dkleinova
22.01.09,13:36
Dobrý deň,
mám takú urgentnú otázku. Je spoločnosť, ktorá je zriadená zo zákona a nie je platcom dane z príjmov ani DPH povinná každý príjem dokladovať vystavením faktúry? Ďakujem.
m.hladka
22.01.09,13:04
Každý príjem sa musí nejako dokladovať - faktúrou, alebo ERP.
dkleinova
22.01.09,13:10
Každý príjem sa musí nejako dokladovať - faktúrou, alebo ERP.
lenže vo firme, kde momentálne pracujem sa nikdy faktúry automaticky nevystavovali. Príjmov je strašne veľa behom roka a vystavuje sa len tým faktúra, ktorí o to požiadajú (pošlú objednávku).
dkleinova
22.01.09,13:59
prosím, poraďte mi niekto, ako to mám riešiť? nemôžeme na každý príjem vystavovať faktúry. Poprvé nemáme na tých ľudí vždy fakturačné údaje a podruhé, musela by som sa naklonovať, aby som to stíhala :(

sme zriadení zo zákona, nemáme povinnosť platiť daň a sme malá firma, ale veľmi dôležitá..
a odkedy firma existuje, tak sa vystavovali faktúry len na požiadanie..
adi11
22.01.09,14:35
je dobre vyhotoviť smernicu k príjmom, že budete faktúrovať len na základe objednávky a ostatné príjmy zučtujete na základe nejakého dokladu
evina
22.01.09,14:39
Závisí od toho o aký príjem ide , na základe čoho a pod. a od toho sa dá odvodiť postup jeho evidencie...
vikinka
22.01.09,14:41
Ak sa jedná o platbu od občana,príjem zdokladovať na príjmový pokladičný doklad,na ktorom bude uvedené meno,dátum,číslo PPD a účel platby,v prípade pokiaľ nie ste povinný používať ERP.
dkleinova
23.01.09,06:53
jedná sa o príjmy od občanov, to ano.. smernice vyhotovene nemame..
organizujeme kurzy, na ktore sme povereni zo zakona.. občania sa k nám hlásia do kurzov, hlásime kurzy na ministerstve a majú svoje poradové číslo v matričnej knihe.. často je ďalším dokladom o ich platbe len výpis z nášho účtu. Sme tak špecifická organizácia, že netuším, či nás upravuje nejaký zákon v tomto smere.
Ale tá smernica je určite dobrý nápad, ďakujem za tip.
dkleinova
23.01.09,07:11
a keď sa môžem opýtať, čo znamená tá skratka ERP?
anika
23.01.09,07:15
My, ako škola vyberáme školné, tržby účtujeme cez bankový
výpis a faktúru vystavujeme len na požiadanie, samozrejme máme evidenciu poslucháčov aj úhrad.Vystavovanie faktúr
pre každého poslucháča by bolo nereálne. Žiadne kontrola to nenapadla a robia to tak všetky školy.
Anika
ERP znamená elektronická registračná pokladnica - čiže registračka.
dkleinova
23.01.09,07:20
Ďakujem anika, u nás sa behom roka vystrieda toľko ľudí, že tiež je nereálne na každého vystavovať faktúru. Často sa ledva dopátram k tomu, od koho vlastne úhrada pochádza. Asi to doriešim tak, že spravíme normálne smernice, ako už dávno máme mať a zakomponujeme tam aj vystavovanie faktúr. Lebo toto nie je prvý raz, čo riešime povinnosť vystavovať faktúry. Ľudia sa potom odvolávajú, že sme im mali poslať faktúru automaticky a pritom ani neriešia, že my nie sme súčasťou podnikateľského sektora.