mehid
22.01.09,13:50
Dobrý deň.
Som SZČO a zdaňujem výdavky 60%.
K príjmu mám pripočítať aj úroky z BÚ ??:confused:
ďakujem.
Zoltán Kovács
22.01.09,12:58
Dobrý deň.
Som SZČO a zdaňujem výdavky 60%.
K príjmu mám pripočítať aj úroky z BÚ ??:confused:
ďakujem.

Zrejme ide o úrok na podnikateľskom účte. Potom áno.
Lianka
26.01.09,14:34
smith, je potrebne ich uvadzat pri uplatnovani pausalnych vydavkov, aj ked su zrazene zrazkovou danou?
Prepokladam, ze obrat pre povinnu registraciu DPH neovplyvnuju (oslobodene od DPH)... :confused:
hanelie
26.01.09,15:11
text vymazaný z dôvodu nesprávnej informácie

opravujem - po upozornení johankou /príspevok č. 7/
9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
veronikasad
26.01.09,15:12
smith, je potrebne ich uvadzat pri uplatnovani pausalnych vydavkov, aj ked su zrazene zrazkovou danou?
Prepokladam, ze obrat pre povinnu registraciu DPH neovplyvnuju (oslobodene od DPH)... :confused:
Aj príjem z úrokov z podn. účtu zahrňaš do celkových príjmov, z ktorých si uplatňuješ paušálne výdavky.
Zrazenú daň si započítaš s daňovou povinosťou.
Lianka
26.01.09,15:24
Ach... Vdaka za radu.
Johanka
26.01.09,15:58
obrat pre povinnosť registrácie ovplyvňujú všetky prijmy súvisiace s podnikaním
a úrok z podnikateľských účtov je takisto príjem OZD
... dodanie tovarov a služieb v tuzemsku §4ods.9 Zákona o DPH.
Johanka
26.01.09,16:00
Dobrý deň.
Som SZČO a zdaňujem výdavky 60%.
K príjmu mám pripočítať aj úroky z BÚ ??:confused:
ďakujem.
§6 ods.5 Zákona o danie z príjmov;).
milan76
06.02.09,21:48
Dobry den,
a ako to je s urokom z terminovaneho vkladu (bol otvoreny ako podnikatelsky)? Myslim si, ze by mal ist do prijmov podla §7 ods.1 b)(ani vobec nemusi ist do DP), a nie do prijmu podla §6 ods.5. Je to tak ?
Dakujem
Lianka
08.02.09,11:13
Aj príjem z úrokov z podn. účtu zahrňaš do celkových príjmov, z ktorých si uplatňuješ paušálne výdavky.
Zrazenú daň si započítaš s daňovou povinosťou.

Podľa môjho nazoru je to príjem zo živnosti, čo potvrdzuje aj vyrok veronikysad, ktorým odpovedala na moju otazku vyssie.
Katka2
12.03.10,10:15
Ahojte. SZČO pozastavila živnosť a úroky z podnikateľského účtu jej plynuli ďalej, keďže ten účt nezrušila. Zahrnúť aj tieto úroky do príjmu? Môj názor je, že nie, ale rada si vypočujem aj názor druhých. Ďakujem. :-)
Katka2
12.03.10,11:05
Ahojte. SZČO pozastavila živnosť a úroky z podnikateľského účtu jej plynuli ďalej, keďže ten účt nezrušila. Zahrnúť aj tieto úroky do príjmu? Môj názor je, že nie, ale rada si vypočujem aj názor druhých. Ďakujem. :-)

Zabudla som povedať, že uplatňuje paušálne výdavky.

Tak som sa dočítala, že by to mala byť položka upravujúca základ dane pri skončení podnikania alebo pozastavenia živnosti. Áno?

Odvody do poisťovní za posledný mesiac zaplatila až po prerušení živnosti, bude to taktiež položka upravujúca základ dane? Alebo to dať normálne k výdavkom na poistnom. Ďakujem. :)
Katka2
12.03.10,11:37
Poradíte prosím? Lebo pri paušále sa má upravovať základ dane len o pohľadávky a zásoby, nie o záväzky. Ďakujem.
Zita5
12.03.10,11:41
Poradíte prosím? Lebo pri paušále sa má upravovať základ dane len o pohľadávky a zásoby, nie o záväzky. Ďakujem.

Nie a to na základe akého § sa píše že pri prechode na paušálne výdavky sa neupravuje ZD o záväzky ?:)
Katka2
12.03.10,11:46
SZČO prerušila živnosť, doteraz ju neobnovila, stále viedla paušálne výdavky, len odvody zaplatila až po prerušení živnosti.
§17 ods. 8 písm. c)
Alebo tomu zle rozumiem?
Ďakujem.
Zita5
12.03.10,12:11
SZČO prerušila živnosť, doteraz ju neobnovila, stále viedla paušálne výdavky, len odvody zaplatila až po prerušení živnosti.
§17 ods. 8 písm. c)
Alebo tomu zle rozumiem?
Ďakujem.

Ja som myslela na prechod na paušálne výdavky .:)
Ak pozastavil živnosť a vedie paušálne výdavky tak to je správny paragraf, pokiaľ do 31.3.2010 nebnoví živnosť .
Katka2
12.03.10,12:17
Ďakujem, a môže započítať to zaplatené poistné poistné po prerušení živnosti? Je to poistné za posledný mesiac prevádzkovania živnosti. A započíta ho riadne v poistnom alebo položke upravujúcej základ dane? - Toto ma mätie, že poistné nebolo uhradené počas živnosti a pri pozastavení sa základ dane o záväzky neupravuje. Ďakujem ešte raz za trpezlivosť.
Zita5
12.03.10,12:19
Ďakujem, a môže započítať to zaplatené poistné poistné po prerušení živnosti? Je to poistné za posledný mesiac prevádzkovania živnosti. A započíta ho riadne v poistnom alebo položke upravujúcej základ dane? - Toto ma mätie, že poistné nebolo uhradené počas živnosti a pri pozastavení sa základ dane o záväzky neupravuje. Ďakujem ešte raz za trpezlivosť.

Uveďte dátum , kedy SZČO pozastavila živnosť .
Katka2
12.03.10,12:26
Živnosť pozastavená od 27.05.2009, odvody zaplatené 27.06.2009.
Zita5
12.03.10,12:28
Živnosť pozastavená od 27.05.2009, odvody zaplatené 27.06.2009.

Pripočítate ich k paušálnym výdavkom .
Katka2
12.03.10,12:30
Ďakujem vám veľmi pekne. A príjmy z bankového účtu - úroky plynúce po pozastavení živnosti do konca roka, takisto k príjmom alebo ako položka upravujúca základ dane?
Zita5
12.03.10,12:40
Ďakujem vám veľmi pekne. A príjmy z bankového účtu - úroky plynúce po pozastavení živnosti do konca roka, takisto k príjmom alebo ako položka upravujúca základ dane?

Prečítajte si ešte tento link
http://www.porada.sk/983132-post173.html
Katka2
12.03.10,12:44
Ešte raz ďakujem. :)
Zita5
12.03.10,12:46
Tie úroky mu pripočítajte k príjmom .
Katka2
12.03.10,12:51
Myslíte preto, lebo to nie sú pohľadávky?
Zita5
12.03.10,13:07
Myslíte preto, lebo to nie sú pohľadávky?

Toto platí aj na úroky Vášho živnostníka .

http://www.porada.sk/1315317-post13.html

Ale s tým, že do dňa prerušenia živnosti by som úroky pripočítala k príjmom celkom z podnikania , odo dňa pozastavenia živnosti by som pripočítala úrok do riadku 42 a daň zrazenú by som považovala ako preddavok . Neviem či sa jedná o vysokú sumu , ale takto by som postupovala.
Katka2
15.03.10,13:05
Ďakujem veľmi pekne. :) Je mi to jasné.