracovný vzťah robiť. Ak sa rozhodneš tak napíš a Poraďáci ti určite poradia. Len makaj a zarábaj si evroše.
otazky
22.01.09,15:09
U jedného - 3,51 €/hodina - 20h/týždenne - nočné smeny, v potravinárstve , a u druhého - 15h/týždenne - 3 € - ankety v callcentre.

V calcentre mi ponúkli len dohodu, v potravin. si môžem zvoliť buď prac. pomer na menej ako 40 hod. týždenne, alebo tiež dohodu.

Čo bude lepšie? A čo ďalej? plánujem takto robiť cca 7-8 mesiacov, a potom sa už zamestnať na TPP...

A ďakujem moc za odpovede, veľmi mi to objasní a pomôže...
Jara
22.01.09,15:22
Nakoľko si študent externého štúdia tak si zrejme teraz platíš odvody sám, ako dobrovoľne nezamestnaný. To len tak nahlas uvažujem. Takže si myslím, že by si mal zvoliť pracovnú zmluvu na kratší prac. čas v potravinárstve, tam by ti sťahovali odvody a v callcentre by si bol na dohodu. Neviem ani koľko máš rokov, ani či si evidovaný na úrade práce, či nepoberáš aj príspevok v nezamestnanosti, lebo to by sa tiež tie rady menili, takže to sú len také menšie informácie pre orientáciu. Možno pre teba nepodstatné veci neuvedieš, ale pri takejto úvahe sú to veľmi dôležité info a môžu ma zviesť k nesprávnej rade.
veronikasad
22.01.09,16:10
U jedného - 3,51 €/hodina - 20h/týždenne - nočné smeny, v potravinárstve , a u druhého - 15h/týždenne - 3 € - ankety v callcentre.

V calcentre mi ponúkli len dohodu, v potravin. si môžem zvoliť buď prac. pomer na menej ako 40 hod. týždenne, alebo tiež dohodu.

Čo bude lepšie? A čo ďalej? plánujem takto robiť cca 7-8 mesiacov, a potom sa už zamestnať na TPP...

A ďakujem moc za odpovede, veľmi mi to objasní a pomôže...
Pokial ti niekde ponúknu zamestnanie na pracovnú zmluvu aj keď na kratší pracovný čas, ber radšej zmluvu ako dohodu. Toto obdobie sa ti zarátava do obdobia pre nárok na dávku poistenia v nezamestnosti a v prípade PN-ky budeš mať nárok na nemocenské - aj keď možno minimálne, ale predsa. U zamestnavatela na prac.zmluvu podpíšeš vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov, daň ti zrážať nebude.
U druhého zamestnávatela na dohodu budeš mať zrazenú daň, keď si podáš daňové priznanie, časť dane - možno aj celá, závisí od výšky príjmu, sa ti vráti.
otazky
22.01.09,16:23
To Jara : odvody si žiadne neplatím, teda o tom neviem :-) len zdravotné poistenie, mam sukromnu poistovnu, doveru...Mam 21, evidovany na UP nie som...
Jara
24.01.09,09:07
To Jara : odvody si žiadne neplatím, teda o tom neviem :-) len zdravotné poistenie, mam sukromnu poistovnu, doveru...Mam 21, evidovany na UP nie som...

OK, tak najlepšie bude urobiť tak ako ti píše Veronika. Drž sa.